הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

חסימת כבישים בחיפה • מצעד הגאווה, יום שישי 21/6/24

(חי פה) - מצעד הגאווה בחיפה יתקיים ביום שישי...
באנר גורדון 230524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

טקס חילופי מפקדי שייטת 3 נערך בבסיס זרוע הים בחיפה

בבסיס זרוע הים של חיל הים שבחיפה נערך הערב (ראשון, 30.7.2023) טקס חילופי המפקדים של מפקדי שייטת ספינות הטילים של זרוע הים (שייטת 3), אלוף-משנה אלדד בורוכוביץ׳ נכנס לתפקיד במקומו של אלוף-משנה ארז בן ציון, אשר כיהן בתפקיד בשנתיים האחרונות וצפוי לצאת בקרוב ללימודים. הטקס המרגש נערך במעמד מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה, מפקד בסיס חיפה, תת-אלוף טל פוליטיס, מפקדים, חיילים, משפחות ומוזמנים נוספים.

טקס חילופי מפקדי שייטת 3 נערך בבסיס זרוע הים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)
טקס חילופי מפקדי שייטת 3 נערך בבסיס זרוע הים בחיפה (צילום: דובר צה"ל)

במהלך הטקס אמר מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה:

"שייטת 3 היא עמוד השידרה של זרוע הים, המצפן של השייטת הוא הרוח המעולה הנושבת באנשיה. זו רוח חשובה הרבה יותר מכל טיל, מכל תותח, מכל מנוע עוצמתיים ככל שיהיו. זוהי רוח שצרבה קוד גנטי ארוך שנים, קוד שחרוט בכל לוחם ולוחמת, בכל מפקד ומפקדת: הגנה על הבית, משימתיות, מצוינות, רעות לוחמים, לכידות בלתי מתפשרת. גם בימים אלה הרוח, הערכים והקוד שנצרב, כל כך חשובים. כאנשי ים אנו מבינים היטב את משמעות ניהוג הספינה בסערה. את המחירים האפשריים. הקוד שחרוט בכל אחד מאיתנו: הגנה על הבית, משימתיות, מצוינות, רעות לוחמים, לכידות בלתי מתפשרת, קריטיים לביצוע משימתינו".

ספינת הטילים סער 6 אח"י מגן הגיעה לחיפה (צילום: מרום בן-אריה)
ספינת הטילים סער 6 אח"י מגן בנמל חיפה (צילום: מרום בן-אריה)

עוד במהלך הטקס אמר מפקד שייטת ספינות הטילים החדש, אלוף משנה אלדד בורוכוביץ׳:

"לפני למעלה מ-20 שנים הצטרפתי לראשונה לשייטת 3 והערב – נרגש ומלא בתחושת שליחות – אני שב הביתה. ערוך ומוכן לכל אתגר בזירה הימית ומחוצה לה. "שייטת 3" תמשיך להיות כשירה, חזקה ומוכנה לכל אתגר – בטווחים קרובים ורחוקים – מול אירגוני טירור, צבאות ואיומים מתהווים.

אינני יכול לסיים את דבריי מבלי להתייחס למציאות החברתית של החודשים האחרונים, שסדקה את האתוס המלכד שהיה מאז ומתמיד מעל לכל מחלוקת פוליטית. קוראים לו צבא הגנה לישראל, והוא היה ועודנו פוליסת הביטוח של המדינה. דווקא בימים בהם הערכים המשותפים שלנו הופכים שבריריים יותר, אני מצפה מלוחמי ומפקדי שייטת 3 להתעלות מעל השיח המפלג לשמור על הלכידות, ולהמשיך לשרת את המדינה על כל אזרחיה, כולנו יחד מרכיבים את הפסיפס המרהיב והמופלא הזה שנקרא מדינת ישראל.

לא התברכנו באוצרות-טבע רבים. יש לנו אוצר יקר אחד – והוא האדם, האדם הזה שבו התברכנו הוא כל אחד מכם. מפקדים ולוחמים אדרוש מכם את המיטב ואעשה לילות כימים כדי לשמור עליכם מכל משמר".

מפקד שייטת ספינות הטילים היוצא, אלוף משנה ארז בן ציון, אמר:

"אחד הדברים הראשונים שלמדתי הוא שסטי"לן זה להיות מקצוען, אנו מפעילים ספינות טילים עם מערכות מהתקדמות בעולם והמקצוענות מאפשרת לנו להפעיל את הספינה בהצלחה. בספינות למדתי שספינה זה כמו משפחה, אנחנו לא בוחרים את חבריה – הפקודים, העמיתים או המפקדים שלנו ועדיין נחייה ביחד וצריך לעשות הכל כדי להצליח.

