באנר גורדון 230524
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

נעמי זידמן מחיפה – דוגמנית הבית בגיל הזהב

הנכנס בשערי הדיור המוגן Avantgarde Residence אשר ממוקם בלב...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

ביאדסי: "לא באתי לקדם אג'נדות פרטיות ולעולם לא אהיה קישוט או תמונה בסלון של מאן דהוא"

(חי פה) – חודשיים לאחר כניסתו לתפקיד ציבורי עירוני, חבר מועצת העיר חיפה פאח'ר ביאדסי, ומי ששימש בקדנציה הקודמת כדובר העירייה לחברה הערבית, מספר בראיון מיוחד לחי פה על האתגרים, על העשייה ועל חשיבות השמירה על הדמוקרטיה והשמירה על קיום משותף בחיפה.

פאח'ר ביאדסי ורג'א זעאתרה (צילום: ראובן כהן )

שליחות

את הראיון מתחיל ביאדסי, בשליחות שלו כנבחר ציבור, "הציבור נתן בי אמון ושלח אותי כנציג יחד עם שותפים כי הוא מאמין שאני יכול לשרתו ולשמור על האינטרסים שלו נאמנה. מלבד לציבור אני לא חייב לאיש, לא באתי לקדם אג'נדות ולעולם לא אהיה קישוט או תמונה בסלון של מאן דהוא, לא אעצום עיניים ולא אסכים לעגל פינות".

צמצום פערים של שנים

לתת מחד לשכונות הערביות את השירות באופן שוטף, ולפעול מאידך לצמצום פערים של שנים, ולקדם חיים משותפים בעיר נהדרת ומשותפת המיישמת בפועל קיום משותף, למען תישאר עיר של כולם, נקייה בריאה שוויונית עם חלוקה הוגנת של תקציבים ומשאבים זו אחריות כבירה, ויש לא מעט כוונות טובות ושותפים שרוצים, ואין יותר טוב מהצלחה של קבוצה, נשנס מותניים ונעשה את הכל כדי לקחת את העיר למקום טוב יותר".

מצער שבשנת 2024 אנחנו עדיין נלחמים כערבים על הזכות לחיות

האלימות בחברה הערבית – פאח'ר ביאדסי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

האלימות בחברה הערבית

ביאדסי הושבע במועצת העיר מטעם סיעת חד"ש. חלק מהאתגרים העומדים בפניו הם סוגיית האלימות בחברה הערבית שלא פסחה על העיר חיפה ובטח לא על שכונת חליסה השכונה שחוותה אירוע קשה החודש כאשר תושב השכונה ענאן יוסף בן ה-39 נרצח לעיני אשתו והילדים ע"י רעול פנים שריסס אותו עם תת-מקלע.

"זה מצער שבשנת 2024 אנחנו עדיין נלחמים כערבים על הזכוות לחיות", אומר ביאדסי ומוסיף. "זה מראה על מצב עגום ושאוזלת היד של המשטרה בעייתית ומקוממת. אנחנו פועלים כיצד מחזירים את השקט לתושבי חליסה ואת הביטחון לתושבי העיר וכיצד מעניקים ביטחון בימים שגרתיים ובימים בהם המציאות לא שגרתית".

חובתנו להבטיח לתושבי השכונה עתיד טוב יותר כי הפחד ניכר מכל מקום. אני רוצה להגיד מילה טובה על התנהלות העירייה שברגע שאירע האירוע היתה התגייסות של העירייה ראש העיר צוותי הרווחה ונוכחות מרשימה גם של צוותי החינוך שמלווים את המשפחה.

בנוסף, התקיימה ישיבת ביטחון בהשתתפות כל הגורמים במטרה לתת תחושת ביטחון ותוכניות חירום. האלימות בחברה הערבית אמנם היא סוגייה ארצית אבל עדיין בכלים עירוניים והתגייסות של הנהלת העיר וכל הגורמים אפשר לעשות טוב ולשנות מציאות.

