פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

״אולפני העברית בקריסה תחת העומס" • ח״כ עודד פורר בסיור מיוחד בחיפה

אתגרי קליטת העולים בעיר

חה"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) המשמש יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ערך אמש (א׳ 2/7/23), סיור מיוחד בחיפה, במסגרתו ביקר באולפן ׳אבא חושי׳ ללימודי עברית ובמקבץ דיור ׳נאות כרמלי׳ וכן קיים פגישת עבודה עם ראש העיר, ד״ר עינת קליש רותם.

עפ"י נתוני ועדת הקליטה העלייה והתפוצות, חיפה היא העיר שקולטת הכי הרבה עלייה מבין כל ערי ישראל. לפי נתוני משרד העלייה והקליטה, בשנים האחרונות חיפה קלטה כ-20% מסך העולים שהגיעו לישראל.

עפ"י וועדת הקליטה, העלייה והתפוצות ברשותו של ח"כ פורר, הביקור מגיע על רקע הדיווחים מאולפני העברית בעיר על מחסור במורים לקראת פתיחת שנה"ל הבאה ורשימת המתנה של התלמידים ללימוד עברית ההולכת ומתארכת. וכן על המתנה מתמשכת שמצויים בה העולים החדשים בעיר, לקבלת דיור ציבורי, שמספרם עומד כעת על 3,500 אנשים, וצפוי לגדול בעוד כ-1,000 איש בזמן הקרוב, בשל גל העלייה הגדול שמגיע לחיפה.


עפ"י נתוני משרד העלייה והקליטה, בשנת 2022 הגיעו לחיפה 8,885 עולים, כ-71% הגיעו מרוסיה, ועוד כ-20% עלו מאוקראינה. בשנת 2023 עד לסוף חודש מאי הגיעו לחיפה 3,515 עולים, כ-85% מהם הגיעו מרוסיה, 4% מאוקראינה ועוד כ-4% מבלארוס. כך, עפ"י הנתונים, בשנים האחרונות 19% מכלל העולים שמגיעים לישראל משתקעים בעיר חיפה.

ח״כ עודד פורר בסיור מיוחד בחיפה
ח״כ עודד פורר בסיור מיוחד בחיפה

'הזנחת העולים ופגיעה בעלייה'

ח"כ עודד פורר, יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, אמר במהלך הסיור:
"חיפה היא אחת מהערים המשמעותיות ביותר בקליטת עלייה לאורך שנים ארוכות ובפרט בגל העלייה בשנתיים האחרונות. מדינת ישראל זורקת את פוטנציאל העלייה מרוסיה ואוקראינה לפח. מאז הקמת הממשלה, אנחנו נמצאים באירוע קשה של הזנחת העולים ופגיעה בעלייה. בוטלו מענקי הסתגלות, יש אלפים שמחכים ללימוד עברית באולפנים, נקודות העלייה בחירום לישראל במגמת סגירה ואלפי משפחות ממתינות לעלייה מרוסיה לישראל. מדינת ישראל מתנהלת כבשגרה בזמן שהעולים שמגיעים מרוסיה ואוקראינה נמצאים במשבר. כרגע בגל העלייה יש מעל ל-70 אלף עולים חדשים בשנה, ואם מדינת ישראל הייתה משקיעה עוד משאבים, היינו מגיעים ל-100 אלף עולים בשנה".

ח״כ עודד פורר בסיור מיוחד בחיפה
ח״כ עודד פורר בסיור מיוחד בחיפה (צילום: הוועדה העלייה, הקליטה והתפוצות)

נדרשים תקציבים

ד"ר עינת קליש-רותם, ראש עיריית חיפה, אמרה:
"חיפה היא העיר שקולטת הכי הרבה עלייה בישראל. כשהתחילה המתיחות בגבול רוסיה ואוקראינה, ריכזנו את כל מומחי הקליטה של העיר כדי להביא למקסימום עולים חדשים שיגיעו לחיפה. עיריית חיפה זקוקה לעזרה כלכלית כדי להצליח לגייס עוד תקציבים ונכסים עבור ציבור העולים הגדול שמגיע לעיר. אנחנו חייבים לדאוג למעמד המורות באולפנים. אני רוצה לפתוח עוד כיתות ללימוד עברית באולפנים ואין לי כסף לזה, למרות שהאחריות הזאת לא מוטלת על כתפי התחום המוניציפלי אלא על כתפי משרדי הממשלה".

'רשימת המתנה מתארכת ללימוד העברית'

דורית חורש, מנהלת אולפן אבא חושי בחיפה:
"אנחנו מתמודדים עם מחסור גדול שלו מורים לפתיחת שנת הלימודים הבאה. לפי מצב ההרשמה כיום יש לי צורך לפתוח כיתה ללימוד עברית בכל שבועיים, לפני גל העלייה הנוכחי הייתי צריכה לפתוח כיתה ללימוד עברית בכל חודש. רשימת המתנה עומדת היום על 120 ממתינים וככל שלא נצליח לגייס עוד מורים, הרשימה הזאת רק תתארך".

