באנר טירת כרמל עצמאות

דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 010524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

בלתי נתפס: גני ילדים בחיפה ללא הצללה • בני 4-5 'נצלים' בשמש או שאינם יוצאים ימים שלמים

הורים בחיפה טוענים כי מזה חודשים הם מבקשים מהעירייה כי תותקן הצללה בגנים של ילדיהם הצללה, אך דבר לא נעשה והילדים ממשיכים לסבול מהשמש הקופחת או שהם נאלצים לוותר על שהות ומשחק בחצר הגן בשל כך.

בדיוק בתקופה זו בשנה שעברה, בחודשים מאי-יוני 2022, פרסמנו בחי פה כתבות על מחסור בהצללות בגני משחקים ברחבי העיר, דבר בסיסי, מתבקש ולמעשה הכרחי כשמדובר במדינה חמה כשלנו. על פי ההיגיון, נראה גם שמדובר בעניין לא מאוד מסובך לתפעול. ובכן, מסתבר שככל שזה נוגע לעיריית חיפה, זוהי משימה מסובכת ומורכבת במיוחד, שכן היא הגיעה גם אל גני הילדים בעיר, אלה שאליהם אנו שולחים את ילדינו הרכים יום יום שאמורים להיות מותאמים ומוגנים במיוחד עבורם.


אז מסתבר שישנם גני ילדים בחיפה בהם אין הצללה בחצר, אליה אמורים הילדים לצאת כדי לפרוק אנרגיות, לשחק ולנשום אוויר. ההורים מספרים שהם פונים לעירייה עוד מחודשי החורף, כדי להימנע ממצב כזה עם בוא הקיץ, לרוב זה ממש לא עוזר.

"מחודש ינואר כל ההורים פונים לעירייה כדי שתהיה צלייה בקיץ לילדים"

מיקי, אבא לילדה בגן "קשת" ברמת גולדה, מספר על מה שעוברים ההורים של ילדי הגן מדי שנה סביב נושא ההצללה: "זו השנה השלישית שהילדים שלנו נמצאים בגן קשת שברחוב לסקוב ברמת גולדה בחיפה. הבת הגדולה העבירה שנתיים בגן הזה והאמצעית החלה בו השנה, ובכל שנה הסיפור חוזר על עצמו – הגננות פותחות פנייה להתקנת צלייה מראש, על מנת שלעירייה יהיה מספיק זמן להתכונן ושהצלייה תותקן בזמן, לפני שמגיעים החודשים החמים, והפלא ופלא, גם השנה הגננות לא קיבלו כל מענה מהעירייה וביקשו מאיתנו, ההורים, להתחיל גם כםן לפנות לעירייה בנושא. אין מה לעשות, עד שלא עושים 'בלאגן' אף אחד לא מתייחס".

שמש ישירה על ילדים בני 4-5

"כבר בינואר/פברואר, התחלנו, ההורים, לפעול כדי שהפעם זה יהיה אחרת, תחילה דרך הערוצים המקובלים: שליחת הודעות, מיילים, טלפונים, פתחנו פניות שוב ושוב רק כדי להזכיר להם שצריך להתקין צלייה לפני שמתחילים הימים החמים. אני לא חושב שצריך להסביר עד שמש ישירה על ילדים בני 4-5 ב-30 מעלות חום ויותר, זה דבר מאוד לא בריא עבורם, וזה ממש בלשון המעטה. רק חסר שילד אחד יתעלף או יאבד את ההכרה…"

צריך לזכור שילדים יוצאים החוצה לחצר כדי לשחק ולפרוק קצת אנרגיות. אבל איך ילד יכול לשחק ב-30 מעלות בחוץ בשמש ישירה? המתקנים רותחים, האספלט חם, מעט מאוד צל. עכשיו בחודשים מאי ויוני יש עומסי חום קיצוניים – אז הם נשארים סגורים בתוך הגן ולא יכולים לצאת לשחק בחצר. ומה אנחנו מבקשים בסך הכול? צלייה? מה קרה לצלייה שהסרתם לפני שנה? הזיה!".

