שנה לבחירות המוניציפאליות בחיפה – המתמודדים

מועצת העיר חיפה - המליאה (צילום: ירון כרמי)

בעוד שנה, תושבי חיפה יילכו לקלפיות ויקבעו האם ראש העיר יונה יהב ימשיך לכהונה רביעית או שלחיפה יהיה ראש עיר חדש. שנה לפני בדקנו מי הודיע שהוא מתמודד, מי לא הודיע רשמית אבל יתמודד ומי עוד מתלבט. מה שבטוח, משעמם לא יהיה כאן.


מועמדים לראשות העיר חיפה:

יונה יהב – (צילום: ירון כרמי)

יונה יהב – יהב נבחר לראשונה לתפקיד ראש העיר בשנת 2003 ומאז מכהן כ-14 שנים כראש עיריית חיפה. לפני כן, עבד יהב כעורך דין והיה חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה. יהב יתמודד בפעם הרביעית באוקטובר הבא. עדיין לא ברור מטעם איזו סיעה הוא יתמודד ומי יהיו חברי המועצה ברשימה שלו. בעבר יהב התמודד בהרכבים שונים, גם כנציג של מפלגות וגם באופן עצמאי ועכשיו אנו , במערכת חי פה, ממתינים כדי לראות מה הוא יבחר לעשות והאם כל מי שנמצא היום ברשימה שלו למועצת העיר, יהיה בה גם בבחירות הבאות.

במשך שנים, רבים סברו כי מ”מ של יהב וראש מנהל ההנדסה, חדווה אלמוג, תתמודד על ראשות העיר, כשיהב לא יציג מועמדות. עכשיו נראה שאלמוג גנזה את הכוונה (שאולי מעולם לא הייתה) להיות ראשת העיר ולא תתמודד. בחודשים האחרונים, יהב משקיע רבות בשיקום נזקי השריפה שהייתה בנובמבר אשתקד ובחידוש מרכז הכרמל והוא מתכוון עד לבחירות גם להשקיע בשכונת הדר (שיקום רחובות ומבנים). בנושאי איכות הסביבה, יהב נחל הצלחה גדולה עם מיכל האמוניה, הן בריקון המיכל והן בחיזוק תדמיתו הציבורית בנושאי איכות סביבה. כעת פועל יהב על מנת לוודא שיהיה פיקוח על המפעלים במפרץ ובניסיון לעצור את היוזמה להעביר את המפעלים למועצה תעשייתית.

לצד ההישגים, ליהב יש מספר נקודות כואבות, אותן לא הצליח לתקן במהלך הקדנציה, בעיקר בתחומי הקיימות והתכנון האורבני וביניהם: הקזינו בבת גלים, מועדון הגולשים הנטוש, רישות חיפה בשבילי האופניים, תעריפי מנהרות הכרמל, הארנונה הגבוהה ביחס לערים אחרות, העיר התחתית שלא המראיה כקמפוס וקיבלה מכה נוספת כעת עם ההכרזה על סגירת המרכז האקדמי כרמל, הרחבת בז”ן אשר אושרה במועצה הארצית, ההגירה השלילית של אוכלוסיה יהודית, הקישון המזוהם והמאויים, נמל התעופה של המריא וכמובן זיהום האוויר: בעיה מהותית שפתרונה אינו נראה באופק. יהב ייצטרך להסביר לציבור את תכניותיו בנוגע לסוגיות הליבה הללו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

כתבות נוספות אודות יונה יהב

עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)

 

עינת קליש רותם – קליש רותם מתמודדת על ראשות העיר בפעם השניה. ב-2013 זכתה סיעתה, חיים בחיפה, ב-3 מושבים במועצת העיר (לצידה של קליש נכנסו למועצה טלי משולם איטח ובועז גור). בשנת 2015 גור החליט שהוא לא מעוניין להמשיך עם קליש והוא חבר לקואליציה, כסיעת יחיד.

