מארחים מפונים בביתכם? • אתם זכאים להקלות בתשלומי המים

ברז מים (אילוסטרציה)

(חי פה במלחמת 'חרבות ברזל') – הרשות הממשלתית למים וביוב, בתהליך מזורז, הענקת הקלות בתשלומי חשבון המים למשפחות המארחות בביתן מפונים. כך גם זכאים להקלות משרתי מילואים, מפונים ומתפנים ואזרחים שהם או בני משפחותיהם נפגעו במלחמה.

חלפו מעט יותר מחודשיים מיום הטבח הנורא ב-7 באוקטובר ומפרוץ המלחמה בעקבותיו, ששינו את מציאות חיינו מקצה לקצה. חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים נלחמים בעזה, יישובי הדרום מוכים הרס ויגון ובגבול הצפון ישנה כוננות מתמדת למה שאולי עתיד לבוא. ובתוך כל אלה, מאות אלפי אנשים שפונו מבתיהם שביישובים הסמוכים לגבולות.

לצד הקשיים, גם הפעם הזו מתגלה עם ישראל ברוחב ליבו וביכולתו יוצאת הדופן להירתם לעזרת האחר בשעת משבר. בין היוזמות ופעולות הסיוע הרבות, אזרחים רבים פתחו, החל מהרגע הראשון, את דלתם והזמינו משפחות שפונו להתארח בביתם, כך כמובן, גם בחיפה וסביבותיה.

המדינה מצדה, מנסה לסייע ככל יכולתה ולזרז תהליכים בירוקרטיים, בהתאם להיקפו העצום של המשבר שמשפיע על כל תחומי החיים – אם זה במתן סיוע למפונים ברבדים השונים, בעלי עסקים, משרתי המילואים, סטודנטים, משפחות חטופים ועוד.

לא פעם, מסתבר, רבים אינם מודעים כלל להקלות ולהטבות להן הם זכאים לאור המצב אליו נקלעו במלחמה, כך למדנו בזכות פנייתה של תושבת חיפה למערכת, שסיפרה כי גילתה שהיא זכאית להנחה כיוון שבתה ונכדיה מתארחים בביתה מאז פרוץ המלחמה.


הקלות בתשלומי המים

רשות המים אישרה, כאמור, הקלות בתשלומי המים למשפחות המארחות בביתן מפונים, משרתי מילואים, מפונים ומתפנים ואזרחים שהם או בני משפחותיהם נפגעו במלחמה.

תושבת חיפה, שנכדיה ובתה מתגוררים עמה מאז פרוץ המלחמה, מספרת לחי פה: "למדתי על ההנחיה של רשות המים מהבת שלי, שבשגרה מתגוררת ברמת גן, ועכשיו היא וילדיה מתגוררים איתי בביתי בחיפה, כי בעלה גויס בצו 8 ובביתם אין ממ"ד. לפי ההנחיה, אנשים שמארחים בביתם נפשות נוספות עקב המלחמה, יכולים לעדכן את מספר הנפשות בנכס ולקבל הנחה. הבת שלי קיבלה SMS מעיריית רמת גן וככה למדנו על ההטבה הזו. התחלתי לחפש אם גם אנחנו זכאים, כי לא זכרתי שראיתי לפני כן עדכון כזה בשום מקום".

חשבון מים לדוגמה – ההטבות והזכאויות

"הגעתי לאתר של רשות המים ושם ראיתי פרסום. שוחחתי עם מי כרמל ואמרו לי שאני פשוט צריכה לשלוח אי-מייל, לציין מי גר אצלנו עכשיו בעקבות המלחמה ולצרף צילום תעודת זהות של המתארחים. למחרת קיבלתי אישור לעדכון מספר הנפשות והופעלה החלטת רשות המים".

מבדיקה שערכנו בחי פה, התברר, כאמור, כי רבים עדיין אינם יודעים על ההטבה המגיעה להם, על אף שפורסמה באתרי תאגידי המים, בחלק מהמקרים דרך הודעות SMS, או על גבי חשבונות המים עצמם (כפי שמופיע בצילום מעלה).

אם אתם סבורים שאתם זכאים להטבות או הקלות בחשבונות המים, רצוי שתפנו לתאגיד המים המקומי (בהתאם לאזור מגוריכם) ותסדירו את הנושא.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אתי אמר/ה

    שלום רציתי לדעת אם ההטבה הזאת בכל הארץ או רק בחיפה?

הגיבו כאן לכתבה