פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

פינוי מפרץ חיפה 2029: "התכנית שגיבשנו תוביל להקמת מטרופולין גדול וחזק בצפון המדינה"

(חי פה) – משרד ראש הממשלה מפרסם הבוקר, ה', 15/6/23, את תכנית העבודה האסטרטגית לפיתוח מפרץ חיפה – שנת היעד להיערכות משק האנרגיה להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ: 2029.

במשרד האנרגיה הזדרזו להגיב לחי פה כי: קביעת לוחות זמנים בשלב זה הינה, שאפתנית, תיאורטית ואיננה מחייבת (תגובה מלאה בהמשך הכתבה)

לוח זמנים
לוח זמנים

יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית האסטרטגית לפיתוח מפרץ חיפה, יחד עם המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה, פרסמו הבוקר לציבור את התכנית, שגובשה בחודשים האחרונים עם כל משרדי הממשלה הרלוונטיים ומתווה את המשימות, חלוקת האחריות ולוחות הזמנים המלאים למימושה.
בהמשך להמלצות ועדת המנכ"לים בנושא פיתוח מפרץ חיפה, בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון, אשר היוו את הבסיס להחלטת ממשלה 1231, הוקמה במשרד ראש הממשלה מנהלת ייעודית לפיתוח מפרץ חיפה, וועדת היגוי בין-משרדית בראשות פרופ' שמחון.

פרופ' אבי שמחון – ארכיון
(צילום: נגה כרמי)

פרופ' אבי שמחון, יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית האסטרטגית לפיתוח מפרץ חיפה וראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה:

"התכנית שגיבשנו תוביל להקמת מטרופולין גדול וחזק בצפון המדינה, שיוכל בעתיד להשתוות לכוח המשיכה של גוש דן. זה ישנה את דמותה של המדינה וישפיע על פיתוח הצפון כולו. אנחנו נחושים להוביל את המהלך הזה במהירות וביעילות האפשרית, ופועלים יחד עם כל משרדי הממשלה השותפים לתכנית אף להקדים את לוחות הזמנים של היערכות משק האנרגיה".

 • פינוי מתחם דשנים 2025
 • צמצום חוות המיכלים של תשא 2026
 • מסוף תזקיקים חדש בנמל המפרץ וסגירת הישן בעיר התחתית 2028
 • מוכנות משק האנרגיה להפסקת פעילות בזן ןחוות המיכלים (מועד הסגירה תלוי באוצר ובמו"מ שלהם עם בזן. זה המועד שהמשק יוכל להסתדר בלי בזן) 2029
 • בית חולים חדש בקרית אתא 2033
 • רכבות מהירות וממונהרות מתל אביב 2035

המנהלת וועדת ההיגוי פעלו בחודשים האחרונים יחד עם רשות מקרקעי ישראל, משרד האנרגיה, משרד אוצר, משרד התחבורה, משרד הגנ"ס, משרד הפנים, מנהל התכנון, משרד הבריאות, משרד הכלכלה, חברת נמלי ישראל ושותפים נוספים, על מנת לגבש תכנית רב-שנתית למימושה המלא של החלטת ממשלה 1231. תכנית זו כוללת את היישום של כל סעיפי החלטת הממשלה, ובהם הקמת מסילות לרכבות מהירות בין תל אביב למפרץ חיפה, פארק מטרופוליני לאורך נחל הקישון, ביה"ח חדש בקרית אתא, ועוד, כאשר עיקר המיקוד שלה הוא בהיערכות משק האנרגיה להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה. היערכות זו כוללת הקמה והסבה של תשתיות לטובת ייבוא, הולכה, אחסון וניפוק של תזקיקי נפט- בנזין, סולר ודלק מטוסים, וכן מענה לייבוא ואחסון של ביטומן (חומר גלם להכנת אספלט) ולטיפול בקונדנסט של מאגר הגז הטבעי "לוויתן".
לאחר סיום הקמת והסבת התשתיות, מדינת ישראל תהיה ערוכה להפסקת הפעילות של בית הזיקוק של בז"ן במפרץ חיפה, מבלי לפגוע ברציפות התפקוד של משק האנרגיה הישראלי.
על פי תכנית העבודה, שכוללת 100 חבילות עבודה ובהן מעל ל-500 משימות שונות שמחולקות בין המשרדים וגופי הביצוע השונים, כולל חלוקת אחריות ברורה, לוחות זמנים ואבני דרך לכל משימה, היערכות משק האנרגיה תסתיים במהלך שנת 2029, הקדמה של 2-3 שנים לעומת היעד שהציבו בוועדת המנכ"לים ובהחלטת הממשלה.

