מצוקת החניה בכרמל הצרפתי – פרופ' טלר: "ראש העיר דוחה את הצעותינו"

פרופסור יחזקאל טלר - נשיא המכללה האקדמית גורדון (צילום: סמר עודה)

פרופסור טלר: עיריית חיפה לא משתפת אתנו פעולה ולא מיישמת את הפתרונות המוגשים לה כדי לפתור את בעיית המצוקה ברחובות הסמוכים למכללת גורדון.

העירייה בתגובה: "למרות דרישות חוזרות ונשנות של העירייה כלפי המכללה, טרם ניתן על ידי המכללה כל פתרון למצוקת החנייה הבלתי נסבלת".

צפו בריאיון הוידאו עם הפרופסור טלר

צילום: סמר עודה  |  עריכה: ירון כרמי


כשמדברים על מצוקת החניה בכרמל הצרפתי – רחוב טשרניחובסקי והרחובות הסמוכים למכללת גורדון, יש המאשימים מייד את מכללת גורדון כגורם עיקרי לבעיה. לא פעם עלתה על ידי עיריית חיפה ההצעה להעביר את המכללה האקדמית גורדון למקום אחר, כפתרון לבעיה, פתרון שאינו מקובל כמובן על המכללה עצמה ועלול לפגוע בפרנסתן של מאות משפחות בחיפה.

מצוקת חניה בכרמל הצרפתי (צילום: חי פה)

 

המכללה מפרנסת 300 משפחות

מכללת גורדון קיימת מזה 64 שנים באזור ונחשבת לאחד מהמוסדות האקדמאיים הטובים להכשרה בתחום החינוך. במכללה לומדים כיום כ-2,500 סטודנטים, הלומדים במסלולים אקדמאיים ולצידן כ-2,000 סטודנטים נוספים הלומדים במסלולי ההשתלמויות השונים המציעה המכללה.  רוב הסטודנטים המסיימים משולבים במערכות החינוך בעיר חיפה וכ-300 תושבי העיר מתפרנסים ממכללת גורדון.

מכללת גורדון (צילום: ירון כרמי)

 

הצפיפות עולה על ציר הזמן

עם השנים והעלייה במספר הסטודנטים וגם העלייה במספר הרכבים של הדיירים ויש לקחת בחשבון כי באזור קיים בית ספר ליאו בק וכן בתי עסק שונים, מצוקת החניה הורגשה עוד יותר והבעיה החלה להציק לתושבים המתגוררים באזור הכרמל הצרפתי עוד יותר.

 

הוצעו מספר חלופות לפיתוח אזורי חניה

בעקבות המצוקה ההולכת וגוברת, הוצגו, על ידי מכללת גורדון, מספר פתרונות שעשויים להקל על המצב.

הפתרון הראשון שהוצע הוא השימוש בשטח הצבאי הפנוי, מול המכללה, השייך למסדר הכרמליתים היחפים.

הפתרון השני הוא השימוש בשטח השייך גם הוא למסדר הכרמליתים היחפים ונמצא ליד המגדלור, ממערב לכנסיה בסטלה מריס.

הפתרון השלישי הוא היוזמה להקמת בניין חניה במתחם המכללה, הכולל חניון תת קרקעי של שלוש קומות.

המחנה הנטוש על אדמת הכרמליתים. מבט ממכללת גורדון (צילום: ירון כרמי)

הפתרון הראשון (שטח הבסיס הנטוש) אינו ישים בגלל שמדובר בשטח שאמור לשמש את הכנסיה הכרמליתית אבל הפתרון השני (פיתוח חניון ממערב לכנסיה) התקבל בברכה ע"י מסדר הכרמליתים, אבל משום מה נעצר כשהגיע לעירייה.

ההצעה לפיתוח חניון ממערב לכנסיית סטלה מריס (הדמיה: ירון כרמי)

 

בעניין הפתרון השלישי (הקמת בניין עם חניון תת קרקעי) הפתרון נדחה ע"י העירייה.  נשיא המכללה פרופ' יחזקאל טלר, הסביר בריאיון לחי פה כי ראש העיר מתנכל למתכננים והורה לאנשי מינהל ההנדסה שלא לקבל את ההצעה לאישור בוועדה המקומית לתכנון ולבניה.

 

כפתרון זמני – הסטודנטים עולים ברכבל מבת גלים

על מנת להקל על המצב, החליטו במכללת גורדון לעשות הסכם עם הרכבל כך שסגל המכללה וסטודנטים יחנו בבת גלים ויעלו ברכבל בחינם, על חשבון המכללה. פתרון זה מסייע לחניה של כ-90 מכוניות של סטודנטים ואנשי  סגל, המשתמשים ברכבל מדי יום.

