באנר החברה הכלכלית 100724

הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

האם יש פרפרים פה בקיץ ?

הבהרה קטנה: אנחנו אמנם רצים לחפש פרפרים אבל לא...

בקריית ביאליק עוברים ל-5 ימי לימודים בשבוע

ביום שלישי 23/7/2024 הודיע ראש העיר קריית ביאליק, אלי...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

“נסראללה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

היהודי התשיעי – פרק 6

תקציר ב- 30 באוקטובר 1942, הודיעה משטרת פינלנד למפקדת הגסטאפו,...

"יכול להיות שטעיתי שלא גידלתי ממשיך לדרך" • אריה טל

(חי פה) – אריה טל, ראש העיר הוותיק של טירת כרמל, מסכם 30 שנים של עשייה ענפה למען העיר ו-5 קדנציות כעומד בראשה.

לא פשוט ואולי אף בלתי אפשרי כמעט, לסכם עשייה כה מפוארת, בתחום הפוליטי והציבורי כמו זו של אריה טל, קל וחומר כשזו מתפרשת על פני 30 שנים נמרצות ותוצאותיה ניכרות היטב בכל פינה.

בשנים האחרונות הפכה טירת כרמל לאחת הערים המבוקשות ביותר למגורים. משפחות צעירות בוחרות להשתקע בה כשהן מעדיפות אותה על פני ערים אחרות. תושבים מחיפה והקריות וגם מאזורים מרוחקים יותר, מגיעים לקבוע בה את ביתן, לגדל בה את ילדיהם ולהנות מהיתרונות הרבים שהעיר מציעה.

הביקוש הרב למגורים בטירת כרמל לא הגיע משום מקום, אלא הוא תוצאה של עמל רב, מחשבה מעמיקה, למידה ותכנון שהושקעו לשם כך לאורך שנים וכוללים הבטים רבים – אם זה תחום פיצוח הנדל"ן, חינוך, תחבורה, אקולוגיה ועוד ועוד.

מי יכול היה להעלות בדעתו שטירת כרמל, שזכתה במשך שנים לכינוי "טקסס" במובן השלילי שלו, תהפוך לעיר כה מבוקשת? עיר שנוהרות אליה אלפי משפחות צעירות עם ילדיהן, ומבקשות לקבוע בה את ביתן? כזו שגם אנשים המתגוררים באזורי יוקרה, יעדיפו אותה על פני כל מקום אחר?

התעשייה בעיר גם היא פורחת ומציעה תעסוקה, יש בה את אחד מבתי המלון היפים והמבוקשים הממוקם באזור פסטורלי וקסום ושלאורך כל השנה קשה למצוא בו מקומות פנויים.

בית המלון, כמו הישגים רבים בעיר, רשום גם הוא לזכותו של טל, שכבר בשנת 1994 דיבר עליו וגרם להרבה גבות להתרומם בתמיהה. דבר נוסף ראוי לציון הוא טל שגם שומר על כיס התושבים וטובת התושבים ומשאיר את הארנונה הוגנת ומהנמוכות במדינה.

בראיון מסכם, קולע, נעים וקצר בלשכתו של טל, הוא מספר לחי פה על העשייה, על ההחלטות, על הטעויות על הבחירות ועוד…..

טירת כרמל היא שם דבר היום לא רק בין הערים אלא באזור

 אריה טל – טירת כרמל הפכה לשם דבר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"לא קל לסכם עשייה ופעילות של 30 שנה" אומר טל, "אבל אני יכול לומר שלקחתי עיר בגודל מסוים והיום היא מוכפלת, בכל התחומים, בזה אפשר להסביר את העשייה בכל הקדנציות. העיר התמלאה באוכלוסייה שהגיעה מאזורים יוקרתיים מכל מיני ערים בארץ, וזה אומר דבר אחד – שטירת כרמל היא שם דבר היום, לא רק מבין הערים, אלא גם באזור כולו".

גם מבחינת איכות הבניה גם מבחינת איכות האוכלוסיה וגם מבחינת ההישגים שהגיעה אליהם וכל זה מתחיל בדבר אחד. בשביל לשכנע ולהביא תושבים לעיר חייב להיות בסיס אחד וזה החינוך. החינוך אצלנו הגיע לממדים כאלה מהגיל הרך ועד לבוגרים ועוד המשך תכנון ופיתוח עתידי במערכות החינוך כל זה הביא להכפלת התושבים.

