פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

עיצום כספי בסך 2.9 מיליון שקל על חברת גדיב תעשיות פטרוכימיה מקבוצת בז"ן שבמפרץ חיפה

בעקבות אירוע זיהום ים וקרקע שנגרם כתוצאה מהפרה חמורה של דרישות היתר הרעלים: המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 2.9 מיליון שקל על חברת גדיב תעשיות פטרוכימיה מקבוצת בז"ן שבמפרץ חיפה

סמנכ"ל בכיר פיקוח ואכיפה של המשרד להגנת הסביבה, יצחק (בנדה) בן-דוד:

"אירוע הזיהום הוא תוצאת רשלנות חמורה של המפעל, אשר סיכנה את בריאות הציבור ופגעה בסביבה ובים. המשרד לא יאפשר למפעלים מזהמים לזלזל בהוראות החוק ובדרישות המשרד, אשר נועדו למנוע מאירועים מסוג זה להתרחש. נמשיך לקדם את פינוי המפעלים הפטרוכימיים ממפרץ חיפה, בשיתוף הגורמים הרלוונטיים, ועד להשלמת הפינוי נפקח ונאכוף מול מפעלים מזהמים ככל שנדרש"

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך של 2,895,990 שקל על חברת גדיב תעשיות פטרוכימיה של קבוצת בז"ן, בגין אירוע זיהום ים וקרקע כתוצאה מרשלנות בתחזוקת צנרת הולכת חומרים מסוכנים במסוף הכימיקלים הצפוני של נמל חיפה, בניגוד לדרישות המשרד בהיתר הרעלים ובניגוד לחוק החומרים המסוכנים.

בחודש ינואר 2019 איתרו מפקחי התחנה הצפונית ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד יחד עם מחוז חיפה של המשרד דליפה של חומרים מסוכנים לים התיכון באזור מסוף הכימיקלים הצפוני שבנמל חיפה. החומרים שדלפו נדגמו על ידי גורמי המקצוע במשרד, וממצאי הדיגום העלו כי מדובר בממסים אורגניים נדיפים לרבות בנזן, המוכר כחומר מסרטן ודאי, טולואן וקסילן.

ממצאי הבדיקה הראשונית העלו חשד כי מקור הדליפה הוא מצנרת תת קרקעית של מפעל גדיב, הפועל במסוף הכימיקלים הצפוני ומייצר חומרים אלו. לאחר דרישת המשרד לבצע בדיקת לחץ בכל קווי הצנרת במסוף הכימיקלים השייכים למפעל, וכן חפירות שביצעה החברה לחשיפה ואיתור של גורם הכשל, נחשפו שני חורים באחד מקווי הצנרת של המפעל. גורמי המקצוע במשרד המשיכו לבצע דיגומים הן של הים, הן של הקרקע והן של מכל האחסון שאליו מחוברת הצנרת שכשלה במטרה לאתר ולוודא את מקור הדליפה.

במסגרת הליך אכיפה מנהלית שפתח מחוז חיפה של המשרד, שכלל התראה ושימוע, דרש המחוז מחברת גדיב לפעול לתיקון הצנרת ולשיקום הסביבה, תוך פינוי הקרקע המזוהמת וטיפול בזיהום ים. בימים אלו ממשיכה חברת גדיב בשאיבת הזיהום בשטחי מסוף הכימיקלים הצפוני שבחיפה, בהתאם לדרישות המשרד. גורמי המקצוע במשרד ממשיכים לעקוב ולפקח אחר סילוק הזיהום והשפעתו על הסביבה הקרובה.

במקביל, נפתחה חקירה פלילית על ידי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית ומממצאי החקירה של מפקחי התחנה הצפונית של היחידה, עלה כי המפעל התרשל בתחזוקת הצינור שבמסוף הכימיקלים, בניגוד להוראות המשרד ולדרישות היתר הרעלים. המפעל לא ערך בדיקות תקופתיות לבחינת מצב הצינור הדולף, לא התקין מערכת להגנה מפני קורוזיה, לא התקין מערכת לבקרת דליפות וכן לא הציב סימונים כנדרש על ידי המשרד. רשלנות זו הובילה לדליפות חוזרות ונשנות אשר זיהמו את הים והקרקע, פגעו בסביבה וסיכנו את בריאות הציבור.

המשרד להגנת הסביבה סבור כי הפרות אלו הן תוצאה של הזנחה פושעת ורשלנית של תחזוקת הצנרת שמוליכה חומרים מסוכנים ומזהמים. זאת, על אף דרישות המשרד לתחזוקת צנרת החומרים המסוכנים, במטרה למנוע מאירועי זיהום ודליפה להתרחש. בגין אלו, ולאחר סיכום הממצאים מהליכי האכיפה השונים שניהלו היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, בשיתוף מחוז חיפה, הטיל סמנכ"ל בכיר פיקוח ואכיפה של המשרד, יצחק (בנדה) בן-דוד עיצום כספי על החברה, בסכום של 2,895,990 שקל.

