רמדאן בחיפה: סעודות איפטר מסורתיות

כמדי שנה בחודש הרמדאן מתקיימות בחיפה סעודות איפטר מסורתיות במספר שכונות בעיר בהשתתפות ראש העיר, אנשי מפתח ותושבי שכונה מכל הדתות. יהב: "אנחנו מאמינים שאם יכירו בחיפה האחד את מנהגי השני אנחנו נגיע לחברה מאוד סובלנית שמתחשבת האחד בשני".

חודש הרמדאן שבו חלה מצוות הצום שהנה אחת מחמשת עמודי האסלאם מסמלת לא מעט עבור המאמינים המוסלמים שכן חודש זה הוא בעל משמעות וחשיבות רבה.

בנוסף לצום שחל מעלות השחר ועד השקיעה לאורך כל חודש הרמדאן ומסתיים בארוחה לרוב משפחתית וחגיגית, שמטרתו היא להעריך את מה שיש לאדם ולהזדהות עם אלה שאין להם מה לאכול, החודש מוקדש להתבוננות פנימית וחשבון נפש בדומה ליום הכיפורים אצל היהודים. החודש מהווה התחלה חדשה או איפוס על מנת להיות יותר טובים. במהלך החודש צריכים להרבות במעשים טובים, להימנע מלשקר, לרכל, להתעצבן, לקלל, ולנסות להיות אנשים טובים יותר ולהמשיך בדרך זו כאורח חיים. ביקורים משפחתיים וחיזוקם, אהבה ועזרה לאחרים, לסלוח ולנסות לסיים סכסוכים אם קיימים, כך שבכל שנה ניתנת למאמין המוסלימי הזדמנות לעשות איפוס ולהתחיל מחדש. בסיום החודש חוגגים מוסלימים את חג אל פיטר במשך שלושה ימים.

בעיר חיפה העיר שמהווה קיום משותף לכל הדתות וכל המגזרים בעיר, מתקיימות מדי שנה סעודות אפטאר במרכזים הקהילתיים בהשתתפות ראש העירייה, אנשי מפתח ותושבי השכונה בה מתקיימת הסעודה. חי פה מביא את הקולות והאווירה מהסעודה האחרונה שהתקיימה במרכז קהילתי יודפת בהדר.

צילום: סמר עודה

“אנחנו מאמינים שאם יכירו בחיפה האחד את מנהגי השני אנחנו נגיע לחברה מאוד סובלנית שמתחשבת האחד בשני”

ראש עיריית חיפה יונה יהב: “התחלנו את המסורת הזאת במקום אחד בואדי ניסנאס והרחבנו את זה לעוד מקומות בעיר, כי אנחנו רוצים להביא את המיוחדות של האירוע הזה של חודש הצום וחשבון הנפש למקסימום אנשים. אנחנו מאמינים שאם יכירו כאן בחיפה האחד את מנהגי השני אנחנו נגיע לחברה מאוד סובלנית שמתחשבת האחד בשני וזה מה שקורה כאן ואני מאוד גאה יעל מה שאני רואה פה. אני מאחל לאחינו המוסלמים חג שמח ושבחשבון הנפש שהם יעשו בינו יהיה לחשוף את כל הצדדים היפים של האסלאם כי יש הרבה מאוד צדדים יפים של האסלאם וחשוב שיהיו נחלת רבים”.

חולדה  גורביץ’ (המלאך בלבן) מתנדבת בבתי חולים, בקהילה ולמען חייל צה”ל: “אני אוהבת אנשים והמוטו שלי מילדות “ואהבת לרעך כמוך”. מאוד חשוב לי להשתתף בחגם לברך אותם ולהיות איתם. הזמין אותי השיח’ אנואר אבו מחמד, שעוזר לי הרבה בהתנדבות שלי אין אצלו הבדל בין יהודים נוצרים ומוסלמים. שנים רבות עובדים יחד למען פצועי צה”ל. שנזכה כולנו במדינת ישראל לחיות בשלום ואחווה וברעות וידידות מתוך אמונה שחייבים לחיות בשלום. אני מברכת את כל אזרחי העולם שיהיו להם חגים יפים וחיים טובים. כל ידידי ישראל הם ידידים שלי והיות ואנחנו חייבים לגור באותה מדינה תחת אותם שמיים חייבים לחיות בצוותא מתוך אמונה וכבוד הדדי אז באתי לתת כבוד ובעזרת השם נזכה כולנו לשלום ואחווה ואני שמחה כי ראיתי כאן ידידים רבים”.

השיח’ אנואר אבו מחמד: “חודש רמדאן הוא פעם בשנה אנחנו מתחילים את הצום מעלות השחר ועד השקיעה. יש הרבה חגיגות איפטאר גם במשפחה וגם באזור ומזמינים גם חברים וגם משפחות מכל העדות וזה מנהג מאוד יפה וחובה במיוחד אצלנו בעיר חיפה. בסוף הרמדאן מגיע עיד אלפיטר”.

נור אלדין אלעבאסי, מנהל מרכז קהילתי יודפת: “אגף התרבות בעיריית חיפה מקצה תקציב למועדונים הקהילתיים לפעילויות ואירועים חינוכייים לשכונה בחודש רמדאן על מנת שהתושבים ייהנו מזה. כל שנה אנחנו תושבי השכונה משתתפים יהודים ערבים כולנו יד אחת עם דו קיום סבלנות וקבלת האחרזה המסר שלנו לכל התושבים”.

צילום: סמר עודה
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור תרבות ואירועים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו