פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

פינוי מפרץ חיפה – איפה הכסף? • טור שכל חיפאי שרוצה לנשום אוויר נקי מוכרח לקרוא

ללא הקצאה תקציבית כל פינוי המפעלים מוטל בספק • ניתן כבר היום לצמצם את היצור ב-40 אחוז ולסגור את מכלי תש"א ולצמצם את זיהום האוויר והתחלואה

הכותרות על תאריך היעד לפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה העלו בי תחושה עגומה של דֶּזָ'ה-ווּ. המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה במשרד רה"מ קבעה חגיגית שבוע שעבר כי ניתן לפנות את המפעלים המזהמים תוך 6 שנים ב-2029.

תוך מספר שעות מרגע ההכרזה משרד האנרגיה התנער מהתוכנית, ויצא בהודעה כי לוח הזמנים אינו מחייב ותיאורטי, כמו גם פופוליסטי.

בשנת 2018 פורסמו עיקריי דוח מקנזי לעתיד מפרץ חיפה, שקבע כי ניתן לסגור את בז"ן תוך 7 שנים מבלי לפגוע במשק האנרגיה.

חברת היעוץ הבינלאומית, אליה התראיינתי כיו"ר סיעת הירוקים של חיפה, קבעה את מה שפעילי סביבה יודעים כבר שנים: התעשייה המזהמת לא רק גורמת לתחלואה עודפת, אלא גם מונעת את פיתוח מטרופולין הצפון.

התגובה של בז"ן ושל משרדי הממשלה לדוח מקנזי היתה כי מדובר ביעד לא ראליסטי, ממש כפי שקורה כעת.

בשביל שפינוי בז"ן יתרחש צריך יותר מכותרות ומצגות. אין לנו זמן לבזבז, ביומיים האחרונים היו שוב פליטות חריגות מבז"ן של בנזן, חומר מסרטן וודאי לאדם בעל השפעות גם על עוברים. בשנים האחרונות יש מאות חריגות של זיהום אוויר מהיתרי הפליטה, על חשבון הבריאות שלנו תושבים חיפה.

כל המחקרים מוכיחים שאנו חולים הרבה יותר מהממוצע הארצי.

על פי נתוני משרד הבריאות שהציג פרופ' איתמר גרוטו בחיפה חולים יותר בסרטן ומחלות לב, כמו גם באסטמת ילדים, כאשר ישנו קשר ישיר בין קירבת המגורים לבז"ן וחוות הדלק לבין התחלואה.

אנו לא צריכים עוד מחקרים, אין דבר חזק יותר מרעיון שהגיע זמנו להתממש.

השגנו את השלב הראשון של הבנה של כל הגורמים הרלוונטיים כי אין מקום לתעשייה מזהמת בלב ריכוז אוכלוסייה. ההבנה הזאת היא תולדה של פעילות סיזיפית של הירוקים של חיפה, פעילי סביבה מסורים, חוקרים ואקטיביסטים.

ב-2013 שאנו סיעת הירוקים במועצת העיר חיפה קראנו לסגור את בז"ן נחשבנו הזויים וקיצוניים מול ראש העיר דאז, יונה יהב, שתמך בשעתו בהשארת בז"ן. היום מדובר בקונצנזוס חוצה מפלגות כי יש לסגור את בז"ן.

אבל בשביל להפוך את הסיסמה למציאות צריך לעבור מהצהרות לביצוע!

לשם כך התוכנית של משרד ראש הממשלה מוכרחה להיות מתוקצבת. המצב כיום הוא שמתוך בין 5-18 מיליארד שח בהערכות השונות שנדרשים למימון סגירת התעשיה, הוקצו כ-600 מיליון ₪ לבד, וגם הם לא מומשו עדיין, וסביר להניח שיחזרו לקופת המדינה בסיום שנת התקציב.

למה הדבר דומה? תארו לכם שהיו מציגים הדמיה של המטרו שמוקם במרכז הארץ, ללא מקור תקציבי. בפועל המדינה משקיעה סכום עתק של 150 מיליארד שקלים בבניית מערכת להסעת המונים במדינת תל אביב מכספי המסים של כל תושבי המדינה, אבל לא מוצאת פרומיל מזה עבור תושבי הצפון.

לאחר התקצוב יש לפנות בהקדם את מכלי תש"א ולהפסיק באופן מידי את יצוא 40% מהתוצרת של בז"ן אל מעבר לים ולחוקק חוק שמגביל את היצוא של חומרים מזהמים.

בז"ן מתגאה בסלוגן שלה שהיא אחראית על עצמאותה האנרגטית של ישראל, אך ידע כל חיפאי שחלק ניכר מהתוצרת של בז"ן מיועד בכלל לתורכיה, בעוד 100% מהזיהום נשאר בחיפה.

במקביל וכל עוד בז"ן בחיפה, יש לעלות בצורה חדה את רף הענישה נגד הפרת חוקי הזיהום. השבוע נקנסה חברת גדיב תעשיות פטרוכימיה מקבוצת בז”ן ב-2.9 מיליון שח בגין אירוע זיהום ים וקרקע שנגרם מרשלנות. בשביל להעניק קצת פרופורציות, הרווח הנקי של קבוצת בז"ן ברבעון 2023 היה 206 מיליון דולר, וחלק ניכר מהזיהום כלל לא מנוטר.

כל עוד המזהם חוגג, איגוד ערים להגנת סביבה חיפה – חסר שיניים, והתכנון לטווח ארוך מתרשל – נמשיך לחיות בתחושה של דֶּזָ'ה-ווּ.

כותרות יח"צניות לא יביאו לנו את המינימום שמגיע לכל אדם – לנשום אוויר נקי.


הירוקים כחול לבן
הירוקים כחול לבן
הירוקים כחול לבן - תנועה בראשות אביהו האן לראשות העיר

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

 1. 20 שנים ויותר הירוקים בחיפה אומרים אותו דבר, כותבים אותו דבר ושום דבר לא קורה. שום דבר לא מתקדם.
  לצערינו ההתמחות של הירוקים בחיפה מתרכזת בשלילה, במניעה של פיתוח וקידמה, בהתנגחות וביצירה של הרבה מערבולות של אויר חם ללא תכלית.
  אין ספק שצריך לסגור את בזן. בוודאי שיש להעתיק את המפעלים ממפרץ חיפה. אבל האם 20 שנים של אוזלת יד וחוסר יכולת שמפגינים הירוקים בנושא מלמדים אותנו שעכשיו הם כן יודעים איך לעשות את זה? איך לגייס את הממשלה לנושא? כתיבת מאמרים באתרים מקומיים לא ממש מקדמת את הנושא. צריך לדעת איך להתנהל ולפעול בסבך הפוליטי רווי הלחצים והאינטריגות, בעולם של אינטרסים סותרים ואילוצים ולירוקים בחיפה "אין את זה"
  הפתרון האמיתי דורש כסף והרבה ולכן את פינוי המפעלים רק ממשלת ישראל יכולה להוביל!
  התנהלות לעומתית, כמו זו שהירוקים אימצו בנושא הזה, לא תקרב את הפתרון ולא תעזור בגיוס הגורמים הרלוונטיים שיכולים להניע את התהליך.
  אנחנו זקוקים לעשייה, ליכולת לגייס את הממשלה לנושא. אם הדבר בנפשם, ימחלו על כבודם ויגרמו לראש העיר שלנו להתגייס לנושא, להתחבר למשרד ראש הממשלה – שם יושב אבי שמחון – האיש שעומד מאחורי דו"ח מקנזי לפינוי המפעלים והיחיד אולי שרוצה ויכול לקדם את הנושא מבפנים.
  אין לי ספק שזה לא יקרה, כי הירוקים עסוקים בלא לאהוב את ראש העיר וראש העיר עסוקה בלהתנגח עם משרד ראש הממשלה ובסוף עניני פוליטיקה ואגו הם שמכריעים ואנחנו, לא מעט ב"זכות" הירוקים נשארים עם המפעלים המזהמים.

 2. אביהו אתה יודע שמהנדס העיר הרס את העיר? תקבל קולות אם תתחייב לפטר את מהנדס העיר!!

 3. הבסיס לפינוי התעשייה מהמפרץ היא הקמת רכבת מהירה למרכזית המפרץ. רכבת מהירה היא תנאי הכרחי ותנאי מספיק להגשמת החלום של פינוי התעשייה המזהמת מהמפרץ. הרי, אילו היינו מחברים את מרכז הארץ למרכזית המפרץ ב-10 דקות, ברור שפינוי התעשייה היה תופס תאוצה ואף קורה מעצמו. כיום יש לנו את היכולת לחבר את מרכזית המפרץ למרכז הארץ ב-20 דקות, דבר שיביא להגירות ארגונים ואנשים החזקים ביותר לסביבת המפרץ, לטכניון ולאוניברסיטה, ולכל ערי הסביבה. לכן, מנהרת שדרה היא התשתית החשובה ביותר שניתן לקדם כדי להביא לפינוי התעשייה, כפי שציין אייל בתגובתו המקיפה לעיל.

  • תמשיכו להילחם הסיפור לא גמור
   זו הועות התכנונית מהגדולות שנעשתה במדינה
   מינהור הרכבת כמו מנהרות הכרמל חיוני לעתיד חיפה והצפון.

 4. תיארת מצב שאנחנו מכירים. זה בהחלט חשוב להאיר עיניים לדבר, לצעוק, התריע, השאלה מה אתם עושים בפועלבעניין ומה אתם מציעים לעשות זה מאד חסר לי כאן. ממה שאני יודעת מהרגע ששרית גולן שטיינברג החלה בפעילותה הסביבתית, היא ביחד עם מי שניהלה את מגמה ירוקה, ליהי שחר ברמן ועוד כמה פעילים סביבתיים לחצו על יונה לחתום על ריקון מיכל האמוניה. שרית ניצלה היטב את הצטרפותה לקואליציה שלו בפרק הזמן האחרון של כהונתו כדי להשפיע וכך היא עשתה וביתר שאת בקדנציה הזאת, כשעם מנדט אחד היא הצטרפה לקואליציה של קליש ולקחה על עצמה את ניהול איגוד ערים וועדת איכות סביבה. הביאה את ליהי ממגמה ירוקה להיות המנכלית של איגוד ערים, רתמה את כל רשויות המפרץ לדחוף את הממשלה לכיוון הרצוי שהוא סגירת המפעלים המזהמים , משתפת פעולה ונמצאת בקשרים עם כל גורמי הממשלה כדי לרתום את כולם לעניין , לוקחת חלק חלק פעיל בועדות הכנסת, מנהלת המפרץ ונפגשת עם כל שרי המנשלה מכל צד בכל הממשלות האחרונות וואנשים מקשיבים לה ולא יכולים שלא לקבל את דבריה שאותם היא מציגה בצורה הכי ברורה ובקיצור, הרבה קרדיט מגיע לה בעשייה המוכחת הזאת.

 5. אין לך אביהו שול יד בדבר
  מאמרים אמרות ווראיונות של אופוזיציה

  היחידה שעושה זאת שרית גולן שטיינברג
  בחכמה מונתה ליהיר איגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה וביד רמה ומנהיגות אמיתי מובילה את הנושא

  ואתה תישאר אופוזיציונר שמקשקש

 6. לא יודע מה יותר מפחיד, הטעויות המקצועיות שהדמגוג הזה מעלה (למשל בנושא המיכלים ששייכים למדינה והתחלואה העודפת בקרית חיים לידם בכלל), חוסר ההבנה שלו עד כמה מורכב להכין את הנמל לקליטת הדלקים במקום ייצור ובניית חוות מיכלים חדשה (לפחות עשור של תכנון וביצוע) או העובדה שאדם כזה רוצה להיות ראש עיר… אולי עדיף להישאר עם קליש ….

 7. אביהו תתבייש מצד אחד הירוקים עשו רבות במאבק לפינוי בז"ן אך מבחינה פוליטית אתה מסתיר כאילו שאף אחד חוץ מכם לא עשה כלום!! היו לך 4 מושבים במועצה היה לך קלף לקחת סגנות ראש בקלות ואת איגוד ערים איכות הסביבה כחוד החנית ולשים את האג'נדה הירוקה למעשים! מה עשית? נשארת באופוזיציה שרית גולן שטיינברג העורכת דין המעשית עם מושב אחד לקחה את איגוד ערים שומרי המפרץ תחת חסותה בהסכם עם קליש להזכירך מאחורי גבה של שרית יש עוד ערים באיגוד 10 ערים שנמצאים מאחוריה הצליחה לצרף את מובילת המאבק של המגמה הירוקה כמנכלית האיגוד ד"ר ליהי שחר ברמן בוגרת הטכניון שהייתה מובילת המאבק עם עמותת המגמה הירוקה שהיתה ביחד במאבק עם הירוקים.
  אתמול בוועדת הפנים והגנת הסביבה ניסיתם לקחת קרדיט בלעדי למאבק שהחלטת הממשלה תיושם אך נתקלת ביו"ר הוועדה חבר הכנסת אשר מיהדות התורה הייתה לכם הזדמנות פז ופיספסתם ובמקום למחות ולהישאר במנטרה שח האופוזיציונר!!! לא מצאת פיתרון יצירתי אחד לעצור את המשך התוכניות של בז"ן!!! אבל מי עשה את העבודה במקצועיות עם פיתרון הפתעה? יו"ר איגוד ערים איכות הסביבה חברת המועצה שרית גולן שטיינברג וראה זה פלא יו"ר הוועדה מר אשר אמר בצורה הברורה שבשעה שיש תוכנית לפינוי לא סביר במקביל להמשיך תהליך תוכניות בז"ן והסתמך על אותה תוכנית שהציעה שרית בכתבה בכלכליסט להכריז על סעיפים 77-78 לפי חוק תכנון הבנייה שהוא הקפאת כל התוכניות בשטח האמור להתפנות וכך תוכניות בז"ן ייעצרו כמצב ביניים.
  הבנת אביהו????? אל תתהדר בנוצות שאינן שלך!!! כדאי שתסיר את מועמדותך לראשות העיר כי הוכחת בפעם המי יודע כמה שאין לך את היכולות לבצע מהלכים לעומת זאת שרית מוכיחה במעשים בקדנציה הזו בצורה מכרעת ובולטת

