גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

חיפה: התנגדות לחיוב מוסדות דת לשלם היטל שצ"פ

בישיבת מועצת העיר חיפה, שהתקיימה ביום שלישי, 04/06/2024, הצביעה מועצת העיר על עדכון חוק עזר לחיפה (שטחים צבוריים פתוחים).

מטרת חוק העזר היא לממן את הוצאות העירייה, כשהיא בונה בשטחים ציבוריים על ידי גביית מס מבעלי יח"ד סמוכות. שצ"פ יכול לכלול מדשאות, מתקני בידור וספורט ועוד.

בעוד שעד היום התשלום הוא 22.8 ש"ח למ"ר לקרקע ו-70.40 למ"ר לבניין, מועצת העיר אישרה להעלות את התעריף ל-30.96 למ"ר קרקע ו-92.87 ש"ח למ"ר בניין.

מס נוסף על היטל ההשבחה והיטלי פיתוח

בשנים האחרונות, רשויות מקומיות רבות וגם חיפה התחילו לגבות מס נוסף על היטל ההשבחה והיטלי פיתוח נוספים. מדובר בהיטל שצ"פ, כלומר היטל שבעלי נכס, שנמצאים במרחק של עד 900 מ' משטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פ) נדרשים לשלם, כשהעירייה בונה פארק, גן משחקים, מסלולי הליכה ועוד סמוך לביתם.

יש כאלה הרואים בחוק העזר לשטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פ) "כפל מס", כיוון שגם בהיטל ההשבחה בעל הנכס משלם על השבחת סביבת המגורים שלו (מחצית משווי ההשבחה).

עד שחוקקו חוקי העזר לשצ"פ מה שאיפשר לרשויות המקומיות לממן את השצ"פים היו הטלי ההשבחה. רשויות, שגובות גם היטל השבחה וגם חוקי עזר לשצ"פ, מקבלות בעצם מימון כפול מבעלי הנכסים לפיתוח השצ"פים העירוניים.

יו"ר סיעת חד"ש רג'א זעאתרה: לא יתכן לדרוש היטל שצ"פ ממוסדות דת

רג'א זעאתרה (צילום: ירון כרמי)
רג'א זעאתרה (צילום: ירון כרמי)

מי שהתנגד להחלטת מועצת העיר היא סיעת חד"ש, בגלל שחוק העזר לא מחריג מבני ציבור כדוגמת מוסדות דת.

"מדובר בחוק חדש יחסית, המטיל היטל חדש על נישומים פרטיים ועסקיים", מסביר יו"ר סיעת חד"ש במועצת העיר רג'א זעאתרה, "עיקר הבעיה לטעמנו הוא שהחוק אינו מבחין בין גוף מסחרי לגוף ציבורי ו/או דתי וכולם מחויבים באותו מס.

במקרה שלנו בעיר חיפה, החוק אינו מתייחס למוסדות דת כגון כנסיות, מסגדים ובתי כנסת. העיריה נוקטת בפרשנות שלפיה גם כנסייה, מסגד ובית כנסת לרבות המקרקעין עליהם הם בנויים, הנם נכסים ברי חיוב בהיטל שצ"פ בהתאם להגדרת החוק.

כך למשל, מסדר הכרמליטים היחפים בחיפה (סטלה מאריס) נדרש לשלם היטל שצ"פ בסך העולה על 1.1 מיליון ₪. למרות שמסדר הכרמליטים על כנסיותיו שעל הר הכרמל הם גופים ציבוריים המשרתים את הקהילה הערבית נוצרית בחיפה ומחוצה לה.

הפתרון הוא מתן פטור ממס לגופים מעין אלה לרבות כנסיות, מסגדים ובתי כנסת, כשם שפטור כזה מעוגן בחוקים רבים כגון פקודת הארנונה, תוספת שלישית לחוק תכנון ובניה (פטור מהיטל השבחה). עיגון הפטור מחייב את תיקון חוק העזר ע"י מועצת העיר".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. את רמת ויז'ניץ עיריית חיפה מסיימת לרבד מחדש כולה ב-9 מליון שקל
  אמר לי בכיר בעירייה שכל רמת ויז'ניץ משלמת ארנונה כמו רחוב אחד בכרמל.
  אבל מתי בכרמל ראיתם שמרבדים מחדש שכונה שלמה? הכל בורות!!

