מחוברים לים? חיפאים מביטים בקנאה על הפעילות הימית בתל אביב

ארבעה ימים של פעילויות ואטרקציות ימיות לא בחיפה בתל אביב לצערנו לא בעיר שלנו במדינת תל אביב החל מיום רביעי השבוע ועד שבת (14-17 ביוני).

 

טור דעה

(בסוף הטור תמצאו תגובות נרחבות של עיריית חיפה וחנ"י)


ציטוט מהתקשורת הארצית בשבוע שעבר: "שוטי שוטי סירתי Sail Tel Aviv חוזר: אירוע השייט השנתי של תל אביב חוזר לעיר בפעם השנייה עם ארבעה ימי פעילויות ואטרקציות ימיות. שיא האירועים: משט הראווה המרכזי בשבת. מאיפה הכי כדאי לצפות ומה עוד צפוי?"

עירית תל אביב באמצעות החברה הכלכלית אתרים, בסיוע הפורום לקידום השייט, ערכה פסטיבל ענק, שנמשך 4 ימים בכלל חופי תל אביב. הפסטיבל יועד לכלל הגילאים וכלל פעילויות ימיות כמו משט ראווה, התנסות בסאפ ובמפרשנות, טורניר כדורעף, מטקות, תערוכות, אוכל ימי ועוד המון פעילויות.

לקרוא, לראות, לשמוע ולהיות ירוקים מקנאה. למה שם בתל אביב זה קורה ואפשרי ואצלנו בחיפה לא?

 

| החיבור בין העיר לים

חיפה שזכתה במשאב הטבעי הייחודי – במפרץ חיפה, נותרת ללא חיבור ממשי בין העיר לים. פרנסי העיר חיפה לא יוזמים ולא מקדישים מספיק תשומת לב לעיר היפה ביותר במדינת ישראל ובעלת המשאב "הר וים". הנהלת העירייה נמנעת מלהשתמש באוצר התיירותי שמאפשר את כלל הפעילויות ללא חשש ממזג אוויר משתנה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

יש לנו בחיפה רצועת חוף מדהימה. אורכה של רצועת החוף הוא מהארוכות בארץ, אך הגישה לים מהחוף אפשרית במספר מקומות יחסית מצומצם, מהרצועה המרשימה מטירת הכרמל ועד למכון לחקר ימים ואגמים, וגם שם חלק מכובד הינו שמורת טבע ולא מאפשר גישה ישירה למים. החופים המוכרזים בבת גלים ובקריית חיים וכל השאר מולאם לצה"ל, לנמל  ומונע גישה ישירה לים.

יש לנו בחיפה כ- 400 יכטות שמשוועות לקבל טיפה תשומת לב וקשב עירוני. יש לנו תנאי מפרץ מדהימים לגלישת רוח, מפרשים, סאפים ועוד. אמנם יש לנו, בסיוע עירית חיפה וחנ"י, מתחם מדהים לנוער, "הפועל" לשעבר, שנקרא כיום "שייט חיפה" בחוף השקט. אבל זאת "טיפה בים".

יש לנו בחיפה במעגן הקישון, מרכז ספורט ימי וחתירה לנוער ומבוגרים, שמשתוקקים להתפתח ולגדול. יש לנו פרוייקטים מדהימים של זבולון לנוער בעלי צרכים מיוחדים, לנוער רגיל ולמבוגרים. יש את הקבוצה המדהימה של נערים המשתייכים לצופי ים, ויש משוגעים לשייט שמאחסנים את סירותיהם בצריף סירות עתיק יומין במתחם הקישון.

חתירה בקישון (צילום: ירון כרמי)

 

| התאגיד החזק מול התושב החלש

על אותם משאבי טבע ושטחים הסמוכים לים אמורים לחיות בצוותא כלל המשתמשים. לצערי במתח הפנימי שנוצר על השטחים, יש את החזק, יש את החלש ויש את זה שלא אכפת לו…

החזק: הנמל הגדול, חברת נמלי ישראל, רואים את צרכיהם ובצדק בעיין כלכלית, הם הרי נועדו להשיא את רווחי הבעלים שלהם, במקרה שלנו המדינה.

החלש: תושבי חיפה, הנוער, המשתמשים בים וכל אלו שהים יקר לליבם.

ויש את אלו שפחות אכפת להם: העירייה, לא נותנים אצבע של תמיכה, סיוע והובלת יוזמה.

נהפוך הוא… בכל מקום אפשרי, גופים אלו (החזק וזה שלא אכפת לו) ביחד עם הרגולטור והמכס מתעמרים בכל מה שיכול להפוך את חיפה לריוויירה המזרח תיכונית המרהיבה ביותר.