מיקי ממשיך: "אז אחרי שפניות רגילות לא זכו להתייחסות, התחלנו כל אחד מההורים לעלות הילוך ולשלוח פניות אישיות לגורמים שונים, גם בתוך העירייה וגם מחוץ לה. כל אחד שיודע או מכיר את איך שהמערכת הזו עובדת מבפנים, או יודע איך אפשר להפעיל אותה מבחוץ.

המענה שקיבלנו מגורם בעירייה, וזה מענה לא רשמי כמובן, הוא שלעירייה אין תקציב, אז מחכים שיאשרו אותו כדי לרכוש צלייה, אז עכשיו תחכו… ואוו! לאף אחד שם לא איכפת! מעניין אם זה היה אחד הילדים שלהם שנמצא תחת השמש הקופחת, אם היה מקבל את אותה התשובה", הוא מתקומם.

"בלי קשר לזה, רק לפני כמה חודשים העירייה 'מצאה' תקציב כדי לחדש מגרשי ספורט בשכונת נווה שאנן שבה גדלתי (ואני ממש שמח על כך!), חידוש שעלה עשרות אם לא מאות אלפי שקלים. אז איך לזה יש תקציב ולצלייה שעולה כמה מאות שקלים בלבד, אין? איך בדיוק מתכננים תקציב בעיריית חיפה?"

גן קשת ברמת גולדה. (צילום: אלבום פרטי)

צלייה זמנית מאוד

השנה בסיוע של הגננות נרכשה צלייה מכספי הגן שלצערנו לא היתה מספיק טובה ונפלה. אחרי מספר פעמים, התייאשו עובדי העירייה ולא היו מוכנים יותר להגיע ולהתקין אותה.

עכשיו, אחרי שעשינו רעש, אמרו לנו שעד שיהיה אישור יתלו לנו היום צלייה זמנית. כבר עשו לנו את זה בשנים הקודמות וברגע שהיתה רוח קצת יותר חזקה, הצלייה התפרקה. אני מניח שזה יהיה ככה גם עכשיו״.

חבר המועצה ניר שובר אמר כי הצלייה בגן "קשת" תתוקן היום, יום ראשון (4/6/23): "עצוב לי שזה המצב, לאחר בדיקה אישית וטיפול אישי, הצלייה בגן קשת ברמת גולדה תוסדר כבר היום. בשאר הגנים מועצת העיר תאשר את התקציב שכבר אושר בוועדת הכספים, ב-6 בחודש זה".

הצילייה החלקית בגן חבצלת (צילום: אלבום פרטי)

"יש צלייה קטנה מאוד שלא מספיקה לכל הילדים"

אמא לילד בגן 'חבצלת' ברחוב אבא הלל סילבר בשכונת נווה שאנן, מספרת לחי פה עד כמה קשה לילדים לשהות בגן ללא הצללה: "זה נושא מצער מאוד. בדר"כ תולים את ההצללה קצת אחרי חופשת הפסח. זה מאוד חבל שאי אפשר להשאיר את ההצללה לאורך כל השנה, אבל בחורף יש רוחות שלא מאפשרות להשאיר אותה".

ימים שלמים לא יוצאים לחצר

"ממה שאנחנו יודעים, הגנים פונים לעירייה לקראת חג הפסח, על מנת שיבואו ויתלו את ההצללה. בגן שלנו יש צלייה בודדת, שמכסה שטח קטן מאוד של חצר הגן, למעשה כמעט כל שטח החצר חשוף מאוד לשמש. יש ימים שאני שומעת מהגננות שהן בכלל לא יכלו להוציא את הילדים לחצר בגלל השמש החזקה.

הצלייה שכבר יש קטנה מאוד, והיא נותנת כיסוי מאוד מצומצם. אני יודעת מהגננת, שהיא מעודדת את הילדים לשחק מתחת לצלייה וליהנות מהצל, אבל הבעיה היא שלא כל הילדים יכולים להיכנס מתחתיה".

"בשביל מה גן משחקים אם אי אפשר לשים בו הצללה ולהנות ממנו בקיץ?"