טירת כרמל (צילום: דוברות עיריית ט. כרמל)

נכנס עם 15,000 תושבים יוצא עם 32,200 תושבים

את הקדנציה הראשונה שלו כראש העיר החל טל עם 15,000, תושבים. היו הוא מסיים קדנציה חמישית ועוזב את הלשכה עם 33,200 תושבים – כפול מממספרם ביום שהחל את דרכו בראשות העיר.

הצלחה לניהול עיר ומשיכת אוכלוסייה מחוץ לעיר וזה צעד לא פשוט. "מה שתורם להכפלות זה היופי של השכונות לצד היתרונות הכרמל מצד אחד הים מצד שני וכשזה מתחבר ביחד הופך לעיר מקסימה בנוסף למערכות האקולוגיות הנקיות באזור".

הנחת אבן פינה – בי"ס למדעים ואומנויות בטירת כרמל (צילום: דוד עקיבא, דוברות עיריית טירת כרמל)

בנוסף לזה, בטירת כרמל משקיעים רבות בפיתוח מערכות החינוך בתי ספר וגנים, אבל הדברים הבולטים שנעשו בעיר, דבר שלא נעשה בהרבה ערים, הוא הטמנת קו מתח בעלות של 100 מיליון ש"ח. בנוסף הושקע רבות בפיתוח תשתיות ותחבורה ציבורית, כל התנאים האלה הכפילו את כמות התושבים בעיר.

טל מוסיף ומסביר כי במסגרת  ההתחדשות העירונית שבה יבנו  מבנים חדשים במקום הישנים המבנים  יהיו עמידים בפני רעידות אדמה כולל ממדים כדי שלאוכלוסיה יהיה מקום טוב לחיות בו. לדבריו, הכל מאושר כמו כן מאושר בית ספר לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים האולוסיה שלא יכולה לצעוק ולדרוש לבית ספר יש אישור, הוא מתוקצב וכבר יצא לדרך.

בית הספר אפרים צמח (צילום: עיריית טירת כרמל)

החיבור בין ותיקים לתושבים חדשים

"הדברים החשובים" אומר טל, "הם החיבור והקשר בין האוכלוסיה הוותיקה לאוכלוסיה החדשה שהגיעה לטירת כרמל. החדשים לא האמינו כשראו באיזו דרך נהדרת בה הם נקלטו על ידי הוותיקים.

אבל זה כמובן דורש עבודה במישורים רבים. "כשבונים שכונה צריך לדאוג לצרכים שחשובים לתושבים החדשים, לא תמיד אפשר לספק את כולם מיידית ולפעמים זה מעורר קשיים", הוא אומר. "משפחות שמגיעות לכאן, במיוחד הצעירות, ההורים חושבים קודם כל על עתיד הילדים, שזה החינוך, גני ילדים, בתי ספר.

הנושא השני הוא פרנסה ומקומות עבודה והמקום השלישי הוא הסביבה האקולוגית והתחבורתית. כיום כל הנתונים האלה בטירת כרמל עונים לדרישות של התושבים. גם מחירי הדירות זולים ביחס למחירים במקומות אחרים, על אף שגם פה הם הכפילו את עצמם והיום כבר יותר קשה לרכוש דירה כאן, לעומת מה שהיה לפני 7 שנים".

"טעיתי שלא גידלתי ממשיך לדרך" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"הקדשתי בעיקר לביצוע בשטח, פחות לפוליטיקה"

על ניהול העיר מסביר טל כי בקבלת החלטות ישנן דרכים שונות ונדרש סדר עדיפויות: "בכל הקשור לתרבות, פנאי וספורט, יש לנו בטירת כרמל פעילויות רבות ומגוונות שעוד צפויות להתרחב משמעותית, כך מתוכננת הקמת מגרש ספורט ומגרש טניס ודברים נוספים. מבחינת התרבות, אנחנו מנצלים את היתרונות של הסביבה.

