ריבוד כבישים: חיפאים מבקשים לראות את הקריטריון לפיו נבחרים הכבישים

לטענת תושבים רבים לא הגיוני לרבד רחוב אחד בשכונה, ולקחת את הכלים הכבדים בלי לרבד את המשך הרחוב. תושבים אחרים מבקשים להבין איך יש כבישים שלא תוקנו כ-30 שנה על אף כל הפניות לעירייה. לצד זה, יש תושבים מרוצים מטיפול מהיר של העירייה בבורות בכביש

בור בכביש במרכז זיו

 

מחפשים היגיון

לפני מספר חודשים פירסמה העירייה את הרחובות שהיא עתידה לרבד במהלך שנת 2017. הדבר עורר התנגדויות בקרב תושבים המתגוררים ברחובות שלא עומדים להיות מרובדים, ויותר מכך תושבים תוהים האם יש רציונל לבחירת הרחובות?

"קניתי דירה ברמת אשכול לפני קרוב לשנתיים", אמרה לימור, בסוף שנות ה – 30 לחייה, תושבת רמת אשכול, "ברחוב אלברט שווייצר. אנחנו, כמובן, משלמים הרבה מאוד ארנונה, אבל אנחנו חיפאים ויודעים שאין מה לעשות.

כשראיתי שמרבדים את רחוב ראול  ולנברג שמחנו מאוד, כי היינו בטוחים שימשיכו לרבד גם את הרחוב שלנו, שממשיך את ולנברג, אבל פתאום התברר שהשיפוץ עומד להיות רק עד גן הילדים של הילדה. זה ממש לא מקובל עליי. השכונה הוקמה בשנות ה – 80 של המאה הקודמת, מה שאומר שעברו 30 שנה בערך, והגיע הזמן לרבד את כולה.

מה שבמיוחד מרגיז אותי זה שהכלים הכבדים כבר נמצאים כאן, אז מה קשה להמשיך עוד כמה מאות מטרים. אחרי 30 שנה הכבישים והמדרכות כבר לא במיטבם, ואם אפשר לקחת ממני 12,500 ש"ח ארנונה כל שנה, שזה סכום מטורף, אז צריך גם לתת מגורים הולמים בתמורה".

 

העירייה מפרסמת את הריבוד

על פי פרסום של עיריית חיפה, מחודש מרץ 2017, העירייה מרבדת כבישים ברמות ספיר, הדר, נווה דוד, כרמליה, נווה שאנן, רמת אשכול (ראול ולנברג), רמת שאול, רמת אלון, ורדיה, המושבה הגרמנית ושדרות מוריה. יש לציין כי בשכונת נווה דוד מתכננת העירייה שיפוץ הוליסטי ולא רק ריבוד הכבישים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
כביש ומדרכה שעברו שיפוץ הוליסטי ברחוב הילל בחיפה (צילום: ירון כרמי)

 

אלה שסובלים ואלה שזוכים

הבעיה היא שהעירייה בוחרת רחוב או שניים בשכונה. תושבי השכונה סובלים מאי הנוחות הזמנית של השיפוצים וגם רואים בסופו של דבר שהרחוב בו הם גרים והכביש בו הם נוהגים מדי יום לא משופצים.

לפני מספר ימים העלתה העירייה פוסט ברשת החברתית, בו היא מעדכנת את התושבים על הרחובות, שהיא עתידה לרבד בהמשך שנת 2017. הפוסט גרר אחריו מעל 200 תגובות של תושבים, רובן נזעמות. לטענת תושבים רבים, התיעדוף שעושה העירייה הוא שגוי, בגלל שהיא מרבדת שכונות חדשות יחסית, ומזניחה לכאורה שכונות וותיקות.

רמת אשכול. מבט מגבעת העיזים

בנוגע לשיפוץ ההוליסטי, תושבים רבים מחו על הבחירה לשפץ את רחוב ראול ולנברג ברמת אשכול (שכונה שהוקמה בשנת 1985), כשיש רחובות שלטענת תושבים הוקמו הרבה לפני שנות ה – 80 של המאה הקודמת ולא שופצו עשרות שנים.  בנוסף, היו תושבים שמחו על הבחירה לשפץ את אחד הרחובות ברמת אשכול ולא את כל השכונה.