מרחב הקישון – מפת התמצאות (צילום: חי פה)

 

| חנ"י מנצלת את כוחה

לדוגמה: חנ"י (חברת נמלי ישראל) סגרו את המחסנים של בעלי הסירות הקטנות במעגן הקישון, על ידי צו מסויים שהינו בתחום סמכותם. לדברי החותרים, באופן סיסטמטי מקשים על מועדון החתירה קישון. הם אינם מאפשרים לשייטים להוציא ציוד. הם מקשים על השייטים ונוצרת תחושה שחנ"י עושה כל שביכולתה כדי להרחיק את השייטים משם.

לעניות דעתי, חנ"י מעוניינת להשתלט על השטחים במרחב הקישון, ולהפוך אותם לשטחי עורף נמל אשר יניבו כסף , במקום לקדם פעילות ספורטיבית – תרבותית, אשר מקדמת את איכות החיים בקהילה החיפאית.

דוגמה נוספת – הרגולטור והמכס: במשך 67 שנים, לא אוכף משרד האוצר את גביית מיסי הקנייה והמע"מ על ספינות שנרכשו בחו"ל ומשייטות תחת דגל זר. לאחרונה הוחלט במכס לאכוף את העניין ולכן הטיל המכס, באמצעות חנ"י, עוצר על השייטים שמעוניינים לצאת מהארץ. כל סירה המבקשת לצאת מהארץ חייבת להציג אישור כי אין לה חובות למכס. הצגת האישור מתחייבת לפני כל יציאה מהארץ, ללא קשר לעובדה שאישור זה הוצג כמה שבועות קודם, ביציאה קודמת.

לדרישה זו אין אח ורע באף מדינה בעולם. ביתר המרינות בישראל, מנהלי המרינות מתעלמים כמעט לחלוטין מהגזירה הזאת, לדברי מנהלי המרינות במרכז, "אנחנו לא עובדים אצל המכס, אם הם רוצים, שישימו במרינה פקיד שיבדוק ויאכוף את הכללים." אבל בחיפה אנחנו הרי מצטיינים בלהקשות. כאן המעגן חושב שהוא עובד אצל המכס, לא מאפשר יציאה ללא אישור מהמכס, ואף מדווח למכס על כל הגעת סירה חדשה. התבלבלו קצת היוצרות וההקשרים שבין המדינה לחברה ממשלתית וגורמי ביצוע.


דוגמאות אלה ואחרות מצביעות באופן ברור על מגמה לחסל את תחום השייט הספורטיבי בשטחים שתחת ניהולה של חנ"י.


מבחינתי זה לגיטימי לפעול דרך העיניים הכלכליות של חנ"י ומעגן הדייגים שביט בקישון. אבל כאן אמורה להיכנס לתמונה העין הבוגרת והאחראית שאצלה התמונה הכוללת שיודעת לשלב בין צרכי הנמל והחברה לניהול הנמלים ולבין צרכי האזרחים, מועדוני השייט ומשתמשי הים האחרים.

 

| תפקידה של העירייה הוא להגן על אינטרס התושבים

אנו זועקים לעזרה מצידה של עיריית חיפה במשך שנים, מכיוון שהעירייה צריכה לראות את טובת תושבי העיר ולתת תמיכה כנגד האינטרסים הצרים של חנ"י, המונעים משיקולים כלכליים בלבד.

עיר מנהלים תוך איזון בין אינטרסים כלכליים נקודתיים לבין ראייה רחבה יותר העוסקת ברווחת חיי התושבים ומאפשרת לקהילה החיפאית לנהל אורח חיים ספורטיבי  ימי– תרבותי על בסיס יומיומי ולכן הציפייה שלנו מהנהלת עיריית חיפה היא לגיטימית.

ומה עושה עיריית חיפה בנוגע לפניותינו?

לא מגיבה!

 

| מתמקדים באירועים ספורדיים במקום באורח חיי התושב

עיריית חיפה הצליחה בעבר להעביר את "הפועל" ולהקים את שייט חיפה, זאת במתחם צר ומצומצם מאוד, בחלקו של החוף השקט. זהו פרוייקט מדהים שמגיע עליו מלוא הקרדיט והשאפו!

אבל חברים, שייט חיפה זאת טיפה בים!   מה עם זבולון? מה עם צופי הים? מה עם אתגרים? מה עם מועדון החתירה? מה עם השייטים הבלתי מאוגדים? מה עם כל האחרים שעומדים בתור לקבל מקום עגינה בחיפה?

