הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

האם יש פרפרים פה בקיץ ?

הבהרה קטנה: אנחנו אמנם רצים לחפש פרפרים אבל לא...

בקריית ביאליק עוברים ל-5 ימי לימודים בשבוע

ביום שלישי 23/7/2024 הודיע ראש העיר קריית ביאליק, אלי...
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר חברה כלכלית 100724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר מוזאוני חיפה 140724

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

“נסראללה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

סיפורם של שורדי השואה שהקימו את הקיבוץ הימי 'כובשי הים'

בנימה אישית לפני מספר חודשים סיפר לי ידידי יעקב וימן,...

"עיר מקלט" • באיחוד כוחות מרשים הוכשרו עשרות מקלטים והיד עוד נטויה ○ חיפה בעת מלחמה ◄ וידאו

(חי פה במלחמת 'חרבות ברזל') – מקלטים רבים בבניינים משותפים בשכונות הנחשבות מוחלשות, הוכשרו במסגרת פרויקט 'עיר מקלט'. במהלך בשבוע האחרון מופו 200 מקלטים והוכשרו 80.


מקלטים רבים בחיפה בבנייני מגורים פרטיים ומשותפים אינם כשירים ולא ניתן לשהות בהם בזמן חירום או מלחמה בחיפה. מדובר במקלטים שהפכו עם השנים למחסנים או כאלה שבמשך שנים אגרו בהם פסולת, תכולת בתים ועוד. ישנם מקלטים שאין בהם תאורה או שיש בהם הצפות ובעיות אינסטלציה. הדיירים באותם בניינים הם פעמים רבות קשישים או משתייכים לאוכלוסייה מוחלשת ואין ביכולתם לטפל במקלטים ולהכשיר אותם כך שיוכלו לספק הגנה בימי המלחמה.

מתאחדים ופועלים למען הקהילה

מטה הבחירות של עו"ד דוד עציוני שהפך בימים אלה למטה סיוע בשיתוף פיקוד העורף, עמותת JNF וקרן קיימת לישראל החלו בפרויקט 'עיר מקלט' במסגרתו נערכים מיפוי והכשרת מקלטים ברחבי העיר. במסגרת הפרויקט מופו עד כה (שני 22/10/23) 200 מקלטים בחיפה – בשכונות נווה שאנן, נווה דוד, שער העלייה וקריית אליעזר, מתוכם הוכשרו 80 והמלאכה נמשכת.

עיר מקלט

פרויקט "עיר מקלט" הוא יוזמה של ארגון JNF UK, ארגון עושים שכונה והחברה למתנ"סים שנועד להשמיש אלפי מקלטים משותפים בשכונות המוחלשות בערי הצפון ולהכין אותם לאפשרות של חזית שניה.

ארגון JNF UK הוא ארגון יהודי-בריטי ששותף מזה שנים בעשרות פרויקטים לחיזוק ההתיישבות והאוכלוסיות המוחלשות בפריפריה, בנגב ובצפון.

חייבים לנצל את הזמן הזה

יונתן גלון, מנהל JNF UK בישראל ואביעד פרידמן, ממובילי היוזמה: "אנחנו פועלים ביישובי הצפון להכשרת אלפי מקלטים בבניינים משותפים לשהייה ממושכת, למקרה שתיפתח חזית נוספת בצפון. הפרויקט דחוף באופן מיוחד כי העורף הצפוני שצפוי להיפגע באופן קשה במיוחד, לא ערוך למצב חירום שכזה. אנו חייבים לנצל את הזמן הזה כדי ללמוד את הלקח מאירועי הדרום ובעיקר ממלחמת לבנון ה-2, אז מקלטים רבים הפכו למחסנים מלאים בגרוטאות ולא התאימו לשהייה ממושכת. כרגע עוד יש לנו שעות זהב בודדות להמשיך בעבודה, לסדר את החשמל והמים, להכניס מזרונים וכל דבר חיוני אחר ולהיות מוכנים ככל האפשר בצפון להגנה על האזרחים. לצורך כך אנחנו זקוקים לכמה שיותר מתנדבים".

ירון קרן צבי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

מטה הבחירות הפך למטה חירום

ירון קרן צבי, המועמד השישי ברשימת עציוני ששימש בעבר כמנהל היחידות הצפוניות במע"מ וכיום פעיל בפרויקט, סיפר לחי פה: "מטה דוד עציוני הפך למטה חירום וחבר יחד עם פיקוד העורף ועמותת JNF והקרן הקיימת לישראל במטרה לנקות לסדר ולהשמיש מקלטים ולסייע לאוכלוסייה מוחלשת קשישים ונזקקים שמצב המקלטים שלהם גרוע. כל בוקר אני מקבל רשימת רחובות שאני צריך למפות אותם עם צוות של המטה ומפיקוד העורף אנחנו נוסעים ממפים בית בית בודקים את המקלטים. במקומות שהמקלט לא שמיש אנחנו מנקים, מסדרים ומפנים את תכולתם. אם יש מקלטים שבהם יש בעיית חשמל או אינסטלציה אנחנו פונים לתורמים והם מסייעים בתיקון ובכך אנחנו עוזרים לאוכלוסייה. אני קורא לכל המועמדים להצטרף ולהתנדב וכן לתושבים".

מקלט שהוכשר בנווה שאנן (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

אנחנו יחד בזה

נועם צדיק, שמתחילת המלחמה מנהל את מטה הסיוע בחיפה ומנהל גם את קמפיין הבחירות של עציוני, הוסיף בשיחה לחי פה: "ברמה האישית, במיוחד בעת הזו, חשוב שנשמור על המשך הקיום המשותף בחיפה. נוסף על תפקידי המקצועי אני חלק מקהילת קרוספיט חיפה בהדר ואני מרגיש גאווה כשאני רואה מתאמנים יהודים וערבים ביחד, מלוכדים. חיפה היא מודל לחיקוי עבור העולם כולו. אני מזמין את כולם לשמור עליו ולהרגיש גאים בכך, אנחנו ביחד בזה. היו ערניים ושימרו על עצמכם, כולם מוזמנים לעקוב אחרי הפעילות שלנו במדיות וליצור עימנו קשר".

פסולת ממקלט (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

  1. המצער שבהדר בתים ישנים ללא מקלט וללא ממ"ד ואין מענה מהעיריה .במקום לטפל מיידית בבעיה מציעים שתרוצו למקלט ציבורי במרחק שני רחובות ממגורינו והמגוחך שמדובר גם באוכלוסיה מבוגרת שאין לה אמצעים לבנות ממ"ד ולא נדבר על הביוקרטיה לאישור תמתין חודשים ושלם 25000ש"ח.לפני שהתחילו לבנות. בתקופה כה קשה ולוחצת אל לנו לסמוך רק אבינו בשמיים.

  2. המקלט ברחוב לוטוס 1, פונה מכל הג'אנק, אך אינו שמיש. מי יוכל לעזור לנו להשמישו?

  3. יפה כול הכבוד אבל למה לא המדינה עושה את כול הדברים האלה אלה עמותות וכול מני קבוצות שקמו הממשלה הזאת לא מתפקדת בכלל מאפה הביאו אלינו את השרים שלא מבינים בכלום הכול עומד תקוע עוד לא יצאו מההלם יאללה קדימה תתעוררו

  4. יוזמה מבורכת רק חבל שיש הרבה שכונות שאין אפילו מחסן שאפשר להשמיש למקלט מחדל של כל ראשי העיר לדורותיהם.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...