 

דרך הים מתאימה לרכב 4X4

ללא ספק, הרחוב שמושך את עיקר האש הוא דרך הים. לטענת תושבים קשה מאוד לנהוג ברכב בדרך הים בגלל בורות בכביש, שגורמים לנזק לרכב. העירייה עדכנה את התושבים, שהיא עתידה לשפץ את הכביש הזה במהלך השנה.

בנוסף, העירייה הסבירה כי היא בוחרת היכן לרבד על סמך החלטה מקצועית וגם על סמך פניות של תושבים. תושבים מוזמנים לעדכן את הרחובות, שנראה להם שדורשים טיפול מיידי, והדבר נלקח בחשבון לצד הבדיקה המקצועית.

"מאז שהייתי ילד בנווה שאנן", אמר השבוע רועי, בשנות ה – 40 לחייו, שגדל בנווה שאנן ונשאר לגור בה עם אשתו וילדיו, "רחוב חניתה נראה בדיוק אותו הדבר. המדרכה כבר נראית גרוע, שלא לדבר על הכביש. אנחנו ראינו שעומדים לרבד את רחוב חניתה, ושמחנו, אבל הסוחרים פה ברחוב מתעקשים, שעומדים לעשות לנו מטרונית עוד שנתיים ואף לא ירבד רחוב שעומדים ממילא להרוס אותו.

אני מאוד מקווה שהם טועים, כי כרגע יש חיי מסחר שוקקים כאן, גם צעירים וגם מבוגרים מגיעים ברגל לחנויות ברחוב חניתה ואנחנו מאוד מרוצים מזה ומאוד מקווים שזה לא יפגע בשביל פרויקט תחבורתי, שאני באופן אישי לא מצליח להבין".

כביש שעבר ריבוד ברחוב טשרניחובסקי, ערב הבחירות לעיריית חיפה, יולי 2013 וטרם נצבע
(צילום: ירון כרמי)

 

עיריית חיפה מתקנת

יש לציין שמעבר לפרויקט ריבוד הכבישים, כשתושבים פונים למוקד העירוני או בכל דרך אחרת, על מנת להתריע על מפגע בכביש, עובדי העירייה מגיעים, על פי רוב, ומתקנים. לפני כחודשיים במרכז זיו היה בור עמוק, שגרם לרכבים ואופנועים לחוסר יציבות בזמן הנהיגה בצומת. בעקבות פניית תושבים וכתבה בחי פה המפגע תוקן.

"אני אוהבת לשבת בבית קפה בתחילת שכונת דניה", סיפרה דנה, בת 40, שמתגוררת ברמת שאול, "וכשהייתי שם לפני כמה ימים לא האמנתי שעוד פעם מרבדים את שכונת דניה. אין לי כלים לשפוט את המצב של כל הכבישים בעיר, אבל קשה לי להאמין שיש דחיפות בריבוד שכונת דניה, לעומת שכונות אחרות שהן במצב מזעזע. שלא לדבר על הכביש שליד הבית שלי, רחוב אדמונד פלג, שב – 25 שנה האחרונות לא רובד. הייתי רוצה לדעת מה הקריטריון שלפיו בוחרים איזה רחוב לרבד, כי נראה לי לא הגיוני, שיש שכונות וכבישים שלא נוגעים בהם עשרות שנים, לעומת שכונות, שכל הזמן עובדים בהן".


תגובת עיריית חיפה

מהעירייה נמסר בתגובה כי בשנת 2017 הושקעו כ – 80 מיליון ש"ח בשיקום כבישים, מדרכות ורחובות. 49 רחובות בעיר ירובדו מחדש, מתוכם 13 רחובות יעברו שיקום הוליסטי במסגרתו יוחלפו כל התשתיות התת קרקעיות והעיליות ברחוב.

ראש העיר יונה יהב מסר לחי פה:

"שיקום הכבישים והמדרכות מתבצע במסגרת תכנית העבודה הרב שנתית של עיריית חיפה. מדובר בשרשרת של פרויקטים שהחלו בשנים קודמות וימשכו בשנים הבאות במטרה לשפר את איכות חיי התושבים בשכונות העיר על פי מדיניות עקבית ותכנון אחראי של פרויקטים גדולים אותם מבצעת העירייה בכל התחומים".