ח״כ עודד פורר בסיור מיוחד בחיפה
ח״כ עודד פורר בסיור מיוחד בחיפה (צילום: הוועדה העלייה, הקליטה והתפוצות)

'מורי האולפנים עוזבים בגלל מצוקה כלכלית'

קטי שגב, מדריכה פדגוגית באולפן ללימוד עברית:
"אני רואה בכל יום מורים שבוחרים לעזוב בגלל מצוקה כלכלית. כל עוד אנחנו לא נכנסים להסכם השכר של ההסתדרות אנחנו מרגישים מורים סוג ב'. מורי האולפנים מרגישים טוב בעבודה שלהם, אבל ידענו לאורך השנים שאנחנו אמורים להיכנס למסלול של 'אופק חדש' בדומה למורים בבתי הספר. אנחנו נאבקים על משכורת ראויה שתשקף את ההשקעה של ציבור מורי העברית באולפנים".

ח״כ עודד פורר
ח״כ עודד פורר בחיפה (צילום: ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות)

יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר:
"המשך משבר האולפנים ללימוד עברית הוא מחדל של ממשלת ישראל. יש שלבים במהלך מו"מ ששרים צריכים להיכנס לעובי הקורה ולהפוך שולחן אם צריך. אם המו"מ לא ייסגר השבוע אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במשבר גדול עוד יותר. אם הממשלה הייתה רוצה לסיים את המשבר הזה הוא היה כבר מזמן מאחורינו".

'ממתינים 15 שנים לדיור ציבורי'

ארז שני, מנכ"ל חברת עמיגור:
"יש פה תור של כ-3,5000 עולים חדשים שממתינים לקבלת דיור ציבורי בעיר חיפה. בנינו אלפי יחידות דיור ציבורי בכל רחבי הארץ, אבל ואנחנו לא יכולים לבנות מקבץ דיור ציבורי בחיפה בגלל קשיים בירוקרטיים. אנחנו מבקשים הצהרה של ראשת העיר על הסרת החסמים לטובת הקמת המקבץ של הדיור הציבורי. יש קשישים שממתינים 15 שנים בתור לקבלת דיור ציבורי וזה קריטי לספק להם פתרונות מגורים בפרק זמן מהיר".

טטיאנה ג'ון (אלבום אישי)

טטיאנה ג'ון פעילה חברתית, ראש הרשימה המוניציפלית ישראל ביתנו חיפה, אמרה לחי פה: "עולים חדשים הם נכס למדינה ולעיר חיפה. חייבים לעשות כל שניתן כדי שישתקעו כאן. לצערי, נושא קליטת עלייה אינו מצוי בסדר עדיפויות של הממשלה. חסרים אולפנים, מורות/ים לעברית, תוכניות קליטה. לדעתי, בחיפה עושים הרבה למענם, אך עדיין לא נעשה מספיק. אנחנו פועלים בהמון דרכים כדי לנסות להשלים המון כדי להשלים עבור העולים את מה שהמערכות לא מספקות להם ומשקיעים מאמצים רבים כדי להתגבר ככל שניתן עד העומס גדול שנוצר על המערכות עם העלייה של השנתיים האחרונות.

המטרה שלי היא לחבק את העולים, ולגרום להם להשתקע בחיפה. העולים החדשים יכולים להוות תרומה עצומה לעיר שלנו, בדיוק כמו שעשתה העלייה של שנות התשעים. בעזרתם נוכל להפוך את חיפה לבירת תרבות, ספורט, טכנולוגיות מתקדמות".

נגה כרמי
נגה כרמי
נגה כרמי - מנהלת תאגיד החדשות חי פה - חדשות חיפה והסביבה - הודעה בוואטסאפ: 052-2410689 שליחת מייל למערכת: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

 1. העיר חיפה קולטת הכי הרבה עולים. היה סיור מאוד חשוב של חה"כ והשר לשעבר עודד פורר בחיפה. שבת שלום.

 2. הדבר נמשך שנים ופוגע גם בבני נוער שהינם תושבים חוזרים ואיבדו את העברית.
  נכדתי הפכה לשונאת ישראל בעקבות היחס המשפיל וחוסר העזרה שחוותה בביה"ס. אינה רוצה להתגייס למרות שאמה היתה קצינה בשעתו. אינה מוכנה לתרום לארץ שכך התייחסה אליה. בעקבות היחס השלילי עברה בתי לכפר סבא ושם אכן היתה חוויה מתקנת אבל הנזק כבר נעשה.
  מפנים משאבים לחרדים שאינם תורמים כלום ומאבדים בני נוער איכותיים. כמה חבל.

 3. כל האחוזים, שהגיעו מרוסיה ואוקראינה הם באמת יהודים או, שסתם שילמו כסף כדי כיזייפו להם מסמכים ויהפכו ל"יהודים" כדי לא ללכת לבא במדינותם?

  אולי למדינת ישראל לעלות את הנושא של עלייה ענקית לעולם גדול מחוץ לגבולות ישראל ולנסות לעצור מלחמה בין אוקראינה לרוסיה?! חוץ מעליות של אוקראינים ברחבי העולם(אירופאים כבר משתגעים. יש להם גם ככה מספיק פליטים) עקב המלחמה, אי אפשר לטפל בבעיות משותפותודה של עולמינו: לא בשינוי אקלים, לא בפירוק נשק גרעיני, לא בטרור, לא בהפצת נשק וסמים בלתי חוקית, לא סחר בבני אדם(במיוחד סובלים עכשיו ילדים אוקראינים)!

  בבקשה תעשו "ראש גדול"!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....