 2. לבדוק טוב טוב ובפינצטה כל תהליך שאיכשהו יעזור לחרדים .

  לשים לב טוב טוב לחברי המועצה הדתיים אלפר/קפלן

 3. ההתנגדות מצביעה על בורות ו-או על טימטום. היטלים מטבעם בנויים על אמדן עלות ואמדן היקף המשלמים וחלוקת זה בזה. מה הבעיה לראות בתחשיב חוק העזר, האם בין המשלמים נכללו גם מבני ציבור. באם כן אין בעיה. באם לא רוצים לכללם כעת יש להפחית את העלות למטר.

 4. כולם משלמים. גם חילונים גם דתיים, גם נוצרים גם יהודים גם מוסלמים. כולם. אין הנחות ואין פטורים. אז מה אם אתה מאמין באיזה אלוהים.. שלם כסף.

 5. ארנונה אמורה לשלם על פיתוח עירוני סביבתי. 900 מטר רדיוס זאת עזות מצח. בכלל לגבות את זה היא נבזות. אולי מישהו יגיד בגץ. אלו מיסים על גבי מיסים. .

  • הארנונה שלי אמורה לשלם על התחזוקה של עוד ועוד מבני דת? למה? מישהו שאל אותי אם אני רוצה אותם? אם עמותות מקימות לעצמן מבנים דתיים ועוד מקבלות אינסוף הנחות ופטורים המינימום זה שישלמו על התחזוקה סביב אותם מבנים נכון? המינימום זה שישלמו לעירייה שצריכה עכשיו להתמודד עם עוד מבנה שהוא לא מבנה ציבור אלא מבנה עמותה, שהחליטה שבגלל שהיא עמותה בענייני דת היא צריכה פטור גם מתשלום על תחזוקה?? מה פתאום?! שנקים כולנו עמותות, נכריז כולנו על הדירות והבנינים שלנו כבתי תפילה ונקבל פטור?!

 6. מכיוון שכנסיות מסגדים ובתי כנסת הם לרוב עמותות שמגיעסות תרומות בהיקפים גדולים ומשלמות משכורות לאנשי דת לא ברור למה דווקא אותם צריך להחריג. להיפך הם יוצרים לעיתים אשפה, דורשים סביבם תחזוקה ושחיקת תשתיות הרבה יותר מבניין רגיל.
  לא ברור למה יש עשרות מליוני שקלים לבנות מבני דת ולפתע אין כסף לשלם לעיריות על התחזוקה והפיתוח סביבם.

  • הערה נהדרת בעיניי, או כאופציה אחרת, להכריח אותם לתחזק על חשבונם את השטח הזה (900 מטר מגבול השטח בבעלותם) ואם לא יעמדו בדרישה לכנס אותם בסכומים העולים על סכום המס השנתי כדי שהעיריה תעשה את זה…

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל. 

ישר מהאולימפית: איתן אזולאי חתם ל-4 עונות במכבי חיפה

מכבי חיפה ממשיכה במלוא המרץ את הכנותיה לעונת המשחקים החדשה לשנת 2024/25, ואחת מהכנותיה היא שהקשר, איתן אזולאי, קפטן הנבחרת האולימפית של ישראל, חתם...

לא חוזרים ל-6 באוקטובר • יוצאים למחות בצומת בחיפה • חמישי 8/8/24

(חי פה) - ביום חמישי 8/8/24 ייערך בחיפה אירוע האחדות הגדול במסגרתו החיפאים יוצאים לצומת מרכזית בליווי משפחות החטופים. 100 ב 100 - 100...

ותיקים • אירוע סוף שנה בקריית ביאליק

(חי פה) - ביום שלישי 23/7/24 ייערך אירוע סוף שנה מיוחד ומרגש לותיקים של קריית ביאליק. האירוע ייערך באשכול פיס רחוב דפנה 52. האירוע...