בחודשים הקרובים, קליש תציג את רשימת חברי המועצה שלה לבחירות הבאות. גם בבחירות הקודמות וגם בבחירות הנוכחיות, קליש רותם הכריזה כי מטרתה היא להחליף את יהב ולנהל את העיר אחרת. היא טענה שוב ושוב שאיש מקצוע צריך לנהל את העיר על מנת להחזיר את הצעירים לעיר, להעיר את העיר ולתכנן נכון את השיפוצים והבנייה החדשה בחיפה.
בשנת 2013 קליש רותם הגיעה ממשרד האדריכלים שלה ומהטכניון והלא הייתה מוכרת לציבור החיפאי, ועדיין אחוז לא מבוטל מתושבי העיר נתן בה אמון. בבחירות הנוכחיות המצב הוא שונה, והיא הרבה יותר מוכרת אחרי שנים של סיוע לתושבים ומתן מענה לפניות במועצת העיר ומחוצה לה.

כתבות נוספות אודות עינת קליש רותם

 

ד”ר איתי גלבוע (צילום – ירון כרמי)

איתי גלבוע – גלבוע התמודד על ראשות העיר בבחירות הקודמות ונכנס למועצת העיר. בהרמת הכוסית לראש השנה תומכיו קראו לו לרוץ לראשות העיר גם בעוד שנה, וכעת הוא בוחן מי יהיה ברשימה שלו וכיצד הוא ינהל את הקמפיין. גלבוע,  לעומת שאר המתמודדים, מעריך את מה שיהב עשה בקדנציות האחרונות, אבל חושב שהגיע הזמן לראש עיר חדש בחיפה, שיתקן את מה שדורש תיקון בעיר, אבל לצד זה ימשיך את מה שיהב עשה נכון.

גלבוע הוא זה שהקים את מערך פניות הציבור בעירייה עוד בימיו של ראש העיר הקודם, עמרם מצנע, כך שיש לו ניסיון מוניציפאלי, ובבחירות ב-2013 הוא העמיד את עצמו לבחירה לאחר למעלה מעשור שלא עסק בפעילות ציבורית. גלבוע מאמין שאחרי 5 שנים של עשייה במועצת העיר ובוועדות סיכוייו טובים יותר.

לכתבות נוספות אודות איתי גלבוע

 

ניר שובר (צילום: מיכל ירון)

ניר שובר – הוא בעל בית הקפה היינה בגן שמואל (בכניסה לכרמליה). שובר הודיע על כוונתו להתמודד על תפקיד ראש העיר לפני כחצי שנה. שובר הוא בן 33, וכוונתו לקבל את קולות הצעירים, שלדבריו מאמינים ביכולת שלו להעיר את העיר הרדומה. שובר פעיל ברשת האינטרנט, במדיה החברתית, שם המפיץ את תכניותיו עבור חיפה, תכניות אותן הוא מתכוון לממש לאחר הבחירות. מה ששובר מדגיש הוא את הצורך להחזיר את ההדר להדר, לנצל את מת”מ ואת שפת הים, לטפל נכון ברכבות המהירות לתל אביב ובתחנות ברחבי העיר וכמובן – טיפול בזיהום האוויר.

כתבות נוספות על ניר שובר


המתלבטים

יש סיעות שעדיין לא הודיעו האם בעוד שנה יתמודדו על ראשות העיר או רק על מועצת העיר. גם אם ברור שהמועמד לא יהיה ראש העיר, עדיין העובדה שהסיעה מציגה מועמד לראשות העיר ממנפת את הרשימה ויכולה להוסיף לשיעור ההצבעה למועצת העיר.

דוד עציוני – עוזרו של שר האוצר משה כחלון. על אף הפרסומים שהוא מתכוון לסיים את תפקידו ולהודיע על התמודדות על ראשות העיר, עציוני נכון לעכשיו לא הודיע באופן רשמי על ההתמודדות, ולאחר הפרסומים הוא כתב פוסט בפייסבוק לפיו הוא לא מתכוון בשלב זה להודיע על התמודדות על ראשות העיר.

ליכוד – לא ברור האם הסיעה תציע מועמד לראשות העיר. אם כן זה יכול להיות סגן ראש העיר שמשון עידו או יניב בן שושן.

יש עתיד – סגן ראש העיר שי אבוחצירה יכול להתמודד על ראשות העיר, אבל בשלב הנוכחי הוא עדיין לא הודיע על כוונותיו.

 

אנו נמשיך לעדכן כאן במדור הבחירות שלנו, ככל שיודיעו מועמדים נוספים על כוונותיהם להתמודד.

 

צפו במדור הבחירות לעיריי חיפה בקישור זה

הגיבו כאן לכתבה