הזנחה, לכלוך ומצב מחריד בבית הדין הרבני חיפה

כיצד ייתכן שבית הדין הרבני בחיפה שנותן מענה לקהילה גדולה בנושאים חשובים ומגוונים בין היתר:  אישורי נישואין וגירושין, מזונות והחזקת ילדים והסדרי ראיית ילדים, צוואות וירושות גיור ועוד נמצא במצב הזנחה מחריד, אין בו יד מכוונת ואינו תואם למודרניזציה של היום?

קירות מתקלפים

תושבים רבים בחיפה שנזקקים לשירותי בית הדין הרבני בחיפה שהנו חלק ממערכת השיפוט הממלכתי בישראל, בין אם מדובר בצורכי אישור נישואין וגירושין, או מזונות והחזקת ילדים והסדרי ראיית ילדים, או צוואות וירושות או גיור נתקלים במקום שאינו מכבד. המקום מיושן, מוזנח, הקירות מתקלפים הכניסה מלוכלכת, אין ספסלי המתנה או מקום מוצל למי שרוצה להמתין בחוץ, חדרי השירותים מוזנחים וההרגשה של באי המקום בין אם למקרים משמחים ובין למקרים עצובים מרגישים אבודים.

תושבת חיפה שנזקקה לשירותי בית הדין הרבני מתארת את המצב העגום:

"המקום ארכאי, לא תואם את המודרניזציה של היום, מוזנח ומכוער. המקום לא מחבק ויש בו מלחמות שומעים צעקות והרבה רעש אין הנכחה של שקט וקבלה. אנשים מגיעים למקום גם לשמחה גם בנישואין וגם בפרידה. במקום שיהיה מקום חם, מקום מלווה יש בידוד ואין יד מכוונ. המקום הזוי ונראה כמו מהמאה הקודמת לא מכבד ומחריד. אין יד מכוונת, אין עזרה, אין יד מושטת וצריכה להיות הכוונה ותמיכה".

 

מערכת חי פה פנתה למשרד הדתות בשאלה על המצב הקיים והאם מתוכנן שינוי עתידי במבנה ובשירות.

ממשרד הדתות נמסר לחי פה:

"וועדה בין-משרדית הבוחנת את ענייניהם של בתי הדין בראשותו של מנכ"ל המשרד לשירותי דת מר עודד פלוס, עומדת סמוך ונראה להגשת מסקנותיה. כבר בשלב זה ניתן לומר בברור, שמתן מענה ומציאת פתרונות ראויים יותר לבית הדין בחיפה תהיה אחת מהן".

כניסה ראשית בית דין רבני חיפה – צילום: נגה כרמי

 

קירות מתקלפים

לא ניתן להגיב