כרגע בטירת כרמל קיימות בעיקר פעילויות לילדים, בעתיד צפוי לקום אולם תרבות וגם בניין עירייה חדש. היה חשוב לי להשקיע קודם כל בדברים שחשובים לתושבים, ורק לאחר מכן בבניין העירייה, למשל, על אף שבמקומות אחרים משקיעים הרבה פעמים בבניינים מפוארים".

ראש העיר אריה טל בשיתוף ציבור – תוכנית פינוי בינוי (צילום: טירת כרמל)

"תמיד יישאר חותם"

"לא עבדתי כמו ראשי ערים אחרים", אומר טל. "הרצתי ראשות בלי מנכ"ל, רק לפני 4 שנים נכנס מנכ"ל לעירייה. את כל העבודה עשיתי בכוחות עצמי ופחות הקדשתי עבודה לפוליטיקה ויותר לביצוע בשטח. אלה טעויות שאני יכול לציין אותן", הוא אומר, "יכול להיות שטעיתי שלא גידלתי ממשיך לדרך מתוך האנשים שהיו סביבי. למרות שהיו כאלה שלא רצו להתמודד בכלל לראשות והעדיפו להיות סגנים, שזה כמובן יותר קל ונוח. יחד עם זאת, אני רגוע מכל הבחינות. אחרי 30 שנה אני גאה בכל העשייה ותמיד ישאר החותם שלי בעיר הזאת".

אריה טל • אני מאחל הצלחה לראש העיר הנבחר (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"הזוכה בבחירות היא אישתי"

על הבחירות האחרונות אומר טל: "אני מכבד את בחירת התושבים ומאחל לראש העיר הנכנס שיצליח ושיתמודד היטב עם המשך התנופה של העיר. יש לנו עיר נהדרת ויפיפייה, וזה לא קל", הוא אומר ואז מוסיף: "מי שזכה בבחירות האלה היא אשתי", הוא אומר בחיוך, "היא אומרת שאחרי 28 שנים בשירות הצבאי ועוד 30 ברשות, אחרי כשכל הזמן עסקתי בלשרת את התושבים, הגיע הזמן לגלות שיש נכדים ורעייה ולדאוג להם. אני מקווה שאצליח בתפקיד הזה".

לקראת תום הראיון, מגלה טל כי באוקטובר 2023 אמור היה להיערך טקס הנחת אבן הפינה של בית ספר חיל האוויר בעיר: "המלחמה עצרה אותנו, אבל אני מקווה שבית הספר אכן יקום".

"גם עבור אזור התעשייה ישנו תכנון אדיר שיהפוך אותו לאזור יוקרתי, בדומה למתחם שרונה. קיים תכנון מסודר ומפורט ותוכנית בניין עיר מאושרת שרק צריכה לצאת לדרך ולהשלים את מה שנדרש להתחדשות עירונית. יש עוד הרבה עבודה, אבל אני חייב לציין שהבאים אחרי מקבלים מסלול מוכן ומתוכנן, ואני מאמין שהם ייעשו את המיטב.

לשאלה האם יש בכוונתו להמשיך בעשייה פוליטית וציבורית, השיב טל: "אי אפשר לעצור אדם מרצף העשייה. אמנם אמרתי שזה הסוף, אבל יחד עם זאת, אני בטוח שעוד יתעורר משהו בהמשך…"

רגע לפני שנפרדנו לשלום, ביקש טל לומר דבר נוסף:
"בהזדמנות זו, אני מבקש להודות גם לכם, אתר חי פה, על שנים של עבודה משותפת בסיקור הנעשה בטירת כרמל, שהפכה בשנים האחרונות לעיר המסקרנת ביותר בארץ אשר עתידה עוד לפניה. יישר כוח על עבודה עיתונאית חשובה. אני בטוח שעוד ניפגש בהמשך הדרך".

