ראש הממשלה ​ בנימין נתניהו ביקר ​ היום על סיפונה של ​ נושאת המטוסים  ​"ג'ורג בוש" העוגנת  במפרץ חיפה  

היום​ (שני​ 03.07.17​)​ בצהריים ​ביקר ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו​ ורעייתו שרה ​על​ סיפונה של נושאת המטוסים האמריק​א​ית ​"יו.אס.אס. ג'ורג' בוש" ​USS George H.W. Bush, ​שהגיעה ועוגנת כבר מיום שבת (01.07.17) בבוקר ​במפרץ חיפה.​

לראש הממשלה נתניהו התלוו היום בביקורו גם סגן הרמטכ"ל, האלוף אביב כוכבי​ ​ומפקד חיל הים האלוף אליהו (אלי) שרביט​, כשכולם הגיעו בטיסת ​מסוק ​ישירה ​של חיל האוויר הישראלי​ ​והיו מלווים באנשי לשכתו, שר התחבורה ישראל כץ, ראש עייריית חיפה יונה יהב​ ורעייתו.

​ראש הממשלה נתניהו, אמר: "​לפני 20 שנה בערך כשהייתי ראש ממשלה בראשית כהונתי הראשונה, ​כראש ממשלה,​ ​ביקר​תי על נושאת מטוסים​ גדולה​ ומאז חל שיפור עצום​ והידוק ביחסים בי​ן ישראל לארה"ב". עוד הוסיף בדבריו: "היום, כמו שנושאת המטוסים היא הסמל ​הגדול ​של העולם למאבק בין הטוב לרע, כך ​גם מדינת ישראל כיום,

היא סמל לעולם נגד החושך​".

בסיום דבריו על סיפון נושאת המטוסים בירך ראש הממשלה את מפקדי נושאת המטוסים, אלפי חייליה, אנשי ציוותה וטייסיה הרבים לרגל יום העצמאות ​האמריקאי שחל ממש מחר יום שלישי ה-4.7.

​מי שליווה את ראש הממשלה בסיורו על נושאת המטוסים היה גם שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמ​ן​, ​שממש הערב יום שני, הוא יארח בביתו שבהרצליה פיתוח את קבלת הפנים השנתית והמסורתית של יום העצמאות האמריקאי הוא ה-4 ליולי. שבדבריו ציין ​שראש הממשלה נתניהו הוא ראש המדינה הראשון שמבקר על סיפון נושאת המטוסים, ​דבר המראה ומחזק ​את היחסים ​המצויינים בין שתי המדינות ויחסים אלה לא ניתנים כלל לשבירה.

​על סיפון נושאת המטוסים היתה גם ​מפקדת הכוחות הימיים באירופה אדמירל מישל הווארד, ​שבדבריה ציינה כי ביקור​ה של נושאת המטוסים בימים אלה בישראל ובחיפה הוא ​ה​סמל שארה"ב ​מראה את החיבור החזק והטוב בין 2 המדינות. ​

כאמור, כפי שכבר דיווחנו לכם לראשונה באתר "חי פה" כי ביום שבת האחרון (1.7) בבוקר עגנה במפרץ חיפה נושאת המטוסים האמריקאית "ג'ורג' בוש" (USS George H.W. Bush (CVN-77 השייכת לצי השישי המונעת באמצעות אנרגיה גרעינית​ ​וזאת לאחר תקופה ממושכת של מספר חודשים בהם שהתה באיזור המפרץ הפרסי. אחרי שיסיימו את ביקורם בחיפה, צפויה ה​"​ג׳ורג׳ בוש​"​ ​להמשיך בדרכה במזרח התיכון.

בגלל גודלה הענק נושאת המטוסים אינה יכולה להיכנס בתוך שובר הגלים של נמל חיפה ולכן היא עגנה​ ​במי מפרץ חיפה במרחק של כ-5 קילומטר מרציפי נמל חיפה. אורכה של נושאת המטוסים הוא 330 מטרים ואילו אורכו כל מסלולי המראת מטוסי הקרב שלה מעל ל- 200 מטרים. גובהה של נושאת המטוסים כ-25 קומות ויש לציין כי היא מונעת באמצעות 2 כורים גרעיניים. על סיפונה של נושאת המטוסים קרוב ל-6,000 חיילי הצי השישי בהם 2,500 טייסי קרב ואנשי צוות שבחרו לחגוג דווקא בישראל ארץ הקודש את יום העצמאות האמריקאי שיחול​ מחר, ​ביום שלישי ה-4 ליולי.

נושאת המטוסים נקראת על שמו של מי שהיה הנשיא לשעבר ה-41 של ארצות הברית ג'ורג' בוש (האב) ובנייתה הסתיימה בשנת 2009 בעלות של למעלה מ-6 מיליארד דולר. נושאת המטוסים תשהה בחיפה השבוע, עד ליום רביעי הקרוב ה-5.7.

על סיפונה של נושאת המטוסים מעל ל-80 מטוסי קרב, בהם גם מסוקי קרב שונים. מחר, מציין העם האמריקאי את חג עצמאותו, יום העצמאות האמריקאי שיחול ביום שלישי הקרוב ה-4.7.2017, זאת היא גם סיבת ביקורה העיקרי של נושאת המטוסים שהגיע לחיפה בשבת.

נושאת המטוסים בוש העוגנת במפרץ חיפה מטופלים ע"י החפ"ק הצבאי והמדוגם של זרוע הים של חיל הים וחפ"ק אזרחי. חיילי האורחת הענקית יורדים לרציף ולחוף בנמל חיפה באמצעות "שאטלים" של מספר ספינות תיירות, מעבורות גדולות וקטנות בהם גם 4 מעבורות שהגיעו במיוחד מיוון. עוד נציין כי לחיילי נושאת המטוסים תוכנו בחופשתם סיורים בעיר חיפה ובמקומות הקדושים לנצרות בהם ירושלים, נצרת, טבריה ועוד.

כאמור, בעבר החל משנות השמונים, נמל חיפה היה ידוע שנים רבות כנמל הבית של משחתות ה"צי השישי" של הצבא האמריקאי. אלפי מלחים היו מגיעים לחיפה, והיו מסייעים הרבה גם בכלכלת העיר חיפה. לאחר האינתיפאדה השנייה שפרצה בשנת 2,000 הפסיקו להגיע לנמל חיפה נושאות המטוסים, נושאות המסוקים והמשחתות האמריקאיות הרבות ואילו בשבת האחרונה (1.7) חזרה ההיסטוריה על עצמה, כשלאחר 17 שנה שלא פקדה את העיר חיפה נושאת מטוסים צפו אלפי מתושבי העיר חיפה מבתיהם איך נשברה בצורת זאת.

 

 

צילומים: חיים צח / לע"מ

לא ניתן להגיב