פעלנו בזירות רבות, במבצעים מיוחדים ורחוקים, בכוחות אורגניים ועם ציים זרים, אף פורסמה בתקשורת פעילותינו במפרץ עדן. ועם זאת בעייני, יירוט הכטב"מים שחיזבאללה הטיס לכיוון האסדות מציין יותר מכל את המקצועיות שלנו, הסטי"לנות שלנו, ברגע האמת היינו שם, ובשעת המבחן פעלנו במקצועיות והשמדנו אותם ביירוט מבצעי ראשון.

לשמחתי זכיתי לקחת חלק בהפיכת חלום למציאות, זכיתי לקחת חלק בפרויקט סער 6 בשמונה שנים האחרונות, משלב השרטוטים והאפיון המבצעי באמל"ח, דרך הובלת פרויקט הבניה מעבר לים וכלה באינטגרציה ובמבצוע בארץ שכלל מאות ניסויים, ירי של עשרות טילים, רקטות ופגזים ובסופו שלוש ספינות מבצעיות ועוד אחת בדרך.

בעת הזו כאשר בחוץ יש סערה, אני מודה על הזכות לשרת, על המטרה הברורה, על המדים שמסמלים שליחות ואחדות גורל, על היכולת לסמן קורס ולהפליג אליו עם המשרתים בשייטת. למשרתי צה״ל יש תפקיד חברתי משמעותי בהיותנו מעוז של לכידות וסולידריות לאומית. כמפקדים תפקידנו לשמור על תחושת הביטחון, על לכידות הצוותים, לשמש דוגמא אישית, לצמצם שורות ולפעול לשמירת חוסנם של אנשינו. נמשיך לעשות משליחות, בממלכתיות וברעות לביטחון המדינה".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

אדיר יזירף
אדיר יזירף
אדיר יזירף: כתב חי פה לענייני חברה וספורט

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

 1. לאור תגובתך שאין עוררין עליה, אני ממליץ להעביר את בסיסי חיל הים עם כל ציודם לכינרת.

 2. מיום ליום מופרדת חיפה מנוף המפרץ. חיל הים בונה בלי סוף מול המעגנה והמושבה. היכן שפעם היו מנופים וברקע ים כחול, כעת נסגר הנוף בפולינום, בנייני משרדים, בנייני הספנה ענקיים. כמעט אין שיח עירוני על כך שבסיס חיפה משנה מיום ליום את הזכות המוקנית לנוף של עשרות אלפי תושבים בעיר התחתית, במושבה, בהדר התחתונה, בקרית אליהו.
  לחברי מועצת העיר מעולם לא הוצגו הדמיות סופיות של הבינוי ולא נבחנו השפעותיו. המנופים כעת עובדים במלוא המרץ ובונים לא פחות מאשר קיר ברוחב ממגורות דגון לגובה עשרות מטרים.
  ואף אחד לא עוסק בזה. כאילו זה נושא שקוף לעיר ולא משםיע מהותית על חיפה. אני תוהה מדוע?
  היו בטוחים שאם מול חופי תל אביב היו מייבשים ים ובונים בנייני ענק לגובה 20 מטר, זה היה נושא במאות כתבות בתקשורת הארצית. החשש האמיתי זאת הדורסנות של חיל הים, חנ"י וגופים אחרים שאחוז גדול מגי של קו החוף של העיר הפך למשאב הנתון בלעדית בידיהם.

 3. את האתוס המלכד של צה"ל סדק שר הבטחון הפוליטי בני גנץ פעמיים. פעם ראשונה לפני שנה כשהלבין למשרתי הקבע שפורשים בגיל מגוחך עם מליוני שקלים פנסיות את תוספות הרמטכל הלא חוקיות כלומר גנב למגזר שלו – מגזר גמלאי צהל, מליארדים שלא מגיעים להם.
  בפעם השניה איים להרעיד את המדינה על חקיקת רפורמה משפטית ועשה שימוש נלוז באתוסים צבאיים לאיים על הממשלה בסרבנות מכוונת, 'אחים לנשק' 'מילואימניקים מסרבים..' וכד', פעולה גרוטסקית ששיחקה לידי הדמאל הקיצוני האנרכיסטי, סה שגם משתמט בהמוניו משירות צבאי על סעיפים נפשיים ומצפוניים עלאק.

  • אייל,
   כתבת -9- שורות שהם כ"כ ……..:
   1.גנץ לא סדק דבר שכבר לא היה סדוק מעשרות שנות טימטום.
   2.רפורמה משפטית הכן מרעידה את המדינה ובצדק ומרעידה גם את כל המדינות חברותנו בעולם.
   3.סרבנות זה לא . צא ולמד מה בין התנדבות לבין שרות .
   4. מה עם הימין האנרכיסטי הקיצוני שמוליך באף את הממשלה כי אין להם אלטרטיבה.
   5. מצפון חיפשת? פנה לקיסריה,יש לו את זה לפי משקל.
   תמשיך לבד לנפח אויר חם לבלון …..זה בחינם.(בינתיים)
   בהצלחה למש"ט 3.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...