באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

פרס ספרות לילדים מוקדש השנה לאחים ביבס המוחזקים בשבי

פרס סאסא סטון לספרות ילדים, שמתקיים זו השנה השלישית, מוקדש השנה לאחים כפיר ואריאל ביבס, שנמצאים בשבי חמאס בעזה. הסופרת והמאיירת אורית ברגמן זכתה בפרס סאסא סטון לספרות ילדים לשנת 2023 על ספרה "שושנה חיפושית הזבל המשועממת".

מעלים את המודעות להחזרת החטופים לעזה

פרס סאסא סטון לספרות ילדים, שמוענק זו השנה השלישית, מוקדש השנה לאחים כפיר ואריאל ביבס, שנמצאים עדיין בשבי חמאס בעזה. הנהלת סאסא סטון החליטה להקדיש עבורם את הפרס הייחודי, שכולו עבור קידום ספרות הילדים ולהעלאת המודעות להחזרת כל החטופים הביתה.

הזוכים בתחרות:

  • הספר הזוכה לשנת 2023: "שושנה חיפושית הזבל המשועממת" מהוצאת אגם שכתבה ואיירה אורית ברגמן, ותזכה ב-35,000 ₪
  • בפרס סאסא סטון למפעל חיים על סך 25,000 ₪ זכתה הסופרת והעורכת יונה טפר על תרומתה לספרות הילדים והנוער הישראלית
  • השנה הוחלט להעניק מענק כספי על מקוריות איורית על סך 25,000 ₪ לנטלי בלהסן על ספרה ״בארץ השמיכה״ מהוצאת כתר/ כנפיים

הפרסים יוענקו בטקס שיתקיים ביום רביעי, 27.12.23, במסגרתו זוכת פרס סאסא סטון למפעל חיים לשנת 2021, גלילה רון פדר עמית, תציג את הפרויקט המיוחד "מג'ינג'י לג'ינג'ים".

סופרות ומאיירות שהשפיעו לטובה על התרבות הישראלית

זו השנה השלישית בה ארגון סאסא סטון יעניק את "פרס סאסא סטון לספרות ילדים לסופרים ומאיירים מובילים בישראל. מטרות הפרס הינן תמיכה בספרות הארצית וקידום היצירה הישראלית בספרות הילדים. הפרס יחולק לסופרות ומאיירות אשר השפיעו לטובה על התרבות הישראלית.

לאור המצב, ודווקא בתקופה זו בה עולם התרבות משותק, נציגת משפחת סטון, הגברת סוניה גומס דה מסקיטה, באמצעות ארגון סאסא סטון, בחרו להתגייס לקיים את הפרס להעלאת המודעות לשני הילדים הג'ינג'ים כפיר ואריאל ביבס, שעדיין מוחזקים בשבי חמאס יחד עם הוריהם, ועבורם מוקדש הפרס השנה.

ארגון סאסא סטון (SASA Setton), מקדם את תחום החינוך לילדים מאושפזים ב-41 בתי חולים ברחבי הארץ, זה למעלה מעשור. פרס סאסא סטון לספרות ילדים בישראל הוקם על ידי הגב' הילדה סטון לזכרו של בעלה פיליפ סטון ז"ל.

הזוכה: "שושנה חיפושית הזבל המשועממת"

הספר הזוכה בפרס סאסא סטון לספרות ילדים לשנת 2023 הוא "שושנה חיפושית הזבל המשועממת" שכתבה ואיירה אורית ברגמן. יוצרת הספר, אשר ראה אור בהוצאת אגם, תזכה בפרס כספי על סך 35,000 שקלים. הזוכה בקטגוריית פרס מפעל חיים היא הסופרת והעורכת יונה טפר, שתקבל פרס כספי על סך 25,000 שקלים. השנה גם הוחלט להעניק מענק כספי עבור מקוריות איורית בגין השימוש בטכניקה איורית חדשנית לנטלי בלהסן על ספרה שכתבה ואיירה "בארץ השמיכה" שראה אור בהוצאת כנפיים/כתר. בלהסן תזכה ב-25 אלף שקלים על יצירתה.

מנימוקי השופטים לזכיית "שושנה חיפושית הזבל המשועממת" בפרס סאסא סטון לספרות ילדים:

אורית ברגמן הינה סופרת ומאיירת שניתן לייחס לה את גיבושה של שפה ספרותית חדשנית וייחודית לילדים – הן בהיבט הטקסטואלי והן בהיבט הוויזואלי. ברגמן כתבה ואיירה חמישה עשר ספרים, לצד איוריה לכותבים שונים. ביצירותיה מצליחה ברגמן לעשות את הבלתי אפשרי ולייצג את עולמם של ילדים כך שתתקבל התחושה שלא מבוגר הוא שאוחז בעט, אלא התודעה הילדית היא שמתארת את הסובב אותה – בין אם במילים ובין אם באיורים.

ספרה שושנה חיפושית הזבל המשועממת , המתמקד בבעל חיים שולי כביכול, מתכנס סביב המימרה "גם גרגיר אחד יכול", וכאן טמון השדר לפיו קוטנו (או גודלו) של האדם, אינו מנבא את יכולותיו. כתיבתה ואיורה של יצירת מופת, מפגישה את הנמענים הצעירים עם עולמות אמנותיים וקוגניטיביים מורכבים, תוך הנגשתם והעברתם באופן נהיר והומוריסטי.
אורית ברגמן (צילום: ליה ברגמן)
אורית ברגמן (צילום: ליה ברגמן)

מנימוקי השופטים לזכיית יונה טפר בפרס מפעל חיים:

טפר, שפרסמה כשישים יצירות לילדים ולנוער, מלהטטת בין ז'אנרים שונים. פרסמה ספרי פנטזיה דוגמת רומן הילדים לפתן צימוקים הקטנה (1988), רומנים וידויים דוגמת מה שהסתרתי בבטן (2010), ספרי הרפתקאות כמו גיבור או פרא (2012) ואף רומנים ריאליסטיים דוגמת מתאים לך ככה שאת צוחקת (1999) ועוד ועוד.