חברת גדיב, המשתייכת לקבוצת בז"ן, מייצרת כימיקלים ארומטיים ופועלת במפרץ חיפה. אכיפה נוספת שבוצעה כנגד גדיב כוללת עיצום כספי שהטיל המשרד להגנת הסביבה בחודש נובמבר 2020, בסכום של כ-634 אלף שקל, בגין הפרת תנאי היתר הפליטה, ואי הקמת מתקן לטיפול בפליטות חומרים אורגניים נדיפים ופחמן חד-חמצני במועד שנקבע בהיתר הפליטה.

המשרד להגנת הסביבה ניהל בעבר כמה הליכי אכיפה נגד חברת בז"ן, בהם בין השאר ארבעה הליכים פליליים שונים מאז שנת 2015 שבהם הורשעו החברה ונושאי משרה שבה בגין גרימת זיהום אוויר והפרות היתרי הפליטה, זיהום נחלים והפרות שהתגלו במסגרת מקרה שרפה במפעל. בית המשפט הרשיע את החברה ונושאי המשרה בה וגזר עליהם קנסות מצטברים בכלל התיקים לסכום כולל של יותר מ-2.7 מיליון שקל, מהם 450 אלף על חברת גדיב.

כמו כן, ננקטו הליכים פליליים והוטלו עיצומים כספיים גם על החברות הבנות של קבוצת בז"ן, כאו"ל וגדיב, ובסופם הורשעו החברות ונושא משרה בהן. עוד הוטלו עיצומים כספיים וקנסות בסכום כולל של כ-3.7 מיליון שקל על ידי המשרד להגנת הסביבה ובית המשפט בגין עבירות סביבתיות בחמש השנים האחרונות. קבוצת בז"ן חויבה לשלם כ-7.3 מיליון שקל בגין הפרות ועבירות סביבתיות. המשרד מנהל בימים אלו הליכים נוספים, מנהליים ופליליים נגד חברות קבוצת בז"ן בגין עבירות סביבתיות.

המשרד להגנת הסביבה סבור כי יש לפעול לקידום פינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה בהקדם, במטרה לשמור על הסביבה ועל בריאות הציבור. עד להשלמת החלטת הממשלה ופינוי המפעלים, המשרד ימשיך לפקח על מפעלים מזהמים ולאכוף נגדם בנחישות.

נגה כרמי
נגה כרמי
נגה כרמי - מנהלת תאגיד החדשות חי פה - חדשות חיפה והסביבה - הודעה בוואטסאפ: 052-2410689 שליחת מייל למערכת: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. כותרות בומבסטיות של דוברות המשרד להגה"ס שמסתירות את האמת המרה: המשרד כרגולטור נכשל לאורך כל הדרך בפיקוח, באכיפה ובענישה בעיקר מול מפעלים ומתקנים מזהמים ומסוכנים בבעלות טייקונים.
    איך מצפים שנתייחס ברצינות להודעת הדובר הזו כאשר עברו כבר יותר מארבע שנים (!) מאז האירוע, כאשר הקנס כה מגוחך, כאשר אין שום עונש מרתיע על-תנאי על כל אירוע זיהום עתידי וכאשר אף מנהל במפעל הזה לא נאלץ להיפרד ממשרתו המפנקת כתוצאה ממחדלי ההנהלה והבעלים!
    המשרד "מתרברב" בכל הליכי הענישה שננקטו בעשור האחרון כנגד קבוצת בז"ן וחברות הבת שלהם ומבחינת הציבור זו דווקא הוכחה לביזיון וכישלון הרגולוציה….אם אחרי כ"כ הרבה אירועים, קנסות והאשמות שהוגשו כנגד הקבוצה הזו, הם ממשיכים בשלהם, זה אומר שאין למעשה שום הרתעה ושום איום מבחינת המנהלים כלפי המשרד ורמת האכיפה שלו.
    גם האמירה שהמשרד בעד סגירת מתחם בז"ן לא מרשימה אף אחד, לא ראינו אף שר או שרה להגנת הסביבה שממש "התאבדו" על המשימה הזו וראו בסגירת מתחם בז"ן יעד מרכזי מהמעלה הראשונה מבחינת השר/ה והממשלה. הכרזות שאין מאחוריהן שום יעד זמן ברור ותיקצוב נדרש בספר התקציב, הן לא יותר מאשר הצהרות, בבחינת – 'אז אמרו" + נו, ומה קרה בפועל? כלום..

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....