אמא לילדה שמתגוררת ברחוב ברכה חבס שנוהגת ללכת עם בתה לגן המשחקים ברחוב לאון בלום, תוהה איך יכול להיות גן משחקים שאין בו הצללה בחודשי הקיץ: "אני גרה ברחוב ברכה חבס, שם אין בכלל גנים לילדים. הגן בליאון בלום זה אחד מהגנים שאנחנו הולכים אליו בימים נורמליים, כשלא חם מאוד, ואז המתקנים שם רותחים. הגן עצמו מצוין ועם מלא דשא מסביב, אבל אין הצללה, ובימי הקיץ זה בלתי אפשרי להשתמש במתקנים כי הם שורפים. פניתי לעירייה בעבר, ונאמר לי שהם לא יכולים להתקין הצללה בגלל השכנים, כי זה מפריע להם. אז השאלה היא למה מלכתחילה לבנות גן ילדים במקום שאי אפשר לשחק בו".

"בעירייה תמיד מופתעים כשמגיע הקיץ"

יעל שנער, חברת מועצת העיר מסיעת הירוקים, ומועמדת למחזיקת תיק החינוך בקואליציה הבאה, לא מבינה את הקושי בהתקנת הצללות בכל גני הילדים בעיר: "בעיריית חיפה מופתעים בכל פעם מחדש שהגיע הקיץ. יש לי ילדים בגיל הגן, ילדים מוכרחים חצר ואוויר פתוח בשביל להתרוצץ, להתפתח וללמוד. אי אפשר להוציא ילדים לחצר שאינה מוצלת או שמוצלת בצורה לא טובה, כאשר המתקנים רותחים והילדים וגם הצוות מזיעים ומאדימים", היא אומרת.

"גם בלתי אפשרי להישאר עם 30 ומשהו ילדים בני 3-4 בתוך הגנים, בין 4 קירות, במשך 9 שעות.
המצב הזה בלתי נסבל. אני מזמינה את מקבלי ההחלטות בעירייה לנסות להעביר חצי שעה בלי צל עם 30 ילדים בחצר. פניתי לגורמים בעירייה שמגלגלים אחריות לוועדת הכספים, למועצה, לזה שלא הוגש בכלל תקציב, הכול נכון והכל לא רלוונטי.

ההורים משלמים פה ארנונה כמו במנהטן ומקבלים שירות כמו במדינת עולם שלישי, אחרי זה אנחנו מתפלאים שחיפה מאבדת משפחות צעירות לטובת נשר, טירת הכרמל הקריות ועתלית, במועצת העיר הבאה אני הולכת לדרוש תאריכים לביצוע".

יעל שנער – הירוקים (צילום: ירון כרמי)

שנער העבירה שאילתה למועצת העיר בנושא:

"לאחרונה פנו אלי מספר הורים לילדים מגני חיפה בטענה שעברו שבועות וחודשים בהם חצרות גני הילדים העירוניים אינם מוצלים כלל. מדובר בין היתר בגן קשת ברמת גולדה, ובגן חבצלת באבא הלל. ההורים אף רכשו מכספם צלייה אך היא לא היתה חזקה מספיק. המצב הזה בלתי נסבל, תושבי חיפה משלמים את הארנונה הכי יקרה בארץ והתמורה היא אפסית, ואחרי זה אנחנו שואלים מדוע יש הגירה שלילית של משפחות וצעירים. אני רוצה לראות מישהו אחד בעירייה שמסוגל לצאת לחצר גן ילדים ב10 בבוקר בחודש יוני בישראל ללא צל, או לחילופין להעביר 9 שעות עם 35 ילדים בחדר בלי לצאת לחצר. המצב הזה בלתי נסבל. חצר של גן ילדים בקיץ הישראלי ללא צל אינה בטיחותית, המתקנים רותחים והילדים מאדימים ונכווים וכך גם נשות החינוך".

שאלותיי:

 • מדוע עיריית חיפה לא מסוגלת לספק צל לגני ילדים?
 • מתי יותקנו הצליות בכל גני הילדים בעיר?
 • כמה גני ילדים יש ללא צל בחצר?

