פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

אנדרטה שתנציח את מורשת מעפילי האניה חיים ארלוזורב "אולואה" נחשפה בטקס מרגש בקיבוץ מעגן מיכאל ◄ צפו בשידור

(חי פה) – אנדרטה אשר יצר האומן מושיק זורע, תוצב בטיילת חולדה בחיפה.
בטקס חשיפת האנדרטה, אשר נערך ביום ו', 23/2/24, השתתפו כמה מהמעפילים שהיו על האוניה. חלקם עלו בשבדיה וחלקם באיטליה. המפגש נערך בשבוע בו מלאו 77 שנים להגעת הספינה. המעפילים סיפרו על תלאות הדרך ועל ההגעה המרגשת לחופי חיפה. בני משפחות המעפילים סיפרו על הדרך בה הם משמרים את מורשת האוניה. בטקס דיברו גם עפרה אליאב בתו של מפקד האניה לובה אליאב, וגדעון הילב בנו של רב החובל גד הילב.

להקמת האנדרטה חברו מספר יזמים: דר' שרוני פלדמן שחמישה מבני משפחתו היו על האניה, אלי נוסבאום שאמו היתה על האניה, פרופ' אהוד גלילי, ארכיאולוג ימי שעוסק רבות במורשת אוניות טבועות בארץ ובעולם והניח לפני ארבעה חודשים בקרקעית הים בצמוד לאניה אבן זיכרון, דר' אליק אדלר גיאוגרף ויוזם שביל הים ודניאל ג'ינו.

את האנדרטה יצר האומן מושיק זורע פסל אמן תושב מעגן מיכאל. הטקס נערך אצל הפסל ולא בבת גלים, כי בניית הטיילת לא הסתיימה. הפסל יוצב בסופו של דבר בטיילת. אנחנו מקווים שעירית חיפה תסייע בהצבת הפסל, לאחר סיום הקמת הטיילת ופתיחתה לציבור.

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

◄ מושיק זורע מספר על ההשראה לבניית האנדרטה:

מושיק זורע מספר על ההשראה לבניית האנדרטה (צילום: אקי פלקסר)

האוניה חיים ארלוזורוב יצאה משוודיה עברה באיטליה ומשם בדרכה לישראל.

◄ מספרת חביבה בורסט שעלתה על האניה באיטליה:

ביבה בורסט שעלתה על אניית המעפילים חיים ארלוזורוב באיטליה מספרת (צילום: אקי פלקסר)

האנדרטה תוצב בטיילת חולדה

האנדרטה מיועדת להיות מוצבת על קטע הטיילת חולדה גורביץ בבת גלים, מול שרידי האניה הטבועה בים, במרחק לא גדול של כמאה מטרים ממנה. האנדרטה תוצב במקום הקבע שלה כאשר יסתיימו העבודות בטיילת והיא תיפתח לציבור.

לקריאה נוספת על מעפילי הארלוזורוב

אקי פלקסר
אקי פלקסר
“רגעים” ששווה לשמור • Aki Flexer Photography • 0523715696

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

 1. על מנת להציג האנדרטה לאותם מעט מעפילים שאתנו נערךהמפגש בלית ברירה בסדנת האומן במעגן מיכאל, מפני שסאגת השלמת הגשר וטיילת חולדה גורביץ נמשכת .מיחל שראש העיר הבא ייתן תשומת לב לעניין זה ונספיק לחנוך האנדרטה אל מול שרידי הספינה.
  וכן תודה ל190 תורמים מקרב המעפילים ,בני הדור השני ואחרים שהענין קרוב לליבם.
  תודה.

 2. זו האוניה שאימי עלתה עימה ארצה משבדיה לאחר מלחמת העולם השנייה.האנייה נתפסה ואימי יחד עם 1300 עולים נוספים בעיקר נשים נשלחו לקפריסין.

 3. אני מרגיש חובה אישית ובעיקר לאור אירוע ההנצחה שכה חשוב לי ולכל ילדי בת גלים שזכו לראות את האוניה בשלמותה, וברבות הימים בעת שנעלמה לה מעינינו !
  זכור לי שבאותו יום בעת הגעתה היית אז בגן ילדים בבת גלים, כאשר אמי אספה אותי אליה בכדי להגי לחוף הים, כאשר בגדים היו בידיה למען המעפילים, המחזה שניגלה לעיניי שהאוניה תקועה על שרטון בקרבת חוף ים בת גלים, בניסיון להורדת המעפילים כאשר מולם פוזרו ולכל אורכו של חוף בת גלים חיילים בריטים בכדי למנוע מהמעפילים לרדת לחוף מבטחים. הייינו קבוצה לא קטנה של ילדי בת גלים כאשר כולנו עומדים על גבי אותה מדרכה שצמוגה לחוף הים ומתבוננים במחזה הכה עצוב שלא נשכח מאיתנו עד היום !
  בשנת 2007 יזמתי כנס ענק לכל ילדי בת גלים באולמי הקונגרסים, אליו הגיעו כ 800 איש מכל רחבי העולם !
  לכנס הכה מיוחד הצלחתי להזמין את גד הילף ז"ל שהיה רב החובל של האוניה ביחד עם אשתו ז"ל, וחברי היקר ארנון קרן (קרומהולץ) הצליח להשיג את יובה אליאב ז"ל שהיה מפקד האוניה מטעם הפלמ"ח, לכולנו היה עונג רב לארח דמויות כה חשובות שמשך הערב העלו גם נשכחות מאותו אירוע של תחילת דרנה של האוניה חיים ארלוזורוב ועד הגעתה לחוף בת גלים עם כמות לא מבוטלת של מעפילים !
  האירוע לכשעצמו היה כה מיוחד עם בו שוזרו סיפורים רבים אודות האוניה, ומעבר לזאת האלוף זאב אלמוג לשעבר מפקד חיל הים, מי'ל , הביא תצלום מוגדל של האוניה חיים ארלוזורוב עם הקגשה מיוחדת לחברי הוועדה שהוקמה למען הכנס שעד היום לא נשכח.
  שלכם
  עוזי אברהם

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...