מדינה בטראומה • "אנחנו עומדים בפני משבר שישראל לא ידעה כמותו"

(חי פה) – "בעקבות השבת השחורה שהתחוללה ב 7/10/23, יש צפי של עלייה באשפוזים בכפייה ואלפי אזרחים שיאובחנו עם פגיעות נפשיות ופוסט טראומה, לא רק של המעגל הראשון אלא השני השלישי והרביעי" עומר מלי דמידיאנו, אח מאשפז לשעבר.

המתקפה בשבת השחורה תפסה את המדינה לא ערוכה ולא מוכנה לטיפול באירוע רב נפגעים נפשי ולאומי. עם כל הנכונות והכוונה בלעזור ולסייע, התושבים ששרדו את שבת השחורה הן בקיבוצים והן במסיבה, כאלה שאיבדו את היקרים שלהם וכאלה שבני משפחותיהם נחטפו או הוגדרו נעדרים, לא כולם קיבלו תמיכה נפשית או סיוע גם בחלוף יותר מחודש לאירוע. על אף העובדה שהתערבות ראשונית מהירה מסייעת למניעת התפתחות של פוסט טראומה.

האפליקציה של חי פֹּה…

עומר מלי דמידיאנו  ◄ צפו

עומר מלי דמידיאנו (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

כזכור ביום 13/11/23 נערך דיון כואב במיוחד בוועדת הבריאות בכנסת, ממנה עלה כי לא מעט אנשים שניצלו מהמסיבה ברעים אושפזו בכפייה בבתי חולים פסיכיאטריים זאת לאחר שהגיעו לקצה.

עומר מלי דמידיאנו, אח מאשפז לשעבר וגבר שבעצמו סובל מפוסט טראומה עקב שני אירועים שונים, מספר בראיון לחי פה על המצב הקיים בעקבות השבת השחורה, על האשפוזים בכפייה ועל הצפי של אלפי אזרחים שיאובחנו עם פגיעות נפשיות ופוסט טראומה ולא רק של המעגל הראשון, אלא השני השלישי והרביעי.

האפליקציה של חי פֹּה – להורדה כאן…

הסכנה בטראומה ובפוסט טראומה

עומר מלי דמידיאנו (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

עומר מספר על חשיבות הטיפול המוקדם והסכנה בהדחקה והתעלמות גם כמי שבעצמו עבר טראומה וסובל מפוסט טראומה וגם כאח מאשפז. לדבריו זה לא פשוט להיות בתפקיד הזה ולעסוק בו הוא דורש תעצומות נפש וההתמודדות עם הסיטואציה של אשפוז בכפייה היא לא קלה בכלל. בדרך כלל אישפוז בכפייה מגיע אחרי פנייה של בן משפחה ואחרי מכתב מפורט שנשלח לפסיכיאטר המחוזי, אשר קובע אם יש לאשפז את אותו אדם בכפייה באופן מיידי או להוציא לו צו אשפוז בכפייה.

"צפי לאלפי פגועי נפש״


כך מספר עומר: ״מדובר בתופעות של חוסר שינה אקוטי, סיוטים, חרדות, התפרצויות של חרדות חמורות, פחדים, אלימות בבית, אלימות במשפחה, אלימות ברחוב חוסר יכולת להתרומם ולנהל חיים תקינים. יש אנשים שמפסיקים לתפקד ולעבוד. יש אנשים שסובלים מחרדות קיומיות יש מקרים של תוקפנות וחוסר שקט פנימי, ניסיונות אובדניים ותחושות אשם של למה אני שרדתי וחברים שלי לא. הפרעות דחק ופוסט טראומטיות לא מבדילות בין אף אחד ותוקפות את כולם.

בדרך כלל אנחנו האחים המאשפזים (אמנם אני כבר לא בתפקיד) לא אוהבים חשיפה. לכן, היה לי חשוב לעורר את המודעות בנושא ולהתראיין כי אנחנו עומדים בפני משבר שישראל לא ידעה כמותו. אני והחברים שלי צופים שאם הנפגעים לא יקבלו טיפול בהקדם תהיה עלייה באשפוז בכפייה של אלפי אנשים שנפגעו נפשית במלחמה הזאת, אנשים לא ממעגל ראשון, אלא ממעגל שני שלישי ורביעי.״

חשוב לא להתמודד לבד

כך הוא ממשיך: ״חשוב מאוד לא לתת לאנשים להתמודד לבד. יש הרבה אנשי מקצוע, אסור לחכות או לדחות למחר. חייבים להתגבר על הבושה הפנימית, כי זה שאנחנו מתביישים ולא פונים לאנשי מקצוע רק יחמיר את הבעיה.

על מנת לא לתת לבעיה להתפתח ותהפוך לחמורה נא לפנות לקבלת טיפול בהקדם. יש הרבה אנשים שמדחיקים ומדחיקים ואז מגיע איזשהו טריגר שגורם להתפרצות וההתפרצות שתגיע תהיה חמורה מאוד.