התכנית מפורסמת לציבור הרחב באתר המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה במשרד ראש הממשלה, ותאפשר לוועדת ההיגוי בראשות פרופ' שמחון לפקח על יישומה המהיר והיעיל של התכנית, לרווחת תושבי מטרופולין חיפה.

התכנית האסטרטגית לפיתוח מפרץ חיפה כוללת שינוי אסטרטגי של לב המטרופולין: שינוי של ייעוד הקרקע מהתעשייה הפטרוכימית לתעסוקה, מגורים, לוגיסטיקה ושטחים פתוחים ובכלל זה תכנון ופיתוח של כ-130 אלף יחידות דיור, 12 מיליון מ"ר לתעסוקה ומסחר ו-5,800 דונם פארק מטרופוליני לאורך הקישון.

יובל אדמון (צילום: לע"מ)

יובל אדמון, ראש המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה וסגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה:

"אנחנו עובדים מיום הקמת ועדת ההיגוי והמנהלת על הפיכת החזון של פיתוח המפרץ לתכנית אופרטיבית, מפורטת ומתואמת ליישום בשנים הקרובות. במקביל לעבודה האינטנסיבית לגיבוש התכנית יחד עם כל השותפים שלנו, התחלנו למעשה כבר לבצע אותה, כולנו יחד. הרוב המוחלט של חבילות העבודה כבר יצאו לדרך, עם דגש על הקמת תשתיות האנרגיה שיאפשרו את הפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ. פרויקטים תוקצבו, ועדות מכרזים הוקמו, תכניות סטטוטוריות מקודמות – ואנחנו פועלים יחד כל המשרדים על מנת לעמוד בלוחות הזמנים שהצבנו לעצמנו בתכנית".

התוכנית המלאה לפינוי מפרץ חיפה

אביהו האן, המועמד לראשות עיריי חיפה, מסר לחי פה בתגובה: ״את המפרץ יש לפנות במעשים ולא בעוד הבטחות באויר״.

אביהו האן (צילום: יח"צ)
אביהו האן (צילום: יח"צ)

המועמד לראשות העיר ויו״ר סיעת הירוקים בחיפה אביהו האן, הגיב הבוקר ללוח הזמנים שפרסמה הממשלה לפינוי התעשיה הפטרוכימית במפרץ.

״אני והירוקים פעלנו רבות כדי לקדם את החלטת הממשלה העקרונית על פינוי המפרץ – כעת המאבק הבא הוא על מימושה בפועל. את המפרץ יש לפנות במעשים ולא בעוד הבטחות באוויר. כל עוד הממשלה מסרבת לתקצב באופן מלא את פינוי המפעלים הפטרוכימיים ממפרץ חיפה, לא יהיה פינוי אמיתי. רק עוד כותרת לפני בחירות שעליה פוליטיקאים יריבו למען קרדיט בעוד תושבי חיפה ימשיכו לחיות תחת סכנה. בשלב הראשון והמיידי, יש לכפות בחקיקה על בזן לקצץ את התפוקה ב-50%. אותו אחוז שהיא מייצאת וממנו מרוויחה בעוד תושבי חיפה חולים ומתים.

פינוי מפעלים מצריך הקצאה תקציבית. עוד לא יבשה הדיו על פרסום הלוז ומסתבר שכל משרדי הממשלה בכלל טוענים שהוא לא מציאותי ומתעלם מכמעט כל בעייה אפשרית. מבחינתנו מדובר בעוד ניסיון להאכיל את הציבור ב"אטריות מחוממות". האמת היא שמתוך מיליארדי שקלים שיעלה הפינוי – כרגע הממשלה התחייבה להעביר בעתיד רק 600 מיליון ש"ח – ששוב – כלל לא הועברו בפועל. אז אני מתנצל אם אני לא שותף לקרנבל שהנה "אוטוטו בזן מפונה".
יש לדרוש לא רק לוח זמנים קשיח אלא גם התחייבות והקצאה תקציבית קשיחה כבר כעת – בדיוק כפי שלמשל הממשלה התחייבה לממן במשך שנים והקצתה תקציבים את פרויקט המטרו במרכז – כך גם צריך וניתן לעשות בפינוי בזן והמפעלים. שבענו מהבטחות ולוזים מנותקים – כראש העיר אעשה הכל כולל הכל כדי לוודא שיפסיקו לעשות צחוק מתושבות ותושבי חיפה, יתקצבו ויפנו בפועל את המפעלים״.

