חגורות מנע נגד הכלבת מסביב לחיפה: תרכיבי כלבת פוזרו בהר הכרמל ובשבוע הבא יפוזרו בוואדיות

רשות הטבע והגנים יחד עם משרד החקלאות והשירות הווטרינרי בעיריית חיפה פועלים בימים האחרונים למניעת התפרצות הכלבת באזור ויוצרים רשת ביטחון סביב הישובים באזור וביניהם חיפה.

ברשות הטבע והגנים פיזרו בימים האחרונים דרך האוויר באזור הר הכרמל פתיונות המכילים תרכיבי חיסון כלבת נגד אוכלוסיית הבר במיוחד תנים, ובתחילת השבוע הבא יפוזרו פתיונות גם בוואדיות.

תן זהוב על הכרמל (צילום: פרח פרגו)

ד”ר דרור דגן, מנהל השירותים הווטרינרים בחיפה, אמר בשיחה לחי פה:

“ברוך השם עדיין לא נרשם אף מקרה של כלבת באזור חיפה. אנחנו פועלים יחד עם רשות הטבע והגנים והווטרינרים של משרד החקלאות בעקבות התפרצות הכלבת שמרביתה נרשמה באזור הצפון / גליל וגליל עליון. אנחנו מנסים ליצור הגנת ביטחון כפי שנאמר ע”י פיזור פתיונות המכילים תרכיב חיסון נגד הכלבת. אנחנו בתורנו בחיפה מבצעים כל השנה פעולות כדי למנוע מקרים של כלבת ע”י טיפול בכלבים משוטטים וכן עידוד בעלי הכלבים על חיסון הכלבת בזמן”.

“בעקבות ההתפרצות אני מבקש מכל בעלי הכלבים ופונה אליהם לדאוג שחיסון הכלבת יהיה בר תוקף ולדאוג לחסן גם את הכלבים וגם את החתולים. אם מישהו ננשך ע”י כלב או כל חיה אחרת שיפנה ישירות ללשכת הבריאות בחיפה וידווח על כך, גם כדי לקבל חיסון וגם כדי לבדוק את הכלב שעל ידו הוא ננשך”.

יש לציין כי ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומית הוציא בשבוע שעבר הודעה בנושא ההתפרצות חסרת התקדים של מחלת הכלבת – גם בקרב חתולים והביע דאגה מהמצב.

יו”ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ד”ר אבי צרפתי, מסר בהודעה כי קיימת התפרצות מקומית של מחלת הכלבת באזור העמקים, גלבוע ועמק המעיינות. וכי לפי נתוני הארגון, במהלך השנה אובחנו 34 מקרי כלבת, בעיקר בקרב תנים אך גם בחיות משק, כאשר 14 מהמקרים התרחשו בחודש האחרון.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

לדבריו: “נראה כי המחלה ממשיכה להתפשט ואנחנו מודאגים מאוד מהמקרים האחרונים, בייחוד לאור העובדה כי התגלו שני מקרים אצל חתולי רחוב. המשמעות היא שהמחלה עוברת מחיות בר לחיות בית, והחשש הגדול היא מהתפשטות המחלה במרחב העירוני”.

ד”ר צרפתי, ציין כי בכל מקרה של חשד למציאת בעל חיים המראה סימנים של כלבת, הציבור חייב לגלות ערנות, לדווח באופן מידי לרשויות המקומיות ולשמור על כללי בריאות. כמו כן הסביר, כי מחלת הכלבת היא מחלה חשוכת מרפא וכי אי טיפול בה עלול לגרום למותו של החולה. לכן, כלב שבא במגע עם חיה נגועה בכלבת צריך להילקח לבדיקה מידית בשירות הווטרינרי וכל אדם שננשך על ידי כלב מתבקש להגיע באופן מידי לקבלת טיפול רפואי”.

בעקבות המקרים האחרונים, בהם התגלו באיזור יוקנעם ועמק יזרעאל תנים חולי כלבת, החלה יחידת השירות הווטרינרי של עיריית חיפה לפזר פיתיונות,
המכילים חיסון נגד כלבת עבור תנים ושועלים, במטרה למנוע את התפשטות המחלה

מעיריית חיפה נמסר

השירות הווטרינרי של עיריית חיפה החל לאחרונה במהלך יזום, בשיתוף השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות וב”רשות הטבע והגנים”, לפיזור פיתיונות-חיסון לחיות בר, בדגש על תנים ושועלים. במסגרת מהלך זה פוזרו עד כה כ- 350 פיתיונות-חיסון באזורים הגובלים עם פארק הכרמל, בכרמל הלא מיושב.
הפיתיונות, אשר פוזרו מהאוויר באמצעות מטוסים קלים, כוללים בתוכם מלבד מרכיבי מזון, גם תרכיבי חיסון, אשר מועברים למערכת החיסון של חיית הבר לאחר אכילת הפיתיון.

פיתיון חיסון חיות בר (צילום: עיריית חיפה)

בימים הקרובים יפזרו אנשי השירות הווטרינרי עוד כ-1,000 פיתיונות-חיסון נוספים בפתחי הוואדיות בחיפה, במטרה ליצור חגורת-חיסון היקפית בעיר חיפה, ובכך למנוע את התפשטות המחלה.

המקרים האחרונים, בהם התגלו חיות בר נגועות בכלבת, היו במושבה יוקנעם ובאתר הסמוך לבת שלמה, וקדמו להם מקרים נוספים, בהם התגלתה המחלה במוקדים רבים בעמק יזרעאל ובעמק חרוד.

בשירות הווטרינרי העירוני מבקשים להדגיש, כי במידה ונתקלים בהתנהגות חשודה של חיית בר, כגון ניסיון לתקיפה או חוסר פחד מבני אדם, יש לדווח על כך לשירות הווטרינרי. במקרה של נשיכה על-ידי כלב או בעל חיים אחר, יש לפנות באופן מיידי למשרד הבריאות ולדווח לשירות הווטרינרי העירוני.
התושבים מתבקשים שלא לגעת בפיתיונות, על מנת לאפשר לחיות הבר לאכול אותם ובכך להתחסן.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.