פאח'ר ביאדסי

תוכנית מקיפה לכל השכונות

כל פתק שנכנס לקלפי הוא רשימת דרישות וכל אדם שיצא ובחר בנו העביר לנו רשימת דרישות וצרכים. מסביר ביאדסי, שמודע לאחריות שלו כלפי הבוחרים. העיר חיפה זקוקה לתוכנית מקיפה לכל השכונות, השכונות הערביות והשכונות המעורבות לפי צרכים.

פריסת מוסדות חינוך ברחבי העיר

אנחנו מכירים את הצרכים במוסדות חינוך והתאמת מוסדות חינוך לחברה הערבית. היום החברה הערבית פרוסה בכל העיר ולא נמצאת רק בשכונת ואדי ניסנאס ובשכונת עבאס, על כן יש לפזר את המוסדות בצורה נאותה בכל מקום שבו יש התחדשות עירונית. אם רוצים עיר משותפת, אז צריך להנגיש את כל המוסדות. זהו אחד היעדים שלי.

חינוך לסבלנות וסובלנות

אנחנו גם צריכים להעצים את נושא התרבות ולתמוך בכל העמותות וזה הליך ארוך. אנחנו צריכים לתת שירות ומאידך לצמצם פערים. אנחנו נעשה הכל מול העירייה ונבקש גם תקציבים מהממשלה תקציבים ייעודיים וייחודיים לכל המוסדות, מרכזים קהילתיים ובתי ספר ולהילחם באלימות באמצעות הנגשת אולמות ספורט וחינוך לסבלנות וסובלנות.

צריך לשמור על מערכת יחסים טובה ומקצועית גם אם לא מסכימים על חלק מהדברים

פאח'ר ביאדסי על הקואליציה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י )

יחסים טובים ומקצועיים

על הכניסה לקואליציה והמשא ומתן הקואליציוני של חד"ש דווקא בתקופה קשה זו ובצל המלחמה, שבה יש פערים פוליטיים גדולים בין חברי הקואליציה, ודעות שונות. ביאדסי אומר, כי הם שומרים וישמרו על יחסים טובים ומקצועיים גם אם לא מסכימים.

אנחנו חלק מהקואליציה העירונית וכדי להצליח במילוי משימותינו יש לשמור על מערכת יחסים עניינית, טובה ומקצועית. גם אם אנחנו לא מסכימים על חלק מהדברים או על חלוקת תקציבים אנחנו צריכים לכבד אחד את השני.

הסיעה שלנו מגובשת. אני ושותפי עובדים בצורה ברורה וחדה, נמצאים בכל הוועדות ונלחמים על כל תיק.

פאח'ר ביאדסי ורג'א זעאתרה (צילום: ראובן כהן )

תיק הטיפול בחברה הערבית

חשוב לציין כי במסגרת המשא ומתן הקואליציוני סיעת חד"ש קיבלה את התיק לחברה הערבית, שזה בעצם נותן לחברי הסיעה מעורבות ישירה בכל מה שקורה בנושא התכנון והבניה, תפעול, רווחה, ספורט ותרבות.

בית הגפן הוא בית ועל בית שומרים ומגינים בחירוף נפש

: "מבין את רעשי הרקע וההסתייגות" : ביאדסי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י )

בית הגפן

כידוע בית הגפן הוא מוסד תרבותי חיפאי ומותג חיפאי ואין אחד שלא מכיר אותו, אך לא פעם יוצאים נגדו ונגד הפעילויות שמתקיימות בו ולא באות בטוב לחלק מהציבור.

ביאדסי, נבחר ליו"ר בית הגפן "ההתייחסות שלי למוסד הזה הוא כבית ועל בית שומרים ומגינים בחירוף נפש. אני מבין את רעשי הרקע וההסתייגות. זה לגיטימי להשמיע קול אבל זה לא אומר שכל מה שאומרים הוא נכון. המשמעות של דמוקרטיה זה גם להשמיע דברים שצורמים את האוזן דמוקרטיה לא באה לייפייף את המציאות ולא באה לייצר מציאות מדומה.

