בשנה האחרונה נמכרו בחיפה 1500 יח”ד חדשות בלבד: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

נתוני הלמ"ס מגלים כי במחוז חיפה נמכרו בשנה האחרונה מעט מאוד דירות חדשות ביחס למחוזות האחרים ויש ירידה גדולה בביקושים. לצד הנתון הזה, במחוז חיפה יש הרבה מאוד התחלות בנייה. בעלת משרד התיווך אופרידו נכסים קרין קיסוס: אפשר לראות בקלות את ההאטה בשוק הנדל"ן החיפאי. הקונים יושבים על הגדר כי הם מאמינים שצפויה עוד ירידה במחירים, והם רוצים ליהנות ממנה".

נאות פרס בסמוך לאצטדיון הכדורגל (צילום: ירון כרמי)

הסקירה החודשית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלה כי במחוז חיפה המספר בקטן ביותר של דירות חדשות שנמכרו במהלך במהלך השנה האחרונה לעומת כל שאר האזורים בארץ (מיולי 2016 ועד יוני 2017).

סטגנציה מתמשכת בחיפה

גם בשנה הקודמת, מספר הדירות החדשות, שנמכרו, עמד על 1500 יח”ד בלבד. בשאר המחוזות צפון, דרום, ירושלים, תל אביב ואזור המרכז נמכרו יותר דירות חדשות באופן משמעותי, לעומת שנה קודמת. מחוץ לגבולות הקו הירוק, אזור יהודה ושומרון, נרשמו ביקושים נמוכים יותר מאשר במחוז חיפה.

הסקירה החודשית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמה היום מגלה כי יש ירידה של 11.1% בכמות המבוקשת של דירות חדשות בהשוואה בחודשים אפריל-יוני 2017 לעומת שלושת החודשים הקודמים (ינואר-מרץ 2017). ועדיין, גם אם מבינים שבכל הארץ יש האטה בכמות יח”ד חדשות שנמכרות, בחיפה מספר הדירות החדשות, שנמכרו, אם בוחנים את 12 החודשים האחרונים הוא הנמוך ביותר בארץ.

מנתוני הלמ”ס עולה כי יש פחות דירות חדשות שנמכרות וברוב אזורי הארץ יש גם פחות התחלות בנייה. במחוז חיפה בשנה האחרונה התחילו לבנות 4,700 יח”ד. הנתון הזה הוא יחסית גבוה לשאר הארץ. את כמות התחלות הבנייה מוביל אזור המרכז עם 7,500 יח”ד, שנבנו במהלך השנה האחרונה. במחוז תל אביב יש כ – 4,000 יח”ד בבנייה, 3,500 במחוז דרום ו – 1,600 במחוז ירושלים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
בניה חדשה בנאות פרס בחיפה (צילום: ירון כרמי)

ציפייה לירידה במחירים 

הנתונים הללו מצביעים על המשך הקיפאון בשוק הנדל”ן, כיון שחודש יוני הוא החודש ה-11 ברציפות שבו יש ירידה בביקושים ( כלומר במספר הדירות החדשות. שנמכרות ומספר התחלות הבנייה).

אחד ההסברים לקיפאון בשוק הנדל”ן בעיר הוא שהתקשורת וגם הנתונים מתחילים להראות ירידת מחירים, ולכן הקונים לא ממהרים לרכוש דירות.

“בחודשים האחרונים ניתן לראות בצורה ברורה שמשפרי דיור וגם זוגות, שמחפשים דירה ראשונה, לא ממהרים לקנות דירה”, אמרה בעלת משרד התיווך אופרידו נכסים קרין קיסוס, “אנשים שומעים בתקשורת שאנחנו לקראת ירידת מחירים, והם רוצים ליהנות מכך, ולכן הם רואים דירות, גם מקבלן וגם יד שנייה, אבל רוצים לחכות על מנת ליהנות מירידת המחירים כולה. לקוחות אומרים לי, אם מחירי הדירות בצניחה, למה שנרוץ לקנות דירה, שתעלה פחות בעוד חודשיים? עדיף לחכות ולראות מה קורה. אם עד לפני שנה המחירים רק עלו ואנשים קנו דירות במחירים יקרים על אף שהם ידעו, שזו בועה, והם קונים את הדירה במחיר יותר יקר מהשווי שלה, והם עדיין קנו, כי הם האמינו שהיא תעלה יותר בעוד כמה חודשים, היום המגמה הפוכה, זה שוק של קונים ולא של מוכרים”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.