ראש העיר הבא? ניר שובר מתכוון לקחת את העיר חיפה בסערה

מי שרוצה את חיפה בדיוק כמו שהיא לא יצביע לניר שובר, שחולם בגדול: לשנות את קו הרקיע של חיפה. חיפה שלו תהייה עיר עם מגדלים בני עשרות קומות על ציר מוריה, פאבים ומסעדות על הגגות במת"מ, שכונת הדר תחזור לימיה היפים ולא יהיו יותר מפעלים מזהמים. עכשיו נשאר לו רק לשכנע את תושבי העיר, להיבחר לראשות העירייה, להפשיל שרוולים ולהפוך את החלומות למציאות. מילה של שובר: זה עוד יקרה, ויותר מהר ממה שאתם חושבים

כשהגעתי לגן שמואל לראיין את בעל המקום, היזם והפעיל החברתי החיפאי ניר שובר, הייתי קצת סקפטית לגבי היכולת של בחור בן 33, שמוכר לי קפה כבר הרבה שנים, לנהל את העיר השלישית בגודלה בישראל. אחרי ראיון של שעה אני עדיין סקפטית, אבל מאמינה שיש לשובר הרבה מה להציע לתושבי העיר, יותר מהנראה לעין במבט ראשון, זה בטוח.

שובר אומר שמגיל 10 החלום שלו, שברור לו שהוא יגשים במוקדם או במאוחר, הוא להיות ראש העיר. יש לו גם מצע סדור ורשימת מועמדים לחברי מועצה, שאותה הוא יחשוף בהמשך.


 

מה תעשה עם המפעלים המזהמים?

אני אבחר לראשות העיר בגלל הטיפול חסר הפשרות שלי במפעלים המזהמים. צריך פתרון למפעלים המזהמים ולמיכל האמוניה, כזה שגם יסייע לאוכלוסייה וגם ייקח בחשבון את העובדים וימצא להם חלופה ראויה. . החלום שלי, ואני מאמין, שאני אגשים אותו, הוא שעל גדות הקישון יוקמו בתי מלון ויהיה חיבור מקריית טבעון ועד לחיפה. אם משפחת טראמפ עשתה קודם כסף ממיכל האמוניה, עכשיו היא תוכל להיות בעלים של בתי מלון ולהמשיך להרוויח מחיפה.

מה אתה חושב על העיר התחתית?

כרגע יש בעיר התחתית 350 בתי עסק, שעומדים ריקים. הרעיון להשקיע בעיר התחתית היה נכון, אבל התוצאה לא מוצלחת.

תרצה לעשות שינוי גם בבתי הספר בעיר?

ברור. בתי הספר של היום פחות מתאימים לרוח התקופה, ובשנת 2017 לילדי חיפה מגיע יותר. הילדים בדרך לשיעור יכולים כבר ללמוד את כל החומר. אני ועוד הרבה הורים צעירים בני גילי מאמינים הרבה יותר בבתי הספר הדמוקרטיים, האנתרופוסופיים ואלה שמלמדים בשיטה המונטסורית.

מה הכי חשוב לך לשנות בחיפה, כשתשב על כיסא ראש העיר?

הדבר הראשון הוא שכונת הדר. מרכז תמיד נשאר מרכז, והמרכז ההיסטורי של חיפה הוא הדר. אני אמנה מישהו שהתפקיד שלו יהיה לדאוג לשימור מבני הבאוהאוס המדהימים בהדר. מעבר לכך, אני אעשה שינוי גם ברחוב חסן שוקרי. אני אפנה את מלון ציון ואת בניין העירייה.

הבסיס לכל שכונה הוא בתי ספר וגנים קרובים. אני רוצה לראות בית ספר ברחוב חסן שוכרי וסביבו גני ילדים, ולא בניין מנהל ההנדסה. היום כשזוגות צעירים חושבים האם לגור בשכונת הדר, והם בודקים מה קורה מבחינת בתי הספר וגני הילדים, הם מגלים מצב עגום. פעם היו בתי ספר רבים בשכונה, ולאט לאט רובם שינו את היעוד שלהם. אני אשנה את זה, ובתי הספר יהיו עוד כלי למשוך שכונות צעירות לשכונה.

תרצה לעשות שינוי גם בתעסוקה בעיר?

בוודאי. אני אתחיל עם מת”מ. מת”מ צריכה להפוך להיות רמת החייל. מדובר אמנם בשטח פרטי, אבל הייתי רוצה לראות בנייה מאסיבית יותר ועל הגגות אזורי בילוי – פאבים ומסעדות. מת”מ אמור להיות הלב של  דרום חיפה, וכמובן, חייב להיות מחובר לים. מה שחשוב זה התמהיל. רק מת”מ לא עובד. כשזה יהיה גם מת”מ, גם פאבים ומסעדות, גם מגורים וגם שפת ים, זה יעבוד נפלא.

אני גם אפעל להכפלת ארנונה בקניונים על מנת לתת דחיפה לעסקים הקטנים בחיפה. אני אפנה לשר הפנים לאחר שאבחר, על מנת שהוא יאפשר לי לבצע את השינוי הזה.

מה החזון שלך? איך היית רוצה לראות את העיר בעוד 10 שנים?

אני יודע שיש אנשים שקשה להם לשמוע את זה, כי הם אוהבים את חיפה בדיוק כמו שהיא, אבל אני בא לעשות שינוי. אני הייתי רוצה לראות מגדלים ברכס הכרמל (על ציר מוריה). הייתי רוצה לשנות את קו הרקיע של העיר. היום הרחובות של מרכז הכרמל ריקים, וזה בגלל שמי שמנהל את העיר הזו כבר שנים הרסו את חיפה.

אני בוגר של בית הספר השש שנתי, ואני מתבייש להגיד מהשכבה שלי, שמדו בה 12 כיתות, כמה נשארו לגור בחיפה. אני רוצה לשנות את העיר הזו ואת התדמית, שיצאה, ולא בצדק. חיפה יכולה להיות אבן שואבת לצעירים, אם נדע איך להעיר אותה, כי הפוטנציאל שלה עצום. צריך רק דם חדש בעירייה שיאפשר לעיר הזו לפרוח. חיפה לעולם לא תהייה תל אביב, אבל זה גם סוד הקסם שלה. חיפה היא העיר הכי טובה לגדל בה ילדים, לעבוד, ליהנות בערבים ובסופי שבוע בים, בפאבים, במסעדות בטיולים.

צריך רק קצת להשקיע, לתת דחיפה לעסקים מקומיים ולא להערים קשיים. העסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה של העיר ולהם צריך לדאוג. לשים סוף לבירוקרטיה ואז יהיה כאן טוב לכולנו.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. עמירם אסמן. אמר/ה

    האם לא חשוב לשים לב לתאריך הכתבה?
    אנחנו כבר במחצית השניה של 2019!!!
    אצלנו הרי אין רגע דל אז למה למחזר סיפורים מהעבר?!!!