נהדר בהדר? תושבים בשכונה טוענים שמסוממים קונים סמים ומזריקים אותם בבנייני מגורים

תושבים בהדר מודים שבשנים האחרונות העירייה והמשטרה פועלים ללא ליאות על מנת לשפר את תחושת המוגנות של הדיירים. עדיין, לטענתם, הם חוששים להסתובב בשכונה אחרי 19:00 בערב.

 


תושבים בשכונת הדר טוענים שעל אף שבשנים האחרונות חל שיפור בפעילות המשטרתית והעירונית בהדר, עדיין המגורים בשכונה לא פשוטים בגלל רמת הפשיעה והחשש, שתושבי השכונה מרגישים מהעבריינים לכאורה המתגוררים במקום. התלונות המרכזיות שלהם הן על תחנות הסמים בדירות מגורים, מפגעי רעש והחשש להסתובב בשעות הלילה בשכונה.

דיירים בשכונת הדר מתלוננים על כך שיש דירות בבניין המגורים שלהם, שהפכו לתחנות סמים. נוסף על הבעיה הזו לבניין מגיעים צורכי סמים רבים, שלאחר קניית הסם מזריקים אותו בחדר המדרגות של הבניין. לטענת דיירים כל הפניות למשטרה לא עוזרות, ועדיין הדיירים בבניין רואים מדי יום מסוממים מזריקים לעצמם סמים.

 

“אני מניחה שכל מי שגר בחיפה יודע מה קורה היום בהדר”, אמרה לכתבת חי פה תושבת המתגוררת בהדר עם שני ילדיה, “אני לא יוצאת מהבית שלי אחרי 19:00 בשום פנים, כי אני יודעת שמסוכן להסתובב ברחובות. לפעמים אני מדברת על זה עם אנשים בעבודה שלי, והם אומרים שזה לא ייאמן שנחנו גרים באותה עיר, אבל אני מפחדת לרדת למכולת, שמתחת לבית שלי, והם עושים ריצות בשכונות המגורים שלהם בשעה 22:00 ללא חשש”.

יש לציין כי שכונת הדר קלטה בשנים האחרונות לצד העלייה ממדינות חבר העמים גם עובדים זרים רבים ממדינות אפריקה ולאחרונה הגיעו גם תושבים מכפרים ערביים מהגליל. מדי שבוע ניתן לשמוע על שב”חים (שוהים בלתי חוקיים), שנתפסים ומובאים למעצר, קטטות אלימות, פריצות ועוד. המשטרה והעירייה עושות מאמצים גדולים על מנת לצמצם את היקפי הפשיעה בהדר, ובשנים האחרונות שכונת הדר רושתה במצלמות. המטרה היא שבזמן אמת שוטרים ועובדי עירייה יראו את העבריינים ויתפסו אותם תוך זמן קצר.

בעיה נוספת איתה מתמודדים בהדר היא זנות. בעבר נערות ליווי היו מחפשות לקוחות בשפת הים, אבל בגלל שהאיזור התפתח חלקן עלה להדר. ברחובות השכונה ניתן למצוא בשעות הערב נערות ליווי, ויחד איתן גם את מי שמפעיל אותן. בעלי חנויות ברחוב הרצל התלוננו לאורך שנים, שבחזית החנויות שלהם יושבים מסוממים ומבריחים להם את הלקוחות, והמצב השתפר מאוד בשנה האחרונה. בעבר הייתה תחנה לחלוקת תחליפי סם ברחוב הגפן, ומי שהיה מגיע לקבל תחליף סם היה לעתים ממשיך לכיוון רחובות הנביאים והרצל. בעלי החנויות פנו שוב ושוב לעירייה ולמשטרה, ואמרו שלא ניתן לנהל חנויות, כשאנשים יושבים או שוכבים בפתח החנות ומבריחים את הלקוחות. כעת המצב טוב בהרבה מבחינת הסוחרים, כיון שהתחנה הורחקה לחוף שמן.

בעיה נוספת בהדר היא שגם התושבים וגם המשטרה יודעים שיש בשכונה כמה עבריינים, לכאורה, שעדיף לא להסתבך איתם. לטענת אחת הדיירות בשכונה לפני שבוע היה מפגע רעש מאחת הדירות בבניין מול ביתה. עד 4 בבוקר הייתה מוסיקה חזקה וקריוקי מאחת הדירות. אותה דיירת טוענת שהיא לא הזמינה משטרה, כי לא רצתה להסתבך, ופשוט סגרה את החלון וניסתה לישון ולדאוג שהמסיקה לא תעיר את ילדיה. יחד עם זאת, לטענתה בשכונה אחרת לא היו מאפשרים לדיירים לשיר בקולי קולות עד 4 בבוקר בסתם יום של חול, אבל בהדר הכול מותר.

בעל עסק בהדר, גדעון רחימי, מהחנות “5 עונות” מציג תמונה שונה לחלוטין. “בשנים האחרונות אני כבעל חנות מרגיש שהדר השתנתה לחלוטין. יש כאן כל הזמן שוטרים, שעוברים ומטפלים בכל בעיה וגם עובדי עירייה. כיום אין מסוממים בכניסה לחנויות. יותר מכך, עובדי עירייה עוברים כמה פעמים ביום ואוספים מאתנו את האשפה, וככה הרחובות כאן נקיים. ללא ספק, אי אפשר להשוות את מה שקורה עכשיו ברחובות הרצל והחלוץ, למה שהיה כאן לפני 5 שנים. אז היו לנו בעיות קשות והפרנסה שלנו נפגעה, אבל בזכות המאמצים הגדולים של העירייה והמשטרה חל פה מהפך. תחנות סמים יש גם בכרמל, נערות ליווי יש גם בדניה, אבל בהדר שוטרים עושים מאמץ עצום למנוע עבריינות, ולאפשר לנו, בעלי העסקים, להתפרנס בכבוד”.

יש לציין, שתחנות סמים מפוזרות בכל העיר, ולא רק בשכונת הדר. לפני מספר חודשים התגלתה בשכונת רוממה החדשה תחנת סמים, שנוהלה על ידי שני צעירים בשנות ה – 30 לחייהם. בתחנת הסמים התגוררו זוג הורים ושלושת ילדיהם, ומה שסייע למשטרה לעצור את הנוגעים בדבר הוא פנייה של דיירים בבניין. השכנים התחילו לראות צעירים עולים בכל שעות היום והלילה אל הדירה, ורכבים לא מוכרים החלו להגיע את בניין ונשארו במקום זמן ממושך. פנייה למשטרה הביאה למעצרים ולפירוק תחנת הסמים, והשקט חזר לבניין.

 

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.