 8. אביהו תתבייש מצד אחד הירוקים עשו רבות במאבק לפינוי בז"ן אך מבחינה פוליטית אתה מסתיר כאילו שאף אחד חוץ מכם לא עשה כלום!! היו לך 4 מושבים במועצה היה לך קלף לקחת סגנות ראש בקלות ואת איגוד ערים איכות הסביבה כחוד החנית ולשים את האג'נדה הירוקה למעשים! מה עשית? נשארת באופוזיציה שרית גולן שטיינברג העורכת דין המעשית עם מושב אחד לקחה את איגוד ערים שומרי המפרץ תחת חסותה בהסכם עם קליש להזכירך מאחורי גבה של שרית יש עוד ערים באיגוד 10 ערים שנמצאים מאחוריה הצליחה לצרף את מובילת המאבק של המגמה הירוקה כמנכלית האיגוד ד"ר ליהי שחר ברמן בוגרת הטכניון שהייתה מובילת המאבק עם עמותת המגמה הירוקה שהיתה ביחד במאבק עם הירוקים.
  אתמול בוועדת הפנים והגנת הסביבה ניסיתם לקחת קרדיט בלעדי למאבק שהחלטת הממשלה תיושם אך נתקלת ביו"ר הוועדה חבר הכנסת אשר מיהדות התורה הייתה לכם הזדמנות פז ופיספסתם ובמקום למחות ולהישאר במנטרה שח האופוזיציונר!!! לא מצאת פיתרון יצירתי אחד לעצור את המשך התוכניות של בז"ן!!! אבל מי עשה את העבודה במקצועיות עם פיתרון הפתעה? יו"ר איגוד ערים איכות הסביבה חברת המועצה שרית גולן שטיינברג וראה זה פלא יו"ר הוועדה מר אשר אמר בצורה הברורה שבשעה שיש תוכנית לפינוי לא סביר במקביל להמשיך תהליך תוכניות בז"ן והסתמך על אותה תוכנית שהציעה שרית בכתבה בכלכליסט להכריז על סעיפים 77-78 לפי חוק תכנון הבנייה שהוא הקפאת כל התוכניות בשטח האמור להתפנות וכך תוכניות בז"ן ייעצרו כמצב ביניים.
  הבנת אביהו????? אל תתהדר בנוצות שאינן שלך!!! כדאי שתסיר את מועמדותך לראשות העיר כי הוכחת בפעם המי יודע כמה שאין לך את היכולות לבצע מהלכים