כיום יש למעלה מ-300 סירות העומדות בתור למקום עגינה בחיפה. כמות תושבי חיפה שנאלצים כל שבת להגיע לאשקלון ואשדוד כדי להפליג עם סירותיהם הולכת וגדלה, כי כאן אין מקום והתכניות להגדלה הוקפאו. כיום מוציאים מכרז "לאקמול". מספר מזחים שיגדיל את כמות מקומות העגינה בכ-40 עד 60 סירות בלבד, מה על יתר הממתינים?

העירייה עוסקת לעתים בהפקת אירועי ספורט בינלאומיים ספורדיים, כגון אליפות העולם במפרשיות 470. כמות הנהנים החיפאים מאירועים אלה היא בשוליים.

אליפות העולם בשייט מפרשיות 470 בחיפה – 16.10.2015
(צילום: ירון כרמי)

 

קל לנפנף באירוע נקודתי ולהגיד "עשינו", אך אנחנו קוראים לעיריית חיפה לבחון את הקמת התשתיות לרווחת הציבור ואת השימוש היומיומי של תושבי העיר בענפי הספורט השונים בים ודרך נקודת מבט זו לבחון את הצלחתה בנושא.

ראש עירנו טוען, כי ניסה בעבר להקים מרינה בחיפה, ניסיון שכשל מסיבות תכנוניות כאלה ואחרות. לא חייבים להקים מרינה בראש הכרמל, במקום שהוא רגיש מבחינה תכנונית. יש חלופות אחרות וצריך לקדם אותן. חיפה הינה המקום היחידי בארץ, למיטב ידיעתי, שיש תכנית מאושרת במשרד התחבורה להקמת מרינה. צריכים את המנהיג המקומי הנכון שירים את הכפפה, יביא את היזמים המתאימים ויהפוך את המרינה בחיפה למציאות עוד בימינו.

הארכת שובר הגלים – נמל חיפה

 


ואני שואל: עד מתי תתעלם עיריית חיפה מתחום הספורט הימי בעיר?

מתי ירד האסימון ויתעשתו מקבלי ההחלטות, ישכילו, יבינו וישתמשו נכון במשאב הבלתי רגיל שהטבע העניק לנו.
קהילת שייטי הכרמל מוכנה לקחת חלק בכל יוזמה ולסייע בארגון פעילויות דומות בחיפה והצפון.


 

| בואו נפעל יחד:

לסיכום: אני, שלמה מומו כהן, קומודור קהילת שייטי הכרמל, בשם הקהילה שאני מייצג, מוכן לסייע ולקחת חלק בהרמת אירוע כמו בתל אביב ושלא יגידו לי " מדינת תל אביב". גם אנחנו יכולים! עוד לא מאוחר – הקיץ בפתח.

כל שצריך הוא לשלב ידיים, לעבוד בצוותא ובהידברות. אנחנו לא משני עברי המתרס. לכולנו אינטרס משותף של חיים טובים יותר בחיפה. אנחנו אולי רואים בעין שונה את הדרך, אבל היעד משותף.

 בואו נכוון נכון את מפרשי העיר חיפה (סמל העיר חיפה לא בכדי כולל ספינת מפרש עתיקת יומין) ונביאה ליעדים הנכונים ולחוף המבטחים השוקק שמגיע לתושבי חיפה.


תגובת עיריית חיפה

יש אומרים כי הדשא של השכנים ירוק יותר. מסתבר כי הים של השכן ובמקרה זה השכנה תל אביב כחול יותר. מביך לקרוא את דברי השבח על אירוע המתקיים בתל אביב תוך השמטת כל האירועים המתקיימים בחיפה וכינויים של האחרים כאירועים כנקודתיים.

ובמה מתקנא הכותב  בשבוע השייט, הכולל כך נכתב, "טורניר כדורעף", מטקות, אוכל ימי ועוד המון פעילויות… ".

| הנה מקצת מן הפעילויות המתקיימות בחיפה:

אליפות העולם בפוצ'יבולי, אליפות ישראל בכדורעף, אליפות ישראל בכדור רשת, אליפות טניס חופים ובסוף השבוע הקרוב אליפות המטקות במגרש המטקות הראשון מסוגו בארץ אותו הכשירה עירית חיפה בחוף "נאות" שבקריית חיים.

 

| שימו לב למה שקרה כאן בשנה החולפת  בלבד:

משט מוסלי, משט דקר, משט מינץ, משט ערים מחיפה דרומה, שיוט החורף של ישראל, משט לייזרים, אליפות הארץ בגלישת גלים, השקת סירות דרקון בקישון, משחה כף כרמל מלווה בעשרות סאפים וקייקים, מרכז שיט מודרני ומהיפים בארץ, שני מועדוני סאפים משגשגים, עמותת חתירה, שתי עמותות שיט  המקיימות פעילות שנתית, קייטנות והשתלמויות קיץ ובעתיד הקרוב יוקם פה חוף גולשים (מחלף אלנבי) קיט ורוח.

