זיהום אוויר בחיפה – דף הבית

זיהום אוויר בחיפה - צילום לילה בחשיפה ממושכת

חיפה מוכה באחוזי תחלואה גבוהים במיוחד. תושבי העיר הנוסעים בשדרות ההסתדרות מקבלים מכת ריח עזה של סירחון. גם הנוסעים בכביש 22 מכירים היטב את הריחות הקשים, בעיקר בשעות הערב והלילה. בלילות, כשמתגברת תופעת האינוורסיה, יורד על חיפה ענן זיהום מהמפעלים ועוטף את הבתים על הכרמל. כל שכונות חיפה מוכות, זה רק שאלה של כיוון האוויר.

מקורות זיהום האוויר בחיפה:

זיהום מכלי רכב, זיהום ממפעלים, אבק ועוד.

הזיהום נחלק לשני סוגים: חלקיקים וגזים. בתחום הניטור, כרגע מנטרים באזור חיפה רק את החלקיקים הגדולים הנישאים באוויר. את החלקיקים הקטנים והגזים אין מנטרים. חלק מהגזים הנם רעילים ולדעת מומחים הם סיבה מרכזית ותחלואה מחד ואינם מנוטרים מאידך. ראש העיר יונה יהב מצידו, טוען כבר שנים כי מדובר בבעיה תדמיתית בלבד וכי תושבי חיפה נושמים את האוויר הנקי בארץ. אנחנו לא מצאנו אף חיפאי שהאמין לגרסה של יונה יהב…

כאן למטה תמצאו את כל הכתבות הקשורות בזיהום האוויר בחיפה.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. הקואליציה לבריאות הציבור אמר/ה

  יוני 2012

  שיפור איכות האוויר – המטרה של כולנו

  קול קורא לעמותות, ארגונים, פעילים ומתעניינים
  לפנות לקואליציה לבריאות הציבור
  ולקבל מענה בנושא איכות אוויר

  איכות אוויר טובה היא אחד המדדים לבריאותה של קהילה. ראוי שהעוסקים (עובדים, מתנדבים ומתעניינים) בתחום הבריאות, הסביבה, הרווחה, החינוך והתעסוקה, יקבלו תמונת מצב מהימנה של האוויר אותו נושמים כולנו. מאידך, המידע שמתקבל לרוב אינו מונגש לציבור – הדוחות כתובים בשפה מקצועית, מובנים לקהל מצומצם מאוד, וכוללים תחומי ידע רבים.

  הקואליציה לבריאות הציבור, המאמינה שלכל תושב ותושבת יש את הזכות לנשים אוויר נקי ולפעול למען איכות אוויר טובה, מזמינה אתכם לקבל מאיתנו יעוץ, מידע והכוונה בתחומים הבאים:

  · חוות דעת על נתונים של הרשויות
  · ניתוח תוצאות של בדיקות אוויר
  · השוואת ערכים ותקנים בין המקובל בישראל למדינות אחרות
  · הרצאות והדרכות לגבי חוק אוויר נקי
  · הנחיות לאיתור מידע רלוונטי ברשת
  · המלצות לגבי בדיקות אוויר

  פניות במייל: ronit@phc.org.il, maayan@phc.org.il
  פניות בטלפון: 077-4140212

  למידע נוסף עלינו: http://www.phc.org.il" onclick="window.open(this.href);return false;

 2. ירון חנן אמר/ה

  סתירות מהותיות בדיווחי המשרד להגנת הסביבה-בבדיקות זיהום אוויר במפרץ חיפה!
  מכתב למנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה


  לכבוד: מר שלמה כ"ץ
  מנהל המחוז
  המשרד להגנת הסביבה- חיפה

  לשלמה היקר,
  שלום רב,

  אודה לך אם תסביר לנו את הפער המדהים בין מה שפרסם המשרד להגנת הסביבה באתר האינטרנט לבין מה שאתם מסרתם בשנה האחרונה, בנוגע לבדיקות הידניות של חומרים מסרטנים במפרץ חיפה. ראה להלן פרסום בכתבתה של רויטל חובל ב"הארץ" מאתמול 30-12-12. להלן קטעים נבחרים מהכתבה:
  http://www.haaretz.co.il/news/science/1.1896452" onclick="window.open(this.href);return false;