 9. הממשלה דואגת שחיפה תתמלא הלאה במפגעים. רק השבוע התקבלה ההחלטה השערורייתי לא להעביר את מסיחות הרכבת במנהרות כמו מנהרות הכרמל, ולייצר חייץ סביב כל חיפה של 4 מסילות עיליות מחושמלות, שזה אימר גדרות 4-5 מטר ועמודי חשמל שיקיפו את החופים ויעברו מול העיר התחתית כמו חומת גדר תיל בבית סוהר. וכל זאת בחלוםה יקרה יותר, מפריעה יותר, איטית יותר, יקרה יותר ושמוסיפה 15 דקות מיותרטת סביב חיפה לתושבי מפרץ חיפה.
  והנה תראו את חוסר הסנכרון: מצד אחד רוצים להוציא את התעשיות המזהמות ופוטנציאל לעיר מרכז-מטרופולינית עם 80-100 אלף יח"ד, תוספת של מאות אלפי תושבים במפרץ חיפה. מעולה, בואו נכין להם מנהרות רכבת שיגיעו לתחנת-ענק פי 3 מזו הקיימת במרכזית המפרץ. ממנה יטוסו רכבות ב-250 קמש תוך חצי שעה לתל אביב. ממנה ייצאו 5 קוים לצפון ישראל. תחנה שתוכל לשרת את תוספת מאות אלפי התושבים והעסקים – שתהייה קטליזטור לבואם למפרץ חיפה. 'היי ראו – אחלה להיות כאן קו ישיר דרך ההר למרכז הארץ!'.
  אך לא. באות הועדות הלאומיות, בגיבוי הזוי של ראש העער קליש ומהנדס העיר הכושל והמכשיל והנכשל ווטרמן, ומתנגדים למינהור אל מרכזית המפרץ. הרציונל שלה?! 'זה פוסח על חיפה'. אבל הרכבת המהירה תעצור בתחנת חוף הכרמל, ובמרכזית המפרץ, איך זה פוסח על חיפה? והרי בת גלים וחיפה השמונה יכולות להישאר קו פרברי שייצא מאותה תחנת ענק במרכזית המפרץ, ויחד איתו גם המטרונית.
  כך מתקבלת השבוע חלופה שתנציח עשרות בשנים קוי הרכבת החוצצים ומפריעים לפיתוח מערב חיפה. להחפך עוד נקבל הכפלה שלהם שתגזול שטח מםארק הכט, מהעיר התחתית, תייצר עוד חימות 4-5 מטר מול העיר התחתית ובת גלים. אסון מתגלגל. עם הבטחה לשיקוע שכבר הרכבת לא מחויבת לה וכבר לא תנאי לכלום בקיצור – הרע מכל העולמות. בגלל ראש עיר הזויה שחושבת עקום..
  צריך לומר את זה בגלוי: קליש הגסה את עתיד חיפה בכך שלא דחפה בכל הכח למינהור הרכבת. במקום חלופה בה הייתה נבנית תחנת חוף הכרמל החדשה קרוב יותר לפתח ההר – תיסגר תחנת חוף הכרמל למספר שנים של חפירה שלה ומסביבה, נזק עצום לכלעלת חיפה בעשור הקרוב.
  אין אלא לומר לקליש: קלקלת, הרסת, חיבלת, הפרעת, פגעת ודרדרת את העיר חיפה בהחלטה אומללה לשמר את התוואי הסובב את קו החוף שלנו. איפשרת שוב לממשלה לחסל עוד את עתיד העיר הזו והלאה להכניס תוכניות כמו פינוי מפרץ חיפה עמוק למגירות. במקום להראות את הפוטנציאל העצום בפיתוח קו רכבת מהיר ותחנת ענק בלב המפרץ גרמת נזק לשתי התוכניות במקביל: פתיחת חזית הים של חיפה וסילוק המזהמים ממפרץ חיפה. קליש דאגב לחסל את שתיהן – אין פלא שהתקצוב בהתאם.

  • בהחלט צודק, אייל, ויישר כוח. חשוב לעמת את כל המועמדים עם סוגיית מנהור הרכבות בחיפה, ולא לקבל תשובות בלתי מפורטות ומנומקות

 10. מעניין שהגעת למסקנה הזאת עכשיו. עינת קליש מסבירה זאת מאז שהתכנית ההזויה הזאת נולדה. ואז מאשימים אותה ש"רבה עם הממשלה בירושלים" . בוקר טוב מר האן !

 11. קודם כל אביהו האן תודה רבה על הכתבה ובבקשה תמשיך לפרסם מאמרים חשובים בתדר גבוה יותר בתקופה הקרובה, משיחות אישיות – יש הרבה תושבים בחיפה שלא מכירים אותך את פועליך ואת הירוקים. תודה מראש.

  2) לא ציינת מאיפה יגיע התקציב, כן – מהממשלה, אבל לא ברור מדוע הממשלה (במיוחד הממשלה הנוכחית) תרצה ותצליח למצוא לכך תקציב, הממשלה לא הציגה אג'נדה ירוקה ומתקדמ,ת להפך – נראה שהולכים אחורה.

  3) הזכרת את "על פי נתוני משרד הבריאות שהציג פרופ' איתמר גרוטו בחיפה חולים יותר בסרטן ומחלות לב, כמו גם באסטמת ילדים, כאשר ישנו קשר ישיר בין קירבת המגורים לבז"ן וחוות הדלק לבין התחלואה." האם ידוע לך האם מדובר על חולים בשכונות צד ההר אשר חשוף למפרץ למשל נווה פז הדר וכו וקריית חיים? האם גם אנשים אשר גרים בצד המערבי והדרומי ואשר נהנים מבריזה מהים (למשל יונה יהב בדניה) גם סובלים מהזיהום המסרטן? ייתכן שיהב טען שאין זיהום בחיפה וגם היה לו פחות אכפת מהזיהום מבזן מכיוון שלמעשה בדניה וכרמליה ושאר השכונות המערביות אכן יש פחות השפעה של הזהיום מהמפרץ.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...