בית הגפן - חיפה - 2024 (צילום: ירון כרמי)
בית הגפן – חיפה – 2024 (צילום: ירון כרמי)

בנוגע להתנגדויות לפעילות בית הגפן ממשיך ביאדסי: מי שרוצה להכנס לעשייה בלי להכעיס אף אחד עדיף שיתעסק במכירת גלידה וממתקים וגם שם יש טענות. אנחנו צריכים להתמודד עם זה ולהיות בטוחים בעצמנו שאנחנו מקדמים תוכן שמקדם את הערכים שלנו את האני מאמין של בית הגפן את הסבלנות והסובלנות ואת החיים המשותפים.

אנחנו ניקח את המקום ונדאג שישרת את כל התושבים ונביא אותו לכל השכונות. המהות של בית הגפן הוא להשריש תכונות טובות ולהכיר אחד את השני. הרבה פעמים אנחנו צריכים להיות ביחד גם אם זה מתוך אילוץ ולא אהבה כי נגזר על שני עמים לחיות כאן בחיפה. המוסד הזה עושה עבודה נפלאה ויהיו לנו תכנים חדשים ונוספים שידברו לכולם והתוצאות ידברו בעד עצמם.

העבר ההווה והעתיד יכולים להשתלב ביחד בתכנון חכם

מתחם אל פאשה | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

תכנון, בניה ושימור

ביאדסי מסכם, עם דבריו בכל הקשור לוועדת התכנון והבנייה וועדת השימור. אנחנו נמצאים בשתי הועדות האלה ואני חושב שעושים שבשתי הוועדות נעשות עבודות טובות. צריך לפתח את העיר תוך שמירה על המקומות שהן הצביון וההיסטוריה של העיר.

בוועדת התכנון והבניה האחרונה, הונחה תוכנית שנוגעת ל"חמאם אלבאשא" או מחתם אל פאשה – בשכונת ואדי סאליב, תוכנית שכאמור נדחתה על מנת לשמור על המקום ההיסטרי והמיוחד הזה.

אלו מבנים שמזכירים בניה ערבית אותנטית עם הרבה משמעות וכשבאים יזמים לקדם מסת בנייה מטורפת תוף מחיקת מורשת והתעלמות מכוונת, אני חושב שדברים כאלה לא יכולים להיות וחובתנו לדחות תוכניות כאלה.

שימור הוא לא מילת גנאי ושימור לא עוצר בניה. אפשר לקדם בנייה אנחנו לא עוצרים בנייה ולא נגד התפתחות אבל בכל מקום שיש בו רגישות ויכול לפגוע במקומות קדושים וחשובים לציבור או יש להם ערך היסטורי אנחנו צריכים להיות שם כל תוכנית כזאת תיבחן בזהירות ורגישות.

ואדי סאליב (צילום – ירון כרמי)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. כל עוד נציגי האוכלוסייה הערבית ימשיכו להצדיק את המלחמה נגדנו, על זה שאין לנו זכות על האדמה הזאת ושנחזור לפולניה, גרמניה ומרוקו, שהכל שייך להם והם מצדיקים את המלחמה הברברית והנאצית נגדנו- לא יהיה דו קיום….ההפך הוא הנכון. אם נצא חלשים מהמלחמה הזאת, האוכלוסיה הערבית כאן תתקומם נגדנו.
    אל תחיו באשליות הדו קיום השקרי והמזויף
    במזרח התיכון שורדים רק החזקים

    • כן בוקר טוב לפאחר שרשיונו נשלל והוא פושט רגל סדרתי.. בוקר טוב לכולנו שאלו "נבחרי" הציבור העלובים

  2. כל הכבוד פאחר .. אנו צריכים אנשים כמוך שמראים שאכן דו קיום היא דרך חיים שמיידחת את חיפה
    במיוחד בזמנים אלה שכל המטורפים מסיתים לאלימות, גזענות ומובילים את ישראל לאבדון

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...