סיפורי האנשים המרתקים • מאחורי רחובות חיפה

רחוב ברזילי 3, קרוב לשוק תלפיות, בניין אבן משנות ה- 30 (צילום: סברינה דה ריטה)

רחובות רבים בישראל קרויים על שם אישים, ביניהם מנהיגי מדינת ישראל, אישים מהתנ"ך, רבנים, אנשי תרבות ופוליטיקאים. בחיפה ישנם בערך אלף ארבע מאות רחובות.

בשנות ה-20 של המאה העשרים הוקמה ועדה שמטרתה הייתה לקבוע שמות לרחובות בחיפה. מאוחר יותר אחרי הקמת מדינת ישראל אבא חושי ביקש להחליף חלק מהשמות שכבר ניתנו בעבר וכך התקבלו ארבעים שמות חדשים שחלקם קשורים לניצחון בקרב על חיפה.

רחוב על שם סופר

אחד מהרחובות בחיפה, רחוב ברזילי קרוי על שם הסופר יהושע ברזילי אייזנשטט יליד 1855 בלארוס, סופר ופעיל ציוני שעלה לארץ בשנת 1887 שהיה מזכיר הוועד הפועל של חובבי ציון ביפו שעבד בבנק אפ"ק. הוא כתב סיפורים ורשימות על תקופת העלייה הראשונה. במלחמת העולם הראשונה יצא לשווייץ ושם נפטר.

מבט אל רחוב ברזילי, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)
מבט אל רחוב ברזילי, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)

רחוב ברזילי

ברחוב ברזילי ישנם 47 בתים. הרחובות הסמוכים לו הם רחוב השומר-סוקולוב-סירקין-נפתלי אימבר ומדרגות חסן שוקרי. בעבר מספר בתים ברחוב היו משותפים ונועדו למשפחות פועלים. למשל רחוב ברזילי 21-23 נקראו אז מעונות העובדים, שיכונים עם בלוקים של דירות מגורים הבנויות בסגנון הבינלאומי.

הרחוב קיבל את שמו בשנת 1949 ויש בו כמה בתי אבן יפים, עם תקרות גבוהות וחלונות גדולים. מסופר שפעם גר ברחוב ברזילי 17, חבר האצ"ל שנהג לארוז חבילות של עיתון המחתרת "חרות" ולשלוח אותן בעזרת "אגד" לכתובות שונות.

ברזילי 26 (צילום: סברינה דה ריטה)
ברזילי 26 (צילום: סברינה דה ריטה)

וככתוב בספרים

בספר "חיפה בהתפתחותה 1948- 1918" בעריכת מרדכי נאור ויוסי בן-ארצי, מצויין: "בשנת 1926 נבנו בתים ליותר ממשפחה אחת וב 1930 הוקמו הבתים המשותפים הראשונים. היו אלה שני בתים גדולים ברחובות ברזילי השומר. תכנונם הושפע ממאורעות תרפ"ט הם נבנו מבטון מזוין".

בספר "חיפה ואתריה" מופיעה מפה עם שכונותיה ההיסטוריות של חיפה, שם מופיעה שכונת "נחלת יהודה" שכללה את הרחובות יודפת, מרחביה, השומר, ברזילי ויל"ג. היה שם פעם שיכון ברזילי, השיכון הראשון שתוכנן ונבנה בהדר. בשנת 1925 היו בהדר הכרמל 2,500 תושבים שגרו ב-145 בתים. היו עוד 90 צריפים. בשנה זו נרכשו אדמות "נחלת יהודה" שבו היום נמצאים רחוב ברזילי וסביבתו.

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. דן אמר/ה

  מה אם רחוב הפיג'מות?

 2. עופר "המפנה" חיפה אמר/ה

  תמיד רציתי את זה .
  להבין את השתלשלות השמות של הרחובות .
  והנה – עזרת לי – תודה .
  ממש נחמד לגלות אותם/ן לעולם

 3. אורנה עטר אמר/ה

  כתבה מעניינת ומרתקת! יפה מאוד!

 4. סברינה דה ריטה אמר/ה

  נפתלי תודה רבה על דברי

 5. נפתלי אמר/ה

  מאמר יפה יפה, כמו שרק סברינה היקרה שלנו יכולה לכתוב… כבוד!

 6. פנינה ו. אמר/ה

  אדמות שכונת 'נחלת יהודה' נרכשו ע"י יהודה איתין ז"ל (1879 – 1965) ולפיכך נקראה השכונה על שמו. יהודה איתין עלה לא"י במרץ 1919, וביולי אותה שנה כבר הונחה אבן הפינה לביתו הראשון (בית איתין, כיום ר'ח שמריהו לוין 30). עם סיום הבנייה התגוררו בבית זה יהודה ומשפחתו במשך תקופה קצרה, ובשנת 1920 השכיר את הבניין להסתדרות הציונית שהפעילה בו את ביה"ח "הדסה". בתחילת שנות ה- 30 בנה יהודה איתין את הבית בו התגורר עם משפחתו עד יום מותו – ברח' ברזילי 9 פינת ביל"ו, בשכונה על שמו. קצרה היריעה לפרט כאן אודות יהודה איתין ז"ל, הציוני הצנוע ורב הפעלים, ממייסדי הדר הכרמל, ועוד…

 7. מיקי גוטשלק אמר/ה

  מחכה להמשך

 8. טיעכ אמר/ה

  מה עם רחוב מלצ'ט

 9. הדרדר אמר/ה

  חבל רק על ההזנחה של הבתים והרחוב. העירייה צריכה לעזור בשיפור המקום.

 10. אייל אמר/ה

  האזור שסובל הכי הרבה הזנחה בחיפה.
  אזור שיכל להיות נוה צדק, הכי מתוייר בחיפה = מלא הזנחה, מבנים מתפוררים, אוכלוסיה בעייתית שנכנסה
  אין מנוס כיום לביצוע פינוי-בינוי נרחב לכל הרחובות מעל אבן גבירול.
  העברה של כ-2000 תושבים מהמבנים המסוכנים והמיושנים. והקמת שכונת מגדלי דירות חדשה סביב
  כיכר עירונית גדולה, במקום גריד הרחובות הצרים.

 11. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  איפה עיריית חיפה?

הגיבו כאן לכתבה