אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

חסימת כבישים בחיפה • תהלוכת מריה הקדושה היום

(חי פה) - תהלוכת מריה הקדושה מתקיימת היום (יום...

הסיפור מאחורי מוזיאון רכבת ישראל בחיפה

קטרים וקרונות מפוארים הלכתי השבוע למוזיאון רכבת ישראל שנמצא בתחנת...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

להיוולד מחדש • ״תודה על החופש לחיות את חיי״

עוד רגע ליל הסדר ואנחנו עם זכר ליציאת מצרים....

הכנות לחג פסח עם אמא

30 שנים ללכתה 30 שנים אחרי שאימא עזבה אותנו בעודה...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

איריס כהן דור עוזבת את ניהול בית הספר בחיפה • אחרי 18 שנה

איריס כהן דור עוברת לתפקיד במטה משרד החינוך בירושלים ומסיימת לנהל את בית הספר בן גוריון ברוממה הישנה אחרי 18 שנה בתפקיד. מי שתחליף אותה היא מי שהיתה סגניתה עד לפני שנתיים, לימור גושן.

כהן דור היא חיפאית וילידת חיפה, בוגרת בית הספר ליאו באק. את התואר הראשון היא למדה באוניברסיטת תל אביב ואת התואר השני באוניברסיטת חיפה בניהול ופיתוח מערכות חינוך.

התלמידים מריעים לאיריס ◄ צפו

כהן דור מספרת איך היא הגיעה לניהול בית הספר בן גוריון:

התחלתי כממלאת מקום לעו"סית במוסדות של רשות חסות הנוער, על אף שלא הייתי עובדת סוציאלית. זה תפקיד שנתן לי משמעות בחינוך ואת ההבנה עד כמה רבה השפעת המורה/ המחנך/ העובד הסוציאלי בחיי הילדים והנערים. לאחר מכן הייתי מורה באולפנים ותוך כדי עשיתי הסבת אקדמאים להוראה ותעודת הוראה. התחלתי בחינוך היסודי, עבדתי בחיפה ובטבעון. במהלך השנים האלה למדתי את תחום התקשוב והייתי כמה שנים מדריכת תקשוב למורים בבתי ספר. בשנת 2006 התחלתי לנהל את בית הספר בן גוריון, שמנה אז כ-180 תלמידים בלבד.

"תפקיד הניהול הוא תפקיד משמעותי, מאוד נהניתי ממנו", מציינת כהן דור, "הובלנו מגוון מיזמים לאורך השנים. בית הספר מוקף בחורשה, פינה ירוקה. חלק מחזון בית הספר הוא שהטבע מהווה מרכיב חשוב בחיי ילדים ומבוגרים כאחד, ויש לדאוג לכך שהילדים ישהו במרחבי הטבע בחיפה זמן רב.

בבן גוריון יכולנו לאפשר את זה בזכות זה שבית הספר מוקף בירוק. הטבע הוא חלק מהלמידה היום יומית. באחת השנים עשינו פרויקט יחד עם פרופ' עפרה מייזלס מאוניברסיטת חיפה. פרופ' מייזלס מדגישה את חשיבות הטבע בחיי ילדים ומבוגרים כאחד. הוצאנו את הילדים להרבה מאוד סיורים בטבע. עשינו את זה יחד עם אודרי לנגר, שהיא מורת דרך. אודרי מגיעה יום קבוע בשבוע כבר מספר שנים לבית הספר וומוציאה את כל התלמידים לטבע יחד איתה".

בית ספר בן גוריון כחלק מהקהילה

"אנחנו מאמינים בשיתוף קהילתי. עשינו הרבה פרויקטים שבהם הקהילה משולבת. כך למשל, כל שנה בית הספר עורך את טקס יום הזיכרון בחורשת הבנים. בית הספר אחראי על כלל הלוגיסטיקה בטקס – החל מכיסאות דרך במה, גנרטורים ועוד. כמובן שבית ספר מפיק גם את הטקס עצמו ומביא את התכנים בשיתוף קהילת בית הספר: חבורת זמר שמורכבת מהורים, מורים, תלמידים, מדריכי חוגים ומרכזת המערכת הקהילתית של בית הספר.

שכונת רוממה הישנה מגיעה לטקס שמאחד אותנו כל שנה ובייחוד בשנה המורכבת הזו. בנוסף, כמעט בכל שנה אנחנו עורכים מופע קהילתי של ילדי בית הספר עם יוצר כמו יוסי בנאי או יהורם טהרלב. המורים מלמדים את הילדים שירים של אותו יוצר בכיתות ואחר כך מעלים את המופע בפני ההורים.

במהלך השנים, עשינו גם שת"פים רבים עם מוסדות לחינוך מיוחד (בית ספר גיל), עם בתי ספר ערביים (בית ספר אחמדיה ועוד) ובתי ספר דתיים (נתיב כרמל) מתוך מטרה של היכרות וחיבור כדי למנוע דעות קדומות מיותרות. במהלך פעילויות אלו הילדים למדו על עצמם תכונות שלא ידעו כי קיימות וכישורים שהתפתחו בהם כתוצאה מהמפגש".