השבוע בלבד חנכנו את מתחם ה – workout  הגדול בישראל בחוף דדו באליפות ישראל הפתוחה ב.STREET WORKOUT 2017-  ובה נטלו חלק עשרות ספורטאים וספורטאיות מהארץ ומחו"ל. אבל בתל אביב מתקיים משט ראווה עם "אוכל ימי ועוד המון פעילויות".

רק אירוע אחד מוזכר ע"י הכותב והוא אליפות עולם בשייט מפרשיות 470, אירוע שהוא, לדבריו, נקודתי, שלא לאמר חסר חשיבות.

 

מעל ל – 500 סירות עם מאות שייטים, מאמנים ומלווים הגיעו ארצה מכל רחבי העולם לאירוע אותו מכנה חובב הספורט הימי כ"אירוע נקודתי".  קיום התחרות נחשב בעיני רבים בעולם הספורט להישג מדיני לעיריית חיפה  לאחר שמדינות החברות במנהלת ביקשו למנוע את קיום האליפות בישראל אך בעיני הכותב מדובר כאמור באירוע נקודתי.

חיפה נבחרה לארח את התחרות לא בשל טורי דעה אלא בזכות מתקן השיט האיכותי שהוקם ע"י העירייה בחוף השקט בתקן אולימפי  ובהשקעה של כ – 2.5 מיליון ₪,  הודות למתקן ספורט ימי מודרני והודות ליוקרה לה זכתה רשות הספורט העירונית באירוח ברמה הגבוהה ביותר של שורה אורכה מאוד של אליפויות עולם בין היתר בדגמי  470, 420, לייזר, גלשני מיסטראל,  ו"שבוע השיט הבינלאומי" לסירות מכל הדגמים.

(עד כאן תגובת עיריית חיפה)


תגובת הנהלת חנ"י – חברת נמלי ישראל

 

אומנם מדובר ב"טור דיעה" אך לתפיסתנו גם טור כזה צריך להיות מבוסס על עובדות ולא על אמירות חסרות בסיס של הכותב.

| העובדות:

חברת נמלי ישראל לא סגרה את מועדון החתירה והוא פעיל.  לאור מפגעי בטיחות רבים שהיו במרחב הנמלי, הוחלט להעתיק את המועדונים ממיקומם הישן למתחם פעילות ימית בחוף השקט (במסגרת הסכם הפשרה שנחתם בין עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל ומועדון השייטים) ולאחר שנבנה מתחם לפעילות ימית בחוף השקט, אשר נמסר בשנת 2008 לידי הפועל חיפה, לימים "שייט חיפה", נפסקה פעילות "שייט חיפה" במיקום הבעייתי והלא בטיחותי.

נדגיש כי השטחים במרחב הקישון מיועדים לפעילות נמלית ובמהלך משותף  עם עירית חיפה הועתקה רב הפעילות הספורט הימי ממתחם זה לחוף השקט.

 

| לגבי הנחיות רשות המיסים

חנ"י איננה רשות ממשלתית ואינה רגולטור או גוף בעל סמכויות אכיפה בוודאי שלא בתחום המיסוי. בהחלטתה לאכוף תקנות מיסוי, לא התייעצה רשות המיסים בחנ"י, אלא הטילה עליה הנחיות הקשורות בהליך היציאה והכניסה של כלי שייט מ/ ואל ישראל.  חנ"י אינה  מכבידה  על השייטים אלא מקיימת את הנחיות רשות המיסים.

כל אמירה לפיה לחברת נמלי ישראל פועלת נגד תחום השייט הספורטיבי הינה שקרית.

חברת נמלי ישראל תמשיך בדיאלוג עם עירית חיפה ועם קהילת השייטים על מנת להמשיך ולקיים את פעילות הספורט הימי לצד נמלי ים עתירי חשיבות לכלכלת הישראלית ולצפון, מתוך ראייה של שילוב פעילויות של עיר – נמל תוך הקפדה על הפרדה בטיחותית הולמת.

(עד כאן תגובת חנ"י)

תגובה
  1. אהוד הלפרין אמר/ה

    מי שראה ניירת שמאשרת ששטח מועדון שייטי כרמל לשעבר , ושטח מעגנת שביט הם שטחים שניתנו לחנ"י במסגרת הסמכתה ממשלת ישראל – והיא מחזיקה בהם כדין , קדימה כולם העולם אשתו והיקום רוצים/מתים לראות

לא ניתן להגיב