עולים לבחירות: האם יוצאי חבר העמים לשעבר יכריעו את תוצאות הבחירות בחיפה?

(חי פה עם הבחירות המוניציפליות) – החל משנת 1990 ועד 2020 הגיעו להתגורר בחיפה 68,730 עולים חדשים מחבר העמים לשעבר, המהווים 24.1% מכלל תושבי העיר, כך עפ"י הנתונים המופיעים באתר עיריית חיפה.

מרבית העולים ממדינות חבר העמים לשעבר, מתגוררים במערב חיפה (קריית אליעזר, קריית אליהו, נווה דוד, שער העלייה, שפרינצק, עין הים), ואחרים בשכונות הדר והדר עליון, נווה שאנן, אזור גשר פז וקריית חיים.

בבחירות המקומיות שנערכו בשנת 2018, מתוך כ-70,000 עולים בחיפה, 15,000 בלבד מימשו את זכותם והצביעו. 2 מנדטים קיבלה 'ישראל ביתנו' (7,000 קולות), כשעל פי הערכות, מספר לא מבוטל מהקולות קיבל אז דוד עציוני, פחות מנדט אחד קיבלה יוליה שטראים, ושאר הקולות נחלקו בין הליכוד ויתר הסיעות, כשמי שהביא לליכוד קולות רבים היה ויטלי חייקין.

מבין המפלגות המזוהות עם העולים, הייתה ב-2018 רשימה אחת בלבד שרצה מטעם מפלגה – חיפה ביתנו – סיעת בת של 'ישראל ביתנו', שקיבלה כאמור 2 מנדטים.

רשימה עצמאית של יוליה שטראים נפסלה ע"י ועדת הבחירות ורשימת "לחיים" של אלכס אברמוב לא עברה את אחוז החסימה. שאר הקולות, כאמור, נחלקו בין הרשימות השונות של המועמדים לראשות העיר.

מאז שפרצה המלחמה בין אוקראינה לרוסיה בפברואר 2022, הגיעו לחיפה בין 10,000 ל-12,000 עולים חדשים, מעל מחציתם מרוסיה (עקב גיוס לצבא, רדיפה פוליטית או איום על חופש הביטוי), כששליש מהם לא נשארים לאחר השנה הראשונה.

הרשמה לעדכונים בוואטסאפ…

קיריל קראטניק – סיעת 'אני חי פה': "פונים לכלל תושבי העיר וגם לקול הרוסי"

קיריל קארטניק (צילום: מיכה בריקמן)

"אני לא פונה רק לקול הרוסי", אומר חבר המועצה קיריל קראטניק, שמתמודד על ראשות העיר. "אנחנו סיעה מעורבת, מספר 2 שלי היא לימור כרסנטי ומספר 3 היא גילה ויינברג, מספר 4 הוא אלכסיי דיאקוב.

אני נותן מענה לקול הרוסי, אבל פונה לא רק אליו. כשבניתי את הסיעה לא רציתי להתרכז באוכלוסייה ספציפית בלבד, אלא לפנות לכלל האוכלוסייה. אפשר לראות שהרשימה שלנו מאוד מגוונת . לדוגמה, מעבר לאנשים שציינתי, יש לנו גם נציגה של אנשים עם מוגבלויות, מספר 7 – דריה גורדין. מראש היה לי חשוב שהרשימה תייצג את כל האוכלוסיות בעיר.

מספר 4 בסיעה שלנו – אלכסיי דיאקוב, שעלה לארץ בשנת 2020, הוא האדם המתאים ביותר לתת מענה לעולים החדשים. ב-20 השנים האחרונות העיר מתמודדת עם הגירה שלילית מאוד גדולה – כשלעומתה, ביתר המדינה מתקיימת הגירה חיובית. התוצאה של ההגירה השלילית, היא שהעיר מזדקנת והיום אנחנו נחשבים לאחת הערים הזקנות במדינת ישראל, דבר שמשפיע ישירות על כלכלת העיר.

נושא העולים החדשים יכול להיות פתרון מהיר לעניין ההגירה השלילית, כי מי שעולה היום אלה עולים חדשים איכותיים, בעלי תואר ראשון ושני, הייטקיסטים. אם היינו הופכים את חיפה לעיר מספר 1 לקליטת עולים חדשים, אז היינו מתמודדים עם בעיית ההגירה השלילית במהירות.
מצד שני, במשך 20 שנה שולטים בעיר אותם אנשים, שמייצגים קבוצות בעלות אינטרס מסוים, לכן היה לנו חשוב לבנות את הרשימה המגוונת ביותר שאפשר וככה לייצג את כלל התושבים ולא קבוצות אינטרס.

