לוחמים שעזבו עסק עצמאי משלמים מחיר כבד ועדיין בטוחים: "קודם כל המדינה"

מאז השבעה באוקטובר השתנתה מציאות החיים בישראל מקצה לקצה, את הטלטלה העמוקה מהטבח הנורא בדרום ספק אם התחלנו לעכל. מאות אלפים מהצפון והדרום עדיין רחוקים מבתיהם והלחימה בעזה בעיצומה, כשבמרבית העורף נעשים מאמצים עילאיים לתחזק איזושהי ששגרה ולנהל יום יום סביר עד כמה שניתן.

עידו מורג: איך עושים גם וגם וגם?

עידו מורג, נשוי +1, בן 39 מחיפה, נמצא במילואים מהיום בו פרצה המלחמה, והשאיר מאחוריו עסק של תיווך וייעוץ נדל"ן, "מורג נכסים" ברחוב קומוי 5 במרכז זיו. "'מורג נכסים' הוא משרד ותיק מאוד העוסק בתיווך, שיווק פרויקטים והתחדשות עירונית".", אומר מורג. "זה משרד עם ותק של 20 שנה והוא אחד המובילים בחיפה. חוץ ממני יש עוד 6 עובדים, חבר'ה ותיקים עם ניסיון בתחום. אני מאמין באיכות של העובדים ולא בכמות, כי בסוף בזה אתה נמדד, לכן אני קנאי למקצועיות של העובדים".

"בשנים האחרונות המשרד נמצא במגמת צמיחה וזה בהחלט אתגר להמשיך לנהל אותו במקביל לשירות במילואים וגם במקביל להתמודדות ברשימה של יעקב בורובסקי בבחירות המקומיות. פרט לעסק אני עוסק גם ביוזמות חברתיות, אני מריץ 25-30 פרויקטים חברתיים בשנה דרך העמותות שאני חבר הנהלה בהן – רוטרי חיפה ושולחן עגול 3 חיפה, וגם באופן פרטי. אני מכהן גם כחבר הנהלה בלשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, בהתנדבות".

עידו מורג בכניסה לעסק (צילום: שי רגב)

"יש מלחמה"

"האתגר הוא לנווט בין שירות קרבי במילואים ולהחזיק את העסק, וזה ביחד עם שאר העיסוקים". מורג מספר שבבוקר ה-7 באוקטובר התעורר אל החדשות ומיד אמר לאישתו שיש מלחמה. "אני בוגר יחידת דובדבן, ומאותו בוקר הפלוגה שלי, שמורכבת מיוצאי יחידות מיוחדות, נמצאת בשטחי יהודה ושומרון. אנחנו מבצעים מעצרים של מבוקשים כמעט מדי לילה, עד כה עצרנו מעל 200 מבוקשים".

"עושים מה שצריך"

מורג מסביר איך המשיך לנהל את העסק כמיטב יכולתו בזמן השירות במילואים: "בחודש וחצי הראשונים הפעילות במילואים היתה מאוד אינטנסיבית, ניהלתי את העסק מרחוק בעזרת העובדים. אחר כך הייתי מגיע פעם בשבוע הביתה ואז גם מגיע לעסק. בהמשך לקחתי חופשה של שבועיים מהמילואים והייתי מגיע עם נשק לפגישות. עושים מה שצריך", הוא אומר בפשטות.

"בינתיים החזרנו את הכול לעניינים ואני מאמין שבקרוב ישחררו אותנו. עכשיו אני מתחיל לחזור יותר לשגרה, בגלל העסק והמחויבויות שיש לי ללקוחות וליזמים. בימים הקרובים אחזור לעסק ב-100%, ואני כבר יודע שבמהלך 2024 יקראו לנו שוב לבוא למילואים".

עידו מורג במילואים (צילום: אלבום פרטי)

"בלי מדינה אין עסק ואין כלום"

"לא היתה לי התלבטות כשקראו לי לבוא למילואים", אומר מורג. "אני חושב שקודם כל חייבים לעשות לטובת המדינה, בלי המדינה אין עסק ואין כלום. יש היררכיית צרכים בחיים והדבר הראשון הוא הביטחון. אני מאמין, כאדם שרוצה להיות נציג ציבור, שצריך לתת דוגמא אישית ולהוביל מקדימה. אני אישית יודע, שאני מפסיד על כל יום מילואים על אף המשכורת של המילואים והמענקים, אבל גידלו לפי המשפט של הנשיא לשעבר גו'ן קנדי "אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות בשבילך, אלא מה אתה יכול לעשות בשביל המדינה".

