אלפי מאמינים בתהלוכה ססגונית בחיפה ○ 104 שנים למריה הקדושה • שינויים בהסדרי תנועה ◄ צפו

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)

אלפים מהעדה הנוצרית משתתפים כעת בתהלוכת ה-104 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה.
בראש התהלוכה בין אלפי הצועדים צעדו ראשי העדה הנוצרית מחיפה ומנצרת ומערים שונות מהצפון וקבוצות צופים ותזמורות רבות וגדולות שהגיעו ממקומות שונים בארץ כמו: נצרת, ריינה, רמלה, פסוטה ועוד ומערים שונות מהרשות הפלשינית בהם בית לחם ששלחה קבוצות גדולות, בית סאחור ועוד. בתוך כך יש לציין כי היה ניתן להבחין גם בדגלי ישראל שנישאו בגאון ובגאווה בתהלוכה זו


בתהלוכת ה-104 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה, שהגיעו מכל רחבי הארץ • התהלוכה המסורתית של העדה הנוצרית החלה לצעוד מכנסיית "יוסף הקדוש" הלטינית בשד' המגינים בעיר התחתית ותסתיים במעלה צלע ההר במנזר הכרמליתים, בכנסיית "אליהו הנביא" בתפילה המונית גדולה • כוחות משטרה רבים מאבטחים את אלפי הצועדים • התהלוכה מתנהלת בסדר מופתי לכל אורכה • עומסי תנועה החלו כבר משעות הצהריים, עם ההכנות האחרונות לתהלוכה.

(צילום: מרכז הפרחים חיפה)

העדה הנוצרית בחיפה עורכת בעיר התחתית ברגעים אלה (ראשון, 30/4/2023) את התהלוכה המסורתית של "מריה הקדושה", כשהשנה מציינים אלפי מאמיניה הנוצרים את שנת ה-104 לקיומה. לתהלוכה הגיעו בשעות צהריים אלפי מאמינים מחיפה ומכל רחבי הארץ והיא יצאה לדרכה בשעה 16:00 מכנסיית "יוסף הקדוש" הלטינית, השוכנת בשד' המגינים 80 בעיר התחתית, ותסתיים בכנסיית "אליהו הנביא" בסטלה מאריס, בתפילה המונית.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)

בראש התהלוכה צועדים ראשי העדה הנוצרית מחיפה, מנצרת ומערים שונות מהצפון וקבוצות צופים ותזמורות רבות וגדולות שהגיעו מכל רחבי הארץ.

(צילום: אדיר יזירף)

אין תושב בעיר חיפה שלא מכיר את הפקקים הענקיים בכבישי העיר בעקבות תהלוכת "מריה הקדושה" החגיגית והמרהיבה של העדה הנוצרית הנערכת מידי שנה בחיפה, ביום ראשון, השני שלאחר חג הפסחא והיא רבת שנים וזאת החל משנת 1919, עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)

במהלך המלחמה התעורר חשש לפגיעה בכנסיית "יוסף הקדוש" הלטינית הוותיקה השוכנת בשד' המגינים 80 במושבה הגרמנית בעיר התחתית, ונחנכה בשנת 1867 ולפסלה של "מריה הקדושה" שהיה מוצב בתוכה, והיה חשש גדול שחיפה תותקף, לכן ראשי הכנסייה הנוצרית העלו את הפסל לכנסיית הכרמליתים "מאר אליאס" בסטלה מאריס שעל הר הכרמל. מאז ראשי הכנסייה נדרו נדר לקיים את התהלוכה מדי שנה מכיוון שהאמינו שקדושתו של הפסל היא זאת ששמרה על תושבי חיפה.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)

אלפי המאמינים סוחבים במעלה ההר את פסל "מריה הקדושה" כשרחובות שלמים סגורים ובצידי הרחובות אלפי אנשים מריעים לה. בכך נקבעה מסורת רבת שנים זאת עד עצם היום הזה, כשהשנה ובדיוק היום (30.4.2023) מציינים וחוגגים המאמינים 104 שנה לקיומה של התהלוכה המרהיבה.

