מבנה בית הספר בסמ"ת יהפוך למעונות לתושבי השכונה ולמסגרת חינוכית

מיכל ירון סוקרת את עתיד המבנה של בית הספר בסמ"ת ברחוב מסדה בחיפה

לטענת תושבים בהדר, חשוב מאוד שבמבנה של בסמ"ת, שעתיד להתפנות, בתחילת רחוב מסדה ייפתח בית ספר יסודי ממלכתי על מנת למשוך לשכונה משפחות צעירות

בחודש הבא, עתיד מבנה בית הספר השש שנתי הוותיק בסמ"ת להתפנות מתלמידים. תלמידי בית הספר עוברים לקריה מדעית טכנולגית, שנבנתה בעבורם. תושבים משכונת הדר פנו לעירייה על מנת לבדוק מה היא מתכוונת לעשות במבנה בית הספר, שנמצא בתחילת רחוב מסדה. לטענת תושבים בשכונה, על מנת למשוך משפחות צעירות לבוא לגור בהדר צריך להציע להן גני ילדים ובתי ספר. לראייה, הם מביאים את הדוגמא של שכונת בת גלים, שבה בשנת הלימודים הקודמת בית הספר היסודי עלייה הפך לבית ספר אנתרופוסופי. בית הספר זוכה להצלחה גדולה ומגיעים אליו תלמידים גם מהשכונה וגם משכונות אחרות בעיר, והדבר מחזק את שכונת בת גלים (יש לציין, שחלק מהצוות הפדגוגי בשכונה וגם מספר משפחות עם ילדים, שלומדים בבית הספר, עברו לגור בשכונה).

לטענת תושבים בהדר, אם מבנה בית הספר בסמ"ת היה עובר הסבה לטובת בית ספר יסודי, הדבר היה תורם רבות לשכונה. בית ספר יסודי ברחוב מסדה יכול להוות מרכז להורים וילדים, גם מעבר לשעות הלימודים, כחלק מתכנית המל"ל, מילדות לבגרות, שמקמים העירייה ומנהלת ההורים, לפיה ניתן להסתכל על התהליך החינוכי כרצף אחד מגן הילדים, דרך בתי הספר היסודי והשש שנתיים ועד הגיוס. בנוסף, בית הספר אמור לתת מענה גם לאחר שצלצול האחרון נשמע.

בית הספר בסמ"ת – רחוב מסדה – חיפה (צילום: ירון כרמי)

התושבים כבר עודכנו כי חלק מהמבנה ישמש כגני עירייה לילדים מהזרם הממלכתי. לטענת תושבים כיום הם נדרשים לנסוע להדר עליון על מנת להכניס את הילדים לגני עירייה, ובגלל שחלקם ללא רכב פרטי, קשה להם מאוד עם המרחק מהגן. גן בתחילת רחוב מסדה יכול לאפשר לחלקם להביא את הילדים בבוקר ברגל.

לאחרונה, נודע לתושבים בשכונה שייתכן שהמבנה ישמש לאירועים חוץ בית ספריים של תלמידים, ולא יהפוך לבית ספר ממלכתי. לטענת הורים זו תהייה פגיעה קשה ביכולת למשוך הורים צעירים לגור בהדר.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

"הרבה זוגות צעירים בודקים את בית הספר היסודי בשכונה, שבה הם מתכוונים לקנות בית, עוד לפני שהם בודקים את גובה הארנונה ומידת זיהום האוויר", אמרה שרון, תושבת הדר בשנות ה-30 לחייה, אימא לילד בן שנתיים, "זה ידוע שאחת הסיבות למחירים היקרים בחלק מהשכונות על הרכס היא קירבה לבתי ספר יסודיים, שנחשבים טובים. כשאני מנסה לשכנע חברות שלי, שגרות מחוץ לעיר או בשכונות אחרות בעיר לבוא לגור לידי, הן ישר שואלות לאיזה בית ספר הבן שלי יילך בעוד 4 שנים. הן אומרות לי שבלי גני עירייה קרובים ואיכותיים ובית ספר יסודי טוב, הן לא ישקלו בכלל לגור כאן, כי מה שמעניין אותן לפני הכול זה חינוך הילדים. אני מבינה אותן ומסכימה איתן ולכן מאוד חשוב לי לנצל את ההזדמנות, שהמבנה של מסדה מתפנה על מנת שהוא יהיה בית ספר בשביל הילדים שלנו. אם מסתכלים כמה בתי ספר יסודיים היו בהדר לפני 50-60 שנה, כשהדר הייתה השכונה בחיפה, מבינים בקלות שזו הדרך להחזיר את הדר לימי הזוהר של פעם, בתי ספר יסודיים אטרקטיביים, שיביאו לשכונה משפחות עם ילדים"

יש לציין כי בשכונת הדר יש מאבק על צביון השכונה. בשכונה מתגוררים זה לצד זה ילדים חרדים, חילונים וערבים. בשכונה יש בתי ספר לכל אחת מהאוכלוסיות ויש גם מאבק על כל מבנה, שמתפנה, ויכול להיות מוסב לטובת בית ספר לאחת הקבוצות בשכונה. לתושבים החילוניים חשוב שהמבנה של בסמ"ת ייתן מענה לאוכלוסייה החילונית ההולכת וגדלה בעיר, לצד בתי הספר מהזרם החרדי והדתי.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

עם מעברו של בי"ס בסמ"ת לקריה המדעית – טכנולוגית, תחל עיריית חיפה בשיפוץ המבנה.
בחלקו התחתון של המבנה מתוכננים להיפתח מעונות לרווחת ילדי השכונה.
בחלקו העליון תפתח מסגרת חינוכית, בהתאם להחלטת משרד החינוך ועיריית חיפה.

לא ניתן להגיב