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

עינבל כהן תובל מנכלית העמותה הישראלית לסרטן העור (צילום:יחצ)
עינבל כהן תובל מנכלית העמותה הישראלית לסרטן העור (צילום:יחצ)

עינבל כהן תובל מנכלית העמותה הישראלית לסרטן העור מסרה לחי פה:

מרתיח לראות את ההתנהלות של עיריית חיפה בנוגע להצללה של גנים בחיפה. אומרת עינבל כהן תובל מנכ"לית העמותה. "על פי הנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך מ 1997, יש חובה להצללה של לפחות 25% משטח החצר בגנים ובבתי ספר. מדינת ישראל היא מדינה שטופת שמש רוב ימות השנה, מה שמעמיד בסכנה את כל מי שחשוף לשמש. מחקרים בינלאומיים מלמדים ש 90% ממקרי סרטן העור נגרמים בעקבות חשיפה לא מבוקרת ולא מוגנת לשמש בעיקר בגילאי הילדות. כשעירייה מתעלמת מפניה של מאות הורים, היא פוגעת באופן ישיר בילדי העיר. גננות כמה שתהנה מסורות לא יכולות למרוח בתכשירי הגנה, 30 ילדי גן כל שעתיים כדי להגן עליהם מהשמש, ולא יכולו. להשאיר אותם בין כתלי הגן ימים שלמים. אנחנו קוראים לראשת העיר ולעירייה לפעול להצללת הגנים כמה שיותר מהר. הקיץ כבר כאן וקרינת השמש גבוהה ומסוכנת, התעלמות מפניות ההורים פוגעת באופן חד משמעי בילדים בעיר.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. שאלו יהיו הצרות שלנו – טמפרטורה של 30 מעלות ואין צל בעשר בבוקר.
  כשפתיתי השלג משחקים כדוררגל או כדורסל או מתרוצצים בפארקים או ברחוב תמיד יש להם צל? או שהם כל כך רגילים לשבת במזגן שקצת אור שמש יכול לעזור אותם?

 2. אותו סיפור בגן של הבת שליי כבר שנה שנייה שפונים לעיריית חיפה לשים הצללה הילדים מסכנים כבר הופכים לפחם זה לא יאומן רמת הזלזול כלפי ילדיינו עם כל התירוצים שלהם שאין תקציב…זה דבר בסיסי שחייב בכל גן חינוכי ובכל גן שעשועים!! ובכלל מאז שעינת קליש מכהנת לה חיפה הפכה למזבלה..

 3. היה צריך למנות ועדה קרואה ברגע שלא הייתה קואליציה.
  חיפה בזבזה 3 שנים זמן יקר מאד, בחוסר עשייה ואפס טיפול בעשרות נושאים קריטיים לעתיד העיר. ועוד הרבה נושאים כאלו של טיפוח ובינוי ושיפוץ ונקיון, הכל נתקע ונעשה בחפיף או תוך כדי האשמות וזה יוצר קפאון. 400 בכירים בעיריית חיפה עם שכר של עשרות אלפי ש' בחודש. 2000 גמלאי עירייה עם ממוצי 15 אלף ש' בחודש. מאות מליוני שקלים. אבל אין כסף להתקין הצללה בכמה עשרות גנים??? זה הגיוני?!?

 4. עירייה פח אשפה רק ארנונה ומיסים יודעים לקחת מהתושבים אבל לשים צלייה לילדים ועוד מלא דברים הם לא יודעים לעשות טפי על העירייה הזו אני עובר עיר פח אשפה.
  רק בבלאגן ובכוח הולכים פה דברים👊👊👊

 5. יש להם ראשית עיר שלא מעניין אותה אף אחד לא הקשישים ולא הילדים לא החזירים רק מה שנוגע אליה ולמקורבים אליה כניראה אצלינו בקרית ים אותה הבעיה העיקר שבנה לעצמו ארמון מכספי בארנונה שלנו

  • די לדחוף את ברבי שלא עשה כלום כל הקדנציה. הייתי בדיוננים כל הזמן מתפרץ בלי סבלנות לדברי אחאים וגס מאד. לא מדבר לעניין. מכניס כל מיני קלישאות על נזקקים ומסכנים לא ברור מה הקשר ומה הפשר כנראה רוצה להישמע "חברתי" עלאק.
   הבנתי שחי מפנסיה תקציבית שמנה מאיזה תפקיד נגד בצה"ל מעניין אותי מה השכלתו האקדמית ומה נסיונו הניהולי אם יש בכלל כאלו.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...