כפי שאמרתי בתחילת הריאיון להיות אח מאשפז זה לא קל והסיטואציה לא נעימה כשצריך לקשור ולרתק מישהו אבל אנחנו עושים זאת כדי להגן על המטופל, על המשפחה ועל עצמנו כי גם לנו יש משפחות שמחכות לנו לחזור. בתור פוסט טראומתי היה לי יותר קל כי אני מכיר את המנגנון, איך הוא פועל.״

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  השמאל החל לעשות שימוש פוליטי בטראומה של טבח שהוא מחדל צבאי מודיעיני וקונספטואלי מעל הכל.
  זו קונספציה שדווקא ראשיה ומוביליה היו מחנה השמאל: בריחות חד צדדיות, אמונה עיוורת שזה יקדם מתונים ושלום,
  אמונה עיוורת בטכנולוגיה ובאמצעי מגננה (כיפת ברזל) כחזות הכל וש"בסוף צריך שלום עם אויבים" רק שכחו שזה דורש צד שני והאויבים האלו לא רוצים שלום איתם.
  אבל הגענו לדצמבר, וקרנות ההסתה מאיימות שאם לא יחודשו הפגנות ותימשך הפעילות להפלת הממשלה אז לא בטוח שיתנו מימון לשנת 2024. וכך באמצע המלחמה מתייצבות העמותות האלו שוב ברחובות במטרה לשדר פעילות כרגיל ויש להם גם את הממשלה להאשים במחדלים של צה"ל ושב"כ. מילואימניקים וחיילים מצייצים ברשתות פוליטיקה בעודם במדים, בעודם בתוך מצב מלחמה, בעודם אמורים לעסוק בבטחון המדינה. דחוף להם להחליף ממשלה עכשיו, כלומר, שנה שלמה העסיקו בזה אותנו עם איומים ופוליטיזציה של צה"ל – הטייסת הזאת תגיע, זאת החתימה שלא תגיע, וכך הלאה. לא שכחנו.
  בקיצור נמרץ, הטראומה היא משולשת: הטראומה הפוליטית, הטראומה הבטחונית והטראומה הנפשית מהחטיפה וניהול מו"מ עם האויב הרצחני.
  איך יוצאים מזה? אם נברח שוב מעזה ולא נגיע גם הפעם להכרעה מוחלטת וסגירת חזית עזה לעולמים, לדעתי לא "נצא" מזה. הטראומה המשולשת תביא לשבר שימוטט את המדינה. צריך לומר את האמת הכואבת הזו כדי שצמרת המדינה והממשלה, בין אם רוצים שתתחלף בממשלה בורחת אחרת, חייבת להפסיק לכתוב עוד פרק בספר "מדינה בורחת מהכרעה בעזה".

 2. הבחירה בידינו אמר/ה

  אחת הדרכים לרכך את הטראומה.תהיה נקמה .נקמה אמיתית,מובהקת ואכזרית .לנקמה יש המון כוח בריפוי.נשים יהודיות נמצאו פסוקות רגליים עם חפצים תקועים במפשעתן.שדיים נכרתו,נערות נאנסו אונס קבוצתי מול בני משפחתן שהורכחו לצפות ,אבות הופשטו מול בני משפחתם הושפלו ונרצחו.המחבלים צחקו במהלך ביצוע הזוועות,לעגו לבכי הקורבנות.רק אם נעשה להם אותו הדבר,מדביר אותם,נגרום להם לצרוח בזעקה לשמים,נגרום להם לבכות בכאב ,לרצות להתאבד,רק אז נדע שנקמנו,רק אז תהיה לנו הזכות,כן הזכות ,לשבת בארץ הזאת.מי שלא מבין את ההשפלה שעברנו ב7 לאוקטובר,את השלכותיה על עתידנו ,יבין בהמשך.יהודים ילכו מושפלים בכל העולם.העולם לא אוהב מסכנים שאינם יכולים להגן על עצמם,העולם לא מעריך את מי שלא יכול להגן על ילדיו ונשותיו.אם עזה לא תישרף באש,זה היה עוד סבב.כל 7/10 יהיה יום חג בעולם הערבי.יהיו עצרות,חגיגות,מסיבות לציון היום בו הערבים היכו בשטן הציוני,היום בו הם החזירו את "כבודם" מול ה"כיבוש". האף של ערביי ישראל יעלה עוד יותר למעלה,החיים של היהודים בישראל יהיו בלתי נסבלים יותר ממה שהם כעת.רק נקמה,שורפת,ברמה תנכית,תחזיר את הכבוד,תמתיק את הגלולה,תיתן כוח להמשיך.

 3. טל, אמר/ה

  עם ישראל חזק, יהיה קשה, נתגבר, היו לנו תקופות קשות, התגברנו

 4. גלעד אמר/ה

  ערן הלא יקר אני מרחם עלייך שזה מה שאתה רושם בעתות של מלחמה שדווקא בגלל משבר חמור כזה צריך לכידות וחוזק לאומי אתה בן אדם מסכן קטן, מוג לב וחלש, לא צריך אזרח כמוך פה.

 5. ירון אמר/ה

  חשוב לחוסן הלאומי

 6. מיקי גוטשלק אמר/ה

  מזעזע. איך נוכל לטפל בכולם ?

 7. זהבה אמר/ה

  ערן יקירי אני חוששת שאתה זקוק לאישפוז כפוי. להתבטא כך כלפי שמאלנים בעת כזו מעיד שירדת מהפסים. פנה לטיפול לפני שיהיה מאוחר…

 8. ערן אמר/ה

  בעיתות של משבר החזקים שורדים והחלשים נעלמים מדפי ההיסטוריה.
  היו שלום סמולנים נאורים
  לא תהיו חסרים

 9. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כתבה חשובה ספר

הגיבו כאן לכתבה