"אני רוצה לבקש מחברינו החיפאים שישאלו את עצמם מה הם יכולים לעשות בשביל חיפה, כי בתקופות קשות הכוח הקהילתי הוא מאוד חשוב. אני משתדל לא להזניח את הצד החברתי, תוך כדי מילואים הצלחנו להרים אירוע לחנוכה בבית החם לניצולי שואה. זה לא רק העסק, זה עסק ומילואים ומשפחה, וצריך לאזן בין כל הגורמים, אבל אין מה לעשות, כל אחד צריך לתרום את חלקו בתקופה הזו".

"ההפסד הכלכלי הוא משהו שאני מוכן לספוג, כי זו המציאות בתקופה הזו, כל אחד צריך לתרום את מה שהוא יכול וזו אחת הדרכים שלי לתרום. כך גם יש לי בית משלי שהעמדתי לאורך זמן לטובת מפונים מהדרום, עד שהם כבר לא היו זקוקים לו".

"החיים שלפני והחיים שאחרי"

"כמו שאני רואה את הדברים, יש את החיים של לפני השבעה באוקטובר והחיים של אחרי השבעה באוקטובר. אחרי השבעה באוקטובר אנחנו זקוקים כאן לדור חדש של מנהיגים, שמחפשים את האחדות ולא את הפילוג ושיש להם יותר אומץ לעשות דברים מחוץ לקופסה. אישית אני שמח להיות חלק מהדור הזה, שיוביל קדימה את המדינה ואת חיפה בתחום החברתי, הכלכלי והעסקי".


"קודם עבור המדינה ואחר כך לעצמי"

אור עטיאס, 33, מקריית אתא, נשוי + 2. מלבד העסק שבבעלותו הוא גם סטודנט בטכניון לשמאות מקרקעין. אטיאס הוא בעל המשרד "אור עטיאס הנדסה", משרד הנדסה אזרחית באח"י אילת 62 בקריית חיים. המשרד עוסק בחוות דעת הנדסיות (בדק בית) בקנייה של דירות יד שניה או בקבלת דירה מקבלן וניהול ופיקוח של פרויקטי בנייה ובליווי דיירים או יזמים במהלך בניית המבנה, מרמת התכניות ועד קבלת מפתח. המשרד נותן גם שירות של עריכת תשריטים לצורך רישום או תיקון בתים בטאבו.

אור אטיאס במילואים (צילום: יריב פיין וגיא כושי)
אור אטיאס במילואים (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

81 ימים במילואים – הרבה פרויקטים שאבדו

"גוייסתי ב-07/10/23 לחיל השיריון, מספר אטיאס. "הגעתי ביום ראשון לפנות בוקר לקיבוץ בארי, הייתי שם כשבוע ולאחר מכן עברתי לניר עוז ואז לגזרת כיסופים. בהמשך עברתי לבית חנון ואז לג'באלייה. סה"כ הייתי 81 ימים במילואים. יש לי במשרד עובד אחד, שלא הוצאתי לחל"ת. הוא עבד במהלך התקופה על פרויקטים פתוחים, אבל לא קיבלתי פרויקטים חדשים במהלך התקופה שלי במילואים. בשבילי מדובר בהפסד כספי גדול, לא מעט לקוחות לא יכלו לחכות לי עד שאחזור מהמילואים, וככה פיספסתי לא מעט פרויקטים. עכשיו אני מנסה לחזור לשיגרה.

במהלך התקופה גם נפצע אטיאס, ולאחר שהחלים חזר לשירות המילואים. "במהלך כל התקופה לא הגעתי לעסק", הוא מספר.

