על חברות טובה ואושר • מערכות יחסים חברתיות כמפתח לבריאות

ברכה אינדיאנית אומרת "שיהיו לך החלטות נבונות וחברים טובים". אפשר להבין מהמושג החלטות נבונות על אומדנים של רגש ושל תוצאה. אבל מה אומר המושג חברים טובים? האם חברים טובים הם אלה שמצטרפים לדרכך ללא תנאי, או אלה שמעירים לך כשהדרך שלך מתחילה להתפתל? האם חברים טובים הם אלה שמקבלים אותך ללא ביקורת, כמו שאתה, על הטוב והמוזר שבך, או כאלה שמנסים להשפיע עליך להיות דומה להם? בשיחות שערכתי עם כמה חברים וחברות, ניסיתי לברר עניין זה – בשביל מה צריך חברים, ואיך חברות אמורה להיראות.

מכר, ידיד, חבר ואלה שאפשר לסמוך עליהם

יש מכר, יש ידיד ויש חבר.

 • מכר הוא מישהו שאנחנו מכירים, מערכת יחסים פשוטה, שטחית, ללא התחייבות. אין שם דו שיח עמוק או חוויה של שיתופיות.
 • ידיד הוא מישהו שנחמד איתו, אבל זה לא עמוק בלב. אין אחריות הדדית, ויש סוג של הערכה, או חביבות לא משמעותית במיוחד וללא עומקים.
 • במדרגה הבאה עומד הידיד הטוב. קצת יותר עמוק מסתם ידיד, היכרות יותר משמעותית, כמו לומר, מדרגה לפני חבר.
 • חברים הם אנשים שאנחנו מתחברים אליהם מתוך תחושת אחווה, שייכות, הערכה ואמון. חברים טובים נכנסים ללב. בדרך כלל כשאדם אומר "יש לי חברים טובים" הוא מתכוון לאנשים שתומכים, שותפים לתהליכי חיים, כאלה שאפשר לסמוך עליהם ולבטוח בהם, כאלה שאפשר להתייעץ איתם, לספר להם דברים ולדעת שהם יהיו לטובתך וישמרו את הסודות שלך.

חייבת את החיים לחברות שלי – ציפי חן

ציפי חן עברה חיים מורכבים ונישואים אלימים שהסתיימו אחרי מסכת של התעללויות, שנים בהן לא סיפרה לאיש את שעובר עליה. לאחר שקבלה גט התחילה מה שהיא קוראת 'מלחמת הישרדות'.

ציפי מספרת שהרבה מההצלחה שלה היא בזכות החברות:

 לגדל לבד 3 ילדים, למצוא עבודה, לדאוג שלא יחסר דבר ושיהיה לילדים שלי את כל מה שהם צריכים. זה לא פשוט ועשיתי הכל. אומרים שכשאישה מתגרשת כל החברות הנשואות שלה מתרחקות ממנה. לי יש חברות שחלקן הולכות איתי מכיתה א'. החברות שלי הצילו אותי בימים הקשים. באחת הפעמים שנגמר הכסף, נתקו לי את החשמל, אחת השכנות שהיא גם חברה, שילמה בשבילי. חברה שגרה במושב, הביאה לי ארגזים של ירקות, וחברה אחרת נתנה כסף לסדר את המטבח בדירה, כי לא היה לי כלום. גם המקלחת לא היתה תקינה. בעל של חברה טובה בא, לקח אותי ואת הילדים שלי לבית שלהם למשך שבוע, ובינתיים עשו לי מקלחת חדשה. אני חייבת את החיים שלי לחברות שלי.

לכל אחת יש מקום בלב

אני שואלת את ציפי מה הסוד לשימור חברות. הרבה אנשים מספרים לי על בגידות של חברים, על כך שהפנו עורף ברגע האמת, וציפי אומרת שכאשר יודעים לתת, אז גם מקבלים: "אני יכולה לתת את מה שאני יודעת. להכין לחברות עוגות לימי הולדת, עם כל הקושי, להיות קשובה, לעזור במה שצריך, ולא להתלונן יותר מדי. חברה שאנחנו מכירות כבר כמעט 50 שנה אמרה לי, את יודעת, אף פעם לא התלוננת. אף אחד לא ידע מה את עוברת באמת.