טקס חנוכת קו 49 המתחדש (צילום: ע. טירת כרמל)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

11 תגובות

 1. אתה פשוט חי בסרט הקבלנים פיתחו את העיר לא עשית דבר למען הפיתוח החינוך גרוע התיכון על הפנים במרכז המסחרי והקניון מסריח ונראה כמו תחנת מרכזית על מה אתה מדבר אם העיר לא היתה קרובה לחיפה היתה נראת כמו ירוחם!!! כמה פעמים איימו שרפו לך את הרכב שילמת למי שלא צריך שלא נדבר על הפקידים שלך שלא עושים יותר מידי . לא מבינה איך נתנו לך 30 שנה . בהצלחה בדרכך ממזמן היית צריך ללכת

 2. אין שום קשר לעשייה שלו. תיכנון לקוי ברמה של חובבנות העסיק מהנדס שיושב כיום בכלא על שחיתות שעשה את כל הטעויות האפשריות בתיכנון שכונות חדשות. כל אחד ירצה לגור בין הרים ל4 דק לים והרכבת. ראש עיר מהגרועים שידעה המדינה שניהל את העחר בשיטה של קומבינות וחמולות. המיקום הגיאוגרפי של טירת כרמל מהטובים בארץ. ילדים מחפשים מגרשי ספורט בשכונה חדשה ואין להם

 3. אריה טל המון בהצלחה ומנוחה והמון כיף עם האישה, הילדים והנכדים. עשייתך היתה מבורכת וטירת כרמל מצליחה בזכותך. השארת חותם ענק של עשייה מבורכת🙏

 4. אריה. העשייה המבורכת והרצופה שלך ניכרת בכל פינה בעיר. זה שלך לעולם. אני בטוח שעשייתך המבורכת תמצא ערוצים נוספים. בהצלחה בכל דרך איש יקר!

 5. בנית ופתחת רק את האזור החדש וגם שם לא דאגת לרווחת הדיירים, אין מספיק חניות העיקר רבי קומות וצפיפות.
  את העיר הישנה הזנחת לא הרחבת שום כביש לא הוספת חניות העיקר אישרת בניית רבי קומות ופינו בינו י שיחריף את העומס והצפיפות וזה לפני המטרונית שגם אותה אישרת ללא מחשבה .את כל חבריה העירייה קנית בג'ובים .
  פספסת בגדול יכלת לבנות עיר לתפארת ועל זה הודחת!!!

 6. עיר של ביביסטים וחרדים,עתיד אין שם…
  לאיזורי היוקרה אין קשר לשאר העיר,מקום יבש וגרוע

 7. כל ההצלחות של אריה טל מצביעות במובהק על הכשלונות של י-ו-נ-ה י-ה-ב בחיפה.
  רק תארו לכם שבתקופתו (16 שנות כשלון) פתח תקוה, נתניה, ראשון לציון גדלו ב-80 אלף תושבים.
  לפי זה, חיפה הייתה אמורה להיות היום עיר של 350 אלף תושבים לפחות, ואולי כבר 400 אלף.
  מה שנעשה בטירת הכרמל זה הכנת תשתית מישוב זניח לעיר מובילה בישראל שתכפיל עצמה שוב בעוד עשור.
  היא תכפיל את עצמה עם משפחות חיפאיות שלא יקבלו מענה בגלל 30 שנות כשלון ועירייה מנופחת כבדה יושנת עייפה ומסואבת בדיוק כמו הראש שלה.

 8. כל הכבוד לך ידידי אריה טל, לשעבר ראש העיר טירת כרמל

 9. ראש עיר יקר ואהוב אתה גדול מהחיים ,העשיה לרווחת העיר והיחס האישי לכל תושב שם דבר.
  מאחלת לך בריאות בשפע ונחת מהשבט שהקמתם לתפארת המדינה

 10. אריה אי אפשר להמשיך לשלוט לנצח צריך לדעת מתי ללכת ולפרוש ואם אתה לא החלטת תושבי העיר החליטו בשבילך כל תפקיד ציבורי ושיהיה מי שיהיה הופך להיות מסואב לאחר שנים רבות בתפקיד ובתפקיד הנ"ל של ראש עיר חובה היתה על הכנסת להגביל את זה לשתי קדנציות בלבד ולא קשור מי יהיה בתפקיד ,לך תנוח לך לנכדים לים לתיאטרון תבלה ותהנה החיים קצרים ואין זמן להתעסק כל הזמן בפוליטיקה תהיה בריא ובהצלחה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...