כנס שיתוף ציבור בנושא תכנון מחלף אלנבי ונייר עמדה שגובש

ביום ו’, 04/05/2012 התקיים מפגש שיתוף ציבור בחוף הגולשים בנושא תכנון מחלף אלנבי.
במפגש הוצגו תכניות הפיתוח סביב מחלף אלנבי וחוף הגולשים, כפי שנמסרו לגולשים על ידי עיריית חיפה.
האדריכל הדר בן טובים, נציג הגולשים, הסביר את התכניות של פיתוח מחלף אלנבי.
במפגש השתתפו חברי מועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה, שמואל גלבהרט ואביהו האן, כ-10 גולשים וכן נציגי תושבים מהשכונה.
בתום המפגש ניסחו המשתתפים נייר עמדה המתייחס לתכנית מחלף אלנבי, אשר הוגש לועדה המקומית, למתכננים ולעיריית חיפה.
באופן כללי יש הסכמה כי תכנית פיתוח והשלמת מחלף אלנבי עשויה להסדיר את חוף הגולשים בצורה נאותה, בתנאי שיוקם מועדון הגולשים מתחת לגשר וכן כי יילקחו בחשבון מספר הערות לתכנון

באי המפגש העלו מספר נקודות עיקריות באשר לתכנון:

 • בשלב הפיתוח הנופי יש להימנע ככל האפשר מהצבת מכשולים בקרבת המים והשטח התפעולי של חוף הגולשים, אשר עלולים לסכן את הגולשים: פרגולות, ספסלים, עצים וכו’.
 • באזור המערבי של התכנית, יש לתכנן את תמיכת המצוק וסילוק כמויות של פסולת בניין. המצוק בנוי כולו על פסולת בניין שנשפכה שם בשנות ה-70. תמיכת המצוק וסילוק חלק מהפסולת נדרשים על מנת שלא לסכן את המטיילים שיעברו על הטיילת החדשה וכן למנוע המשך הידרדרות של פסולת בניין למים.
 • יש לתכנן דורבן קטן נוסף אשר יאפשר היווצרות שכבת חול באזור המערבי של מחלף אלנבי.
 • יש לפעול להקטנת החיכוך בין העוברים בטיילת לבין השטח התפעולי המשמש לגלישה. זאת על מנת להבטיח את שלום המטיילים והגולשים בקרבת מחלף אלנבי.

רצועה צרה של חוף שתיצור חיכך מסוכן בין הגולשים למטיילים – יש לתת את הדעת על צמצום החיכוך עוד בשלב התכנון

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

6 תגובות
 1. irir אמר/ה

  בקשר לנייר העמדה שהגולשים מפנים אליו, מציע להתחשב בעובדה שרבים אינם יכולים לפתוח קבצי docx

 2. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  [quote="irir":niag63w8]בקשר לנייר העמדה שהגולשים מפנים אליו, מציע להתחשב בעובדה שרבים אינם יכולים לפתוח קבצי docx
  IRIR היקר, טופל. הנה הטקסט

  לכבוד: עיריית חיפה, חברת יפה-נוף

  הנדון : התייחסות נציגי הגולשים לתכניות בניית גשר אלנבי

  הקדמה :
  לאחר שעיינו בתכניות פיתוח השטח ובתכנית מבנה מועדון הגלישה, אני מברכים על התכנון , רואים בו שדרוג וקידום משמעותי של החוף, והתאמתו כחוף גולשים, בד בבד עם השתלבותו במערך פריסת הטיילת החופית של חיפה.
  למרות שביעות רצוננו הכללית מהתכנית ומרכיביה, יש לנו כמה הסתייגויות, וכן הערות החשובות להשלמת התכנית כדלקמן :

  1. פתרון בעיית הבטיחות במקטע הבעייתי : בקטע החוף, הצמוד למבנה מועדון הגלישה, נוצרת בתכנית בעיית בטיחות, וזאת כתוצאה מהצטלבות פעילויות המתרחשות בו-זמנית. הכוונה לתנועת גולשים וציוד גלישה מהמבנה אל המים וחזרה, ותנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים בנתיב המאונך/מצטלב. כתוצאה מכך, עלולות להיגרם תאונות הן להולכי הרגל ורוכבי האופניים, כך גם לגולשי רוח וגולשי קייט. כדי לפתור בעיה זאת, קיבלנו יעוץ אדריכלי המציע 2 אופציות לפתרון הבעיה :
  א. להעביר את קטע הטיילת וקטע שביל האופניים מאיזור זה, לצידו השני של רחוב יוברט המפרי, בצמוד למדרכה הדרומית שלו, ולהחזיר את הנתיבים הללו בצמוד לחוף רק לאחר מעקף מבנה מועדון הגלישה.
  ב. לפתור את הבעיה באמצעות פתרון מרחבי, בו שתי פונקציות אלו (הטיילת ושביל האופניים), יתוכננו במפלס גבוה יותר, מעל גג מבנה מועדון הגלישה, ויחזרו לפני הקרקע בהדרגה לאחר מעבר הקטע הבעייתי.
  אין לנו ספק, כי באמצעות מאמץ תכנוני נוסף, אפשר ויש צורך אמיתי להתגבר על בעיית בטיחות זאת וליצור מצב בו כל משתמשי הדרך והמקום ייהנו מבטיחות כנדרש.