היא אמרה שהיא והחברות האחרות ידעו שהמצב קשה, אבל לא סיפרתי הכל. לא ישבתי ובכיתי להן, לא העליתי את הקושי שלי לשיחה בין החברות כי לא רציתי להכביד עליהן. אני לא אוהבת להראות את הקושי. כשקשה לי אני מסתגרת בתוך עצמי, בוכה בחדר שלי וקמה אחר כך כמו בן אדם חדש. ולמרות זאת, בפעמים רבות החברות ניחשו שלא טוב לי. אמנם לא ישבתי ובכיתי להן, אבל היו מספיק מצבים שרמזו שאני בקשיים גדולים והן מיד קמו לעזרתי."

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הטיפ השני שלה – לקבל כל אחת כמו שהיא

כך היא ממשיכה לספר ומעניקה טיפ על חברות: "לתת לכל חברה את המקום שלה, ולקיים חברות בלי אינטרסים. בעברי הייתי אישה מוכה. לולא החברות שלי שתמכו והצילו אותי באמצעות עזרה נפשית, עזרה עם הילדים ועזרה כלכלית, לא הייתי שורדת. לכל אחת ואחת יש מקום בלב שלי. כל אחת מהן היא יהלום ממנו שזרתי לי שרשרת. תודה לאל שאני כבר שנים אחרי ועדיין עם אותן חברות".

האפליקציה של חי פֹּה…

חיבוק עם חברה (צילום: תמי גולדשטיין)
חיבוק עם חברה (צילום: תמי גולדשטיין)

אכפתיות של חברים מחזקת ביטחון עצמי

מחקרים רבים בחנו את ההבדל בין אנשים שיש להם חיי חברה פעילים לבין אנשים בודדים, והמסקנות הברורות הן שלחברות יש ערך גבוה התומך בבריאות הגוף והנפש. באחד המחקרים נמצא כי אנשים שיש להם קשרים חברתיים טובים במקום העבודה, בריאים יותר ומשתמשים בפחות ימי מחלה. מחקר אחר מצא כי אנשים המרגישים רצויים ומקובלים חברתית, מרגישים חופשיים יותר, הדימוי העצמי שלהם יציב יותר והבריאות הנפשית שלהם טובה.

מחקרים על השפעת התחברות לקהילה ולשכונה, מצאו השפעה חיובית על רמת האושר האישי. מחקרים אחרים שבדקו את השפעתה של בדידות על בריאות פיזי מצאו כי אנשים בודדים חשופים יותר לסיכונים בלי שיהיה מי שיעזור להם, כמו מצבים של נפילות, ירידה של תפקודים שונים שגורמים לפגיעה בריאותית, וכן עמידות הגוף מול מחלות יורדת אצל אנשים בודדים.

חברות מעניקה את היכולת ליצור תחושת ביטחון ותמיכה רגשית

אחת היכולות המרכזיות של חברות טובה, היא היכולת ליצור תחושת ביטחון ותמיכה רגשית. החוויה שיש אכפתיות והקשבה מצד החברים, גורמת להרגיש יותר מוגנים ומסוגלים להתמודד טוב יותר עם האתגרים שהחיים מציבים. מחקרים מגלים כי אנשים שמקושרים חברתית וחווים שייכות וביטחון, עושים יותר למען רווחתם ולמען עתידם מבחינה כלכלית.

חברות טובה היא זאת שלעתים תסמן לנו איפה הדרך שבחרנו לא מדויקת, איפה סטינו מהעיקר, ומתוך אכפתיות, תגיע גם העזרה לשוב למסלול.

לפתוח דלת לחברות חדשות – שירן

שירן מספרת על ילדות של נדודים, הורים שעברו דירה בכל כמה שנים, עברו עיר, ואחר כך עברו מדינה במסגרת שליחות לחו"ל.

כך היא מספרת:

למעשה, בשום מקום לא היו לי ממש חברים, ולאורך השנים התרגלתי לא להיקשר למקום או לאנשים כי ממילא זה זמני. אחר כך הייתי עסוקה בקריירה ולא השארתי זמן לחברויות, כי זה לא היה בהרגלים שלי. בתקופת הקורונה הוציאו אותי לחופשה ללא תשלום ואז זה היכה בי. אני ממש לבד. לא כל כך ידעתי מה לעשות עם זה חוץ מאשר להתעצב.

הצטרפתי לקבוצות עניין בכל מני תחומים שעניינו אותי אבל לא הצלחתי ליצור חברויות עמוקות. אני מרגישה שקשרים חברתיים יכולים להשפיע על החיים שלי לטובה, לעשות אותי יותר מאושרת, לפתוח בי את המרחב הרגשי שהוא די חסום למען האמת.