המטרה היא לתת מענה לכלל האוכלוסיות ולכל השכונות. למשל, גילה ווינברג היא נציגת קריית חיים שכמובן מתגוררת שם, לימור כרסנטי גרה בכרמל. אני מתמודד לראשות העיר, אבל חשוב לי גם החיזוק במועצת העיר, כי שם נמצא עיקר הכוח. כמה שיהיו לנו יותר חברי מועצה, כך נוכל לעשות יותר לטובת תושבי העיר".


לזר קפלון – 'דא חיפה': "מתכוון להתמודד עד הסוף"

חבר המועצה לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

קפלון: "הסיעה שלי נקראת "דא חיפה", סיעה עצמאית במימון עצמאי. אנחנו לא מחויבים לשום מפלגה, אף אחד לא קובע לנו את האג'נדה. לכן התפטרתי מ'ישראל ביתנו'. הקול הרוסי הוא כ-80,000 בעלי זכות הצבעה. 30%-40% מבעלי זכות ההצבעה שהם עולים מחבר העמים מצביעים. הסיבה שאחוז ההצבעה בקרב הרוסים כל כך נמוך היא שאין כל כך מודעות לגבי מהי המועצה ואיך בוחרים.

העולים הוותיקים מצביעים יותר. בבחירות של 2018 70% מהעולים תמכו ברשימות לא רוסיות כי היו בהן מועמדים בולטים. כתוצאה מזה רק 8,000 עולים הצביעו אז למפלגות רוסיות. 20,000 עולים הצביעו ליהב, קליש ועציוני.

ההערכה שלי היא שבבחירות הקרובות 50% – 70% מהעולים יצביעו לסיעות המזוהות עם המגזר: 'אני חי פה' של קיריל קראטניק, 'חיפה ביתנו' ו'דא חיפה'. בבחירות הקודמות, כשעמדתי בראש 'חיפה ביתנו' קיבלנו 5,600 קולות, שני חברי מועצה.

בבחירות האלה, מי שיש לו קושי עם '"ישראל ביתנו' לא יצביע ל'חיפה ביתנו'. אני מעריך שיהיו לנו 3 חברי מועצה, אם לא הייתי מעריך כך, לא הייתי מתמודד.

אני מתמודד גם לראשות העיר. אם אקבל בבחירות לראשות העיר 30% מהקול הרוסי, אעלה לסיבוב השני, ואז, אני מאמין, יש לי סיכוי לנצח.

אני לא מתרשם מהסקרים, כיוון שהסוקרים דוגמים בעיקר צברים ולא נותנים לנו את המשקל הנכון. במהלך אוקטובר אעשה סקר משלי. אנחנו לא נתמוך באף אחד לראשות העיר חוץ מאשר בעצמנו, ואני מתכוון להתמודד עד הסוף".

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

טטיאנה ג'ון – חיפה ביתנו': "דוגלים ב'חייה ותן לחיות'"

טטיאנה ג'ון (אלבום אישי)

"אני מאמינה שרוב הציבור הליברלי בחיפה יתמוך ב'חיפה ביתנו' בבחירות הקרובות", אומרת טטיאנה ג'ון, שעומדת בראש רשימת 'חיפה ביתנו. "רק אנחנו כמפלגה דואגים באמת לאינטרסים של הציבור החילוני, משפחות צעירות וחיילים, עולים חדשים, אזרחים ותיקים וניצולי שואה. אנחנו דוגלים בעקרון 'חייה ותן לחיות'. יוצאי ברית המועצות, עולים חדשים וותיקים מהווים שליש מתושבי חיפה. אני מאמינה שאחרי מה שקרה בבחירות 2022 לכנסת, הם לא יישארו אדישים והקול שלהם יכריע את הבחירות בחיפה. ברור שכל המועמדים ילחמו על הקול שלהם, כמנהגם וייזכרו במגזר הרוסי לקראת הבחירות.

אנחנו נמצאים לצידם, עוזרים להם ונותנים מענה לאורך כל השנה. ידוע גם שבוחרים מעדיפים לתמוך ברשימות שיש להן תמיכה מפלגתית, והרשימה היחידה שזוכה לכך היא 'חיפה ביתנו' מטעם 'ישראל ביתנו'.

ג'ון הודיעה כי 'חיפה ביתנו' תתמוך במועמד דוד עציוני לראשות העיר. "בחרנו לתמוך בדוד עציוני כי אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שחיפה זקוקה למנהל טוב ומנוסה אחרי תקופה של חוסר שליטה. אנחנו לא רוצים שבבחירות האלה תוחלף ראש העיר שאכזבה, בראש עיר שאכזב אותנו 5 שנים קודם לכן אני רוצה שחיפה תתקדם, שתצעד קדימה ולא שתלך לאחור.

