יוסי שלום: "חיפה תהייה עיר שבה הקהילה הלהט"בית תרגיש בטוחה להיות מי שהיא!"

לקראת מצעד הגאווה: ריאיון מיוחד אודות התמיכה בנוער הגאה בחיפה, עם יוסי שלום פעיל למען הקהילה הגאה בחיפה.

ביום שישי הבא, 30/06, יערך מצעד הגאווה בחיפה בפעם ה-11. אלפים עומדים להגיע ולצעוד, מחיפה ומחוצה לה.
מי שעומד מאחורי המצעד הם פעילי הקהילה ובית הקהילות בתמיכה של ראש העיר.  השנה המצעד ידגיש את המיוחד בקהילה בחיפה: מורכבת מבני דתות ותרבויות שונות.
ביום שישי הבא בשעה 10:00 בבוקר יתכנסו הצועדים בכניסה לשכונת כרמליה. בשעה 11:30 תתחיל צעדה עד לגן האם ובשעה 13:00 ייערך הפנינג גאווה, שבו יופיעו עברי לידר, אביאור מלסה, אניה בוקשטיין ועוד.


"חיפה תהייה עיר שבה הקהילה הלהט"בית תרגיש בטוחה להיות מי שהיא"

כך אמר לחי פה חבר המועצה ממפלגת יש עתיד, יוסי שלום. השנה הדגש במצעד הגאווה הוא על סולידריות בין כלל האוכלוסייה הגאה בעיר, על כל הדתות, התרבויות והקהילות השונות. הקהילה זוכה לחיבוק אמיתי מראש העיר יונה יהב, שתלה על בניין העירייה דגל צבעוני ענק. חבר המועצה מטעם "יש עתיד" יוסי שלום, שנאבק במשך שנים על מנת להעביר תקצוב לחברי הקהילה, יכול להיות מרוצה: לאחרונה נפתח בעזרתו בית קהילות במימון עירוני ברחוב מסדה בהדר. שלום: "הסיכון שנוער גאה ינסה להתאבד גדול פי 4 מכלל בני הנוער, והחובה שלנו היא לצמצם את הנתון המזעזע הזה".


יוסי שלום אמר עוד כי השנה מצעד הגאווה בחיפה בא לקדם את הנראות של הקהילות הגאות הערביות, יוצאי אתיופיה וחבר העמים, מתוך רצון לתת מקום לקולות שבדרך כלל לא נשמעים ולהעלות למודעות את השונות והגיוון בקשיים השונים לצד התרבויות השונות והמגוונות. "אנחנו רואים במצעד החיפאי מפגן של אחדות וסולידריות שמאחד דתיים וחילונים, יהודים וערבים, עולים חדשים וותיקים, צעירים ומבוגרים ובעיקר יחבר בין הקהילות הגאות לבין הציבור החיפאי. מצעד הגאווה השנה הוא אירוע, שבא לשלב העלאת מודעות לזכויות קהילת הלהט"ב, צעדה עם אמירה חברתית משמעותית ומסיבה אחת גדולה לכל תומכי ותומכות הקהילה ולכלל תושבי חיפה".


יש לציין, שמי שפעל רבות לטובת קהילת הלהט"ב הוא חבר המועצה מטעם "יש עתיד", יוסי שלום. שלום נלחם למען הקמת בית ללהט"ב במימון עירוני, ואכן לפני מספר שבועות נערכה מסיבת השקה של בית הקהילות ברחוב מסדה, הממומן על ידי עיריית חיפה. המרכז אמור לשמש בית לכלל הקהילות הגאות בעיר. ברחבי העיר נתלו הדגלים הצבעוניים וגם על בניין העירייה ברחוב חסן שוכרי בהדר נתלה דגל ענק, שמסמל את התמיכה העירונית בקהילת הלהט"ב.

בשנים עברו נלחמו חברי הקהילה על מנת להניח את עצמם במרחב הציבורי בעיר. רבים מהם התלוננו על הערות פוגעניות, שנשמעו כלפיהם בכל רחבי העיר, וגם על תקיפות קשות כנגד חברי קהילה. מצעד הגאווה בא להגיד בצורה הכי ברורה שחברי הקהילה לא מתכוונים לבלוט פחות במרחב הציבורי, להיפך, יש להם זכות כמו לכל אחד אחר, להביא את עצמם כמו שהם, ותושבי העיר ילמדו להפגין סובלנות כלפיהם.