לאחרונה החלטתי לפתוח דלת לחברות חדשות והצטרפתי לקבוצת פייסבוק שמיועדת לכך. נפגשתי כבר עם כמה נשים משם. כולן מרגישות את זה, שלבד זה פחות נעים, שנחמד ביחד. זה קורה לאט, אבל זאת חוויה משמעותית עבורי לשתף, לחלוק, להעניק ולקבל בלי שזה קשור לעבודה, אלא פשוט מתוך חברות.

חברים טובים משמחים את הלב

קשרים חברתיים חזקים מספקים תמיכה רגשית. חברים שמקבלים את האדם כפי שהוא ומעודדים אותו להגשים את חלומותיו ואת מטרותיו לטובה, מספקים כתף להישען עליה, כמו גם מהווים מרחב עבור האדם לחוות נתינה, ומשמעות. אנשים שיש להם קשרים חברתיים חיוביים, יותר מרוצים מאנשים בודדים. חוויות חברתיות חיוביות נותנות תחושה של שייכות ומשמעות, שיכולה לשפר את האיכות הכללית של החיים ואת כושר ההתמודדות.

"שֶׁמֶן וּקְטֹורֶת יְשַׂמַּח לב, וּמֶתֶק רֵעֵהוּ מֵעֲצַת נָפֶשׁ"

בספר משלי פרק כז' פסוק ט' כתוב "שֶׁמֶן וּקְטֹורֶת יְשַׂמַּח לב, וּמֶתֶק רֵעֵהוּ מֵעֲצַת נָפֶשׁ", משמע כמו שהריחות הטובים משמחים על אף שאין בהם תרופה, כך גם דיבור נעים עם ידידים נעים ומשמח את הלב, גם אם אינו עצה או הכוונה מעשית.

דיור מוגן – רחב

להעז לבטוח ולמצוא חיבור חיובי – דגנית

דגנית הגיע אלי לפני כשנה, אחרי שגילתה שבעלה מנהל מערכת יחסים סודית עם החברה הכי טובה שלה. מאז אותו יום אבדה את האמון בחברות וגם בגברים. האובדן הרגשי שחוותה לא מניחה לה.

כך דגנית מספרת:

בעלי ניהל מערכת יחסים עם זאת שהייתה החברה הכי טובה שלי. היא כבר לא כמובן. איבדתי בבת אחת שני אנשים שהיו כל כך יקרים לי. אני לא יכולה להסתכל עליהם בלי לבכות ולכאוב. זה קשה מאד. אני מבינה עכשיו את הפתגם "חברים יש רק באג"ד" – פעם חשבתי שזה פתגם מריר אבל כנראה שמי שהמציא אותו עבר חוויה כמו שלי.

חברות ושותפות גורל

עבדתי איתה על תהליכי סליחה ואהבה עצמית, ולמרות ההצהרה שלה שהכי טוב לבד, היא גילתה שהבדידות לא טובה לה והיא מתגעגעת לקשר ולחיבור חברי. "אולי ידידות יכולה להתאים לי יותר", נהגה להגיד בזהירות, והעזה להעלות תקווה להכיר בן זוג חדש שיהיה יותר אמין ונאמן מזה שהיה לה. מתוך שיתוף גורל, פגשה לאחר כמה חודשים גבר גרוש, שהחבר הכי טוב שלו שהיה גם השותף שלו בעסקים, עשק אותו וגזל ממנו את העסק.

זוגיות היא מרחב פגיע, אך גם מרחב לצמיחה. מתוך שותפות הכאב, הם התחברו ומצאו נחמה וחיבור. לאורך זמן יצטרכו להעז לבטוח, לתת הזדמנות ולמצוא נקודות חיבור חיוביות, ליצור חוויות משותפות ולפתח אמון ותחושת שייכות כדי להפיג את הבדידות הפנימית ולבחור בשמחה.

חברים (צילום: תמי גולדשטיין)
חברים (צילום: תמי גולדשטיין)

החברה הטובה הצילה אותי – עליזה

עליזה אלקובי עברה משבר קשה ביותר לפני מספר שנים ולדבריה, בזכות החברה הטובה הצליחה לשרוד.