"במהלך השנים הצוות השתנה וגדל. נוספו לבית הספר 4 כיתות חינוך מיוחד. בית הספר מונה כיום כ-400 תלמידים. צוות בית ספר מונה הן מורים, הן משלבות והן צוות טיפולי נרחב. כולם משתלמים כל הזמן, לומדים ומתפתחים ואני מאוד מודה להם על כך ויודעת שאני משאירה את בית ספר בידיים טובות. כמובן, זה לא היה אפשרי ללא צוות המנהלה.

אנחנו מאוד עסוקים בכלים של המאה ה-21. אנחנו לומדים על בינה מלאכותית זו השנה השניה. הסגנית שלי היא אסתי ברק ואני רוצה להגיד לה תודה מיוחדת. באחד במאי תחליף אותי לימור גושן, שהיתה הסגנית שלי עד לפני שנתיים. אני בטוחה שהיא תיקח את בית הספר למקומות חדשים".

מימין לשמאל: הסגנית אסתי ברק, איריס כהן דור והמחנכת ד"ר סימונה אבינעים (צילום: יואב גולדברג)
מימין לשמאל: הסגנית אסתי ברק, איריס כהן דור והמחנכת ד"ר סימונה אבינעים (צילום: יואב גולדברג)

טובת התלמידים מחייבת עבודה משותפת של הורים-מורים-תלמידים

"אני רוצה להודות ליו"ר ועד ההורים הבית ספרי והיישובי ליאור גולדברג ולכל הנהגת ההורים על שיתופי פעולה תדירים ומסודרים. טובת התלמידים מחייבת עבודה משותפת של הורים-מורים-תלמידים. הקשרים שאנו יוצרים ומטפחים, לצד סקרנות ועניין, מובילים אותנו ליצירת חברה טובה יותר ולחינוך ילדים ערכיים, ציוניים, אוהבי אדם ומחוברים לעצמם ולמטרותיהם.

אני מודה על הזכות שניתנה לי לנהל בית ספר. זוהי שליחות מספקת במיוחד.
אני עוברת לתפקיד מטה במשרד החינוך בירושלים בנושא ההדרכה בתחום הארצי כדי להתחדש ולאתגר את עצמי. אני אמשיך ללוות את לימור גושן יום בשבוע עד סוף השנה ואני זמינה לכל מה שצריך.

אני רוצה להודות לראש מנהל החינוך בעיריית חיפה, אילנה טרוק, למשרד החינוך, למנהל המחוז במשרד החינוך לשעבר לסער הראל, לסיגל כהן מחליפתו ולכל הצוות שלו, ובעיקר לשלוח את מלוא האהבה לתלמידי בית ספר המקסימים ולאחל להם ולצוות הצלחה גדולה!".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. איריס יקרה, מנהלת בחסד! זכיתי לעבוד איתך.
    ידעת לרתום משרד חינוך, מורים, הורים , קהילה, תקציבים ואפילו את החורשה ליד בית הספר – הכל לרווחת התלמידים שלך.
    זיהית את פוטנציאל החורשה שצמודה לבית הספר ודאגת שהתלמידים יצאו אליה- יתאווררו, ילמדו באופן חוויתי , יכירו את החי והצומח שבה ויפתחו שייכות ואכפתיות לשכונה. תודה שרתמת אותי!
    בהצלחה והנאה בדרכך החדשה, בהערכה רבה.

  2. "לא תעשה לך כל צלם או תמונה", אין לבני אדם שמץ של מושג מה עושה לנשמה שלהם המצלמה. אוי ויי., ואיזו פוזה, בשעה שצריך לשטוף את מערכת החינוך באסלה. זה נקראה נאקיסיזם וזחיחות, נשפכת מהם. בושה, במובן זה הם לא שונים משאר המנגנון הציבורי.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

חיפה גבר כבן 70 נמשה מהמים ללא הכרה

מאיחוד הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה בהחייאה בדקות אלו על גבר כבן 70 שנמשה מהמים ללא הכרה בחוף הכרמל בחיפה....

קרית אתא: בת שנתיים במצב בינוני לאחר שטבעה

מאיחוד הצלה הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע לילדה (כבת שנתיים) שנמשתה מהבריכה בחצר ביתה ברחוב זלמן שניאור בקרית...

קייטנת אנגלית קטנה ומיוחדת בחיפה – לגילאי 5-12 • קיץ 2024

פעילות של כיף הנאה ולימוד אנגלית: 21/07-08/08/24 • 15 ימי קייטנה 11-15/08/24 אופציה לשבוע נוסף לפרטים והרשמה – שוש קולין: 04-8364464, 052-3324117 קייטנת אנגלית מיוחדת במינה צוות מדריכים...

אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה והוראות פיקוד העורף נדחתה לאחרונה מלפני חודשיים, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית שהגיעו מכל...

כריכים מיוחדים ליום הפיקניק הבין לאומי

עטפו טעמים ושמחה לסלסלה שלכם עם מתכוני כריכים מעוררי השראה ליום הפיקניק הבין-לאומי! בין פיתה מלאה בטעמים, לחם גזר ניחוחי ולחם שיבולת שועל מפתה,...