(צילום: אדיר יזירף)

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)
תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)

בתוך כך יש לציין כי במהלך התהלוכה נסגרו לסירוגין רחובות שנים בעיר, דבר שגרם לפקקי תנועה גדולים ברחבי חיפה. צירי התנועה בהם עוברת התהלוכה:
שד' המגינים, שד' בן גוריון, רח' אלנבי, רח' הברון הירש ורח' הגפן, רחובות אלה נחסמו ונפתחו לתנועת כלי רכב בהדרגה, בהתאם להתקדמות התהלוכה. עוד נסגרה לתנועת כלי-רכב דרך סטלה מאריס לכל אורכה, עד לסיום התהלוכה – מרח' הבישוף חג'אר ועד לכנסייה בסטלה מאריס.

(צילום: אדיר יזירף)

במהלך השנים, אירוע מסורתי זה שהחל כאירוע ייחודי לחיפה במהותו החל לצבור תנופה ובמקום עשרות הצועדים שליוו את מריה הקדושה בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, מספרם מוערך היום באלפי מאמינים ומלווים ואולי אף בעשרות אלפים.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)
נרגשים בהכנות האחרונות לתהלוכה (צילום באדיבות מרכז הפרחים חיפה)

יש לציין כי כמו בכל שנה, כך גם השנה, על הקישוט והעיצוב של המוני הפרחים בפסל "מריה הקדושה" אותו נושאים המאמינים לכנסיית "אליהו הנביא" בסטלה מאריס, אחראית, בהרבה אהבה ומסירות, ממש כמו בכל שנה, ע"י הגב' מאהידה כרכבי עבוד מ"מרכז הפרחים", חנות הפרחים הוותיקה שהינה עסק משפחתי כבר קרוב ל-50 שנה, השוכנת במושבה הגרמנית בחיפה.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: אדיר יזירף)
מתכוננים לתהלוכה מריה הקדושה (צילום באדיבות מרכז הפרחים חיפה)

במהלך הסידורים האחרונים וקישוטי הפסל של "מריה הקדושה" ברחבת כנסיית "יוסף הקדוש", לקראת תחילת התהלוכה, סיפרה הגב' מאהידה כרכבי עבוד לכתב חי פה: "כולי התרגשות רבה, אני מקשטת ומעצבת את הפרחים בפסל "מריה הקדושה" כבר קרוב ל-40 שנה ומידיי שנה בשנה אני מתרגשת מחדש, כאילו זו הפעם הראשונה שאני עושה זאת".

(צילום: אדיר יזירף)

נוצרים רבים מהסביבה, מהגליל ומכל אזור הצפון החלו לנהור לעיר חיפה ובקהילה הנוצרית בעיר סבורים שראשי העיר חיפה תמיד יכולים להשקיע יותר ויותר בתהלוכה הנערכת מדי שנה בשנה כשהשנה מציינים 104 שנה לתהלוכה בחיפה וראשיה צריכים לעשות הרבה יותר וזאת על מנת להפוך את התהלוכה המסורתית הזאת לאירוע בינלאומי גדול יותר שבכוחו למשוך עשרות אלפי תיירים מחו"ל שיבואו ויבקרו בעיר חיפה.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. מיקי גוטשלק אמר/ה

  מרגש שבאו כל כך הרבה מאמינים לתהלוכה

 2. רפי רפאל - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  נא להשמע להנחיות משטרת ישראל.

 3. רק רציתי לדעת אמר/ה

  תראו כבר בצילום הראשון – מעל הכיס הימני של מנגנת חמת החלילים השמנה -את דגל פלסטין . אני מקווה שעקב כך הקצבות עירית חיפה ומדינת ישראל בצופים הנוצריים תגדל משמעותית.

 4. שרון אמר/ה

  היה ב-2020 על מכוניות בגלל הקורונה. היה ב-2022 גם.

 5. יסמין אמר/ה

  זה כל שנה וזה ממש יפה האמת במיוחד הצופים

 6. דור123 אמר/ה

  זה נראה לי משהוא חדש. זה לא קרה בשנים קודמות.

הגיבו כאן לכתבה