  2. הימנעות מאובייקטים בולטים בשטחים הפתוחים : יש להימנע מתכנון/הצבת אובייקטים בולטים כגון : עמודים, סככות, עצים, שלטי ברזל וכו’ בכל השטחים הפתוחים של התכנית, וזאת מהסיבה שאובייקטים אלו עלולים לסכן את ציבור הגולשים בכלל ובמיוחד את גולשי הקייט (עפיפון). אובייקטים מעין אלו יש לתכנן בצמוד למבנים ו/או מתחת למסועת כביש הגשר. שאר השטח צריך להישאר פתוח ומפותח ע"פ התכנית.

  3. תמיכת המצוק הימי : לאחר עיון בחתכי התכנית, לא ראינו התייחסות למקטע חוף זה. מדובר במצוק ימי בגובה משתנה הנע מגובה של כ-2מ’ ועד גובה של כ- 5 מ’ מעל פני הים. עלינו לציין כי כל קטע חוף זה סובל משחיקה מתמדת ונגיסה של הים, דבר המקטין באופן תדיר את רצועת החוף הקיימת, ובמידה ולא ייתמך כראוי, ימשיך להינגס ולסכן את כל המשטחים המתוכננים בסמוך אליו והכוללים את האזור המדושא, את הטיילת ואת שביל האופניים.

  4. עיבוי הדרבן הימי הקיים : כפי שעולה מהתכניות ומהחתכים, הדרבן הימי יחוזק יעובה יורחב ויתארך. לדעתנו, תכנית זאת מחויבת המציאות. תפקיד דורבן זה חשוב לעין ערוך, שכן הוא שומר על משטר נדידת החול לתוך המפרצון המשמש לגלישה, וכן שומר ומגן מפני שחיקה של האלמנטים החופיים. עלינו לציין כי במקרה שדרבן זה לא יחוזק כמפורט בתכניות, יגרום הדבר לסיכון כל החוף ועלול לגרום להרס רב של כל קו ההפרדה בין רצועת החול לבין משטחי הטיילת והחוף המוגבה. לפיכך, אנו רואים חשיבות עליונה בחיזוקו כפי שמופיע בתכניות המהנדס הימי.

  5. בקשה לבניית דרבן משני קטן : מעברו השני של הדרבן הקיים והמתוכנן, קיים מפרצון קטן נוסף. מיקומו בין הדרבן הקיים לבין העץ לשימור והוא מתפרס לאורך של כ- 40 מ’. לדעתנו, אפשר ליצור גם במקום זה מפרצון חולי באמצעות מאמץ קטן יחסית, ע"י בניית דרבן ימי קטן יחסית ברוחב של כ- 5מ’ ובאורך בליטה ימית של כ- 10מ’, במיקום שנמצא מול העץ לשימור. אנו סבורים כי באמצעות השקעה כספית קטנה, אפשר ליצור מפרצון חולי איכותי שישמש לפעילויות חופיות ואף יתרום לשמירה והגנה נוספת על הדרבן הקיים.

  אנו מבקשים כי תשקלו בחיוב את הכנסת כל הערותינו אלו להוראות התכנית טרם הגשתה לאישור הוועדה המקומית.
  בנוסף לכך, אנו מבקשים להיפגש עם המהנדס הימי האחראי לתכנון ההנדסי של החוף, וזאת בכדי ללמוד ממנו על השאלות, הנקודות, ההסתייגויות והרעיונות שהצגנו במכתבנו זה, במטרה לשפר את התכנית ולהביאה למיצוי מלא ואיכותי.

  בברכה
  בתודה מראש
  נציגי גולשי הרוח והקייט חיפה

 3. משתמש אנונימי אמר/ה

  זו התארגנות יפה מאד ומבורכת, כל הכבוד על ההשקעה של הזמן, הניתוח וההצעות.
  – איך תהייה העבודה כלפי העיריה עצמה. האם הגורמים המובילים את הפרוייקט אכן מקבלים את המשוב הזה / הבקשות. מול מי העבודה שם?

  תודה
  דן

 4. ירון כרמי אמר/ה

  [quote="dan":r77c7ws3]זו התארגנות יפה מאד ומבורכת, כל הכבוד על ההשקעה של הזמן, הניתוח וההצעות.
  – איך תהייה העבודה כלפי העיריה עצמה. האם הגורמים המובילים את הפרוייקט אכן מקבלים את המשוב הזה / הבקשות. מול מי העבודה שם?
  תודה
  דן

  דן שלום,
  עמדת התושבים והגולשים הוגשה בוועדה המקומית לתכנון ולבניה להנהלת העירייה.
  כמו כן הדברים הוצגו למתכננים בחברת יפה נוף
  ירון

 5. margolin31 אמר/ה

  שלום

  אשמח לקבל הבהרות לגבי תוכנית הבנייה של גשר אלנבי:
  – האם הגשר מתוכנן להיות דו-סיתרי? כלומר, לאפשר הן יציאה והן כניסה לבת גלים.
  – מה המועד המתוכנן או הצפוי לתחילת עבודות הבנייה בפועל?

  בברכה,
  מרגולין

 6. ירון כרמי אמר/ה

  [quote="margolin31":2ivz1v2i]
  – האם הגשר מתוכנן להיות דו-סיתרי? כלומר, לאפשר הן יציאה והן כניסה לבת גלים.
  בברכה,
  מרגולין
  כן, דו סיטרי
  לא יודע מתי תחילו לבנות. לדעתי אין עדיין מועד מדויק