עוד נמסר כי שיקום הרחובות מתבצע במסגרת תכנית עבודה רב – שנתית, הנקבעת בהתאם למצב התשתיות העיליות והתת קרקעיות בשיתוף התאגידים העירוניים "מי כרמל" ו"יפה נוף". במסגרת זו שוקמו בשנים האחרונות מתחמים שלמים ברחבי העיר, מפרץ חיפה וקריית חיים בעלות כוללת של מאות מיליוני שקלים נוספים.

בין המתחמים המיועדים לשיקום הוליסטי, הכולל החלפת תשתיות תת קרקעיות לרבות מים, ניקוז וביוב, הסדרת חניות, שיפור גינון ושיפורי תאורה:

 • רכס הכרמל: שיקום הוליסטי יבוצע ברחוב דיז'רעאלי ובנוסף ירובדו הרחובות דרך הים הבאים על רכס הכרמל: קיש, כספרי, זאב הים, שוהם ומוריה [בין שדרות סיני לשמשון].  
 • בקריית שפרינצ'ק יבוצע שיקום הוליסטי ברחובות: הרב בר האי דוד, בודנהיימר, סעדיה גאון, דרייפוס, מרסי.  
 • בדניה: ברחובות גרינבויים, יהודה גור ופרנק פלג.
 • קריית חיים וקריית שמואל: יבוצעו עבודות שיקום הוליסטיות לרבות שיקום כיכר צייזל והרחובות: קק"ל, בילינסון, ברכה פולד, חבצלת ובן עמי. בנוסף תמשך בקריית חיים הקמת מתחם הספורט, לצד שיקום מגרשי הספורט בבית צ'ארנה והקמת פאמטרק חדש. לצד כל אלה יסתיימו השנה גם העבודות לשיקום רחוב אנא פרנק והשלמת שביל האופניים בצדו המערבי של רחוב טרומן.  כמו כן ירובד רחוב  בוסל.
 • בשכונת הדר: יבוצעו עבודות הוליסטיות ברחובות: יונה וימשכו העבודות ברחוב בן יהודה, כמו כן יבוצעו עבודות ריבוד בפועה, ושפרה, עספור, ארלוזורוב [שיקום מדרכות], בלפור [ מדרכות], הכשרת שביל הולכי רגל בשכונת וויז'ניץ, המשך פיתוח הרחובות ראש פינה והנגב לשכונה החדשה והשלמת עבודות הריבוד בגאולה. 
 • עיר תחתית – רחוב העצמאות. 
 • בשכונת חליסה: מתוכנן שיקום הוליסטי ברחוב הירדן.       
 • קריית אליעזר: רחוב יואב, שי עגנון וקדושי דמשק ושיקום כיכר מאירהוף לרבות החלפת תשתיות ריצוף, תאורה ריהוט רחוב חידוש הצללות ועוד.

עבודות שיקום וריבוד יבוצעו גם בשכונות הבאות:

 • במושבה הגרמנית: שדרות בן גוריון, הגפן ובילהרץ. 
 • ברמת אלון: רחוב יגאל אלון [בין מספר 2 למספר 40] 
 • נווה שאנן: שדרות רות הכהן, חניתה, הגליל ומנדל"ה מוכר ספרים.
 • מפרץ חיפה: קטע מרחוב אלכסנדר בל.
 • בת גלים: הנגשת צמתים ומעברי חצייה לאורך כל רחוב העלייה השנייה ששוקם לאחרונה. 
 • בשכונת עבאס יבוצעו עבודות נרחבות לשיפור התנועה והבטיחות בשכונה בעלות כוללת של כ – 5 מיליון ₪. 
 • שכונת כבביר: רחוב איתנים והקשת.
 • כרמליה: בייליס.
 • כרמל צרפתי: בית אל.
 • רמת ספיר: גוטל לוין.
 • נווה יוסף: הבשור ותענך.
 • נווה דוד: המלך דוד והמלך יהושפט.
 • עין הים: העוגן.
 • רמת אשכול: ראול ולנברג.

 

לא ניתן להגיב