בחירותיה התמטיות של טפר מלמדות על אומץ ועל מודעות חברתית מוּסֶדֶת ומושרשת. ספריה מהווים נכסי צאן ברזל, ועדות לכתיבה בלתי מתפשרת, וחותרת למבנים ספרותיים מורכבים, לצד עיסוק בערכים חברתיים בוערים ובסוגיות מושתקות. במשולב עם קריירת כתיבה פורה, טפר משמשת מזה שנים רבות עורכת ספרי הילדים של הוצאת "הקיבוץ המאוחד". על יצירות הספרות שטוותה ביד אומנית, ועל עבודת העריכה המסורה שהעשירה את מדף ספרי הילדים הישראלים בעושר תרבותי שלא ניתן לכמת, מוענק לה 'פרס סאסא סטון למפעל חיים'.
יונה טפר (צילום: רמי זרנגר)
יונה טפר (צילום: רמי זרנגר)

מנימוקי השופטים לזכיית "בארץ השמיכה" בפרס סאסא סטון למקוריות איורית:

הספר "בארץ השמיכה", של נטלי בלהסן, הוא מלאכת מחשבת של מילה ואיור, בו מצליחה היוצרת ליצור עולם איורי מרהיב דרך תפירת האיורים בעצמה בשילוב בדים וכלי תפירה. העולם הויזואלי מתכתב עם העלילה אך גם מתפקד כיחידה משמעותית נפרדת ושלמה. הגיבורה, שחווה נדודי שינה, זונחת את ספירת הכבשים הישנה והמוכרת, ויוצאת למסע בארץ השמיכה, שתפרה לה סבתה. פרס למקוריות בגין השימוש בטכניקה איורית חדשנית מוענק לנטלי בלהסן על כך שתפרה ושילבה בין מתודות איוריות בספרה "בארץ השמיכה.
נטלי בלהסן - בארץ השמיכה - 2023 (צילום: אלבום אישי)
נטלי בלהסן – בארץ השמיכה – 2023 (צילום: אלבום אישי)

ועדת השופטים בפרס זה כללה את:

  • יו"ר הוועדה, עדי רובינשטיין, עיתונאי בתחום התרבות
  • ליהיא לפיד, הסופרת והמרצה
  • פרופ' שי רודין, חוקר ומרצה לספרות ילדים באקדמית גורדון חיפה
  • טל מרמלשטיין, עורכת המגזין שישבת של "ישראל היום"

סוניה גומס דה מסקיטה, נציגת משפחת התורמים:

בתקופה מורכבת זו, לא יכולנו לעמוד מנגד והרגשנו צורך לחבר את פרס סאסא סטון לספרות ילדים אל משפחת ביבס המרגשת שנכנסה לכולנו ללב. זו השנה השלישית בה נעניק את פרס סאסא סטון לספרות ילדים, שהפך למסורת לקידום תחום ספרות הילדים בתרבות הישראלית, וזה מתבקש לחבר את סיפורם של הילדים הג'ינג'ים- כפיר ואריאל ביבס, לפרס שלנו, שמי יתן ונצליח לסייע להעלות את המודעות להשבתם הביתה בהקדם. כל הספרים שהתמודדו בפרס יחולקו בתום התחרות לבתי הספר שבבתי החולים ברחבי הארץ, בעבור הילדים המאושפזים, וכן, הזוכים יקיימו מפגשים אישיים עם הילדים בבתי החולים. ברכות לזוכות הנהדרות, המשיכו בעשייתכן החשובה לקידום היצירה הישראלית, ואנו מחכים לראות את משפחת ביבס יחד עם כל יתר החטופים בבית בהקדם.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיה זהבי
מיה זהבי
מיה זהבי - עורכת בחי פה - תאגיד החדשות

כתבות קשורות לנושא זה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

מכבי חיפה אמרה תודה ונפרדה ממאמנה מסאי דגו

במשחקה האחרון של מכבי חיפה במסגרת הדרבי החיפאי באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה נפרדה קבוצת מכבי חיפה ואמרה תודה למאמן הקבוצה מסאי דגו שהיה...

מעל 5 ק״ג חשיש ונשק נתפסו בשטח פתוח

(חי פה) למעלה מ- 5 ק״ג חומר החשוד כחשיש מחולק לפלטות ונשק "סופטאייר" ארוך נתפסו בשטח פתוח בבסמת טבעון. ממשטרה ישראל נמסר לחי פה תאגיד...

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

השחמטאי שנפצע ב-7 באוקטובר ורגלו נקטעה ינסה לזכות באליפות ישראל לאנשים עם מוגבלויות

חיפה מארחת את אליפות ישראל עשרות שחמטאים, ובהם אמנים ורבי אמנים, הבטיחו כבר את הגעתם לאליפות הארץ, שתיערך ביום חמישי בבית הלוחם חיפה ותחולק לקטגוריות...

ארגון וניהול דיירים בפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 • מנשה שמש קיים טכנולוגיות

דיירים אשר מעוניינים לחדש את הנכס אשר בבעלותם במסגרת פרויקט של פינוי בינוי או תמ"א 38 הריסה ובינוי, צריכים לפנות לחברה המתמחה בליווי דיירים...