כך היא מספרת בכאב:

בשנת 2005 ביתי הבכורה נרצחה. כל עולמי חרב עלי, לא רציתי לדבר או לראות איש, הגשתי מכתב התפטרות מעבודה והרגשתי שאני רוצה לסגור את הכל בפנים ובחוץ. חברתי הטובה מגיל 16, ראתה את המצוקה שלי והבינה שאני חייבת להישאר בעבודה כדי שיהיה משהו שיחזיק אותי מלשקוע למרה שחורה. היא קרעה את מכתב ההתפטרות שלי ולא נתנה לי ללכת. היא הפצירה בי ללכת לעבודה כל יום, אפילו ל10 דקות. ליוותה אותי, ישבה איתי, בכתה איתי, תמכה בי ודאגה לכל דבר. היא לא הניחה לי לרגע. היתה מתקשרת אלי עד רגע לפני השינה, מוציאה אותי לטייל, לוקחת אותי איתה למפגשים, מבקרת אצלי בבית. בזכותה לא שקעתי. היא הצילה אותי.

הכלב הוא החבר הכי טוב שלי – אהובה

לא לכל אחד או אחת יש חברים טובים, אך כדאי ליצור מערכות יחסים חברתיות. זה בריא. יש אנשים שעוטפים את עצמם בחפצים, אספנים שונים, והחפצים משמשים מעטפת של שייכות והיקשרות כאילו היו חברים טובים. אחרים מעדיפים בעלי חיים, ואף יגידו שהם סומכים יותר על הכלבים שלהם או על החתולים מאשר על חברים.

אהובה אומרת שאין לה כמעט חברים, רק פה ושם כמה ידידות וידידים, והחבר היחיד שהיא סומכת עליו הוא הכלב שלה:

הכלב תמיד שמח לראות אותי, אין לו ביקורת והוא אסיר תודה על כל דבר שאני עושה למענו. אני מרגישה שהוא נשמה גבוהה. אני מדברת עם איתו, הוא אוהב שאני מלטפת אותו, כיף לנו ביחד.

אהובה מגדלת כלבלב קטן שאספה מאחת מאגודות החסד לבעלי החיים, ויחד איתו יש לה גם חבורה של חתולים שהיא מאכילה. פגשתי אותה בגינת הכלבים בקרית אתא, ושם סיפרה על האהבה שהכלב שלה יודע להעניק.

אנשים בודדים שהתנסו בטיפול בבעלי חיים, שיפרו את רמת האושר שלהם, הרגישו טוב יותר נפשית ופיזית. הדאגה למישהו, גם אם זה כלב או חתול, הליטוף, האכפתיות של בעל החיים לבעליו, כל אלה יוצרים חוויה של משמעות ושמחה שמשפרת את איכות החיים.

טוב שכן קרוב מאח רחוק

יש הרבה פתגמים על חברות. חלקם מעודדים קשרים ואחרים מבקשים להיזהר, וכל אחד מוצא את הפתגם שמבטא את רחשי לבו. כדאי לזכור שכל אחד רוצה להרגיש ראוי, רצוי ומשמעותי, הדרך לחיבור בין בני אדם עוברת באנרגיה הזאת בה כל אחד מאפשר לחבריו להרגיש משמעותיים וראויים, וכל חבר יודע כמה זה משמעותי שיש שם מישהו בשבילך, ובה במידה, אתה בשבילו.

עבורי הפסוק המתאים הוא זה שאמר שלמה המלך בספר משלי: "רֵעֲךָ וְרֵעַ אָבִיךָ אַל תַּעֲזֹוב, וּבֵית אָחִיךָ אַל תָּבוֹא בְּיוֹם אֵידֶךָ, טוֹב שָׁכֵן קָרוֹב מֵאָח רָחוק". משמע, אל תעזוב מי שהיה חבר טוב שלך ושל ההורים שלך, אל תעיק עם הצרות שלך על האחים שלך.  וזכור כי שכן קרוב יכול להיות ידיד משמעותי שיהיה שם בשבילך כשתצטרך, יותר מאשר בני משפחה רחוקים.

האפליקציה של חי פֹּה – להורדה כאן…

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. תושב אמר/ה

  תיקון
  טוב שכן קרוב טוב מאח רחוק

 2. טובה אמר/ה

  שמחה צודקת . חברה טובה היא נשארת גם כשאת חולה וזקוקה. לעזרה. ולא מתנתקת פתאום.

 3. שמחה אמר/ה

  צודקת אין חברה טובה הכלב היחיד שלא יבגוד בך תחיי את החיים תבלי תצאי לחוגים ותשכחי הכל

 4. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כולן קנאיות ברמות שמטריפה אותן. שבוע טוב ומבורך

 5. חברה טובה? חח ..... אמר/ה

  אין דבר כזה "חברה טובה". כולן קנאיות ברמות שמטריפה אותן. נתקלתי רק בחברות חושך. ברוך שפטרנו מהן.

הגיבו כאן לכתבה