"מגן חיפה" • מערך התנדבותי אזרחי לחירום ושגרה

"מגן חיפה" הוקם בימים הראשונים של מלחמת עזה ומבצע "חרבות ברזל" כמענה לצורך ממשי שזוהה מתוך השכונות בהקמת צוותי סע"ר (סיוע עזרה ראשוני) שכונתיים, שיפעלו עד להגעת הכוחות המוסמכים ולהתחבר לשכונות צמודות לצרכי למידה משותפת והכוונה.

מימיו הראשונים, פועל מערך "מגן חיפה" כגורם אדמיניסטרטיבי המאגד ומחבר את שכונות רכס הכרמל ואחרות בצורה אחידה, מסודרת ויעילה בשעת חירום. מטרתו העיקרית של המערך, לייצר ממשק בין תושבי השכונות לגופים המקצועיים ובראשם עיריית חיפה, פיקוד העורף, מד"א והמשטרה.

הכשרות של פקוד העורף (צילום: ראובן שהב, נציג יקל"ר בחבל רמות)

בעלי הידע נמצאים בשכונה

בשבועיים האחרונים חברי מטה "מגן חיפה" פועלים ישירות מול ראשי שכונות להקמת מסד נתונים שכונתי הכולל מתנדבים שיוכלו להעניק סיוע ראשוני בעת חרום ושגרה בתחומים של רפואה, חילוץ והצלה, כיבוי אש ועוד. ההבנה כי בין התושבים עצמם ישנם אנשים בעלי ידע והכשרות מקצועיות שעשויים להיות לעזר בשעת שגרה וחירום הובילה להקמת המערך הקיים.

הכשרה של מד״א (צילום: הלן דורפמן)

ממשק אזרחי משמעותי

נכון להיום, "מגן חיפה" עובד בתיאום עם שכונות מכל ששת החבלים בחיפה וביניהן: אחוזה, אינשטיין וגבעת דאונס, אלמוגי, אשכול, בגין , בת גלים, גולדה, דניה , הדר, ורדיה, כרמל ותיק, כרמליה, נות פרס, סביוני דניה, רוממה החדשה, רוממה הישנה, רמז, רמת אלון, רמת חן, רמת התשבי, רמת ספיר.

בנוסף, אנחנו פועלים בשיתוף מד"א, כבאות אש ופיקוד העורף על מנת לתאם הדרכות מקצועיות לציבור התושבים ומציעים ממשק להעברת הערוצים שעירית חיפה יצרה עבור תושבי העיר – משמר שכונות, כיתת כוננות ונאמני שכונות, עפ"י טפסים שפורסמו באתר העיריה.

"מגן חיפה" פועל גם ליצירת קשר עם יוזמות חברתיות וקהילתיות שונות שמתקיימות במרחב העירוני למען חיזוק הקשר הבין שכונתי בעת חירום ושגרה.

מי אנחנו?

בנימה אישית, בשלוש השנים האחרונות אני מנהלת את קהילת "בשבילי חיפה" בעיר שמובילה סיורים בואדיות חיפה ובשבילים הרבים במטרה להעלות את המודעות לצורך בשמירה על ואדיות חיפה והטבע.

הניסיון שצברתי בהקמת קהילת "בשבילי חיפה", ניהול כח אדם, ארגון ותאום מול גופים שונים והתנהלות מול הרשות המקומית, אפשר לי להשתלב במהירות במיזם החדש להקמת "מגן חיפה". אני וחבריי למטה מגוייסים 24/7 למען הקמת המערך שעונה על חסר גדול בעיר של ממשק בין השכונות לראשות העיר.

אורן רוזן:

אני קצין משטרה בדימוס. בזמנו, הקמתי את מערך ההיערכות לחירום במחוז חוף, ולכן האיום על העיר חיפה מוכר לי. על כן עלה במוחי הרעיון להקים צוותי חילוץ קל: סע"ר- סיוע עצמי ראשוני. היה ברור לי כי במקרה של אירוע מלחמתי עם ריבוי זירות של נפילות יהיה צורך בסיוע לכוחות פקע"ר, כב"ה ומד"א במתן מענה ראשוני לחילוץ ניצולים ומתן מענה רפואי בשטח, כאשר מטרת העל היא הצלת חיי אדם.

