ראש ממשלת הודו וראש ממשלת ישראל בביקור היסטורי בחיפה

הביקור התקיים בבית העלמין הבריטי בחיפה בו קבורים החיילים ההודים ששחררו את חיפה במלחמת העולם הראשונה

מאת: כתב החדשות של האתר “חי פה”
במהלך ביקורו ההיסטורי והראשון של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בישראל, הגיעו הבוקר יום חמישי (6.7.17) לעיר התחתית בחיפה.
ראש ממשלת הודו המלווה בראש הממשלה בנימין נתניהו, השתתפו הבוקר בטקס מרשים ומכובד בבית העלמין של הצבא הבריטי הנמצא בעיר התחתית בחיפה. בבית עלמין זה קבורים 49 חיילים הודים. את פניהם של ראש ממשלת הודו מודי וראש הממשלה נתניהו קיבל ראש העיר חיפה יונה יהב.

 

צילומים: קובי גדעון / לע”מ

שלט הנצחה חדש בבית הקברות ההודי בחיפה

ראש ממשלת הודו מודי וראש הממשלה נתניהו הניחו זרים על שתי האנדרטאות לזיכרם של החיילים ההודים הנמצא בבית העלמין. במהלך הטקס המכובד והרשמי, הוסר הלוט מעל שלט הנצחה חדש שהותקן בבית העלמין, כמו כן נפגש ראש ממשלת הודו מודי עם 20 חיילים הודים המשרתים בכוחות האו”ם.
היום הוא גם יומו האחרון של ביקורו הממלכתי הרשמי ראש ממשלת הודו מודי בישראל ובשעה 17:00 אחה”צ, ייפרד ראש הממשלה נתניהו מראש ממשלת הודו בטקס ממלכתי שיתקיים בנמל התעופה בן גוריון.

 

בית העלמין הבריטי בחיפה נמצא סמוך לצומת דולפין והמזללות ברחוב יפו שבעיר. בבית עלמין נמצא גם קבר אחד בו טמונים אפרם של 29 חיילים הודים של צבא הוד מלכותה, שגופותיהם נשרפו לאחר מותם, (לפי הדת ההינדו). חיילים אלה השתתפו בכוח של הגנרל אדמונד אלנבי בכיבוש חיפה מידי העות׳מנים. עוד בבית העלמין נמצא גם קבר אחים נוסף בו טמונים 20 חיילים הודים-מוסלמים.

ראש ממשלת הודו בישראל  בביקור קצר בין התאריכים ב-4-6 ביולי 2017, לרגל 25 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, הגיע לביקור ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בישראל וזאת בהזמנתו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. ביקור היסטורי זה הוא הביקור הראשון של ראש ממשלה הודי בישראל, הביקור העמיק את הידידות המתמשכת בין שני העמים והעלה את היחסים הבילטרליים לדרגת שותפות אסטרטגית.

 

יש לציין, כי מידיי שנה בתאריך: 22 בספטמבר, העיר חיפה מציינת בבית העלמין הבריטי את האזכרה לחיילים ההודים שנלחמו ונהרגו על כיבוש העיר חיפה. הקרב על חיפה התנהל לפני קרוב ל־100 שנה, ב־22 וב-23 בספטמבר 1918. הצבא הבריטי שלח שני גדודי פרשים הודים כדי להשתלט על חיפה, אך הכוח נתקל בהתנגדות עזה. מפקד הכוח, רב סרן טהקור דלפט סינג, נהרג בקרב שבו גברו החיילים הבריטים על הצבא העותומאני. סינג זכה לתואר “גיבור חיפה” ולעיטור “הצלב הצבאי” והוא מונצח באנדרטה בעיר דלהי בהודו. לפני כשבע שנים נודע לאנשי העמותה לתולדות חיפה כי בכל שנה מתקיים טקס לזכרו של מפקד הכוח בהודו, והעירייה יזמה טקס גם בבית העלמין בחיפה, עוד נוסיף כי שלושת החיילים ההודים שנהרגו בקרבות אינם טמונים בבית העלמין וזאת בגלל הדת והמסורת ההודית, גופותיהם נשרפו.

 כתבה אודות הטקס לזיכרם של החיילים ההודים שנערך בשנה החולפת בבית העלמין בחיפה ניתן לקרוא

באתר “חי פה”

ההיסטוריה של יחידת העילית:

ב – 22 לחודש ספטמבר 1918 קיבלו הבריטים דיווח מוטעה מסיור אווירי על פיו הטורקים עוזבים את חיפה. הבריטים שהתכוונו להיכנס לעיר דרך באז בלד א-שייח [נשר היום] נתקלו באש כבדה. המפקד הבריטי החליט לשלוח לחיפה את “יחידת העלית” גדודי פרשים הודים ששירתו במסגרת הצבא הבריטי. אחד ממפקדי הפלוגות ההודים רב סרן דאלפאט סינג, הסתער באומץ לב בראש חייליו על העמדות העותומאניות באזור תחנת הרכבת הישנה [חיפה מזרח] מול אש מקלעים כבדה. בהסתערות זו נהרג רב סרן סינג , אך חייליו הצליחו לגבור על החיילים הע’ותמאנים שהתבצרו ומשם הדרך לשחרור העיר הייתה קצרה. רב סרן סינג קיבל לאחר מותו את התואר “גיבור חיפה”

 

ההגעה במסוק:

 

 

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.