הסטודנטים חונים בבת גלים ועולים ברכבל לכרמל הצרפתי (צילום: ירון כרמי)

 

בראיון לחי פה אמר נשיא המכללה פרופ' טלר:

פרופסור יחזקאל טלר – נשיא המכללה האקדמית גורדון (צילום: סמר עודה)

"אנחנו מנהלים כאן מכללה הפועלת כבר 64 שנים ולמעשה מכשירים את רוב המורים למערכת החינוך של חיפה. היינו מצפים ליחס הרבה יותר חם ותומך מצד העירייה אלינו, כמי שעושה את מיטב יכולתו להכשיר מורים טובים.

נכון שקיימת בעיית חניה כאן באזור. אנחנו לא חדשים כאן, אלא נמצאים לפני הרבה מאוד דיירים ואין לנו טענה לדיירים, אני מבין את המצוקה שלהם. בכל מקום שישנו בית ספר או מכללה ישנה מצוקת חניה, זה לא דבר חדש".

"אנחנו מנסים כל העת למצוא פתרונות. לא הצלחנו לקבל מהכנסייה הכרמליתית מקומות חניה במחנה הצבאי שהתפנה. בנוסף, התכנית לפיתוח חניה באזור המדרגות לכיוון המערבי  (המגדלור), תקועה בינתיים

כפתרון זמני, התקשרנו עם הרכבל, כך שהסטודנטים והסגל מחנים את הרכבים שלהם בבת גלים ועולים ברכבל. אנחנו נושאים בעלויות השימוש ברכבל.  אני חושב שזה הפתרון היצרתי והראשון מסוגו בארץ ואנחנו ממשיכים עם זה ומספר הנוסעים עולה כל הזמן.

בנוסף,  הגשנו בקשה לבנות בניין חניה חדש, בעל שלוש קומות. מדובר בחניה שתקל  במידה מסוימת על מצוקת החניה, אך לצערנו ראש העיר מתנכל לנו באופן שיטתי ולא מאפשר אפילו להגיש את הבקשה ונתן הוראה לא לקבל את הבקשה בוועדה המקומית לתכנון ובניה".


יונה יהב אמר לי: "תצאו ותלכו מפה"


פרופסור טלר מוסיף:

"אנחנו לא נוותר בעניין הזה. לנו יש משימה לאומית להכשיר את מיטב המורים. לאחרונה גדלנו במספר הסטודנטים וזה רק לטובה וזה מביא לנו סטודנטים טובים יותר ומאפשר לנו למיין סטודנטים בצורה טובה יותר. לכן אני מאוד מתפלא על גישת העירייה וראש העיר במיוחד, המתנכלים למוסד אקדמי.

ראש העיר עוד הוסיף ואמר לי "תצאו מפה" ואת זה אני לא יכול להבין. ראש עיר שרוצה להיפטר ממוסד אקדמי?

מחכים לנו בזרועות פתוחות בהרבה מקומות ברחבי הארץ, אבל אנחנו לא מתכוונים ללכת מפה".


תגובות


ממסדר הכרמליתים נמסר לחי פה בתגובה:

"בין מסדר הכרמליתים היחפים ובין עיריית חיפה ולבין מכללת גורדון שוררים יחסים טובים של שיתוף פעולה המכוון, בין היתר,  לקידום מטרות הצדקה של המסדר לרווחת תושבי העיר חיפה. בהתאם למטרות אלה, המסדר נאות לסייע במציאת פתרון למצוקת החניה שבאזור ובחן אפשרות להקמת חניון זמני, באזור סטלה מאריס, ואף הציע להקים ולהפעיל את החניון בשטחים שבבעלותו הסמוכים לבניין המגדלור אולם הצעת המסדר לא התקבלה".

 

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

"עיריית חיפה מעולם לא התנגדה לבניית חניונים. ההפך הוא הנכון, העירייה מתנגדת להרחבת המכללה ללא פתרון חנייה הולם מתוך מודעות למצוקת החנייה ממנה סובלים כבר עתה תושבי האזור. עיריית חיפה לא תאפשר פיתוח ובניית מוסדות חשובים ככל שיהיו על חשבון התושבים המתגוררים במקום וללא התייחסות לצרכיהם. למרות דרישות חוזרות ונשנות של העירייה כלפי המכללה טרם ניתן על ידה פתרון למצוקת החנייה הבלתי נסבלת הנגרמת כבר היום לתושבי האזור״.

 

האקדמית גורדון

 

לא ניתן להגיב