התחלתי בפרסום של מודעות בשכונת אלמוגי וקבלתי עשרות פניות מתושבים שמעוניינים להתנדב ולהצטרף, כך פגשתי את ענבל חן ברגב, ענבל בית הלחמי, הלן דורפמן ועוז גרטנר שמיד נרתמו לנושא. יחד התחלנו לעבוד כצוות במבצע גיוס כללי, בהתחלה בכל שכונות רכס הכרמל, וזה המשיך כאש בשדה קוצים לכל רחבי העיר. תושבים רבים הבינו את החשיבות והצורך ומיד התגייסו והצטרפו.

האפליקציה של חי פֹּה…

הכשרה של מד״א (צילום: הלן דורפמן)

ענבל בית הלחמי:

אני עו"ד עצמאית, במשך השנים מלאתי תפקידים ציבוריים שונים בלשכת עורכי הדין במחוז חיפה ובארצי, ובשבועיים האחרונים אני עסוקה בעיקר בהקמת מערך "מגן חדש". מיד לאחר שהתחלנו להקים מערך חירום שכונתי ברמת בגין שבה אני מתגוררת, ועל רקע התארגנויות דומות בשכונות הכרמל, הטרידה אותי המחשבה שעלולות להיות ברחבי העיר ואפילו באותה שכונה עצמה מספר התארגנויות לא מסודרות שלא יודעות האחת על קיומה של השנייה. החשש מהכאוס כמו גם הרצון שעוד שכונות יאמצו מודל מסודר להכשרת מתנדבים לחירום בתחומים שונים הוביל אותי לחפש אנשים שחשבו כמוני. מאז החבירה שלי עם הצוות המצוין הזה הצלחנו להקים במהירות הבזק מנגנון מסודר ועובד שמאפשר לתושבי השכונות לקבל באופן יעיל, מסודר ומהיר את הכלים הנדרשים להתארגנות שכונתית מכלל הגופים הרלוונטיים.
מגן חיפה (צילום: הלן דורפמן)
הכשרה של פיקוד העורף בבית ספר בחיפה (צילום: ראובן שהב, נציג יקל״ר ברמות)

הלן דורפמן:

אני מתנדבת כחובשת במד"א ומכהנת בתפקיד יו"ר עמותת שומרים על דניה. שני עיסוקים אלו חידדו אצלי את הצורך בהקמת מערך סיוע בשכונה – אשר ייתן מענה במקרה חירום, חלילה, אם וככל שיהיה בכך צורך. ביחד עם חבריי למטה "מגן חיפה" קיימנו אינספור פגישות עם גורמים רלוונטיים, לרבות הנהלת בתי חולים, מד״א וכיבוי אש – אשר קיבלו אותנו בזרועות פתוחות, מתוך הרצון לשתף פעולה עם האזרחים. הסיוע, ההכוונה והעזרה שמקבלים תושבי השכונות השונות האחד מהשני במסגרת המיזם מעורר השתאות וכולי תקווה שלא נצטרך להשתמש במנגנון הזה – אבל מה שאני יודעת כבר היום הוא שאני מרגישה בטוחה יותר, שאני יודעת שיש חברים ושכנים, רחוקים יותר או פחות, שעוזרים לי לשמור על המשפחה שלי, על העיר שלי.

עוז גרטנר:

לאורך כל החיים שלי, כשאני שואל אנשים מה זה ביטחון, הם מתחילים לגמגם. בסוף ביטחון זו תחושה. אנחנו משלמים הרבה מאוד כסף כדי לחוש את התחושה הזו שנקראת ביטחון. חשבנו שאנחנו בטוחים וגילינו שאנחנו לא. זה הכשל הגדול פה. כשאנשים מרגישים במצוקה הם מבקשים שמישהו יחזיר להם את תחושת הביטחון, וזה מה שאנחנו מבקשים לעשות פה.

האפליקציה של חי פֹּה – להורדה כאן…

בזכות פעילות משותפת עם ראשי השכונות, כולנו ביחד שותפים למאמץ העירוני להעלאת המוכנות של העורף בזמן חירום. למידע נוסף על פעילות "מגן חיפה" ניתן לכתוב לכתובת: [email protected]

מגן חיפה (צילום: הלן דורפמן)
הכשרה של מד״א (צילום: הלן דורפמן)
הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. א אמר/ה

  זה טיפה בים

 2. אא אמר/ה

  אין בחיפה עדין כיתת כוננות רצינית..נשק..כמו שצריך זה מה שצריך ..התנדבות לחלק סנדוויצ'ים.. יש מספיק מבוגרים בחיפה שיחלקו סנדוויצ'ים.. רוב הצעירים עזבו את חיפה .עיי מדיניות כושלת של ראשי העיר לדורותהם.חיפה עיר הנשכחה מאחור.צריך לחשב מסלול חדש..