ממשרד האנרגיה נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:

בהמשך לפרסומים בעניין לוחות הזמנים לתוכנית לשינוי פני מפרץ חיפה חשוב לציין כי משרד האנרגיה והתשתיות שותף מרכזי לתהליכי העבודה לשינוי פני מפרץ חיפה.
במסגרת זו, המשרד הציג את הדרישות ההכרחיות להקמת המתקנים הפיסיים הנדרשים לצורך מתן מענה לצרכי האנרגיה של מדינת ישראל בעשורים הקרובים ושמירת הבטחון האנרגטי ורציפות התפקוד למען אזרחי ישראל.

לגבי לוחות הזמנים שהוצגו, המשרד מזכיר כי בשלב זה מדובר על לוחות זמנים תאורטיים בלבד.

על מנת לקדם את שינוי פני המפרץ, יש להשלים תהליכי תכנון הכוללים הקמה של 6 מתחמי אנרגיה גדולים, מערכת צנרת למוצרי דלק באורך של עשרות קילומטר, נמלים לקליטת וייצוא מוצרי אנרגיה בשלושה אתרים שונים.

לאור זאת, קביעת לוחות זמנים בשלב זה הינה, שאפתנית, תיאורטית ואיננה מחייבת.

כמו כן, קבעה החלטת הממשלה כי שר האנרגיה והתשתיות יציג לממשלה, חמש שנים לפני סגירת בזן, את מוכנות המשק למצב זה.
נכון לעכשיו לא התקבלה הוודאות המאפשרת לשר להוציא דיווח כאמור לממשלה.

נגה כרמי
נגה כרמי
נגה כרמי - מנהלת תאגיד החדשות חי פה - חדשות חיפה והסביבה - הודעה בוואטסאפ: 052-2410689 שליחת מייל למערכת: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

 1. הנה משרד האנרגיה כבר יוצא בהודעה שאין סיכוי שזה יקרה ב-2029
  צריך 3 נמלי דלקים, 5 אתרים חלופיים, ושר האנרגיה צריך לדווח 5 שנים לפני הפינוי עצמו על המוכנות של משק האנרגיה עם האתרים החלופיים ונמלי הדלקים.
  הבנתם? אז כדי שזה יקרה ב-2029 משרד האנרגיה צריך לדווח ב-2024 (שנה הבאה..) שהאתרים החלופיים (שאין כרגע הסכמה עליהם או תוכניות לאישור שלהם) ושנמלי הדלקים עם עשרות קילומטרים לאתרים החלופיים של צנרת שלא קיימת כבר מוכנים.
  בקיצור כרגיל מפיצים שקרים וספינים בלי שיתקצבו את התוכנית באמת.

 2. ושום כלום על נמל תעופה בחיפה פרושו ממשלת הליכוד קוברת את חיפה. אין עתיד לחיפה. ולא מבין את בוחרי הליכוד הפרמיטיבים.

 3. אם לא הייתי מכירה את מערכות התכנון בארץ הייתי עוד מתפתה להאמין לכם, אבל…
  כנראה שגם ב2050 עוד נקרא את הכתבות הנל.

  • תיאורטית אם הכל היה מתוקצב, אז בערך ב-2030 שר התחבורה יוכל לדווח שמשק האנרגיה מוכן לפינוי ואז יתנו 5 שנים לפנות את בז"ן, ונניח שב-2040 השטח יפונה סופית יהיו 5 שנים של ניקוי הקרקע… ומי יודע מה יהיה במפרץ חיפה עד אז.
   בקיצור 20 שנה מהיום אולי נראה את הפינוי קורה. עד אז יתחלפו 10 ממשלות ושרי האנרגיה יבטלו את זה בטענה שעלות המטרו בתל אביב מזנקת או יש הוצאות בטחוניות או ג.ד.ה.ו.ז… תירוצים אחרים.
   ככה נוצר הפער של 30 שנות פיתוח בין מטרופולין חיפה ותל אביב.
   את חוות הגז בגלילות הם סגרו והעבירו לחיפה.
   את הבסיסים בסמוך לערי המרכז סגרו והעבירו לדרום.
   את הר הזבל בחופים ובחיריה ניקו וסיימו את המפגע.
   בחיפה כלום לא זז. חוות מיכלי תש"ן שהייתה אמורה להתפנות לפני 20 שנה לא זזה.
   מקום שהיה יכול להיות שכונת ענק ומרינה – נשאר מטרד ריח קשה וסכנה מול בתי קרית חיים.

 4. אז הבטיחות לא עולה כסף. ההבטחה הזאת היתה כבר לפני שנתיים והן שנותנים לנו לחיות באשליה למה כל כך הרבה שנים עד שיוצא לפועל למי. מחכים. אני שמחה מצד אחד אבל מי מרגישה שעובדים עלינו כי הבטיחו ממסמ לא למה זה נמרח כמו מסטיק.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....