אור עטיאס במשרד (צילום: חי פה בשטח)

"קודם כל המדינה"

אטיאס מסביר עד כמה הפגיעה בעסק קריטית: "בחודשים נובמבר ודצמבר מאזן ההכנסות שלי עמד ממש על 0, לא נכנס לי שקל. באוקטובר היו שבעה ימים של עבודה, אז היתה הכנסה קטנה. ב-7 באוקטובר, כשאשתי הראתה לי טנדר עם המחבלים בשדרות, הלכתי למחסן לארוז את הציוד לקראת המילואים ותוך זמן קצר כבר הייתי בדרך לדרום. אמרתי לאשתי שהיא צריכה להיות מוכנה לכך שתקופה ארוכה אני לא אהיה בבית".

אור מספר שלרגע לא התלבט לגבי היציאה למילואים: "אין לי שום ספק שקודם עושים בשביל המדינה ואחרי זה לביתי. אני מצפה עכשיו מהמדינה שהיא תעזור למילואימניקים. עד עכשיו קיבלתי את דמי המילואים שלי. בחודש אוקטובר קיבלתי מענק. אני מחכה עכשיו לראות מה אני אקבל עבור חודשים נובמבר ודצמבר. זו היתה תקופה לא פשוטה ומאוד מאתגרת. גם תקופת ההתאקלמות והחזרה לשיגרה, מאז שחזרתי מהמילואים, היא לא תקופה פשוטה, אבל צריך לחזור למציאות".


"בין סיור לסיור נותנים שירות ללקוחות"

נדב רובינוב, חיפאי בן 28, מתכנן פיננסי וסוכן פנסיוני, בעל משרד הנמצא ברחוב השיש 3 בעיר. רובינוב מחזיק ברישיון של משרד האוצר, מתעסק בקופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות וקופות גמל להשקעה: "מגיעים אליי אנשים לקבל ייעוץ לקראת הפנסיה ללא עלות או התחייבות. אני מספק תהליכים פיננסיים מתקדמים, שמסייעים ללקוחות עם החסכונות הפיננסיים שצברו, כדי למקסם את פוטנציאל ההשקעה ולצמצם עלויות. המטרה היא למצוא את המוצר הנכון ביותר לכל אחד ואחת ולהתאים את אופי ההשקעה ללקוחות".

חתונה על המצדה (צילום: אנדריי אברמוב)
חתונה על המצדה (צילום: אנדריי אברמוב

"אין לנו מדינה אחרת"

"יצאתי למילואים ב-8/10/23. שירתתי בגבעתי, כל הגדוד שלי הוא יוצא גבעתי", מספר נדב. "השתתפתי גם בצוק איתן ובשובו אחים. שירתתי בחברון באינתיפאדת הסכינים ובמלחמה הזו אנחנו נמצאים בגבול ירדן. אני עתיד להיות במילואים עד סוף ינואר בינתיים. ברגע שראינו מה שקרה בתחילת המלחמה, כולם הגיעו בלי זימון וכשהם מוכנים לעשות הכול. אנחנו מוכנים לעזוב את העסקים והמשפחה בשביל להגן על המדינה, אין לנו מדינה אחרת".

בין סיור לסיור מטפלים בלקוחות

רובינוב מספר גם הוא שלא התלבט לרגע לגבי היציאה למילואים, על אף ההשפעה על העסק: "העסק נפגע באופן אגרסיבי מבחינת לקוחות חדשים, כיוון שאין כל כך זמן לגייס אותם. מבחינת לקוחות קיימים אני משתדל לשמר אותם בין סיור לסיור, לתת שירות ולראות שהכול מתנהל כמו שצריך. אני מקווה לחזור בסוף המילואים ולקדם את העסק כמה שיותר. לרגע לא עבר לי בראש לא לצאת למילואים בגלל שהעסק שלי עלול להיפגע. מה שחשוב לי הוא שתושבי הצפון והדרום יוכלו לחזור לבתים שלהם ומצידי גם להישאר פה עוד שנה".

