פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

הר דב: 7 דברים שלא ידעתם על ההר שכל כך מעצבן את מחבלי חיזבאללה

בימים האחרונים אנחנו שומעים דיווחים על מה שמתרחש על הר דוב, בגבולה הצפוני של המדינה. הכתבה הקצרה הזו מסבירה איפה נמצא הר דוב ומדוע הוא ממלא מקום כל כך מרכזי בעימותים עם מחבלי חיזבאללה בגבול לבנון.

האפליקציה של חי פֹּה…

הר דב - ירי מחבלים על מוצבים בהר דב (צילום: תושבי לבנון - רשתות חברתיות)
הר דב – ירי מחבלים על מוצבים בהר דב (צילום: תושבי לבנון – רשתות חברתיות)

אודות הר דב והקרבות המתחוללים סביבו:

 1. גיאוגרפיה: השלוחה המערבית של הר החרמון ידועה בשמה העברי הר דוב או הר הבתרים. היא מצויה במורדות המערביים של הר החרמון והגבול בינה להר החרמון הוא נחל שיאון.
  המוצבים הנמצאים על רכס הר דב, שולטים בתצפית ובאש על הפיתחה העצומה הפרוסה למרגלות הר דב לכיוון לבנון (צפון מערב), אשר במרכזה מצוי הכפר רג'ר. המוצבים שעל ראש הר דב ניצפים ממרחק עצום, דבר שהופך אותם למטרה נחשקת ומצולמת עבור המחבלים.
 2. מקור השם: ההר נקרא על שמו של סרן דב רודברג ז"ל, שנפצע בקרב עם מחבלים ונפטר מפצעיו בשנת 1970.
 3. המוצבים, שהוקמו על ההר: מספר מוצבי צה"ל נבנו על ההר. חלקם ממש על קו הרכס – גלויים מול מחבלי חזבאללה.
 4. הכביש העולה לראש ההר: בשנת 2000 נסלל כביש חדש, שתפקידו למנוע פגיעה בכלי רכב צבאיים הנעים בין המוצבים וזאת מאחר שהכביש הישן, ששמו "מעלה גדעון" נותר בשליטה באש ותצפית על ידי ארגון חיזבאללה. הכביש הישן היה תלול מאד ובו פיתולים חדים אשר היוו סכנה לטנקים ונגמשים שעלו על זחלים לראש ההר.
 5. המחלוקת עם לבנון: במקור שטחם של הר דב והכפר רג'ר, כמו הר החרמון, היו בחזקתה של סוריה, עד גמר מלחמת ששת הימים. עם יציאת צה"ל מלבנון בשנת 2000 התקבע הגבול עם לבנון ונחתם על ידי האו"ם כי הר דב ישאר בידי ישראל היות והוא שטח סורי הנתון להסכמי שלום עתידיים עם סוריה. ואולם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה טוען כי ההסכם שהתקיים בין בריטניה לצרפת לאחר מלחמת העולם הראשונה קובע כי אדמתו של הר דב שייכת ללבנון (לטענתו, שטחה של לבנון מתחיל אי שם בבוסתן הגליל בחופה המערבי של מדינת ישראל ומסתיים בחוף הצפוני של הכנרת ועד משולש הגבולות בין ישראל, סוריה וירדן). היות וכך קבע נסראללה כי הלחימה נגד ישראל בשטח הר דב הינה חלק משמירת ביטחונה, ציביונה וכבודה של האומה הלבנונית).
 6. היסטורית האירועים הצבאיים בין ישראל לחיזבאללה בהר דב: במאי 2000 עם נסיגת צה"ל מלבנון לאחר קיבוע קו הגבול בין ישראל ללבנון, החלה ישראל בהקמת מוצבים בהר דב, במסגרת פרויקט שנקרא "דמדומי בוקר". מיד עם תחילת פעולות הבינוי החל חיזבאללה בירי והטרדה של תהליך הבניה, כאשר בשיאו של העימות חטף חיזבאללה 3 חיילים ליד מוצב גלדיוליה בשנת 2000 (בני אברהם, עדי אביטן ועומר סואעד). מאז המשיך צה"ל לאחוז בהר והוא שימש כנקודת תצפית ומרחב אבטחה לצה"ל למרחב דרום לבנון.
 7. הר דב במלחמת חרבות ברזל: בשבועיים האחרונים הבהיר ארגון החיזבאללה כי כניסת צה"ל למבצע קרקעי בעזה יביא את הזירה הצפונית לפתיחת מערכה. חיזבאללה באמצעות חייליו החל לבצע תקיפות רגליות ובאמצעות טילי נ"ט ומרגמות מקיים הטרדה וצליפה מדי יום על מוצבי הר דב, כשמבחינתם תקיפה בהר דוב הינה תקיפה לגיטימית וזאת עקב הבנתם כי השטח הינו אדמה לבנונית וערבית שצה"ל לא פינה.
  בימים האחרונים לא עובר יום בו אין תקיפות קרביות של הארגון, שהביא למרחב ההר עשרות פעילי טרור לבנונים שיעים שנוטלים יחד חלק בניסיונות הפגיעה בחיילי צה"ל המגינים על קו המוצבים. חיזבאללה ניסה להחדיר דרך מרחב ההר כלי טייס בלתי מאויישים שהופלו על ידי מערכות ההגנה האווירית.

מפה – הר דב


הר דב (צילום: קוראי חי פה)
הר דב (צילום: קוראי חי פה)
מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

 1. 100% חותם על הכל
  מי שרוצה להיות עיוור, כבר עשרות שנים עוצם עיניים ומדמיין שרואה קשת בענן.
  ויש הרבה כאלו. הבעיה: עיוורו ככה את כל המדינה.
  כשערפאת הבריח ברכב שלו טרוריסטים בכניסה שלו לעזה שם היה צריך לעצור ולהגיד לו אחורה פנה לטוניס.

 2. נסארללה צנוע

  הערבים בתוכנו " אזרחים ישראלים " שרובם המכריע סבורים שעל היהודים להסתלק מכאן
  אחרת
  יושמדו
  תמשיכו לעצום עיניים ולסתום אוזניים….תקראו את האמנה הפלישתנאית עוד מ 1964 ששם רק יהודים שהיו כאן לפני הצהרת בלפור יורשו להישאר. מסמכי החזון של חיפה. האמנה של החמאס- אבל לא רוצים לקרוא. לא לומדים ערבית. מדברים ביידיש עם סינואר ועם טיבי.
  לכן הגענו למה שהגענו

 3. "הכל שייך להם" הם רוצים לכבוש את הכל! נילחם עד הסוף נסראלה לא יודע מה מצפה לו!!!!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....