האם טכנולוגיה חדשה שנקראת Machine learning תביא לסופם של אירועי הלפיד בבז”ן ?

כיצד עשויה טכנולוגיה חדשה לאתר, להתריע ולמנוע תקלות בקבוצת הפטרוכימיה הגדולה בישראל?

בימים אלה מופעל פיילוט ראשוני באגף המונומרים, במתקן שגרם לאירוע הלפיד, בחברת כרמל אולפינים, מקבוצת בז”ן, שאמורה למנוע תקלות במתקן, בטרם התרחשותן, ולספק התראה שעות ולעיתים ימים בטרם התרחשה התקלה.


הלפיד המוכר לכל החיפאים מיועד לשחרר כמות עצומה של גזים ולשרוף אותם, כאשר מתחוללת תקלה במתקן. אבל מה עושים בכרמל אולפינים, כדי למנוע את התקלות האלה?

מערכת המבוססת על סנסורים וניתוח זמן אמת של שינויים במדדים:

הטכנולוגיה של חברת הסטארט-אפ Precognize הישראלית פועלת בשיטה שנקראת Machine learning התוכנה אוספת מידע ובונה מסד נתונים, לומדת מהו ערך “תקני” ואיזה ערך חורג מהנורמה, ומספקת התראה כמעט בזמן אמת במידה ואיתרה ליקוי שמצריך התייחסות של הצוות בשטח. בשלב היישום, במידה והפיילוט יהיה מוצלח, התוכנה תסרוק בכל דקה אלפי נקודות במתקנים השונים בקבוצת בז”ן ותצליב מידע ביניהם, ותספק התראה עבור המהנדס בשטח. הטכנולוגיה נבחנת במתקן מרכזי של קבוצת בזן כאשר המטרה היא לבנות שיטת שתאפשר פעולה פשוטה של כל איש צוות במפעל, אשר יוכל למנוע את התפתחות התקלה לאחר שאותרה.

לפיד ענק בכרמל אולפינים. צילום – יצחק מירו

יש לציין כי במקביל לפיילוט בארץ ענקית הפטרוכימיה BASF בגרמניה כבר עושה שימוש במערכת החיזוי באמצעות אותה טכנולוגיה. מדובר במתחם גדול פי כמה מבז”ן וכולל פי חמישה מתקנים הכוללים לפידים.

מנהל חברת כרמל אולפינים מקבוצת בז”ן אסף אלמגור מסביר:

“הלפיד עצמו הוא אביזר בטיחותי שלמעשה מטפל בבעיה שנוצרה והוא עצמו אינו גורם למפגע סביבתי. המטרה כאן היא למנוע מראש את הבעיה – הפסקות והפעלות של המתקן או חלקים ממנו, פעולות אשר הן בעצמן מהוות סיכון בטיחותי, וזאת ניתן לעשות על-ידי חיזוי מוקדם של התקלה שתביא להשבתה”.

מנכ”ל קבוצת בז”ן היוצא, אבנר מימון:

“בז”ן מחפשת טכנולוגיות מתקדמות על מנת לשפר את יכולותיה ולמזער את החותם הסביבתי שלה. כולי תקווה שטכנולוגיה מסוג זה תשפר את התפעול השוטף ותימנע תקלות שניתן למנוע אותן”.

מנכ”ל הסטארט-אפ Precognize חן לינצ’בסקי:

“אנו מודים לבז”ן על הבחירה בטכנולוגיה שלנו לאיתור מוקדם ומדויק של תקלות. השימוש בנתונים שנאספים מסנסורים לצורך תחזוקה חזויה (“Predictive Maintenance” ) הופך להיות נפוץ בעולם כחלק מאסטרטגיית IoT. כחברה ישראלית אנו גאים להיות מובילים עולמיים בתחום”.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור כלכלה ועסקים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו