"הפגנת הנכים בחיפה הפכה להיות הפגנה נגד יהב"

  כ- 30 מפגינים מחו הערב (חמישי) בפרימיירה של פסטיבל הסרטים כנגד מדיניות "האנטי נכים" ודרשו מראש עיריית חיפה להשקיע ברווחה, לחזק את הקבוצות החלשות ולהנגיש את מבני הציבור.

מחאת הנכים בפסטיבל הסרטים בחיפה (צילום: סמר עודה)

 

ניצחון לחופש הביטוי: הנכים מוחים בפרימיירה של פסטיבל הסרטים בחיפה. בהפגנה שהתקיימה הערב הגיעו כ-30 איש וזאת כדי לא לאפשר את ביזיון בית המשפט העליון שאישר את ההפגנה והגביל את מספר המשתתפים ל-30 איש.

המפגינים החזיקו שלטים עליהם נכתב "יהב בזיון – הנכים רוצים שוויון" – "בלי נגישות-אין ראשות" – "ליונה אין חמלה" – "יונה יהב תתפטר – הנכים שווים יותר" – "רק לא יונה יהב" ועוד, וההפגנה המוצדקת לחיזוק ציבור הנכים ורווחתם והדרישה להנגשת מבני הציבור הפכה יותר למחאה נגד ראש העיר חיפה.

מחאת הנכים צילום: חגית אברהם

"החברה נמדדת ביכולת שלה לתמוך בקבוצות החלשות. חבל שהמשטרה, ראש העיר והרשויות החזקות לא מבינות את זה"

חבר מועצת העיר אביהו האן, מהירוקים של חיפה: "בג"ץ אפשר לנו להפגין פה וזה ניצחון גדול. ההתנגדות של משטרת ישראל בגיבוי של עיריית חיפה שלא נפגין במתחם האודיטוריום. רצו לשלוח אותנו לקרית ספר, לגן האם, למקומות שאין בהם קהל ובג"ץ אמר את דברו. בג"ץ אפשר לנו הפגנה עם עד 30 איש בלבד ויכלו להיות פה מאות אם לא אלפים אך היינו חייבים להגביל את עצמנו להחלטת בג"ץ כדי לא לאפשר את ביזיון בית המשפט. הגיעו לפה קבוצה ריצנית של נכים שטוענים שאין חמלה בעיריית חיפה ואין נגישות ולא מספקים להם פתרונות שהם צריכים במבני ציבור ואת הדברים האלה צריך לשנות, צריך תעדוף נכון כדי שהקבוצות החלשות יקבלו את הפתרונות שלהם וחבל מאוד שעיריית חיפה לא עושים את זה. חופש הביטוי זה דבר חשוב וראש העיר חייב להבין את זה, ולאפשר חופש ביטוי פה במתחם האודטוריום בפסטיבל הסרטים, וכן אנחנו הירוקים של חיפה הגענו לפה אנחנו תומכים בקבוצה החלשה הזאת אך החשוב הוא שחברה נמדדת ביכולת שלה לתמוך בקבוצות החלשות. חבל שהמשטרה, ראש העיר והרשויות החזקות לא מבינות את זה".

מחאת הנכים צילום: חגית אברהם

 

"קרית ביאליק היא מונגשת והיא מודל לחיקוי לשאר הערים"

עו"ד גיל גולדרייך: "המסר הראשון שאנחנו רוצים זה חופש הביטוי וראש עיריית חיפה לא נותן למחות  בפסטיבלים חשובים ואירועים ציבוריים ואנחנו החלטנו שלא עוד. ציבור הנכים מזה כשנה רוצה לדבר עם יונה יהב, והוא מסרב באופן עקרוני וכל מה שנשאר לנו זה להגיע לרחוב ולמחות נגד מדיניות הרווחה ומדיניות הנגישות וכל מדיניות האנטי נכים. זה ניצחון לחופש הביטוי ומכאן ואילך כל הארגונים יוכלו לבקש רשיונות ולקבל אותם ולהפגין באירועים ציבוריים. הדבר השני אנחנו מוחים על בזבוז כספי הציבור. העיר שהיא מודל לחיקי זו קרית ביאליק שהיא מזה מספר שנים נגישה. כל מבני הציבור נגישים  ולציבור הנכים לא חסר תרבות ולא חסר ספורט  יש להם הכל וזה הכל עניין של סדרי עדיפויות קרית ביאליק היא מודל לחיקוי".

 

"רוצים מוניות לנכים, רוצים מבני ציבור מונגשים ודרושים פיקוח על אנשי הרווחה"

מימון בן משה נכה תושב חיפה: "אין בחיפה רווחה. יש מאות של נכים שאין להם עו"ד ואין להם ייצוג ברווחה. אנחנו העיר היחידה בלי מוניות לנכים. בכל הערים נתנו תקציב לזה בעיר שלנו אין מוניות לנכים, ולא מעודדים את זה. אני מבקש מראש העיר ושר הרווחה לפקח על האנשים שלהם. אני סובל 12 שנה מסרטן ואין לי עובדת סוציאלית זה נשמע הגיוני? פניתי לעירייה ולראש העיר ולרווחה ולביקורת של הרווחה ואני כל הזמן מקבל תשובות שאני שקרן שאני נוכל ושאני אלים. אני פעיל חברתי שנים ואין לי עבר פלילי הם מתייגים אותי כאלים כי פעם צעקתי בטלפון קיללתי וכעסתי כי אני שוכב במיטה ואין לי עובדת סוציאלית וצריך לרוץ למשרד הבריאות ולרוץ לרווחה ואיך אני עושה את זה הכל בזכות הכסא שתרמו לי חברים שלי".

 

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

"ההפגנה והמחאה אינה אלא כסות למאבקים פוליטיים וקטנוניים שמנהל  מנכ"ל העמותה בשל אי סדרים כלכליים שנמצאו בהתנהלות העמותה. אותם אי סדרים הובילו את ארגון הג'וינט , הגוף שמממן את העמותה, לדרוש את הפסקת תקצוב העמותה לאלתר. מדובר בניצול ציני של אוכלוסיית הנכים ללא כל כוונה לדאוג לרווחתם. עיריית חיפה גיבשה ומבצעת תכנית הנגשה נרחבת שעלות ביצועה מוערך בכ – 1.5 מיליארד ₪, אשר כוללת את הנגשתם של מעברי חצייה ברחבי העיר, מוסדות חינוך ומבני ציבור עירוניים רבים. בתוך כך, חנכה העירייה לאחרונה גן שעשועים ראשון מסוגו בישראל המותאם לילדים עם מוגבלויות ונפתחו מרכזי סיוע ומידע לאנשים עם מוגבלויות למיצוי זכויותיהם. עיריית חיפה נחושה להמשיך ביישום התכנית, על מנת להבטיח שוויון מלא לכל האנשים עם המוגבלויות באשר הם".

מחאת הנכים צילום: סמר עודה
מחאת הנכים צילום: חגית אברהם

 

מחאת הנכים צילום: חגית אברהם
מחאת הנכים צילום: חגית אברהם
מחאת הנכים צילום: חגית אברהם
מחאת הנכים צילום: חגית אברהם

לא ניתן להגיב