פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

הפחתה בזיהום אוויר תחבורתי בחיפה ביום כיפור

כמידי שנה, נרשמה איכות אוויר טובה ביום הכיפורים בכל תחנות הניטור של המערך הארצי לניטור אוויר המפוקח על-ידי המשרד להגנת הסביבה. לעומת זאת, בתחנות הניטור הסמוכות לבתי הזיקוק בחיפה, המצב שונה.


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה:

מנתוני המשרד להגנת הסביבה עולה כי נרשמה איכות אוויר טובה מאוד במהלך יום הכיפורים בכל רחבי הארץ.

הנתונים ברוב התחנות התחבורתיות לניטור איכות אוויר הפזורות ברחבי הארץ מצביעים על ירידה בזיהום האוויר הנגרם מתחמוצות חנקן במהלך החג. השיפור באיכות האוויר בתחנות אלה ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים הגדולות; יחד עם זאת, ניכרת ההשפעה של התעשייה הגדולה בישראל על הריכוזים קצרי הטווח של הבנזן (חצי שעתיים) – למרות שהריכוזים היממתיים היו נמוכים.

איכות אוויר טובה מאוד נרשמה ביום הכיפורים תשפ"ד בכל תחנות הניטור של המערך הארצי לניטור אוויר, המפוקח על-ידי המשרד להגנת הסביבה.

עם כניסת החג (א' 24/9/23) ירדו ריכוזי תחמוצות החנקן – המהווים סמן לזיהום אוויר מכלי-רכב – ברוב התחנות התחבורתיות בחיפה (כך גם בגוש דן ובירושלים).

ריכוזי השיא של תחמוצות החנקן ביום הכיפורים בתחנות התחבורתיות בערים הגדולות עמדו על ערכים שבין 3.7 ל-38.9 חלקים לביליון (חל"ב) – ערכים נמוכים מאוד ביחס לערך הסביבה החצי-שעתי העומד על 500 חל"ב. תחמוצות החנקן (NOx) גורמות לסימפטומים שונים של מחלות בדרכי הנשימה ולהקטנת עמידות הגוף בפני חיידקים ונגיפים.

השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר במרכזי הערים הגדולות. כמו בכל יום כיפור, הירידה חלה בתחמוצות חנקן ובמזהמי אוויר הנפלטים מתחבורה. עבור חלקיקים העוברים בדרכי הנשימה (PM 2.5 ו-PM 10), שחלקם ממקור טבעי וגם במזהמים שניוניים (כמו למשל אוזון), אין בהכרח ירידה ביום הכיפורים.

מספר דוגמאות:

תחמוצות חנקן:
בערב יום הכיפורים (א' 24/9/23) בשעות הבוקר, הגיעו ריכוזי השיא ברחוב העצמאות בחיפה תחתית עד ל-68.3 חל"ב כאשר ביום הכיפורים עצמו (ב') הריכוז המרבי שנמדד היה 6.9 חל"ב; עוד בחיפה, ברחוב הרצל פינת בלפור, ירדו הריכוזים מ-0.2 חל"ב ל-0.13 חל"ב.

בנזן:
באזורים הסמוכים למתחמים של בתי הזיקוק בחיפה ומכיוון שהתעשייה הגדולה בישראל ממשיכה לפעול גם ביום הכיפורים, ניכרת עלייה בריכוזי הבנזן קצרי הטווח (חצי שעתיים) בין ערב יום הכיפורים ליום הכיפורים, באופן שאינו חורג מהתקן היממתי. בנזן הוא חומר מסרטן ודאי לאדם בחשיפה ארוכת טווח.

דוגמאות לערכים קצרי טווח (חצי שעתי): ברחוב העצמאות בחיפה ממוקמת תחנה תחבורתית אך מושפעת ממקורות נוספים, ובה עלו הריכוזים מ-0.48 חל"ב בערב יום כיפור ל-1.18 חל"ב ביום הכיפורים; עוד בחיפה, במתחם משרד הרישוי הריכוזים עלו מ-1.76 חל"ב ל-2.94 חל"ב; בנחל הקישון עלו הריכוזים מ-0.3 חל"ב בערב יום כיפור ל-1.95 חל"ב ביום הכיפורים.

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

  1. אכן התעשייה צריכה לעבור למרכז הנגב רחוק מריכוז אוכלוסיה
    בשטח בזן ש יתפנה בעזרת השם ניתן לבנות אגם מלאכותי. כמו אגם שבנות סביב באר שבעפ

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....