דיור מוגן – מובייל

סיור ימי בלתי נשכח • דולפיננים ביקרו בחיפה

דולפיננים בחיפה (צילום: אלון יטח ויריב שני)

הטבע הישראלי בימי החורף מתגלה כקסם אחד גדול. דברים רבים נעצרו מאז החלה המלחמה. אך דבר אחד ממשיך במחזוריות קבועה שמספקת שלווה ונחמה – הטבע. ביום שבת 27.1.24 זכינו לתיעוד לילי של דולפיננים בחיפה במהלך סיור ימי לילי של מתנדבי רשות הטבע והגנים.

דולפיננים בחיפה ◄ צפו

אלון יטח ויריב שני:

לראות דולפינים זאת חוויה מרוממת תמיד, ובימים אלה על אחת כמה וכמה.
בספטמבר כשהפלגנו לקפריסין, ייחלנו לראות אותם ולא התמזל מזלנו. הלילה זכינו לצפות ב3 פרטים בהפלגה לילית שביצענו. דיווחנו על התצפית לרשות הטבע והגנים.

אודות הדולפינן

ברשות הטבע והגנים מספרים כי מהתיעוד שהועבר הערכה שמדובר בדולפינן המצוי הוא היונק הימי הנפוץ ביותר בישראל. מבנה גופו מלא וצבעו אפור עד חום, עם בטן בהירה. חרטומו קצר ועבה, והוא מופרד על ידי כפל בולט מקדמת הקדקוד. אורכו 2.5-3.5 מ'. להקה ממוצעת מונה חמישה-שישה פרטים ומורכבת מנקבות וגורים. הזכרים שוחים בגפם או בזוגות וחוברים ללהקות מזדמנות. הדולפינן המצוי חי מעל מדף היבשת ולעתים פוקד את הים העמוק.

אוכלוסיית הדולפינן המצוי מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל מוערכת ב-300-400 פרטים. תת האוכלוסייה בים התיכון מסווגת כמין שעתידו בסכנה, כאשר הסיכון העיקרי שמאיים עליה הוא לכידה בשוגג בציוד דיג. איומים נוספים כוללים את זיהום הים, בליעת פסולת ופגיעה במארג המזון. ב-2017 הכריז הארגון הבינלאומי לשימור טבע (IUCN) על שטח מדף היבשת שמול חופי הים התיכון של ישראל כאזור חשוב ליונקים ימיים (IMMA), בעקבות תצפיות של דולפיננים מצויים ודולפינים מצויים על ידי תצפיות חוקרים ורשות הטבע והגנים.

האפליקציה של חי פֹּה…

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. ציפור על תיל אמר/ה

    ברוכה הבאה לים הכי מטונף ומזוהם שקיים, מקווה שתישרדו את החוויה

  2. דן אמר/ה

    מצד אחד זה נכון אבל מצד שני זה לא נכון

  3. אלוהים אמר/ה

    בגלל מאכלי דגים לנשים יש הפלות

הגיבו כאן לכתבה