חתונה על המצדה (צילום: אנדריי אברמוב)

"ירח דבש אחרי המלחמה"

עוד מספר נדב כי ב-10/10/23 היה אמור להתחתן עם בחירת ליבו בירושלים, דבר שלא התאפשר בגלל המלחמה. "המ"פ שלי שאל אותי אחרי כמה שבועות אם אני רוצה לעשות חתונה בצבא ואמרתי שלא, כי הייתי בטוח שאשתי לא תסכים. להפתעתי היא דווקא הסכימה וכך החתונה היתה במצדה, עם כל החיילים והמשפחה. כל מה שארגנו עבור החתונה המקורית הגיע איתנו למצדה. אני התחתנתי עם מדים ואשתי עם שמלת הכלה, זה היה מאוד מרגש.
את ירח הדבש נעשה אחרי המלחמה. אני רוצה גם בהזדמנות הזו להודות לגן הלאומי מצדה שאיפשר לנו להתחתן שם".


אורי אוחנה: "המפקד אמר שצריכים את כולם"

אורי אוחנה מרמת ישי, 38, הוא הבעלים של חנות ובר יין טרואר בעיר התחתית בחיפה. "לפני כשנתיים וחצי פתחתי חנות ובר יין. החנות נמצאת ברחוב הנמל 35. הדגש של המקום הוא על המקצועיות והידע. גם אם מגיע אליי לקוח שלא כל כך מתמצא בתחום היין, אני יכול לעזור לו לצאת מהחנות עם יין שימצא חן בעיניו. זה מה שמייחד את העסק שלי – הלקוח יודע שיש מי שייעץ ויכווין אותו ולא עוד מוכרן גנרי, לכן הנוכחות שלי והמקצועיות שלי חשובים כ"כ לחנות.

אורי אוחנה בבר היין (צילום: אלבום פרטי)
אורי אוחנה בבר היין (צילום: אלבום פרטי)

"כל הקלפים נטרפו"

בחנות יש מאות בקבוקי יין שונים שאפשר לקנות הביתה, ויש גם בר עם שולחנות שאפשר לפתוח בו בקבוקי יין או לקנות כוס יין, לצד תפריט של נשנושים כדי להשלים את החוויה. בשגרה היו אירועים של טעימות יין וסדנאות. המטרה היתה להנגיש את תרבות היין לכמה שיותר חיפאים. אני הגעתי מתחום המסעדות, ניהלתי מטבחים ומסעדות ובהמשך היה חסר לי עוד גירוי קולינרי והתחלתי לעבוד יותר בתחום היין. בתקופת הקורונה החלטתי להיות עצמאי ולהפוך את תחביב היינות למקצוע. לקח לי זמן להתחיל להפעיל את החנות ובר היין ולהביא אותו למקום שרציתי. לפני המלחמה העסק הגיע למקום מאוד טוב ואז כל הקלפים נטרפו".

אורי אוחנה בעל העסק במילואים (צילום: אלבום אישי)
אורי אוחנה בעל העסק במילואים (צילום: אלבום אישי)

חשוב לי כרגע להתרכז במילואים"

"לפני כשנתיים שחררו אותי מהמילואים, אבל כשראיתי מה קורה בבוקר השבעה באוקטובר התקשרתי מיד למפקד הפלוגה שלי. אחרי שעה הוא חזר אלי ואמר שצריכים את כולם. גייסו אותי מחדש עוד באותו יום, אני שריונר.

בערב ה-8/10/23, יום אחרי שפרצה המלחמה, כבר היינו בעמדות לחימה בצפון. עברו למעלה מ-80 ימים מאז ואני עדיין מגויס. בגלל שהעסק שלי מבוסס על הנוכחות שלי, הוא לא נפתח מחדש מאז. הדלת נעולה מאז ה- 06/10. נאלצתי, לדאבוני, להיפרד מהעובדים שהיו לי, כי לא יכולתי להבטיח להם הכנסה. מה שיכולתי להקפיא, הקפאתי. התשלומים עבור שכר הדירה, הארנונה והספקים מחייבים את החשבון כרגיל. עברו 80 יום וזה המצב.

לפני כשבועיים עשיתי מכירה חד פעמית של בקבוקי היין. זה היה ניסיון למכור את כל המלאי, כי היינות היו בקירור. בנוסף, קיוויתי להכניס כמה שקלים כדי לשלם תשלומים. תוך 4 שעות נמכר כל המלאי שהיה לי. הרבה מאוד אנשים טובים באו וקנו כל מה שהיה. אני מנסה לא לחשוב יותר מדי קדימה, כדי שזה לא יטריד אותי, אבל אני לא יודע מה יקרה בהמשך. אנחנו לא יודעים מתי יסתיימו המילואים, אין צפי, זה תלוי בהרבה דברים. חשוב לי בשלב הנוכחי להתרכז במילואים וששום דבר לא יסיט אותי מזה".

