מצוקת חנייה בסמוך לגני עירייה ברחוב חורב: הורים מתקשים למצוא חנייה וחוסמים נתיב נסיעה

ב - 8 בבוקר מגיעים הורים לילדים בגני עירייה ברחוב חורב 5 ו-7 א', אך מספר החניות מצומצם מאוד בגלל תחנות אוטובוס בסמוך לגנים. בנוסף, ההורים מחנים או מחכים לחנייה שתתפנה והנתיב הימני חסום בשעה שהדרך הכי פקוקה. העירייה ממליצה להורים להחנות ברחוב סיני, שממנו יש גישה לגנים.

הורים לילדים בגני עירייה ברחוב חורב 5 ו-7  (סמוך למרכז חורב) מתקשים למצוא חנייה בסמוך לגנים בגלל שהכביש ברובו הגדול משמש כתחנת אוטובוס. חלקם עוצרים את הרכב באמצע הכביש ויוצרים פקקי תנועה. בנוסף, בגלל שמרבית ההורים מגיעים בשעות 7:45 – 8:15 הם מעכבים את התנועה, כיון שהנתיב הימני חסום דקות ארוכות בגלל הורים, שמחנים את הרכב או יוצאים מהחנייה.

יש לציין, שכבר בשנות ה – 80 של המאה הקודמת הייתה בעיה קשה עם החנייה בסמוך לגן. הבעיה נמשכת כל כך הרבה זמן, עד שחלק מההורים עוד זוכרים את הימים בהם היו הם ילדים בגן ושהוריהם עוד התקשו למצוא חניה…

הבעיה היא שכל מי שמעוניין להגיע לרחוב חורב, מרכז ספר ושדרות מוריה נוסע דרך רחוב חורב והכביש הוא בעל שני נתיבים בלבד. בגלל היציאות והכניסות התכופות לחנייה בסמוך לגן, אחד הנתיבים חסום כמעט לחלוטין בשעה שבה ההורים מביאים את הילדים לגן. כתוצאה מכך, מי שנוסע מחורב לכיוון מרכז הכרמל צריך לעבור לנתיב השמאלי והתנועה מתעכבת.

פקקים ברחוב חורב (צילום: מיכל ירון)

 

הורים מאלתרים

בגנים פרטיים, לעתים תכופות, ההורים מתקשרים מהרכב, כשהם מגיעים לגן, ואחת הסייעות מגיעה עד לרכב ולוקחת את הילד.

בגן היצירתי, שנמצא בהמשך הכביש, צמוד לבית הקפה סילבה ולדואר, ההורים לא צריכים לחפש חנייה, להחנות בתחנת אוטובוס או להחנות רחוק מהגן בגלל שאין חנייה.

“אצל הילד הגדול שלי כל פעם שהייתי מתקרבת לגן הייתי נהיית עצבנית”, סיפרה לכתבת חי פה שרון, אימא לשני ילדים בכיתה ב’ ובגן תת חובה, “בבוקר כשאת צריכה לצאת מהבית עם שני ילדים קטנים ותיקים שלהם ושלי ובעל שהולך לעבודה עוד לפני שאנחנו מתעוררים, הבוקר הוא כמו מלחמה.

הקרב האמיתי חיכה לי כשהייתי מחפשת חנייה ליד הגן. היו הורים יותר מאורגנים ממני, שהיו מצליחים להגיע עם פתיחת הגן בשעה 7:30. אני הייתי מגיעה בקושי רב עם תינוק על הידיים וילד בן שלוש בשעה 8:00, וכל יום מחפשת חנייה קרובה ולפעמים מוצאת ולפעמים לא.

כשהבן שלי הקטן הגיע לגיל שמתחילים גן עירייה, אמרתי לבעלי שאני לא מסוגלת עוד שנה להגיע לעבודה עצבנית כי חניתי במרחק חצי ק”מ מהגן והלכתי עם שני ילדים 10 דקות עד לגן. לא הייתה ברירה ורשמתי את הבן הקטן שלי לגן פרטי, ויש לי בקרים רגועים כי הסייעת אוספת את הילד, ואני אפילו לא יוצאת מהרכב וכמובן לא מחנה בכלל. חבל שלא חשבתי על זה עם הילד הגדול שלי, אין ספק שזה היה חוסך לי הרבה עצבים גם הייתי מגיעה הרבה יותר נינוחה ורגועה לעבודה”.

 

תופעה מוכרת ברחבי העיר

ליד הרבה גני עירייה וגנים פרטיים יש קושי גדול להחנות את הרכב. אחת הדוגמאות לכך היא גן פרטי הצמוד לקופת חולים כללית בונן. בבקרים מטופלים רבים מגיעים על מנת לקבל שירותים מקופת החולים והם נלחמים בהורים הצעירים, שמעוניינים להיכנס לגן על מנת להשאיר את הילדים. בעבר החנייה הייתה חינם ליד בונן אך לפני כ – 10 שנים העירייה צבעה את שפת המדרכה בכחול לבן ומאז גם מי שמגיע לקופת החולים וגם מי שאוסף את הילד מהגן צריכים לשלם או שהם עלולים לקבל קנס.

 

גם צוות הגן במצוקה

לצד הבעיה של ההורים, לא ניתן להתעלם גם מהבעיה של הגננות והסייעות, שחלקן מגיעות עם כלי רכב ומתקשות למצוא חנייה. מי שעובד במרכז חורב או ברחוב חורב לעתים תכופות משאיר את הרחוב ברחוב הנטקה, כיון שהוא אחד הרחובות הבודדים בסביבה שעדיין לא נצבע בכחול לבן. יש לציין, שעד לפני 10 שנים ניתן היה למצוא באחוזה ובכלל בחיפה חנייה ללא תשלום בקלות. אבל במהלך העשור האחרון רוב הרחובות באזורים מרכזיים סומנו בכחול לבן והיום לנסות להחנות באחוזה, בכיכר ספר או במרכז הכרמל את הרכב בלי לשלם דרך פנגו, זה כמעט בלתי אפשרי.

הנהלת עיריית חיפה מסרה בתגובה

במקטע הרחוב הסמוך לגני הילדים ברחוב חורב 7, מוצב תמרור, האוסר על חניה בו בין השעות 07:30-08:30, למעט לצורך העלאת והורדת ילדים.
הוראה זו נאכפת ביתר שאת באמצעות מצלמות המוצבות באיזור.  פתרון זה הינו ייחודי לגן זה, עקב מצוקת החנייה הקיימת בסביבתו. יתרה מכך, לשם הוספת מקומות חניה ציבוריים נוספים, ביטלה עיריית חיפה תחנת אוטובוס שהייתה קיימת במקום. יש להדגיש, כי לגני הילדים האמורים קיימת גישה גם מרח’ סיני, בו קיים היצע חניה גדול יותר, ועל כן מוצע להורים להשתמש בדרך זו.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.