הכירו את קיר העורבים (מצוק הסטודנטים) ברמת אלון – כתבת וידאו

"מצוק העורבים" משמש גם כקיר טיפוס פתוח ברמת אלון בחיפה

מצוק הסטודנטית - קיר העורבים - חיפה (צילום: עומרי שפר)

זהו קיר סלע מרשים שידוע בעגה המקצועית בתור "קיר עורבים" ורבים מכם בטח עברתם לידו, צניר גדול ויפיפה הממוקם בין רחוב יערי לבתים של רחוב חסידי אומות העולם ברמת אלון. "מצוק הסטודנטים" הוא הכינוי שקיבל לאחרונה על-ידי צעירים רבים המגיעים מרחבי נווה שאנן ושכונות חיפה כדי לטפס עליו בסופי השבוע ובזמנם החופשי.

צילום והגשה: עמרי שפר  |  עריכה: ירון כרמי – חי פה


מפה – קיר הטיפוס – מצוק הסטודנטים

למרגלות הבתים, ולצד רחוב יערי – "מצוק הסטודנטים"

טיפוס צוקים הוא ספורט אתגרי שהולך ונהיה יותר ויותר פופולארי. בחיפה ניתן לטפס כיום בתשלום במקומות המוסדרים "קיר יואב" בחוף הכרמל ו"הבולדר" בצ'ק פוסט. היום אני שמח לחשוף בפניכם אתר טיפוס טבעי וספונטאני באמצע העיר, שעבור רבים נמצא במרחק הליכה מהבית.

מטפסים במצוק הסטודנטים

הכירו את מושיקו פילו, העומד מאחורי היוזמה המבורכת:

מושיקו פילו בכתום – מטפס על הקיר בסגנון "בולדר"

מושיקו פילו – מתעסק בתחום החבלים והטיפוס. לומד טיפול בהרתפקה

הייתי סטודנט בטכניון, גיליתי את המקום, הייתי בא לטפס פה בתקופות המבחנים, כשלא היה לי כסף או זמן לטפס בחוץ, ואמרתי שזה המקום האדיאלי לטפס בו. אמרתי אין מצב שסטדונטים שלא יכולים לצאת לטבע או להוציא כסף על קיר טיפוס לא יעשו את זה פשוט. החלטתי לקחת את היוזמה ולדחוף את המקום, ליצור פה תשתית טיפוס ואירוע שנקרא "שבת טיפוס."

מטפסות ומטפים ב"שבת טיפוס"

מושיקו פילו – המטרה היא לחשוף לאנשים את המקום ואת עולם הטיפוס ולתת לסטודנטים עוד איזה מקום לספורט, במקום להיתקע בטכניון ולשבור את הראש במבחנים. הם יכולים לצאת דקה מהטכניון ולבוא לטפס פשוט בטבע. לחוות את העיר. זה יתרום לכל הצעירים בעיר. לבוא ולעסוק בספורט שהוא מאד מנטלי, מאוד חשיבתי.

ניסינו כבר תקופה לפנות לגורמים הרלוונטיים לעירייה אך נכון לעתה לא ניתן מענה.

מושיקו פילו – המטרה שלי היא שהעירייה תירתם לנושא וגם שהטכניון יתן גב לסיפור. גם שינינו את השם ל"מצוק הסטודנטים" כדי שהחבר'ה ירגישו קשורים למקום. אני לא עושה שקל מהדבר הזה, המטרה שלי היא נטו שהמקום הזה ירוץ.

עבדכם הנאמן על הקיר

מושיקו פילו – אני רוצה ליצור חדר "קראשפדים" בטכניון. הסטודנט יקח ויבוא לטפס בשעתיים-שלוש שיש לו. לנקות את הראש. לשחרר קצת כל מיני דברים ויחזור ללמוד. יגיע למבחן ממוקד, כמו בטיפוס. זאת המטרה. ואני חושב שזה יתרום לכולם.

מושיקו פילו – יש כבר דיבור על חברות שרוצות להעביר פה קורסים ברגע שהבילוט פה יגמר. מבחינתי זה פרויקט אישי שהוא החלום שלי בזמן הקרוב.

עדי – תושבת הדר ומטפסת במצוק הסטודנטים

עדי – קלינאית תקשורת – הדר – הגיע לחיפה בעקבות לימודים באוניברסיטה

אני מטפסת ב"בולדר" (מקום טיפוס בצ'ק פוסט, ע.ש.) ולא ידעתי שיש פה מצוק בכלל. אנחנו תמיד נוסעים למקומות רחוקים. ראיתי בפייסבוק שיש פה מצוק. הופתעתי ובאתי לראות מה יש כאן.

אז את תישארי בהדר? בטח נשארת!

לסיכום, "מצוק הסטודנטים" הוא פינת חמד מקסימה בלב העיר, בדיוק במפגש בין נווה שאנן, הטכניון, רמת אלון ורמות רמז. לצד המקום קיים אתר עתיקות וסביבו גם צמחייה מרשימה. ואולם, כדי למנף את הפוטנציאל של המקום כמקום מפגש לצעירים חיפאים (וצעירים בנפשם כמובן) מן הראוי שהעירייה תטפח את המקום ותסדיר את מלאכת ה"בילוט" – ההכנסה של עוגנים לתוך הסלע כדי לאפשר טיפוס בטוח. לאחר מכן הטכניון יוכל ליצור חוג ספורט עם נקודות אקדמיות שבו ישתתפו סטודנטים. חברות פרטיות ותושבים יוכלו להתחלק בקיר ולקיים תרבות ספורט ופנאי מופלאה סביבו. ומי שירצה יוכל פשוט לעשות פיקנק בטבע במרחק הליכה מהבית. זה לא כרוך בהרבה השקעה, זה אפשרי, וזה למעננו, אז למה לא בעצם?

לא ניתן להגיב