המשחה החברתי 2 יוצא לדרך לטובת מחקר מציל חיים בנושא מוות לבבי פתאומי

מאות שחיינים מהארץ ומהעולם יזנקו מחר (שישי) לים הפתוח סביב חופי חיפה וייקחו חלק במשחה שנועד להעלות את המודעות למקרי מוות לבבי פתאומי בילדים ובצעירים, וכן ולגיוס מימון למחקר פורץ דרך, לניבוי ולמניעת מוות פתאומי לבבי  (Sudden Cardiac Death)בילדים וצעירים.

 

משחה חברתי – בתמונה שני וילדיו צילום: פיוטר פליטר

מוות לבבי פתאומי, מהווה את הגורם מספר אחת למוות בארה”ב ובעולם המערבי בכלל ומדובר באירוע טראגי במיוחד כשמדובר בילדים ובצעירים. על כן, יתקיים מחר שישי בפעם השניה משחה  “שוחים מהלב – כף הכרמל” ביוזמת עיריית חיפה ורמב”ם וחברת שוונג ובו צפויים לקחת חלק  מאות שחיינים לרבות קבוצה המגיעה מארה”ב ומהולנד, משלחת פארלימפית וכן שחיינית אולימפית ידועה, זוכת מדליות זהב.

פרופ’ מונדר בולוס, מנהל היחידה לאלקטרו-פיזיולוגיה קלינית ורופא בכיר במחלקה הקרדיולוגית ברמב”ם לחי פה: “המטרה העיקרית של המשחה היא העלאת המודעות לתופעת המוות הלבבי הפתאומי אצל ילדים וצעירים וכן לגיוס תרומות למחקר המשותף של המחלקה הקרדיולוגית, היחידה  לאלקטרו-פיזיולוגיה ומעבדת הטכניון. מדובר במקרים טראגיים מאחר ומדובר בתופעת מוות פתאומי בצעירים. אנחנו שומעים הרבה על ספורטאים שנפטרים כתוצאה מהתופעה בלי התראה מוקדמת”.

“יש מספר מחלות שיכולות להוות גורם אצל אותם צעירים למקרי מוות כאלה המחולקות לשתי קבוצות גדולות 1- בעיה במבנה שריר הלב שיכולה לגרום לבעיה בקצב הלב 2- מחלה גנטית שבמסגרתה ישנה מוטציה שעוברת שינוי וגורמת להפרעות חשמליות בלב. במחקר אותו אנחנו מקדמים ברמב”ם בשיתוף עם הטכניון אנחנו לוקחים תאי עור מאותם חולים ובאמצעות התא אנחנו מבצעים את המחקר. כשמגלים את המוטציה בתא אנחנו מנסים מספר תרופות ומנסים להבין מה מתרחש ולמה מתרחשות הפרעות חשמליות בפתאומיות ואם יש תרופות או דרכים לטפל בזה. יש הרבה דברים וחידושים והתקווה שלנו היא שבאמצעות הנדסה גנטית נוכל לרפא את אותם חולים אם כי נכון לעכשיו אין משהו באופק”.

פרופ’ רפי ביאר, מנהל רמב”ם: “אנו יודעים לסייע למטופלים רבים המגיעים לביה”ח על רקע של מחלות לב, אך עדיין ישנם כלים בתחום רפואת הלב שאנו צריכים לפתח מחקר ופיתוח פרוטוקולים ותרופות חדשות יוכלו לסייע לנו הבין את המנגנונים הללו טוב יותר ולהציל חיים. הצטרפו אלינו ובואו לתמוך במטרה. בואו לשחות אתנו מכל הלב”.

במשחה הראשון בשנה שעברה השתתף גיא כהן, שלפני 15 שנה שכל את בתו נטע בת השש, שביומה הראשון בכיתה א’ התמוטטה ללא כל התראה ונפטרה מדום לב. כהן סגר מעגל כשהשתתף במשחה “שוחים מהלב” האחרון וקבע שיא: הישראלי הראשון ששחה אי פעם 24 שעות ברצף במים פתוחים לאורך יותר מ-70 ק”מ, הכל במטרה להעלות את המודעות למוות פתאומי אצל ילדים והוא גם השנה ישתתף כהן במשחה.

לפרטים נוספים ולהרשמה:  http://bit.ly/1KYqQ1k

רוצים לתמוך במטרה הראויה? רק תקליקו כאן:  http://bit.ly/2mvrRaF

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.