  המשרד להגנת הסביבה דגם את זיהום האוויר בחיפה רק 5 ימים בשנתיים

  על פי דו"ח שפורסם באתר המשרד, חומרים מסרטנים רבים שאינם מנוטרים בתחנות הקבועות ויש ליטול ידנית מבחנות לבדיקתם – כלל לא נבחנו!
  · רויטל חובל 30.12.2012 15:06

  "דו"ח שפרסם המשרד להגנת הסביבה חושף כי מאז נכנס לתוקף חוק אוויר נקי, לפני כשנתיים, הקדישו פקחי המשרד חמישה ימים בלבד למשימה החשובה עליה הם אמונים – נטילת דגימות זיהום אוויר באזור מפרץ חיפה. על פי התוכנית שהציב לעצמו המשרד כדי לעמוד ביעדי חוק אוויר נקי, היו הפקחים אמורים לשקוד על המלאכה האמורה במשך 26 יממות לפחות במשך כל שנה….

  בתוכנית הבדיקות שקבעה ד"ר אביבה טרכטמן מהמשרד להגנת הסביבה נכתב כי "הבדיקות תערכנה אחת לשבועיים (כל 15 יום), כלומר 26 פעמים בשנה… יש לציין כי על פי הספרות על מנת לקבל ריכוז ממוצע שנתי יש לבצע 52 מדידות בשנה, היינו אחת לשבוע". עם זאת, הדו"ח שעלה לאתר המשרד לעיון הציבור, חושף כי ב-2012-2011 נמדדו החומרים במשך חמש יממות בלבד, פעמיים בדצמבר 2011 ושלוש פעמים בין מאי ליולי 2012. שני חומרים בלבד נמדדו במשך שש יממות….

  הדו"ח גופו מעלה נתונים מדאיגים על איכות האוויר באזור מפרץ חיפה ומונה חריגות רבות ביחס למותר – מה שרק מחזק את הצורך באכיפה הדוקה…

  בכנס שהתקיים בספטמבר האחרון הציגו נציגי המשרד להגנת הסביבה נתונים דומים, ולפיהם אכן נערכו מעט מדי ימי דיגום באזור המפרץ. בתגובה לפניית "הארץ" אז דחו במשרד את הדברים וטענו כי "בשנת 2012 בוצעו לא פחות מ-550 בדיקות באזור חיפה וצפויות להתבצע עוד מאות בדיקות עד סוף השנה". עוד הוסיפו בתגובתם באותה עת כי בשנת 2011 בוצעו 200 בדיקות….

  עוד מסר המשרד להגנת הסביבה כי …"הטענה שבשנתיים האחרונות בוצעו דיגומים במשך חמש יממות בלבד, הינה שקרית ומשוללת כל יסוד…"

  לאור הסתירות התמוהות לכאורה בדיווחים שמשרדכם הוציא, נדרשת הבהרה כנה וגלויה שתסביר את הליקוי הזה, שהתגלה לכאורה, לאור פניית "הקואליציה לבריאות הציבור אליכם ולאור הכתבה הנ"ל.

  למותר לציין מהן ההשלכות החמורות של סתירה מעין זו ועוד יותר של אי ביצוע הבדיקות הנדרשות מצידכם, שגם אם היו מתבצעות על פי התכנון, הן רחוקות מהנדרש במדינות מתוקנות ועל פי הסטנדרטים המקובלים בעולם.
  אם נוסיף לעניין את כשליו החמורים של איגוד ערים לאיכות סביבה בחיפה, בראשותו של מר יונה יהב (כפי שפרסם לאחרונה דו"ח מבקר המדינה וכפי שאנו שבים וטוענים בשנים האחרונות) נדמה כי גורלם ובריאותם של תושבי האזור מופקרים לכאורה ע"י הרשויות שהיו אמורות לפקח על כך!

הגיבו כאן לכתבה