  1. אינשם אמר/ה

   נכון.
   אגב – יש שדרדרו את האזרחים לביצה ואחכ התלוננו שהם בביצה.

  2. אינשם אמר/ה

   תשתמשו בהם בתור מטרות.

  3. אינשם אמר/ה

   תשתמשו בהם בתור מטרות.
   *הכוונה כמובן לא מטרות חיות כי הם כבר ממש לא בחיים.

 3. אייל אמר/ה

  פסטיבל ההפגנות כולל ההפרעות לתפילות יום כיפור בחורב נוצר לייצר הפרדות פילוגים ולהחליש את המדינה מבפנים
  למישהו יש ספק שזו הייתה מטרה עיקרית ומרכזית של הקרן החדשה, סורוס ושות' שמממנים אותן?
  בואו, את התמימות על מה שהיה פה איבדנו מזמן.
  מי שלחצו על קצינים להודיע שלא יתייצבו, ניסו לשבש גיוס לצה"ל – בחייאת לפתע אתם הייתם שה תמים … לא עובד.

 4. יהודה אמר/ה

  ורדינה מארגנטינה שובי לארגנטינה ותפסיקי לקשקש.

  1. לא בדיוק אמר/ה

   מה?!

  2. לא בדיוק אמר/ה

   התגובה היתה ל אייל…
   הנה למטה:

 5. אילנה טובים אמר/ה

  ישר כח על היוזמה וההתארגנות. לדעתי זה חשוב מאד ונותן הרגשת ביטחון. חשוב מאד שזה כלל עירוני ואתם מתוכללים עם כלל הגורמים הרלונטיים

 6. תושב ותיק אמר/ה

  קורא את התגובות (חלקן) ולא מאמין "אין לזה שום משמעות" קושרים להפגנות….מה? למה? יש למישהו ספק ששכן שיודע לתת עזרה ראשונה או לכבות שריפה זה טוב? יש למישהו ספק שהאנשים שעושים יומם ולילה על מנת שלכולנו יהיה טוב יותר הם אנשים טובים? לא מתאים לכם – אל תתנדבו אבל אל תשמיצו, אל תזלזלו באחרים.
  לעושים במלאכה – הצליחו וחיזקו בעמלכם המבורך

 7. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  אין לזה שום משמעות. לילה טוב לכולם

 8. דני אמר/ה

  כל הכבוד על העשיה המשמעותית !!
  מרגישים שיש מי שפועל, דואג ועושה

  התארגנות חיפאית אזרחית במיטבה

 9. אייל אמר/ה

  צריך להחזיר אימוני גדנע לנוער. בכיתה טי"ב להתגייס לצשימות לאומיות – אבטחה, שמירה, תצפית, ועוד.
  צריך להפסיק את הבועה ואת ההפרד ומשול של פסטיבלי ההפגנות מגזר נגד מגזר, להבין איפה אנחנו חיים ולהיערך בהתאם.

  1. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

   מה זה ההמלצה שלך -צריך להפסיק את ההפגנות?! איפה ראית הפגנות?!
   מי שהיה בהפגנות לוקח מנהיגות , מחזיק את המדינה כיום. מגן עלינו בצבא או מתקתק את העניינים בעורף, מה שהמדינה לא עושה.
   למה לקשקש סתם..
   אם תוכל פחות לחרחר ריב ומדון ביננו לבין עצמינו , זה יהיה מעולה..
   תוכל גם אתה אולי להתנדב למאמץ המילחמתי.
   אם לא בצבא אולי בעורף..זה גם חשוב.

  2. אינשם אמר/ה

   הכל נכון ..
   מה ורדה בדיוק רוצה הפעם לא ברור .. הכל נראה כמעט בסדר גמור (להבדיל מבעבר).. אף שטות פוליטית או אחרת.

 10. יעקב אמר/ה

  אין לזה שום משמעות.
  מי שרוצה להתנדב, יכול לעשות זאת בגופים קיימים–משטרה, בתי חולים, מד"א ועוד.
  מבחינת הגנה, על משרד לביטחון פנים בשיתוף צה"ל למסור לכל קצין צה"ל בעבר, מעטפה עם רישיון נשק אישי.
  בכך, ניתן להשיג פיזור נשק לידיים אחריות, בצורה אחידה ובכל האוכלוסייה.

הגיבו כאן לכתבה