באנר טירת כרמל 240624

גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...
באנר חזית הים רחב
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

ארבעה שיאים בנחל הגיבורים – ואחד בדיבורים • אבי אלבאום

נחל הגיבורים הוא וואדי רושמיה. ראש מיא בארמית פרושו...

אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה והוראות פיקוד העורף נדחתה לאחרונה מלפני חודשיים, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית שהגיעו מכל רחבי הארץ • השנה שונה מסלול התהלוכה המסורתית של העדה הנוצרית והיא החלה לצעוד מרחוב הגפן ומשם תסתיים במעלה צלע ההר במנזר הכרמליתים בכנסיית "אליהו הנביא" בתפילה המונית גדולה • התהלוכה התנהלה בסדר מופתי לכל אורכה ואובטחה ע"י כוחות משטרה רבים • עומסי תנועה החלו כבר משעות הצהריים, עם ההכנות לתהלוכה.  

תהלוכת מריה הקדושה בחיפה ◄ צפו

השנה ה-105 לקיומה של התהלוכה

היום, ראשון, 16/6/2024 בצל היום ה-254 למלחמה, הקרבות הקשים בעזה וירי הטילים על ישראל עורכת העדה והקהילה הנוצרית בעיר התחתית שבחיפה את התהלוכה המסורתית של "מריה הקדושה", כשהשנה מציינים אלפי מאמיניה הנוצרים את שנת ה-105 ברציפות לקיומה.

בתהלוכה נוטלים חלק ומשתתפים אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית כשבין אלפי הצועדים בראש התהלוכה צועדים ראשי העדה הנוצרית מחיפה, מנצרת ומערים שונות מהצפון וקבוצות צופים ותזמורות רבות וגדולות שהגיעו ממקומות שונים בארץ כמו: נצרת, ריינה, רמלה, פסוטה ועוד וגם מערים שונות מהרשות הפלסטינית בהם בית לחם ובית סאחור ששלחו קבוצות גדולות ועוד. בתוך כך יש לציין כי היה ניתן להבחין גם בדגלי ישראל שנישאו בגאון ובגאווה בתהלוכה זו.

השנה, בצל החום ומזג האוויר השרבי והכבד שחל היום, שונה מסלול הצעדה הרגלית, כשבמקום יציאתה של התהלוכה מידיי שנה מהכנסיית: יוחנן הקדוש" הלטינית השוכנת בשד' המגינים 80 שבעיר התחתית, היא יצאה לדרכה מצומת הרחובות הגפן-סטלה מאריס והתסתיימה בכנסיית "אליהו הנביא" בסטלה מאריס, בתפילה המונית. בראש התהלוכה צועדים ראשי העדה הנוצרית מחיפה, מנצרת ומערים שונות מהצפון וקבוצות צופים ותזמורות רבות וגדולות שהגיעו מכל רחבי הארץ.

מיותר מלציין כי אין תושב בעיר חיפה שלא מכיר את הפקקים הענקיים בכבישי העיר בעקבות תהלוכת "מריה הקדושה" החגיגית והמרהיבה של העדה הנוצרית הנערכת מידי שנה בחיפה תמיד במועד קבוע ביום ראשון, השני שלאחר חג הפסחא והיא רבת שנים וזאת כבר החל משנת 1919 וזאת עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה.

אז, במהלך המלחמה התעורר חשש לפגיעה בכנסיית "יוסף הקדוש" הלטינית הוותיקה השוכנת בשד' המגינים 80 במושבה הגרמנית בעיר התחתית, ונחנכה בשנת 1867 ולפסלה של "מריה הקדושה" שהיה מוצב בתוכה והיה חשש גדול שחיפה תותקף, לכן ראשי הכנסייה הנוצרית העלו את הפסל לכנסיית הכרמליתים "מאר אליאס" בסטלה מאריס שעל הר הכרמל. מאז ראשי הכנסייה נדרו נדר לקיים את התהלוכה מדי שנה בשנה וזאת מכיוון שהאמינו שקדושתו של הפסל היא זאת ששמרה על תושבי חיפה.

תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: באדיבות מאהידה כרכבי עבוד מרכז הפרחים חיפה)

פסל "מריה הקדושה"

במהלך התהלוכה אלפי המאמינים סוחבים במעלה ההר את פסל "מריה הקדושה" כשרחובות שלמים סגורים ובצידי הרחובות אלפי אנשים מריעים לה. בכך נקבעה מסורת רבת שנים זאת עד עצם היום הזה, כשהשנה ובדיוק היום מציינים וחוגגים המאמינים 105 שנה לקיומה של התהלוכה המרהיבה.

בתוך כך יש לציין כי במהלך התהלוכה נסגרו לסירוגין רחובות שנים בעיר, דבר שגרם לפקקי תנועה גדולים ברחבי חיפה. צירי התנועה בהם עוברת התהלוכה: בן גוריון, רח' אלנבי, הברון הירש ורח' הגפן, רחובות אלה נחסמו ונפתחו לתנועת כלי רכב בהדרגה, בהתאם להתקדמות צועדי התהלוכה. עוד נסגרה לתנועת כלי-רכב דרך סטלה מאריס לכל אורכה, עד לסיום התהלוכה – מרח' הבישוף חג'אר ועד לכנסייה בסטלה מאריס. במהלך השנים, אירוע מסורתי זה שהחל כאירוע ייחודי לחיפה במהותו החל לצבור תנופה ובמקום עשרות הצועדים שליוו את מריה הקדושה בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, מספרם מוערך היום באלפי מאמינים ומלווים ואולי אף בעשרות אלפים.

תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

יש לציין כי כמו בכל שנה, כך גם השנה, על הקישוט והעיצוב של המוני הפרחים בפסל "מריה הקדושה" אותו נושאים המאמינים לכנסיית "אליהו הנביא" בסטלה מאריס, אחראית כשעליו עומלת עם הרבה אהבה ומסירות, ממש כמו בכל שנה הגב' מאהידה כרכבי עבוד מ"מרכז הפרחים", חנות הפרחים הוותיקה שהינה עסק משפחתי כבר קרוב ל-50 שנה, השוכנת במושבה הגרמנית בחיפה.

תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

הבוקר, במהלך הסידורים האחרונים וקישוטי הפסל של "מריה הקדושה" ברחבת כנסיית "יוסף הקדוש" ולקראת תחילת התהלוכה, סיפרה הגב' מאהידה כרכבי עבוד לכתב החדשות של "חי פה תאגיד החדשות": "כולי התרגשות רבה, אני מקשטת ומעצבת את הפרחים בפסל "מריה הקדושה" כבר קרוב ל-40 שנה ומידיי שנה בשנה אני כל פעם מתרגשת מחדש, כאילו זו הפעם הראשונה שאני עושה זאת".

תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

עוד נוסיף כי נוצרים רבים מהסביבה, מהגליל ומכל איזור הצפון החלו לנהור לעיר חיפה ובקהילה הנוצרית בעיר סבורים שראשי העיר חיפה תמיד יכולים להשקיע יותר ויותר בתהלוכה הנערכת מדי שנה בשנה כשהשנה מציינים 105 שנה לתהלוכה בחיפה וראשיה צריכים לעשות הרבה יותר וזאת על מנת להפוך את התהלוכה המסורתית הזאת לאירוע בינלאומי גדול יותר שבכוחו למשוך עשרות אלפי תיירים מחו"ל שיבואו ויבקרו בעיר חיפה.

תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

אדיר יזירף
אדיר יזירף
אדיר יזירף: כתב חי פה לענייני חברה וספורט

כתבות קשורות לנושא זה

10 תגובות

  1. יש לנו מדינה נפלאה אך אנשים גרועים ןמוזאים מאפשרים לכל העמים שבתוכנו לנהוג כמנהגם לנוצרים תהלוכת מריה הקדושה למוסלמים תפילות בנפרדה ועוד ועוד .. והכ מקומם ונטול כל הגיון שבמדינתנו הופכים בסטות עם הנחת תפילין מעליבים חרגים זורקים ספרי תורה בכיפור ומפריעים למתפללים היהודים ומפריעים להם בתפילה בציבור במדינה דלהם עד מתי רשעים יעלוזו אנדים שצריכים טיפול פסיכייטרי דחוף וזה אנשים שלנו מציינת בכאב רב שמור אותי מאנשיי מאוייביי אסתדר בעצמי

  2. לצערי הרב חבל שעורכים כתבה ישנה כי כבר כמה שנים לא הגיעו להקות צופים מהרשות הפלסטינית בגלל המצב וגם הקורונה ואני ערבי חיפאי נוצרי היתי היום ואני כל שנה משתתף היו רק שתי להקות מחיפה ורק כי 200 אנשים לא יותר וחבל שלא עושים כתבות אמתיות וגם התמונת לא מהשנה כי השנה התהלוכה התהלוכה מרחוב הגפן פינת סטלאה מריס והתמונות שפורסמו הם ליד הכנסיה ברחוב המגנים והם תמונת ישנות ואני הגעתי בשעה 16:30 משדרות בן גוריון ולא היה שום פקק והשדרה היתה פתוחה לתנועה

  3. עבודת אלילים!!!! גם בנוצרות הדיבר "לא תעשה לך פסל וכל תמונה"! מה זה??? משתחווים לפסל!! איזה זרם בנוצרות זה?

  4. דודרי, למה בכפרים שלהם, מי אמר לך שבחיפה אין נוצרים?
    אולי תקריאי קצת על סיפור ההליכה הזאת, ואז תדעי למה בחיפה…
    רשום לך שהתחלנו בתהלוכה זאות לפני 105 שנים, אז לא ישנו את המקום רק בגלל שאת רוצה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל. 

ישר מהאולימפית: איתן אזולאי חתם ל-4 עונות במכבי חיפה

מכבי חיפה ממשיכה במלוא המרץ את הכנותיה לעונת המשחקים החדשה לשנת 2024/25, ואחת מהכנותיה היא שהקשר, איתן אזולאי, קפטן הנבחרת האולימפית של ישראל, חתם...

לא חוזרים ל-6 באוקטובר • יוצאים למחות בצומת בחיפה • חמישי 8/8/24

(חי פה) - ביום חמישי 8/8/24 ייערך בחיפה אירוע האחדות הגדול במסגרתו החיפאים יוצאים לצומת מרכזית בליווי משפחות החטופים. 100 ב 100 - 100...

ותיקים • אירוע סוף שנה בקריית ביאליק

(חי פה) - ביום שלישי 23/7/24 ייערך אירוע סוף שנה מיוחד ומרגש לותיקים של קריית ביאליק. האירוע ייערך באשכול פיס רחוב דפנה 52. האירוע...