אני מבקשת לראות את חיפה כעיר בטוחה, משגשגת ושיהיה נוח לחיות בה. אני קוראת למצביעים בבחירות הקרובות להצביע בשני פתקים: פתק צהוב – לדוד עציוני ופתק לבן – לחיפה ביתנו.

הפתק הלבן חשוב מאוד, כי מאוד חשוב להבין שאת האיזון במועצת העיר תביא רק הרשימה המוניציפלית של מפלגת 'ישראל ביתנו'. רק אנחנו שומרים על התושבים מהמגזר החילוני ועל הצביון החילוני של העיר".


זמן עד הבחירות לרשות המקומית – 27/02/24

0
Years
:
0
Months
:
0
ימים
:
0
שעות
:
0
דקות
:
0
שניות

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. ברק אביטל אמר/ה

  מגיעה לקיריל לקחת, ובגדול. קיריל אשר פועל בצורה מסודרת, למען תושבי העיר מגיע לו לקחת , אני מאמין בו, ומאמין בדרך שלו, ניתן לעבור דרך המטה של קירל ולראות איך הוא פועל בחירוף נפש למען תושבי הדרום, קיריל לוקח

 2. יעל אמר/ה

  המגזר הרוסי בחיפה, מלבד כמה סופרמרקטים ומסעדות, מה תרומתו לחיפה?
  מה תרומתו הרוחנית, התרבותית והחברתית לחיפה?
  עשרות אלפי בני אדם עם מעט מאד תרומה. הרבה זומבים שלא קשורים לישראל, גרים בה בלית ברירה. הם רק פתק פעם בחמש שנים? נכנסים לדירה ישנה בהדר, ריהוט עץ כבד, מאכילים את החתולה. יושבים וצופים כל היום בערוצי כבלים ברוסית. אינם תורמים דבר לחיי העיר חיפה.
  דור שלם אבוד. הצעירים רק חושבים איך לסיים ללמוד משהו ולעזוב. וההורים תומכים בזה שיעזבו כדי שאולי יעזבו יחד איתם בעתיד. זו האמת. בגלל זה רובם אינם מצביעים. הם אפילו לא שמעו שיש בחירות מקומיות.

 3. נגמרו לך המים בבית? אמר/ה

  להביא לך? צריך גם כוס?

 4. ממ.... לא אמר/ה

  זה בגלל שהוא ביי דפינישן דיקטטור.
  חפש אותו במילון תחת האות ד', מילה במילה.

  אבל עזוב אותך שטויות, העיקר שאייל יקירך ואתה מבין לליבו.
  דסבידנייה.

 5. גבי אמר/ה

  הבעיה הגדולה היא הזדקנות חיפה. חיפה הפכה לעיר הכי זקנה במדינה. הצעירים בורחים מהעיר. הבעיה שגם העלייה הרוסית רובה זקנה.

 6. פרי אמר/ה

  אייל יקירי אני מבין ללבך . ברור הוא שאתה חרדי וליברמן הוא שנוא נפשכם החרדים. כי אם יהיה שר אוצר יקח ממכם החרדים את הכסף שאתם החרדים שודדים וגוזלים מעם ישראל.

 7. יעל ר. אמר/ה

  הם מזמן לי הירוקים הם החיילים של גנץ לצורך הבאת ישבנם לכנסת.
  חיפה לא מעניינת את אביהו הרס רשימה א-פוליטית לקושש לעצמו את תפקיד חבר הכנסת

 8. אייל אמר/ה

  הדיקטטור ליברמן 25 שנה בלי בחירות במפלגתו החליט שהמג'נונה תהייה בראש כי הוא אוהב חתיכות וצעירות.
  הבנתם.. זה המחנה 'הדמוקרטי'. ערסים במפלגת דיקטטור סובייטי, כל השלושה האלו

 9. פרי אמר/ה

  כל ממזר מלך. לא חושב שיש עוד עיר עם כל כך הרבה רשימות ומועמדים. זה ברור שכל אחד מהם מחפש פרנסה לכמעט כולם חיפה והחיפאים לא חשובים מה שחשוב מעמד וכבוד שיביא כסף. רובם לא מבינים בניהול ואיך מנוהלת עיר. יש לנו הרבה בן גבירים קשקשנים. שהמטרה העיקרית לקבל כיסא ולסחוט.

 10. חיפאי אמר/ה

  חבל לבזבז עליהם את הקול, הם רחוקים מאחוז החסימה. עדיף לחזק מועמדים יוצאי חבר העמים ברשימות קיימות כמו מרינה ברנובסקיה שממוקמת במקום ריאלי ברשימת הירוקיםשלחיפה, שעוסקת בהנגשת מידע ומיצוי זכויות לעולים חדשים ומבקשי מקלט מרוסיה ואוקראינה.

 11. מה בין תוכן הכתבה לשאלה שלך בכותרת אמר/ה

  רק השם יודע

הגיבו כאן לכתבה