אורי אוחנה מנהל הטרואר (צילום: אלבום אישי)
אורי אוחנה מנהל הטרואר (צילום: אלבום אישי)

"אחרי המלחמה אצטרך להקים את העסק מחדש"

"כשאסיים את המילואים ואחזור לעסק זה יהיה כמו להקים אותו מחדש. כוח אדם שהיה לי לא חיכה לי וגם לא הלקוחות. צריך לייצר את המוניטין מ-0. צריך להכשיר עובדים מחדש. אצטרך לעבוד קשה ולהעמיד את העסק מחדש. העסק כרגע סגור זמנית, ואני מתרכז במילואים, בהמשך אחשוב על העסק. אני שוקל בהמשך לעשות מכירה נוספת, אבל אין לי תאריך יעד, זו המציאות שלנו.

אני מקווה שאצליח להרים את העסק מחדש ולהגיע למקום שבו הייתי. אם אעשה עוד מכירות אעדכן ברשתות החברתיות ובכל מקום שיתאפשר לי. אני מצפה מהעירייה לחשוב כבר מעכשיו על פתרונות ליום שאחרי ועל דרכים לעזור לעסקים הקטנים לחזור לעמוד על הרגליים, אם בהקלות ואם במענקים. העסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה העיקרי של העיר והעירייה חייבת להיות מוכנה כבר עכשיו עם תכנית ליום שאחרי, כדי למנוע קריסה מוחלטת של העסקים בעיר".

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. א.א.חיפה אמר/ה

  אייל, אנחנו חייבים להשמע לארצות הברית. הם אל תשכח העבירו לנו תחמושת רק כדי שנכנס בהם בחמאס. הם חיבקו אותנו ועודדו אותנו לצאת נגד החמאס. . בעוצמה ומיד ביידן דאג להזמין לנו ציוד לוחמה נגד חמאס. ושנכנס לעזה עם מלאי ציוד. . כי התחמושת שהיה למ לא מספיק נגד הלוחמה בחמאס . וגם נגד לבנון חובה להכנס ומיד. אז אתה צריך להבין בגלל התמיכה שלהם בנו הם דורשים שנדאג לתושבי חמאס מזון ומים. ברור שמה שקורה אנחנו יורים כדור בראשנו. כי אנחנו מחזקים אותם והם לא חושבים להפסיק להלחם כח תמיד יש אוכל ומים יהורם. זה נשמע טימטום. אבל אין ברירה אמריקה מצד אחד מחזקת אותנו וביד השניה פוגעת בנו. אנחנו בבעיה. תלויים באמריקה . עוד מעט המלחמה בדרום מעט תיפסק אנחנו נאלץ להכנס ללבנון.

 2. אייל אמר/ה

  מדינה הזויה.
  200 אלף איש מפונים מבתיהם ובעזה נותנים לטרור מזון ודלק כשהם חוטפים ישראלים
  ממשלות מטורפות.

 3. א.א.חיפה אמר/ה

  שר האוצר אמר שיטפלו בחיילים בכל. לדאוג להם דרג שיקבלו כל ההטבות . אוי ואבוי אם הוא לא טופל כיאות
  הוא צריך להרגיש שהוא נלחם וכאן שר האוצר ידאג להם ויהיו רגועים שיש מי שדואג להם. אני ממש כועסת אם נפגע . לא רוצים דיבורים . רוצים מעשים .

 4. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כתבה חשובה מיה.

 5. אילנה אמר/ה

  גאווה על אנשים עם ערכים נעלים

 6. יעל ר. אמר/ה

  כתבה חשובה מאד.
  כל הסיפורים מעצימים ומעניינים.
  צריך לזכור שהרבה מאד עסקים נפגעו גם למי שלא יצאו למילואים בגלל ביטולים ובעיות אספקה.. וגם שמי שמשרת לא עושה את זה ללא שכר משלמים לו שכר חודשי גבוה ומענקים

הגיבו כאן לכתבה