בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה • הפרויקט והאלבום

בתי הקולנוע של חיפה - האלבום

המוזות

הכול התחיל לפני כשלוש שנים, כאשר שתי הנכדות התל אביביות הג'ינג'יות שלי החליטו שלפני השינה, אצטרך לספר להם סיפור ילדות שלי, ו"שיהיה מצחיק".

המוזות שלי
המוזות שלי (צילום: יורם כץ)

אז התאמצתי והתחלתי לספר, וזאת הייתה הצלחה גדולה. הבעיה הייתה שאני מבקר אותן אחת לשבוע, ומאוד חששתי שאחרי מספר שבועות, מאגר הסיפורים שלי ייגמר.

אבל קרה משהו אחר. הסיפורים התחילו לספר את עצמם. לא ידעתי אפילו שהזיכרון שלי יכול להכיל כל כל הרבה סיפורים. התוצאה הייתה הספר "ימים של גאולה" שפירסמתי לפני כשנה ופרקים ממנו התפרסמו כאן ב"חי פה".

"ימים של גאולה" - הספר
"ימים של גאולה" – ספרו של יורם כץ

המפגש עם העבר העלה בי גם זכרונות מבתי הקולנוע, ששיחקו תפקיד משמעותי בילדותי בהדר הכרמל. התחלתי לחפש ברשת חומרים עליהם, וגיליתי שיש מעט מאוד, כמעט כלום.

כאשר העליתי ב"חי פה" את הרעיון לבצע תחקיר על בתי הקולנוע של חיפה, קיבלתי רוח גבית חזקה. "חי פה" גם עזרה לי בשידוך עם ד"ר דוד בראון, שאת איוריו השבועיים במקומון אהבתי מאוד. מצאתי בו שותף מעורב ותורם, ועם הזמן גם חבר.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

פרויקט בתי הקולנוע

התחלתי את הפרויקט הזה עם מעט מאוד לבנות עליו. כך למשל, על בתי הראינוע והקולנוע של שנות ה-1920 שאיכלסו את העיר התחתית לא ידעתי דבר.
כדי לבנות תשתית מידע הסתובבתי בארכיונים, עיינתי בתוכניות ובמפות ישנות, קראתי ספרים, גלשתי באתרים ועיינתי בעיתונות מהתקופה, אבל החלק המעניין יותר היו האנשים.

רוב האנשים הגיעו אליי ביוזמתם, בעקבות המאמרים הראשונים בסדרה. פגשתי בני משפחה של בעלים ועובדים של בתי קולנוע, אספנים של פריטים חיפאיים, חוקרים מטעם עצמם, צלמים מקצועיים, צלמים חובבים ואנשים רבים אחרים, ששמחו לחלוק איתי את המידע שברשותם. קיבלתי מכתבים ישנים, צילומים ישנים, והכי חשוב – הרבה סיפורים שחיכו שנים כדי לראות אור.
התוצאה הייתה סדרת מאמרים מתועדים, מאוירים ועתירי תמונות.

האפליקציה של חי פֹּה…

האלבום

בעקבות בקשות שקיבלתי, החלטתי להוציא מהדורה מודפסת – אלבום צבעוני של כל 35 בתי הקולנוע השכונתיים שפעלו בחיפה מאז 1919, המכיל טקסטים, תצלומים, מפות, מסמכים, והאיורים המרהיבים של ד"ר דוד בר און.

בתי הקולנוע של חיפה - האלבום
בתי הקולנוע של חיפה – האלבום

פרויקט במימון המונים


באלבום יותר מ-250 עמודים בפורמט A4. מחירו הנקוב יהיה 118 ש"ח, אך המשתתפים בפרויקט ייהנו ממחיר של 98 ש"ח לעותק בלבד.
האלבום יודפס במהדורה מוגבלת והצטרפות לפרויקט היא הדרך היחידה בה תוכלו להבטיח עותק משלכם.

אני מזמין אתכם להשתתף בפרויקט מימון המונים, כדי שנוכל יחד להנציח חלק זה מן ההיסטוריה של חיפה, שלא זכה לתיעוד ראוי עד כה.
זה איננו פרויקט מסחרי. אנו זקוקים למאות בודדות של תומכים על מנת להצליח. אם לא נצליח לעמוד במשימה, לא תחויבו בדבר.


דיור מוגן – רחב
הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  מקסים, מרגש ומתבקש!
  בהצלחה מרובה.

 2. יורם כץ אמר/ה

  לכל המעוניינים:
  כדי להצטרף יש להקיש על כפתור "לתמיכה בפרויקט לחצו…" שלמעלה

 3. ויקטוריה אמר/ה

  היי. מעוניינת חרכוש את האלבום בתי הקולנוע

 4. מיכה טאובר אמר/ה

  מעוניין לקנות את האלבום ספרון על בתי הקולנוע בחיפה

 5. Rosenkranz Avi אמר/ה

  בהצלחה

הגיבו כאן לכתבה