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: חי פה)

 

"משנים מציאות עבור הנוער הגאה החיפאי"

" כנער חיפאי מהקהילה הגאה, בית הקהילות מהווה בדיוק את מה שהיה חסר לנוער הגאה בעיר – מקום קבוע בשבילנו, שבו אנחנו יכולים להיות בדיוק מי שאנחנו ומי שאנחנו רוצים להיות, מקום שמלא בכל עת באנשים שאכפת להם מאיתנו. בית הקהילות מהווה "מרחב בטוח" וסביבה תומכת ומכילה, לכל האנשים ובעיקר לנו, נוער שצריך את התמיכה והקבלה ללא תנאים, וכל זאת בנוסף למרחב כיפי, מחבק ומאד חוויתי לכל נער ונערה שבאים בכל זמן לבית הקהילות." אומר גל, חניך בקבוצת 'איגי' צעירה בבית הקהילות.

 

בית הקהילות בחיפה

בית הקהילות לגאווה וסבלנות הינו המרכז העירוני לקהילות הלהט"בק בחיפה והצפון. הבית נותן מענה לכלל האוכלוסיות הגאות במטרה לקדם קהילה גאה משמעותית וחזקה. קהילה גאה השייכת לרצף הקהילות המרכיב את הפסיפס החיפאי.
מאז שנפתח בפברואר, נותן הבית מענה ל כ150 מבוגרים הפוקדים את הבית בחודש ולמעל ל150 בני נוער וצעירים מגילאי 14 עד 23 הלוקחים חלק בקבוצות החברתיות ובפעילויות השונות.

מקום בטוח

בשנה האחרונה הורחבה הפעילות עבור הנוער הגאה בעיר. במסגרת שיתוף הפעולה עם ארגון הנוער הגאה 'איגי' הפועל בעיר כבר שנים רבות התחלנו עם שתי קבוצות חברתיות לנוער וצעירים והוספנו קבוצה לנוער טרנס, אליה מגיעים בני נוער מחיפה והצפון למצוא מקום בטוח ומאפשר. בימים אלו אנו עומדים לפתוח את "אלואן" קבוצה לנוער דובר ערבית של איגי, הראשונה מסוגה בארץ. בחודש האחרון פתחנו את "צפונה", מועדון הנוער של איגי בצפון הפועל כמרחב בטוח מעבר לקבוצות החברתיות. המועדון מתקיים כפעילות משלימה למרחב הבטוח המתקיים כבר שנים רבות במסגרת ה" פיצ' " החיפאי.
התחלנו תהליך עם האגף להעצמה חינוכית הכולל יום עיון לעובדות ועובדי האגף ובניית מערך עבודה משותף למתן מענה מותאם לנוער להט"ב. אנו מקדמים הכשרה לכלל היועצות החינוכיות ומערך הפסיכולוגים החברתיים שיתקיים בתחילת שנת הלימודים הקרבה.

תמיכה בהורים

לכבוד היום הבין לאומי במאבק בהומופוביה ולהט"בופוביה קיימנו אירוע להורים לילדים להט"ב בשיתוף עם עמותת תהל"ה – הורים למען הורים בעלי ילדים גאים וביחד עם מנהלת ההורים של אגף החינוך בעיר. אירוע מרגש וחשוב בו סיפרה מנכ"לית תהילה על התהליך של קבלת בנה כהומסקסואל ועל החשיבות בהורים תומכים.

חבר המועצה יוסי שלום מחזיק תיק הנוער, תיק הצעירים ותיק הקהילה הגאה אומר "בישראל של 2017 יש מעל חצי מיליון בני נוער החשופים לפגיעה על רקע להט"בי, כמעט כל נער או נערה שלישי בקהילה מאבד חברים רק בגלל נטייתו המינית ונוער גאה נמצא פי 4 בסיכון לניסיון אובדני לעומת כלל הנוער, פי 4. זה בלתי נתפס, מכעיס וכואב. זוהי האחריות שלנו כרשות לשנות זאת וליצור סביבה חברתית מאפשרת ומכילה. אלו הילדים שלנו, דור העתיד שלנו. מחובתנו לטעת בו את הביטחון שלכל אחד יש מקום שווה בחברה. זו הסיבה שאחד מאפיקי הפעולה המרכזיים שלנו מתרכז במערכת החינוך ובנוער הגאה. אני שמח על הדלת הפתוחה והשותפות האמתית שמצאנו באגף החינוך בעירייה. חיפה צריכה להיות עיר שבה נוער גאה ירגיש בטוח ובנוח להיות מי שהוא וכפי שהוא. אנחנו שמחים שצוות בית הקהילות מורכב מאנשי חינוך וטיפול מקצועיים המלווים תהליך משמעותי זה של שינוי המציאות עבור הנוער הגאה בעיר."

חבר המועצה יוסי שלום על רקע דגל הגאווה

לא ניתן להגיב