משרד הבריאות הוציא צו סגירה למחסן המזון "שלח יזמות" בחיפה

מנהל משרד הבריאות במחוז חיפה, פרופ' שמואל רשפון, הוציא היום (ה') צו הפסקה מנהלי למחסן המזון "שלח יזמות" בשל ליקויים תברואתיים חמורים המסכנים את הבריאות.

סטודיו לפילאטיס – WB

צו ההפסקה המנהלי הוצא לאור ממצאי הביקורת שערכו מפקחי לשכת הבריאות המחוזית חיפה ווטרינר עירית חיפה במפעל ביום 17.7.19, במסגרתה נמצאו ליקויים תברואיים חמורים המסכנים את בריאות הציבור באופן מיידי, ובמהלכה גם בוצעה השמדה על פי צו של וטרינר לשכת הבריאות של 800 ק"ג מזון שלא היה ראוי למאכל אדם.

במשרד הבריאות מדגישים, כי חומרת הליקויים משמעותית במיוחד מכיוון שמוצרי המזון שמחסן זה מפיץ מסופקים לאוכלוסיה רגישה מאוד לזיהומים של דרכי העיכול: תינוקות וילדים בכ- 200 מעונות יום וגנים בארץ. הביקורת במחסן נערכה כחלק מביקורת במעון ויצו בנשר בעקבות מידע שהתקבל מאחות אפידמיולוגית של לשכת הבריאות על תינוק בן 7 חודשים שחלה בזיהום דרכי העיכול מהחיידק סלמונלה. המזון למעון זה סופק על ידי מחסן שלח יזמות. העסק פועל ללא רישיון היצור הנדרש ממנו על פי תחומי פעילותו (אחסון מזון בקירור והקפאה).

ממצאי הביקורת הצביעו על כך שבמקום קיים אחסון מוצרי מזון בתנאי טמפרטורה מבוקרת פעולה המחייבת רישיון ייצור. עוד נמצא כי במחסן, על משטחי ליקוט נמצאו מוצרי בשר מופשרים בחלקם, כאשר המשטח היה עטוף ב"שרינק" ניילון נצמד ומיועד להפצה למחרת. מכולות הקפאה שבחצר נמצאות בתהליך הפשרה משעות הלילה בעקבות תקלה, (לדברי מנהל העסק)  בתוך המכולות נמצא מספר רב של מוצרים מן החי בתהליך הפשרה, חלקם פגי תוקף. כתוצאה מכך היה צורך להשמיד כ- 800 ק"ג מוצרי בשר עוף, הודו, בקר טחון, דגים, מוצרי עוף, נקניקיות וירקות קפואים. מכולות הקפאה אינן מצוידות ברשמי טמפרטורה ולא מתבצע מעקב.

בשטח המחסן נמצאו עגלות מלאות בתבניות ביצים כאשר הטמפרטורה שנמדדה באזור האחסון הינה 27 מעלות. חדרי הקירור למוצרי חלב נמצאו במצב תברואי ירוד ביותר: מדפים מלוכלכים, עם סימני חלודה ועובש, הצטברות של לכלוך רב וכתמים שחורים על הרצפה. באותו חדר קירור מתבצע אחסון של ירקות גולמיים כמו:  דלעת, פלפל, תירס, מוצרי חלב, סלט חומוס. בנוסף נמצאו ירקות רקובים על המדפים ועל הרצפה. ונמצאו כוס עם קפה, ובקבוקי שתיה.

בשטח המחסן נראה מספר רב של ציפורים. נראו סימני לשלשת בשטח המחסן ועל הקרטונים של מוצרי מזון. במספר מקומות נמצאו מיכלי תרסיס K300 ליד מוצרי מזון. במהלך הביקורת נראה עובד מרסס את הרצפה ובסמוך נמצא משטח עם מלפפונים גולמיים.

קניון שער הצפון – מתחלף – WB

אם לא די בכך בחצר נמצאו מספר רב של דולבי פלסטיק ובתוכם ירקות ופירות רקובים, נמצאו מוצרי חלב מקולקלים. ליד המקפיאים נמצאו זרוקים בקבוקי זכוכית. והורגש ריח רע ונראו זבובים. באזור הסמוך לחדרי הקירור על שולחן עבודה נמצאו 2 מאזניים עם הצטברות רבה מאוד של לכלוך ואבק. נמסר שבאזור זה מתבצעת פעולת שקילה, חיתוך ואריזה של ירקות גולמיים כמו דלעת. בצמוד לשולחן נמצאו שקים המשמשים לאריזה ומעליהם מונח מטאטא.

 

נמצאו תבלינים תוצרת "תבליני אוחנה" ללא סימון פרטי היצרן המלאים, לא הוצגו רישיון יצור, תעודת משלוח וחשבונית. בסמוך למוצרי מזון מתבצע אחסון של חומרי ניקוי ומוצרי היגיינהו במספר מקומות נמצאו מוצרי מזון שפג תוקפם תבלינים, סירופ ענבים, גפילטע פיש ותמצית בטעם וניל.

נמצאה גם הצטברות לכלוך ושאריות מזון בשטח המחסן, בפינות, בפנלים בין הקיר לרצפה. נמצאו קורי עכביש רבים על התקרה ועל הקירות. הרצפה פגומה במספר מקומות בשטח המחסן. הרצפה במכולות הקפאה עם הצטברות לכלוך רב בין המסילות. נמצאו מוצרי מזון מונחים ישירות על הרצפה. במכולות הקפאה נמצאו מוצרים ללא סימון כלל כרעיים, נקניקיות ובתוך המחסן נמצא אחסון של ארכיון מסמכים לול לתינוק ומספר מזרונים וכן דלת, לוחות עץ ומאוורר. שירותי העובדים נמצאו לא תקינים: הקרמיקה סדוקה ושבורה, תא שירותים אחד לא פעיל כי אין בו מיכל הדחה. קיים חלון ללא רשת. מצב זה מסכן את בריאות הציבור באופן חמור ומיידי.

מנהל המחוז הוציא את הצו לפני שערך שימוע  על הוצאתו. אבל מאפשר למנהל להשמיע את טענותיו ביום ראשון הקרוב.

ממפעל "שלח יזמות" טרם נמסרה תגובה.

 

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...