תכנית העצמה לתלמידים עם נכויות מורכבות בבית הספר אופקים בחיפה

במסגרת התכנית התלמידים פוגשים מרצים, שמכינים אותם לקראת השתלבות בחיי היום יום ועמידה על זכויותיהם

בבית ספר לחינוך מיוחד אופקים מיושמת תכנית סנגור עצמי והעצמה שמטרתה לסייע לתלמידים להכיר את זכויותיהם ולדעת כיצד לדרוש את המגיע להם. בית הספר נמצא ברחוב דרך הים במרכז הכרמל ולומדים בו תלמידים בגילאי 6 ועד גיל 21.

 

תלמידים בבית הספר אופקים

התכנית יוצאת לפועל בשיתוף מרצים כגון ארגון “בזכות” – המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות אשר מעביר בבית הספר סדנת סנגור וזכויות, בסדנא זו תלמידי החטיבה הבוגרת לומדים להכיר את זכויותיהם מול המערכות הממסדיות השונות בהן יתקלו בהמשך חייהם כבוגרים.

כחלק מהתכנית מגיעים לבית הספר זוהי השנה השביעית מרצים המשוחחים עם התלמידים על זכויותיהם כבעלי מוגבלויות, הנגשה, תעסוקה, אפוטרופסות, פמיניזם ונכות ועוד נושאים בעלי ערך רב במטרה ללמד את התלמידים על זכויותיהם באופן כזה שיהיו מסוגלים לדרוש את המגיע להם.

יועצת בית הספר ליאת קרן היא שעומדת מאחורי התוכנית. מנהלת ביה”ס סוזנה רייף התומכת מאמינה בתכנית ומקצה לה משאבים מדי שנה.

“עבודה בתחום זה נותנת למשתתפי התכנית מידע מקיף ומגבירה את יכולתם לקבל החלטות הנוגעות לחיי היום יום שלהם”, מסבירה קרן לחי פה, ” ההרצאות מקנות להם תחושה של שליטה גדולה יותר בחייהם ומאשרת להם לקחת עליהם אחריות רבה יותר.”

זכויות הנכים:

התכנית נמשכת לאורך כל שנת הלימודים, כשמרצים בעלי שם פוקדים את ביה”ס, ביניהם נעמה לרנר מארגון בזכות, נציב זכויות לאנשים עם מוגבלויות אחיה קמרא, מרצים מהאוניברסיטה, אנשים עם מוגבלויות כאלה ואחרות אשר חולקים את ניסיון החיים עם התלמידים ומטפחים את תעצומות הנפש והמשאבים הפנימיים והחיצוניים העומדים לרשות התלמיד ומסייעים בפיתוח אישיות אוטונומית. לצד התכנית לסנגור עצמי יש גם תכנית העצמה כסיום תהליך המתחיל בגיל הצעיר בעבודה על מודעות עצמית. במקביל נפתחת קבוצת הורי בוגרים שעוברת תהליך מקביל לזה שעוברים ילדיהם בבי הספר.

מעורבות חברתית

השנה החלו, תלמידי החטיבה הבוגרת, בתכנית שילוב לעידוד המעורבות החברתית והתלמידים נותנים ביטוי למיומנויות ייצוג עצמי וסנגור שרכשו במהלך השנים בתחום הנגישות הפיזית והחברתית. התכנית בהובלתה של ענת בר און סגנית ביה”ס והרכזת החברתית.

הגיבו כאן לכתבה