באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

נעמי זידמן מחיפה – דוגמנית הבית בגיל הזהב

הנכנס בשערי הדיור המוגן Avantgarde Residence אשר ממוקם בלב...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

השחמטאי שנפצע ב-7 באוקטובר ורגלו נקטעה ינסה לזכות באליפות ישראל לאנשים עם מוגבלויות

חיפה מארחת את אליפות ישראל

עשרות שחמטאים, ובהם אמנים ורבי אמנים, הבטיחו כבר את הגעתם לאליפות הארץ, שתיערך ביום חמישי בבית הלוחם חיפה ותחולק לקטגוריות שונות. בין המשתתפים: יוסף רוז'נסקי, שניצל המתקפת הפתע של מחבלי חמאס ביישובי הדרום. שון לויטן, יו"ר ועדת נכים באיגוד הישראלי לשחמט: "מזמינים את כולם לצפות בתחרות מרתקת ואיכותית".

היסטוריה בחיפה

לראשונה בישראל, נערכה ביום חמישי 23/5/24 אליפות הארץ בשחמט לבעלי מוגבלויות. עשרות שחקנים, ובהם אמנים ורבי אמנים, הבטיחו כבר את הגעתם לתחרות, שתיערך בבית הלוחם חיפה ותחולק לקטגוריות שונות, לפי סוגי מוגבלות.

האליפות תתקיים בשיטה שווייצרית במסגרת של חמישה סיבובים עם קצב של 20+10 דקות. תחרויות שחמט לבעלי מוגבלויות כבר נערכו בישראל, כולל אליפות העולם באשדוד לפני שנתיים. ארגון האירוע הנוכחי הינו תשוב תוצר פעילות אינטנסיבית של האיגוד הישראלי לשחמט, שמקדם את ספורט הנכים, שלל שחמטאים פראלימפיים מהשורה הראשונה בישראל ובעולם יגיעו לתחרות.

בין היתר רב אמן יהודה גרינפלד – אלוף העולם לכבדי שמיעה ואנדרי גורבנוב, שזכה אשתקד באליפות העולם לנכים. גורבנוב זכה בפעם הראשונה בתואר ב-2015 וסיים שלוש פעמים במקום השני. כמו כן, הבטיח את מקומו אמן פיד"ה אלכסיי סטרלצוב – סגן אלוף העולם ללקויי ראייה.

לוח שחמט (צילום: האיגוד הישראלי לשחמט)

השחמטאי יוסף רוז'נסקי שנפצע במתקפת הפתע של מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר

אחד הסיפורים המרגשים הוא הגעתו לתחרות של השחמטאי יוסף רוז'נסקי, שנפצע במתקפת הפתע של מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר ובעקבות נקטעה כף רגלו. יו יוסף (67) ואשתו אלה (57), תושבי קריית שמונה, הגיעו לקיבוץ חולית שבו מתגוררים בתם ענת דימשיץ עם בעלה מיכאל וארבעת ילדיהם. יוסף סיפר לאחר המקרה כי בשבת בבוקר הוא קם מוקדם, עשה סיור בקיבוץ השקט והפסטורלי, כשלפתע הוא הבחין באור ושמע הדי נפץ באוויר. רוז'נסקי חזר הביתה, והבחין כי בבתים הסמוכים לביתם יש עשן, הם רצו לכבות את האש ולחלץ את השוהים בבתים הסמוכים אך הבינו שמחבלים נכנסו לבית, ולכן הסתגרו בממ"ד.

הם שמרו על שקט מופתי שהיה לא פשוט, בשעה 11:00 לערך הם שמעו מחבלים שמנסים לפרוץ לביתם ללא הצלחה, המחבלים צרפו אליהם בת קיבוץ שנלקחה כבת ערובה והכריחו אותה לבקש ממשפחתו של יוסף לפתוח להם את הדלת. למזלם, הם הבינו שמדובר בהונאה.

כאשר ראו המחבלים שהם לא מצליחים לפתוח את הדלת הם זרקו רימון לחדר. הנזק שגרם הרימון היה גדול: יוסף, אשתו ואחת מנכדותיו נפצעו באורח בינוני וקשה. הם שכבו בערך שבע שעות פצועים כשלמזלו בתו עשתה לו חוסם עורקים וטיפלה באשתו ובנכדה. בשעות הערב של אותה שבת שחורה הגיעו כוחות צה"ל, חילצו אותם מהחלון ופינו אתם לבית החולים.

שון לויטן, יו"ר ועדת נכים באיגוד הישראלי לשחמט, סיפר:

לפני כ-3 שנים, בתחילת הקדנציה הנוכחית, בשיתוף פעולה שלי עם יו"ר האיגוד צביקה ברקאי, הוקמה ועדת הנכים, תוך ראייה לקידום אוכלוסייה מיוחדת זו בענף. האליפות שאנו נקיים בחמישי הקרוב הינה אליפות ראשונה מסוגה שנקיים לכלל קהל בעלי המוגבלויות בישראל (עיוורים, חירשים, בעלי מוגבלויות פיזיות). מזמינים את כולם להגיע ולצפות בתחרות המרתקת והאיכותית.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיה זהבי
מיה זהבי
מיה זהבי - עורכת בחי פה - תאגיד החדשות

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

  1. כתבה מעניינת וחשובה וכל הכבוד לשחקנים שאינם מוותרים וממשיכים לעסוק במה שהם אוהבים למרות מוגבלותם.
    מה שאני לא מבינה זה מה הקשר בין המוגבלות הפיזית (קטיעה או כבדות שמיעה וכו') לבין תחרות שחמט שקשורה ליכולות קוגניטיביות, לראש, לחשיבה, ליכולת ריכוז וזיכרון ולא לשום איבר פגוע כזה או אחר.
    מדוע בתחרות שחמט מתחרים בנפרד אנשים עם מוגבלות פיזית שאינה קשורה ליכולתם השכלית?

  2. כתבה קצרה וממצה. חשוב להגדיל את המודעות לספורט שחמט הנכים ולהשקיע יותר משאבים עבורם.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...